• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Budynek zabytkiem dzięki mieszkańcom. Willa "Słońce" będzie w rejestrze

Patryk Szczerba
22 listopada 2022, godz. 07:00 
aktualizacja: godz. 11:13 (22 listopada 2022)
  • Dawny pensjonat "Słońce" jest w złym stanie i wciąż niszczeje. Właśnie został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków.
  • Dawny pensjonat "Słońce" jest w złym stanie i wciąż niszczeje. Właśnie został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków.
  • Dawny pensjonat "Słońce" jest w złym stanie i wciąż niszczeje. Właśnie został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków.
  • Dawny pensjonat "Słońce" jest w złym stanie i wciąż niszczeje. Właśnie został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków.

Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Orłowa, dawny pensjonat "Słońce" przy ul. SpacerowejMapka trafi do wojewódzkiego rejestru zabytków.Aktualizacja godz. 11.13 Po opublikowaniu artykułu skontaktowali się z nami przedstawiciele Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

- Decyzja o wpisie do rejestru zabytków ww. obiektu nie jest ostateczna. Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego od decyzji stronom przysługuje wniesienie odwołania w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji. Termin ten jeszcze nie upłynął - informują przedstawiciele Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.


Pensjonat "Słońce" zbudowano w 1910 r. Budynek znajduje się ok. pół kilometra od plaży i mola. Od strony północno-wschodniej obiekt jest posadowiony na skarpie, u podnóża której przepływa rzeka Kacza. Posesja graniczy z rezerwatem przyrody "Kępa Redłowska".

"Słońce" to drugi, po willi "Anna Hild", która powstała dwa lata wcześniej, obiekt o charakterze hotelarskim w Orłowie, zbudowany w duchu modernizmu, w typie Landhaus.

Pierwszym właścicielem pensjonatu "Słońce" był sopocki kupiec Feliks Wetzl. W 1917 r. dom został przejęty przez kupca z Gdańska Alberta Wetzla, spokrewnionego z Feliksem. Był on też właścicielem położonej nieopodal willi "Anna Hild".

Oba obiekty należały do Alberta Wetzla do lat. 40 XX wieku. Nazwa "Słońce" została nadana pensjonatowi w okresie międzywojennym.

"Słońce" to drugi po willi "Anna Hild", która powstała dwa lata wcześniej, obiekt o charakterze hotelarskim w Orłowie zbudowany w duchu modernizmu, w typie Landhaus. "Słońce" to drugi po willi "Anna Hild", która powstała dwa lata wcześniej, obiekt o charakterze hotelarskim w Orłowie zbudowany w duchu modernizmu, w typie Landhaus.

Budynek przetrwał II wojnę światową, później znalazł się w rękach GdyniBudynek przetrwał bez większych zniszczeń II wojnę światową. Od 1945 r. do 2021 r. należał do miasta jako mienie komunalne. Jeszcze kilka lat temu wykorzystywany był na cele mieszkaniowe.

Wniosek o wpisanie go do rejestru zabytków złożyło jesienią 2020 r. stowarzyszenie Nasze Orłowo. Procedura trwała blisko dwa lata. W tym czasie obiekt coraz bardziej niszczał.

W międzyczasie zmienił się właściciel obiektu. Gdynia zdążyła sprzedać teren z pensjonatem prywatnej firmie.

Pod koniec grudnia budynek i teren wokół kupiła firma REV Management za blisko 14 mln zł brutto.

- Cieszymy się, że zabytek został objęty ściślejszą ochroną konserwatorską, co uniemożliwi dokonywanie w nim przeróbek. Jest to jeden z najstarszych obiektów hotelarskich w Orłowie, z zachowanym układem pokoi, więc tym bardziej zasługiwał na ochronę - mówią przedstawiciele stowarzyszenia Nasze Orłowo.
Pensjonat w latach 1923-1925 XX wieku. Pensjonat w latach 1923-1925 XX wieku.

Budynek od początku planowany był jako pensjonatW uzasadnieniu decyzji konserwatora napisano, że budynek od początku projektowano z myślą o tym, że będzie służył jako pensjonat.

- W zabytku zasadniczo zachował się czytelny, symetryczny układ funkcjonalno-przestrzenny, 3-traktowy, podłużny z korytarzem w trakcie środkowym, do którego pierwotnie po obydwu stronach przylegały pokoje gościnne z wyjściem na podcień (na parterze) lub na loggie (na I piętrze), przekształcone w I połowie XX wieku w werandy - czytamy w wyjaśnieniu.
Tak willa "Słońce" wyglądała w latach 90. Tak willa "Słońce" wyglądała w latach 90.
Na poddaszu służącym celom użytkowym, w skosach zachowały się wnęki z szafkami.

- Elementami oryginalnego wystroju pensjonatu są również w znacznej mierze: zachowana wewnętrzna stolarka drzwiowa (m.in. liczne dwuskrzydłowe, wahadłowe drzwi o konstrukcji ramowo-płycinowej karterze i na piętrze), drewniane schody z balustradą o prostych szczeblinach, drewniane podłogi, listwy przypodłogowe, parapety okienne w otworach okiennych elewacji północno-wschodniej i na poddaszu oraz fragmenty pierwotnej malatury w przestrzeni głównej klatki schodowej i na parterze korytarza - można przeczytać w dokumencie.
Quiz Gdynia wczoraj i dziś Średni wynik 57%

Gdynia wczoraj i dziś

Rozpocznij quiz

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (42)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane