Fakty i opinie

Wizja dla nowego centrum Jelitkowa

Obecnie dawny dom zdrojowy to zlepek fragmentu oryginalnego budynku z licznymi dobudówkami. Projekt planu dopuszcza jego całkowite wyburzenie i realizację nowej zabudowy.
Obecnie dawny dom zdrojowy to zlepek fragmentu oryginalnego budynku z licznymi dobudówkami. Projekt planu dopuszcza jego całkowite wyburzenie i realizację nowej zabudowy. fot. kk/Trojmiasto.pl

Nowy projekt planu zagospodarowania dla Parku Zdrojowego w Jelitkowie zobacz na mapie Gdańska pozwoli na budowę hotelu z obligatoryjną niewielką liczbą usług w parterze. Zabezpieczyć też ma większy plac przed wejściem na planowane molo, obok którego mogą powstać łazienki.Czy w Parku Zdrojowym w Jelitkowie powinien działać hotel?

tak, to świetne miejsce na tego typu obiekt 17%
tak, o ile w parterze powstaną ciekawe sklepy i lokale gastronomiczne 26%
nie, obecny stan zagospodarowania jest idealny i nie wymaga zmian 41%
nie, należy dążyć do wyburzenia obecnych obiektów i pozostawić cały teren niezabudowany 16%
zakończona Łącznie głosów: 1348
Uchwałę o przystąpieniu do sporządzania nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu Parku Zdrojowego w Jelitkowie podjęto już w 2010 roku.

Od tego momentu przygotowano kilka koncepcji (jedną z nich prezentowano dwa lata temu podczas komisji Komisji Rozwoju Przestrzennego i Ochrony Środowiska Rady Miasta Gdańska), jednak dopiero teraz udało się przedstawić dokument, który został wyłożony do publicznego wglądu.

Najważniejszym elementem jest dopuszczenie budowy nowego obiektu hotelowego w miejscu obecnej restauracji "Parkowa" zobacz na mapie Gdańska. To właśnie jej właściciel jest wnioskodawcą zmiany planu. Obowiązujący dokument pozwala wprawdzie na nową zabudowę, ale jej gabaryty są znacznie ograniczone, co obniża rentowność całego przedsięwzięcia.

Czytaj też: Artykuł z 2009 r.: Zbudują ogromny biohotel w Jelitkowie?

Parametry zabudowy terenu, gdzie funkcjonuje dzisiaj restauracja Parkowa. Dojazd będzie się odbywał przez skrzyżowanie na wysokości wjazdu na parking przy ul. Błękitnej (poza planem).
Parametry zabudowy terenu, gdzie funkcjonuje dzisiaj restauracja Parkowa. Dojazd będzie się odbywał przez skrzyżowanie na wysokości wjazdu na parking przy ul. Błękitnej (poza planem). mat. BRG/fot. K. Koprowski
Projekt planu umożliwia budowę hotelu składającego się z części głównej o wysokości do 14 i 18,5 m (czyli ok. trzech i czterech pięter). Po obu jej stronach możliwe jest wzniesienie tzw. ostróg, czyli podłużnych budynków o wysokości do 11 metrów. Od strony wejścia na plażę w ostrogach muszą znajdować się "usługi obsługujące użytkowników przestrzeni publicznych".

Od tej strony projekt planu zabezpiecza także ogólnodostępny plac wraz z fontanną. Niewykluczone jednak, że jego część będzie musiała zostać zakupiona przez miasto od właściciela działki (właściciel po uchwaleniu planu zyskuje prawo do roszczeń ze względu na znaczne ograniczenie dotychczasowej funkcji fragmentu jego działki).

Plan w żaden sposób nie narzuca sposobu zagospodarowania przestrzeni pomiędzy ostrogami. Może to być zarówno tętniący życiem plac z lokalami gastronomicznymi, jak i dziedziniec hotelu z pokojami noclegowymi od najniższej kondygnacji.

Plan dopuszcza wzdłuż trzech stron hotelu partery bez usług (zabrania się przy tym parkingów w kondygnacji zero przy podwyższonym ponad 3,5 m wysokości parterze budynku), co może w efekcie doprowadzić do nieatrakcyjnego dla przechodnia rozwiązania, jak w hotelu Mera w Sopocie.
Plan dopuszcza wzdłuż trzech stron hotelu partery bez usług (zabrania się przy tym parkingów w kondygnacji zero przy podwyższonym ponad 3,5 m wysokości parterze budynku), co może w efekcie doprowadzić do nieatrakcyjnego dla przechodnia rozwiązania, jak w hotelu Mera w Sopocie. fot. Google Street View
Podobnie wyglądają ustalenia (a raczej ich brak) dla pozostałych trzech stron hotelu, gdzie mogą pojawić się w parterach usługi, ale równie dobrze też pokoje hotelowe, zaplecze kuchni lub sale konferencyjne.

