Fakty i opinie

stat

Wkrótce otwarcie fragmentu torowiska na Stogi

Za około dwa tygodnie otwarty zostanie odcinek trasy tramwajowej w ciągu ul. Wosia Budzysza.
Za około dwa tygodnie otwarty zostanie odcinek trasy tramwajowej w ciągu ul. Wosia Budzysza. fot. DRMG

Na przełomie listopada i grudnia ma zostać otwarty pierwszy odcinek modernizowanej trasy tramwajowej na Stogi. Tramwajem będziemy mogli dojechać z centrum do ul. Skiby. Remont całego torowiska miał się zakończyć w sierpniu tego roku, ale potrwa do połowy 2020 roku.Poruszanie się tramwajem po Gdańsku jest:

coraz bardziej komfortowe, w ostatnich latach wiele się w tej kwestii zmieniło na lepsze 33%
takie, jak było zawsze, nowe inwestycje niewiele zmieniają, bo pasażerów jest coraz więcej 27%
coraz mniej komfortowe, tramwaje jeżdżą wolniej, długo stoją na światłach 40%
zakończona Łącznie głosów: 1394
Otwarcie pierwszego odcinka z pewnością ucieszy mieszkańców Stogów, którzy mają prawo mieć dość przedłużających się utrudnień spowodowanych remontem. W czwartek, nasza czytelniczka pani Małgorzata napisała w Raporcie z Trójmiasta, że ostatnie deszcze spowodowały ubytki nawierzchni, przez co znacznie pogorszyły się warunki do jazdy samochodem.

- Skrzyżowanie ulic Stryjewskiego i Zimnej jest prawie nieprzejezdne. Dalej na Siennej rozsypane kamienie strzelają spod kół. W ciągu dnia, gdy jest jasno, to jakoś można się przecisnąć, ale proszę spróbować przejechać ten odcinek po zmierzchu - żali się nasza czytelniczka. - Na przystanku autobusowym Zimna w stronę Przeróbki nie ma żadnej latarni, piesi to chyba muszą mieć karty pływackie, żeby dotrzeć na przystanek. Mieszkam na Stogach i jestem już zmęczona tym remontem, który przeciąga się, a końca nie widać. Jeżdżę tą trasą cztery razy dziennie, do pracy i z powrotem, potem w innych sprawach. Aż się boję, w jakim stanie będzie mój samochód po zakończeniu remontu.
Inwestycję podzielono na trzy odcinki. Wkrótce gotowy będzie pierwszy z nich.
Inwestycję podzielono na trzy odcinki. Wkrótce gotowy będzie pierwszy z nich. graf. Trojmiasto.pl

Trwa wyrównywanie torówWkrótce ma być lepiej. O tym, że prace na pierwszym odcinku zmierzają dużymi krokami ku końcowi świadczy fakt, że na torowisku pojawiła się podbijarka. To maszyna równająca płaszczyznę nowego toru tramwajowego.

- W trakcie podbijania szyny wraz z podkładami są podnoszone, a na spód wysypywany jest tłuczeń. Ten proces sprawia, że tor po opuszczeniu znajduje się na odpowiedniej wysokości. Równolegle trwają prace wykończeniowe układu drogowego, wykonywane są także przejazdy przez torowisko - mówi Agnieszka Zakrzacka z DRMG.
To kolejny termin oddania pierwszego z trzech etapów modernizacji linii na Stogach. Jak wyjaśniają urzędnicy, przyczyną opóźnień jest "szereg nieprzewidzianych zdarzeń, które nakładając się na siebie, bezpośrednio wpływały na konieczność przesunięcia terminu zakończenia inwestycji".

Wykonawca na całym obszarze przebudowy torowiska wskazywał na kolizje z uzbrojeniem podziemnym, nieujawnionym wcześniej w dokumentacji projektowej i na mapach geodezyjnych. W trakcie robót znajdowano również niewybuchy z okresu II wojny światowej.

Tramwaje pojadą na przełomie listopada i grudniaObecnie z największymi problemami udało się już uporać. Aby tym razem termin udało się utrzymać potrzebna jest w zasadzie sprzyjająca pogoda.

- Zgodnie z technologią prac torowych, wykonywanie określonych robót torowych uzależnione jest od spełnienia określonych wymagań m.in. odpowiedniej temperatury. Reżim technologiczny budowy torowiska narzuca wykonywać niektóre roboty tylko w określonych warunkach atmosferycznych, gdy temperatura osiąga wymaganą wysokość. Jeśli utrzyma się pogoda, to zgodnie z zapewnieniami wykonawcy przejezdność linii tramwajowej na pierwszym odcinku, będzie możliwa na przełomie listopada i grudnia br. - informuje Agnieszka Zakrzacka.

Inwestycja za 110 mln złŁącznie na Stogach przebudowanych jest ok. 3,7 km torów tramwajowych i  około 2,5 km dróg. Przebudowa infrastruktury tramwajowej w ul. Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej w Gdańsku jest realizowana w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej - etap IVA. Umowa z wykonawcą prac Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o. podpisana została w czerwcu 2018 roku. Koszt inwestycji to ponad 110 mln zł, z czego ponad 46 mln zł to pozyskane dofinansowanie unijne.

Opinie (151) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.