• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Winda w tunelu nie działa. "Obiekt muzealny XXI wieku"

Rafał Borowski
17 stycznia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Tunel pod ul. Okopową został oddany do użytku jesienią 2018 r. Tunel pod ul. Okopową został oddany do użytku jesienią 2018 r.

Niedziałająca winda i biletomat - oto główne problemy, na które skarżyli się korzystający z tuneluMapka między ul. Okopową a przystankiem SKM Gdańsk-Śródmieście. Usterki zostaną szybko usunięte, ale to nie koniec dobrych wieści. Kolejarze zamierzają stworzyć nowy, ujednolicony system informacji pasażerskiej na wszystkich przystankach SKM, od Gdańska po Rumię.Jak często korzystasz z pociągów SKM?

Tunel, który umożliwia dojście z ul. Okopowej do przystanku SKM Gdańsk-Śródmieście, to stosunkowo nowy punkt na mapie Gdańska. Powstał przy okazji budowy centrum handlowego Forum Gdańsk. To właśnie jego inwestor wyłożył pieniądze na powstanie tunelu, który został udostępniony jesienią 2018 r.

Czytaj również: Nowy tunel pod ul. Okopową z historyczną perełką

Choć od chwili otwarcia minęły niewiele ponad trzy lata, nasi czytelnicy niejednokrotnie narzekali na stan jego utrzymania.

Przebiegający pod ul. Okopową tunel powstał w ramach budowy Forum Gdańsk. Przebiegający pod ul. Okopową tunel powstał w ramach budowy Forum Gdańsk.

Ktoś nakleił prześmiewczą kartkęDla przykładu rok temu zgłosili zalegającą w tunelu wodę, która pojawiła się po ulewnym deszczu. Tym razem otrzymaliśmy skargę dotyczącą przede wszystkim zamontowanych tam urządzeń.

- W tunelu jest brudno, walają się po nim hulajnogi, brak też rozkładu jazdy SKM. Jakby tego było mało, winda chyba nigdy nie działała. Nic dziwnego, że ktoś zawiesił na niej kartkę z napisem "Obiekt muzealny XXI wieku". Na ekranie automatu biletowego, który stoi od miesiąca, wyświetla się komunikat "Prace serwisowe". Brak słów - komentuje pan Łukasz.
  • Prześmiewcza kartka naklejona na drzwiach do windy.
  • Prześmiewcza kartka naklejona na drzwiach do windy.

Nowy system informacji od Gdańska po RumięMogłoby się wydawać, że skoro tunel prowadzi na przystanek SKM, to za jego utrzymanie odpowiadają kolejarze. Tymczasem podziemne przejście, jak i prowadząca do niego winda, są własnością miasta. W związku z tym kwestia czystości w tunelu, jak i usuwania porzucanych tam hulajnóg należy do kompetencji Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Mimo to przedstawiciel spółki PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście udzielił nam wyjaśnień na temat opisanego wcześniej problemu. Przekazał dobre wieści dla korzystających z tunelu. Kiedy można spodziewać się zmian na lepsze?

Czytaj również: Zmiany w rozkładach jazdy SKM, PKM i pendolino

Kwestia czystości tunelu czy porzuconych w nim hulajnóg leży w kompetencji miasta, a nie kolejarzy. Kwestia czystości tunelu czy porzuconych w nim hulajnóg leży w kompetencji miasta, a nie kolejarzy.
- Na prośbę GZDiZ-u współpracujący z nami serwis podjął się naprawy tej windy, która ma zostać wykonana do 30 stycznia. Docelowo w tunelu przy windzie zamierzamy zamontować wyświetlacz, wskazujący czas do odjazdu najbliższych pociągów. Jesteśmy w trakcie realizacji projektu [pod hasłem - dop. red.] Centrum, w ramach którego m.in. na wszystkich stacjach i przystankach na linii PKP SKM, od Gdańska-Śródmieście do Rumi-Janowo, zostanie zamontowany nowy, ujednolicony system informacji pasażerskiej - wyjaśnia Tomasz Złotoś, rzecznik prasowy spółki PKP SKM w Trójmieście.

Biletomat już działaNatomiast niedziałający biletomat został uruchomiony jeszcze przed publikacją artykułu. Proces naprawy uległ wydłużeniu z powodu nagromadzenia się dni wolnych od pracy na przełomie grudnia i stycznia.

- Automat biletowy oraz kasowniki zostały zamontowane w grudniu. Ze względu na okres świąteczny przedłużyły się negocjacje z firmą, która miała zaktualizować oprogramowanie automatu biletowego. Mamy zapewnienie, że prace już się zakończyły i dziś, tj. 13 stycznia, około południa biletomat zostanie uruchomiony - uzupełnia nasz rozmówca.
Widoczny na zdjęciu biletomat została już uruchomiony. Widoczny na zdjęciu biletomat została już uruchomiony.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (97)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane