Fakty i opinie

stat

Witomino: powstanie nowe centrum sąsiedzkie

Teren przy skrzyżowaniu Chwarznieńskiej i Rolniczej od kilku lat pozostaje niezagospodarowany. W najbliższym czasie to się zmieni.
Teren przy skrzyżowaniu Chwarznieńskiej i Rolniczej od kilku lat pozostaje niezagospodarowany. W najbliższym czasie to się zmieni. mat. prasowe

Świetlica, kuchnia dla mieszkańców osiedla, sale do zajęć fizycznych i plastycznych oraz filia Miejskiej Biblioteki Publicznej znajdą się w nowym budynku przy skrzyżowaniu ulic Rolniczej i Chwarznieńskiej zobacz na mapie Gdyni na Witominie. Do końca lipca miasto czeka na zgłoszenia projektantów chcących przygotować jego koncepcję architektoniczną.Czy nowy obiekt będzie odwiedzany przez mieszkańców?

tak, z pewnością, dobrze, że powstaje

30%

to zależy od tego, co się ostatecznie w nim znajdzie

35%

nie, ludzie wolą samodzielnie organizować sobie czas

35%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 517
Budowa domu sąsiedzkiego na granicy dzielnic Witomino - Leśniczówka i Witomino - Radiostacja to efekt prowadzonej w Gdyni rewitalizacji.

- Chcemy stworzyć miejsce, do którego można zawsze wpaść po drodze ze szkoły, umówić się z sąsiadami na planszówki, na wspólne oglądanie zawodów sportowych, skorzystać ze sporej kuchni i przygotować wspólnie wypieki, albo też wypożyczyć książkę, poczytać prasę i wziąć udział w zorganizowanych zajęciach - zapowiada Aleksandra Dylejko z Laboratorium Innowacji Społecznych - jednostki koordynującej rewitalizację.
Kuchnia i biblioteka

W praktyce obiekt będzie wyposażony w dużą świetlicę, kuchnię dostępną dla mieszkańców osiedla, salę do zajęć ruchowych, studio warsztatów plastycznych i salę warsztatów rodzinnych.

Do domu sąsiedzkiego zostaną przeniesione także zbiory z dwóch działających w dzielnicy filii bibliotek, które zostaną zlikwidowane. Ta decyzja zdążyła wzbudzić kontrowersje wśród mieszkańców narzekających, że będą mieli utrudniony dostęp do książek.

Urzędnicy odpowiadają, że lokale, gdzie teraz mieszczą się biblioteki, nie są przyjazne ani pracownikom, ani czytelnikom, a poza tym miasto je tylko wynajmuje. Jedna, wspólna biblioteka ma ich zdaniem "zbliżyć" obie dzielnice.

25 tys zł dla zwycięzcy

Na razie miasto ogłosiło konkurs na koncepcje architektoniczną budynku. Zwycięzca otrzyma 25 tys. zł i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej. Za zajęcie drugiego i trzeciego miejsca przewidziano odpowiednio nagrody w wysokości 10 i 5 tysięcy złotych.

- Lokalizacja jest atrakcyjna, lecz - trzeba przyznać - niełatwa dla projektantów. Na wyznaczonym do budowy domu terenie występują spore różnice poziomów, a wokół stoją budynki mieszkalne. Mimo to liczymy na spore zainteresowanie wśród pracowni, bo temat jest ciekawy - dodaje Dylejko.
Projektanci mogą zgłaszać się do udziału w konkursie do 31 lipca do godziny 13. Wyniki kwalifikacji zgłoszeń zostaną opublikowane 21 sierpnia, a termin nadsyłania prac konkursowych upłynie 2 października.

W podobne Centrum Sąsiedzkie zmieni się też dawna szkoła przy ul. Śmidowicza 49 zobacz na mapie Gdyni na Oksywiu. Powstanie tam boisko, plac zabaw, ścianka wspinaczkowa i miejsce na grilla na zewnątrz, a w środku prowadzone będą zajęcia jogi i tańca, będzie też można zagrać gry, urządzić wspólne pieczenie, a nawet potrenować swoje zdolności manualne... w warsztacie stolarskim.

Czytaj też: Chylonia zyska nowe przestrzenie rekreacyjne

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (113)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.