• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zabytkowa willa między torami a supermarketem. Byliśmy w środku

Patryk Szczerba
10 czerwca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (71)

W środku obecnie znajduje się filia jednej z firm.

Skryta przy stacji kolejowej, obok supermarketu, willa przy ul. Chylońskiej 112Mapka w Gdyni to jeden z najciekawszych dworków w stylu lat 20. w Polsce. Dzięki prowadzonej przed laty modernizacji obiekt odzyskał dawny blask.Czy są zabytki w twojej okolicy, o których istnieniu dowiedziałe(a)ś się przypadkiem?

Piękna i bestia - trudno znaleźć lepsze określenie na lokalizację zabytkowej willi w tej - pełnej urbanistycznego chaosu - części Chyloni. Sklep spożywczy Lidl, plac Dworcowy przed stacją SKM, a pośrodku taka perełka. I to perełka, która jakiś czas temu odzyskała dawny blask.

Historia willi przy ChylońskiejWilla została zaprojektowana przez Adolfa Berezowskiego. Jest przykryta wysokim dachem polskim, łamanym z czterokolumnowym portykiem na osi. Należała do dyrektora zakładów gazowych "Gazoliny". Wokół obiektu pierwotnie znajdował się park oraz wozownia.

Tak willa prezentowała się w latach powojennych. Tak willa prezentowała się w latach powojennych.
Po II wojnie światowej dworek należał do Pomorskiego Okręgowego Zakładu Gazownictwa w Gdańsku, ale z czasem popadał w ruinę. Do rejestru zabytków został wpisany w 1987 r. Dopiero gdy budynek zyskał nowego właściciela, zaczęło się jego ratowanie.

Wykonano remont dachu i przykryto go karpiówką, czyli tradycyjną ceramiczną dachówką. W ścisłej współpracy z miejskim konserwatorem zabytków prace były kontynuowane przez kilka lat.

Gdynia w ramach corocznej puli na ratowanie zabytków wspierała finansowo starania właściciela.Blask w pełni odzyskanyOd kilku lat obiekt nie potrzebuje już w zasadzie żadnych prac. W środku znalazł siedzibę oddział jednej z międzynarodowych korporacji. Willa jest skryta za ogrodzeniem, by niepożądane osoby nie wchodziły i nie zniszczyły renowacyjnego trudu.

Jednak nawet z nieco dalszej odległości widać, jak dużo pracy zostało włożone w jego odnowienie.

- Budynek był stary i bardzo zniszczony. Prace były wieloetapowe. Odtworzyliśmy go wiernie, tak jak wyglądał w latach 30. XX wieku, z zachowaniem wszelkich detali na elewacji i klatki schodowej - mówi Jakub Nowak, właściciel budynku.


Z ciekawostek warto wspomnieć, że elewacja została pokryta, tak jak przed wojną miką, czyli mineralnym dodatkiem dekoracyjnym do tynków mozaikowych.

- Rozsypywaliśmy płatki miki ręcznie. Była to żmudna, ale warta efektu praca - śmieje się właściciel, który na co dzień jest prawnikiem.

Teraz czas na wozownięJak mówi, po odrestaurowaniu planował przenieść tu swoją kancelarię, ale ostatecznie zdecydowano, że będzie to niedogodna lokalizacja, bowiem willa znajduje się zbyt daleko od sądu rejonowego w Śródmieściu Gdyni.

W planach właściciela na najbliższy czas jest remont wozowni, która stoi obok, bezpośrednio przy ul. ChylońskiejMapka, by także ten budynek wyglądem powrócił jak najbardziej do minionych lat.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (71)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane