• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Winietom stanowcze nie!

PiF
4 września 2002 (artykuł sprzed 21 lat) 
Dźwiękiem klaksonów kierowcy w całej Polsce wyrazili niezadowolenie z rządowego pomysłu wprowadzenia winiet. W Gdańsku protest zorganizowano na Hucisku. Wzięli w nim udział także taksówkarze, którym nie podoba się pomysł wprowadzenia kas fiskalnych. Protest przygotowała Platforma Obywatelska.

- To rząd ponosi odpowiedzialność za ten protest, przygotowując takie projekty jak winiety czy kasy fiskalne dla taksówkarzy. Platforma Obywatelska tylko przyłącza się do niezadowolonych obywateli, z którymi się zgadza - mówił Donald Tusk, jeden z liderów PO.

- Rządząca ekipa dużą wagę przywiązuje do sondaży i opinii publicznej. Dlatego protestując ludzie mogą pokazać niezadowolenie społeczne z przygotowywanych przez rząd pomysłów - dodał Maciej Płażyński, inny z liderów PO.

Punktualnie o godz. 12 prawie wszyscy kierowcy przejeżdżający przez Hucisko dźwiękiem klaksonów wyrażali swoje niezadowolenie z rządowego pomysłu wprowadzenia winiet. Wśród stojących na światłach pojazdów krążyły młode działaczki Platformy Obywatelskiej rozdając kierowcom ulotki informujące o proteście. Natomiast przed budynkiem Nowego Ratusza liderzy Platformy Obywatelskiej ustawili transparenty "Winiety stop".

- Jestem przeciwny pomysłowi wprowadzenia winiet. Rząd po raz kolejny chce robić coś naszym kosztem, za nasze pieniądze. Może sięgnąłby w końcu do swojej kieszeni - stwierdził jeden z kierowców.

Pomysł winiet powstał w Ministerstwie Infrastruktury. Według Marka Pola, wicepremiera i szefa resortu, system winiet ma umożliwić szybkie pozyskanie środków finansowych na budowę dróg, co ma znacznie przyspieszyć inwestycje. Rząd chce zebrać w ten sposób 1,5 mld zł.

Opłata winietowa dla samochodów osobowych rocznie wynieść ma 180 zł. Kupić będzie można także winiety miesięczne w cenie 54 zł, 10-dniowe w cenie 18 zł oraz opłata dzienna w cenie 3,60 zł.

Motocykliści zapłacą za winietę 40 proc. stawki samochodów osobowych, a kierowcy samochodów ciężarowych, w zależności od masy pojazdu, od 150 do 1200 proc. stawki aut osobowych.

Winietę trzeba będzie kupić, aby skorzystać z dróg międzynarodowych, ekspresowych, autostrad oraz tzw. dróg dwujezdniowych. Sieć taka liczy w Polsce 5,5 tys. km. Zapłacą ją kierowcy samochodów osobowych, autobusów i motocykli. Natomiast kierowcy ciężarówek będą musieli płacić za korzystanie ze wszystkich dróg krajowych. Jest ich ponad 18 tys. km.Brak winiety kosztował będzie od 500 zł w przypadku samochodów osobowych oraz od 1000 zł w przypadku ciężarowych.

Zwolnieni z opłat winietowych będą kierowcy, którzy poruszają się tylko w granicach administracyjnych swojej gminy oraz pojazdy ratownicze, wojskowe i zarządu dróg.

Przeciwnicy pomysłu, wśród których są zarówno kierowcy, przewoźnicy, jak politycy z opozycji podkreślają, że w żadnym kraju nie pobiera się opłat za poruszanie się po drogach, których tak naprawdę jeszcze nie ma. W każdym kraju, gdzie system taki funkcjonuje opłaty pobierane są za korzystanie z dróg już istniejących. Ponadto pomysł rządu sprawi, że kierowcy będą płacili podwójny podatek drogowy. Jeden zawarty jest bowiem w cenie paliwa, a drugim byłyby winiety.

Przeciwnicy zaznaczają także, że nie ma gwarancji, że środki zebrane w ten sposób zostaną na pewno przeznaczone na inwestycje drogowe. Dlatego też PiS chce dymisji ministra Pola.