Na najwyższej kondygnacji nowego domu zdrojowego plan zaleca lokalizację ogólnodostępnego punktu widokowego. Jednocześnie zapisy planu są tak mało precyzyjne, że owa ogólnodostępność może ograniczyć się wyłącznie do gości hotelowych. W projekcie planu nie narzucono budowy odrębnej klatki schodowej czy windy.

- W interesie inwestora jest, by taras ten był dostępny z zewnątrz, ponieważ będzie przyciągał klientów - przekonywała na dyskusji publicznej Irena Romasiuk, kierownik Zespołu Urbanistycznego Oliwa w Biurze Rozwoju Gdańska.
Czytaj też: Ogólnodostępny punkt widokowy na osiedlu tylko dla wybrańców

Przedwojenne zdjęcie Jelitkowa z molo i domem zdrojowym.
Przedwojenne zdjęcie Jelitkowa z molo i domem zdrojowym. fot. fotopolska.eu
W planie dopuszcza się także budowę mola (istniało już tutaj przed wojną), które dodatkowo będzie wyeksponowane poszerzonym wejściem na plażę zobacz na mapie Gdańska. Na wschód od niego zobacz na mapie Gdańska (tj. w stronę Brzeźna) plan uwzględnia opcję budowy kabin kąpielowych (łazienek) do 7 metrów wysokości. Ich konstrukcja nie może w żaden sposób utrudniać dostępu do plaży.

Czytaj też: Gdy w Jelitkowie było jeszcze molo

W projekcie podtrzymano także dalsze funkcjonowanie niewielkiej gastronomii w Parku Zdrojowym zobacz na mapie Gdańska.

Warto dodać, że obecnie do wglądu wyłożony jest także plan zagospodarowania dla sąsiedniego terenu (w stronę Sopotu), w którym przewiduje się utrzymanie funkcji usługowej dla parterowego pawilonu w parku zobacz na mapie Gdańska (możliwa będzie jego rozbudowa) oraz wyznaczenie funkcji mieszkaniowo-usługowej dla terenu przy ul. Jelitkowskiej 10 zobacz na mapie Gdańska.

Z wyłożonymi projektami planów zagospodarowania zapoznać się można na stronie internetowej Biura Rozwoju Gdańska. Termin składania uwag upływa 13 maja.

Opinie (137) ponad 20 zablokowanych

 • Szkoda, akurat ten dom zdrojowy ładnie jest wkomponowany w okolice, ma oryginalną prezencje.

  • 338 27

 • Śmierdzi coś na kilometr. Czuje że nie bedzie to dobra zmiana

  • 367 17

 • Parkowa do wyburzenia?!

  I plac z fontanną do likwidacji? Nieeeeeee!

  • 330 24

 • Ja chcę, by to molo powstało! Kto za?

  • 155 49

 • Byle tylko Parkowa nie zrezygnowała z organizacji ,,potańcówek'' w sezonie letnim.

  • 212 25

 • Szkoda, ale kto z pieniądzem wygra.

  • 84 9

 • czyli dom zdrojowy czy hotel? co nas gdańszczan obchodzi hotel w publicznym miejscu

  jaki mamy w tym interes? Bzdura, idiotyzm, wyprdlać

  Znów prywatyzacja przestrzeni publicznej.

  • 242 16

 • Hura!!! Może ktoś wkoncu zrobi porządek z tą sezonową parową jestem jak najbardziej za likwidacja tego miejsca i budową hotelu

  • 28 191

 • W Orłowie też "posprzątali"

  Nic dla mieszkańców, jak w każdej nowej inwestycji. Dlatego ludzie pogonili PO.

  Kiedyś popierałem PO. Kiedyś.

  Tylko kasa, kasa, kasa, Misiu, kasa. Apartamenty, hotele, a Polacy wyp...ć.

  • 195 20

 • Człowieku jakie potancówki??? Wielokrotnie widziałam co tam się dzieje. może w dzień zgodzę się że fajne miejsce ale wieczorem totalna patologia dzieciaki ok 14 - 15 lat popijając piwo i śpiąc na stolikach bo je mają siły już ustac na nogach. Byłam tam sezonowy pracownikiem i prawie każdego wieczoru musiała interweniować policja bo jak młodzież wypije to staje się agresywna totalna porażka dziwię się że sam właściciel nie zwraca na to uwagi.

  • 33 15

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.