Fakty i opinie

stat

Wikipedyści w Gdańsku: będziemy internetową stolicą świata

Wikipedyści z całego świata w 2010 roku zawitają do Gdańska.
Wikipedyści z całego świata w 2010 roku zawitają do Gdańska. fot. Wojtek Jakubowski/KFP

Pobiliśmy inne kraje i w 2010 roku Gdańsk będzie gościł wielką międzynarodową konferencję Wikipedii - najbardziej popularnej encyklopedii internetowej świata. Wygraliśmy rywalizację m.in. z Oxfordem i Amsterdamem.Mottem konferencji będzie "Gdańsk - the city of freedom". To nie przypadek - miasto, w którym narodził się ruch Solidarności, wydało się organizatorom właściwym kontekstem dla spotkania uczestników projektów Wikimedia, którzy jak wiadomo słyną z tego, że zajmują się rozpowszechnianiem wolnej wiedzy. Organizacji w Gdańsku sprzyja też fakt, że że w przyszłym roku odbędą się obchody z okazji 30-lecia Solidarności.

Rozpatrzenie kandydatury Gdańska, jako gospodarza konferencji organizowanej przez Fundację Wikimedia, zajęło specjalnej komisji kilka tygodni. Konkurentami dla Wikimanii 2010, bo tak nazywa się impreza, były Oxford i Amsterdam. Zwycięstwo polskiej oferty poprzedzone zostało mozolną pracą specjalnej drużyny pod przewodnictwem Wojciecha Pędzicha, gdańskiego anglisty.

- Na początku mało kto wierzył w powodzenie tego, wydawałoby się, szalonego pomysłu, ale stopniowo do pracy nad polską ofertą przyłączali się kolejni entuzjaści i w ten sposób oferta stała się na tyle atrakcyjna, że pobiła wszystkie inne. Nasze miasto zwyciężyło nie tylko dzięki proponowanemu budżetowi i planie imprezy, ale także dzięki byciu przyjaznym turystom - wyjaśnia Wojciech Pędzich, wolontariusz, członek Stowarzyszenia Wikimedia i jeden z pomysłodawców Wikimanii w Gdańsku.

Co proponowali konkurenci? - Amsterdam najlepsze zakwaterowanie - jedno miejsce blisko teatru, stanowiącego centrum oferty, mogące przyjąć większość uczestników. Miasto jest też centrum komunikacyjnym, do którego łatwo dotrzeć. Jeśli chodzi o ofertę Oksfordu, podkreślono charakter ratusza miejskiego, dobrze dostosowanego do podobnych wydarzeń - tłumaczy Wojciech Pędzich.

Wikipedia jest bardzo silnie umocowana w polskim internecie, znajduje się w pierwszej dziesiątce najczęściej odwiedzanych stron internetowych w naszym kraju. Na konferencji w Gdańsku pojawiają się m.in. użytkownicy, administratorzy, programiści ale także przedstawiciele biznesu i nauki z całego świata, związani z Wikipedią. Gdańska konferencja odbędzie się a dniach 9-11 lipca 2010 roku w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance oraz w Centralnym Muzeum Morskim i Hotelu Królewskim.

Pierwsza impreza pod szyldem Wikimania odbyła się w 2005 roku we Frankfurcie. Tegoroczna odbędzie się Buenos Aires w Argentynie.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (74)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.