Według wstępnych ustaleń system taki będzie obowiązywał także w Trójmieście, gdzie funkcjonują trzy gminy: Gdańsk, Sopot i Gdynia. W tej sytuacji osoba pracująca np. w Gdańsku, a mieszkająca w Gdyni (lub na odwrót) i niewyjeżdżająca poza obręb Trójmiasta i tak będzie musiała kupić winietę.
Protest Platformy Obywatelskiej objął również taksówkarzy, którym nie podoba się pomysł montowania w ich samochodach kas fiskalnych. Jerzy Szajnowicz, prezes Zrzeszenia Transportu Prywatnego w Gdańsku, zaznaczył, że taksówkarze nie są przeciwni samej idei zakładania kas fiskalnych, ale nie podoba im się sposób wprowadzania tego w życie. Kasy obowiązywać miałyby od października. Jako pierwsi musieliby zamontować kasy taksówkarze o najmniejszych numerach. Kolej na tych o najwyższych numerach przyszłaby dopiero za rok.
Głos WybrzeżaPiF

Opinie (58)

 • Bardzo fajnie w tej sprawie wypowiedzial sie niejaki pan Wojciechowski (PSL), ktory byl kiedys prezesem NIKu. Mowi, ze za jego kadencji NIK badal sprawe i okazalo sie, ze panstwie w bardzo niewielkim stopniu wykorzystuje mozliwosci prawne, ktore juz sa. Po pierwsze ilosc wag umozliwiajacych wazenie TIRow, ktore sa baaardzo czesto przeladowane jest znikoma, a z tytulu mandatow nakladanych na takie TIRy mozna by naprawde niezla kaske uzyskac. Po drugie panstwo nie pilnuje by trafiala do kaski panstwowej forsa z dzierzawy ziemii na slupy reklamowe itp.
  Jednym slowem niech najpierw uzywaja dobrze dostepnych srodkow a potem wprowadzaja dodatkowe obciazenia.

  • 0 0

 • Winiety TAK!

  Jestem jak najbardziej za winietami. Może to odciągnie chociaż paru trucicieli od blachosmrodów do kolei.

  • 0 0

 • popatrz lepiej krzy$iek na te spasione ryje na foto
  jak nerwowo splatają paluszki
  jak szurają niecierpliwie NÓZKAMI
  koryto koryto ach jak pieknie brzmi w uszach TO MAGICZNE SŁOWO
  JAK JUZ SIE DORWĄ SAMI DO NIEGO TO NAM UZASADNIĄ POTRZEBE WPROWADZENIA WINIET
  POPAMIĘTACIE GALLUXA SŁOWA

  • 0 0

 • wracają

  Stare zagrywki komuchów w przefarbowanym wydaniu. Kiedyś, żeby ściągnąć forsę i z braku towaru (teraz dróg), zrobili "komercjuszki". Co, krótka pamięć? Ekonomia Polityczna Socjalizmu nadal dobrze się trzyma.

  • 0 0

 • Winiety - TAK, Rogatki - TAK, WMG - TAK

  Ja mam pomysł postawmy rogatki ( przejścia graniczne WMG ) i zbierajmy kasę od warszawiaków .

  • 0 0

 • Tylko w naszym kraju...

  ... jest mozliwe zeby placic za cos czego nie ma i nie bedzie :( Po za tym ja juz nikomu a zwlaszcza politykom nie wierze, zwlaszcza przed wyborami, teraz przeciwnicy a potem umywamy raczki.
  Niedlugo z braku kaski w kasce wprowadzi sie podatek dla rowerzystow za poruszanie sie po drogach i pieszych po chodnikach. Rzecz ogolnie ujmujac, nawet noz w kieszeni nie chce sie otworzyc z przerazenia coz ci na tych wysokich taboretach jeszcze wymysla. Bo jak narazie nic madrego nie wymyslili.

  • 0 0

 • cała tragedia tkwi w tym..

  że kasa jest
  i to niemała
  tylko sposób rządzenia nią (rozkradania) jest zbyt rabunkowy obliczony na doraźne zyski
  po nas choćby potop
  im gorzej tym lepiej
  do dupy jest chyba cały system parlamentarny a właściwie jego geneza czyli okrągły stół
  do władzy dorwały się zwyczajne hieny żerujące na nas społeczeństwie
  nie myślę o SLD jako pierwszej
  niechlubny początek temu dała prawica na czele z ZChN i PSL
  moim zdaniem wszyscy twórcy okrągłego stołu powinni być odsunięci od rządzenia raz na zawsze
  no i rozliczeni
  wiem że to utopia
  pan roland rau ma swoją a gallux swoją:)))

  • 0 0

 • WINIETOM NIE MINETOM TAK

  • 0 0

 • E............PLATFORMA

  WYGLĄDA ŻE GDYBY NIE PREZENT MINISTRA W POSTACI WINIET TO NIE MACIE NIC DO POWIEDZENIA??
  JAKIŚ PROGRAM ?? NO COKOLWIEK....NIC ???
  TAK MYŚLAŁEM BU HA HA HA HA

  • 0 0

 • Nie o winiety - 15% za darmo

  15% - za darmo.
  Ludu pracujący czy wy naprawde tak jak z Galuxemm niczego niewidzicie i nie rozumiecie. Przecież tak paprawde chodzi o prywatyzację Generalnej Dyrekcji Dróg i autostrad a dokładnie przyznanie 15% darmowych akcji dla ich pracowników. To jest biznes!!!!!

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane