- 1 Przy Żabim Kruku powstaje nowy hotel (96 opinii)
- 2 Ile da się zarobić z wykrywaczem na plaży? (90 opinii)
- 3 Co łączy groby z epoki żelaza i niemiecki lotniskowiec? (19 opinii)
- 4 Czy to pierwszy w dziejach plan Trójmiasta? (65 opinii)
- 5 Agresywny mężczyzna skoczył do Motławy (459 opinii)
- 6 Park według pomysłu ojca i córki (59 opinii)
Budynek zabytkiem dzięki mieszkańcom. Willa "Słońce" będzie w rejestrze
Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Orłowa, dawny pensjonat "Słońce" przy ul. Spacerowej trafi do wojewódzkiego rejestru zabytków.
Aktualizacja godz. 11.13 Po opublikowaniu artykułu skontaktowali się z nami przedstawiciele Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
- Decyzja o wpisie do rejestru zabytków ww. obiektu nie jest ostateczna. Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego od decyzji stronom przysługuje wniesienie odwołania w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji. Termin ten jeszcze nie upłynął - informują przedstawiciele Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
"Słońce" to drugi, po willi "Anna Hild", która powstała dwa lata wcześniej, obiekt o charakterze hotelarskim w Orłowie, zbudowany w duchu modernizmu, w typie Landhaus.
Pierwszym właścicielem pensjonatu "Słońce" był sopocki kupiec Feliks Wetzl. W 1917 r. dom został przejęty przez kupca z Gdańska Alberta Wetzla, spokrewnionego z Feliksem. Był on też właścicielem położonej nieopodal willi "Anna Hild".
Oba obiekty należały do Alberta Wetzla do lat. 40 XX wieku. Nazwa "Słońce" została nadana pensjonatowi w okresie międzywojennym.
Budynek przetrwał II wojnę światową, później znalazł się w rękach Gdyni
Budynek przetrwał bez większych zniszczeń II wojnę światową. Od 1945 r. do 2021 r. należał do miasta jako mienie komunalne. Jeszcze kilka lat temu wykorzystywany był na cele mieszkaniowe.
Wniosek o wpisanie go do rejestru zabytków złożyło jesienią 2020 r. stowarzyszenie Nasze Orłowo. Procedura trwała blisko dwa lata. W tym czasie obiekt coraz bardziej niszczał.
W międzyczasie zmienił się właściciel obiektu. Gdynia zdążyła sprzedać teren z pensjonatem prywatnej firmie.
Pod koniec grudnia budynek i teren wokół kupiła firma REV Management za blisko 14 mln zł brutto.
- Cieszymy się, że zabytek został objęty ściślejszą ochroną konserwatorską, co uniemożliwi dokonywanie w nim przeróbek. Jest to jeden z najstarszych obiektów hotelarskich w Orłowie, z zachowanym układem pokoi, więc tym bardziej zasługiwał na ochronę - mówią przedstawiciele stowarzyszenia Nasze Orłowo.
Budynek od początku planowany był jako pensjonat
W uzasadnieniu decyzji konserwatora napisano, że budynek od początku projektowano z myślą o tym, że będzie służył jako pensjonat.
- W zabytku zasadniczo zachował się czytelny, symetryczny układ funkcjonalno-przestrzenny, 3-traktowy, podłużny z korytarzem w trakcie środkowym, do którego pierwotnie po obydwu stronach przylegały pokoje gościnne z wyjściem na podcień (na parterze) lub na loggie (na I piętrze), przekształcone w I połowie XX wieku w werandy - czytamy w wyjaśnieniu.
Na poddaszu służącym celom użytkowym, w skosach zachowały się wnęki z szafkami.
- Elementami oryginalnego wystroju pensjonatu są również w znacznej mierze: zachowana wewnętrzna stolarka drzwiowa (m.in. liczne dwuskrzydłowe, wahadłowe drzwi o konstrukcji ramowo-płycinowej karterze i na piętrze), drewniane schody z balustradą o prostych szczeblinach, drewniane podłogi, listwy przypodłogowe, parapety okienne w otworach okiennych elewacji północno-wschodniej i na poddaszu oraz fragmenty pierwotnej malatury w przestrzeni głównej klatki schodowej i na parterze korytarza - można przeczytać w dokumencie.
Gdynia wczoraj i dziś
Rozpocznij quizMiejsca
Opinie wybrane
-
2022-11-22 07:12
(2)
Czyli brak remontów, brak nadzoru, brak wpisu do rejestru zabytków mimo ewidentnych wskazań, brak pomysłów na wykorzystanie. Jednym słowem za doprowadzenie budynku do stanu ruiny jest Miasto Gdynia? Tylko mieszkańcom zależało na zachowaniu tego obiektu? Dobrze rozumiem?
- 121 5
-
2023-08-27 17:56
Pewnie pobliski deweloper miał na ten teren inny plan
Ups, nie wyszło...
- 0 0
-
2022-11-22 12:40
akurat wpisywanie do rejestru zabytków ... wszystkiego jak leci, bez powodu
to Polska patologia+
niedługo wPiSzą jako zabytek i tą ruinę w centrum po pll-LOT ... ohydny kwadratowy komuszy klocek
w Poznaniu też taki po-Gierkowski barak stoi ... i to w centrum Historycznego starego rynku!!!- 3 10
-
2022-11-22 08:46
Piękne to nie jest, jak dla mnie. Ale rozumiem starania, może komuś się podobało. (2)
Mam tylko nadzieję, że to z prywatnych pieniążków zostanie zapłacone a nie z naszej wspólnej kasy. Już i tak Polska po uszy zadłużona a biedna jak mysz kościelna.
- 27 39
-
2022-11-22 19:51
mysz moze biedna ale kosciol nie
- 2 0
-
2022-11-22 09:48
No pewnie.
Pieniądze powinny być tylko na dotowanie zakupów w biedronce.
- 10 1
-
2022-11-22 10:46
Ale żeby tam oferować niskobudżetowe letnie wakacje dla niezamożnych Polaków z Polski centralnej czy Krakowa, to nikt nie
myślał? Np. 15 lat temu? Tylko na zasadzie: obiekt bezalkoholowy. No i oczywiście z uzyskanych dotacji "centralnych", a nie na koszt "lokalsów".
- 9 8
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.