Reprezentacyjny plac przy skrzyżowaniu ulic Krasickiego i Gałczyńskiego, modernizacja promenady do mola
, wzdłuż której znajdą się całoroczne lokale gastronomiczne, rozbudowa mola, w tym powstanie mariny jachtowej i rewitalizacja jelitkowskiej wioski rybackiej
- gdańscy urzędnicy przedstawili plany inwestycyjne wobec nadmorskich terenów w Brzeźnie, Parku Reagana i Jelitkowie. Nie powstaną one jednak szybciej niż w ciągu 15-20 lat.
Przed remontowanym właśnie Domem Zdrojowym w Brzeźnie odbyła się konferencja władz Gdańska pod hasłem "Gdańsk patrzy na morze".
Remont Domu Zdrojowego w Brzeźnie i jego adaptacja na centrum edukacyjne ma się zakończyć w ciągu kilku miesięcy.
fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl
Jak oceniasz plany wobec pasa nadmorskiego?
Zapowiedziane inwestycje będą realizowane w oparciu o właśnie powstające miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z ich założeniami wykluczono możliwość budowy wieżowców w pasie nadmorskim.
Podczas konferencji tłumaczono, że ramy procedowanych planów uwzględniły głos okolicznych mieszkańców, którzy w większości sprzeciwili się takiemu pomysłowi.
Konferencja odbyła się przed remontowanym właśnie Domem Zdrojowym w Brzeźnie, który stanie się jedną z wizytówek pasa nadmorskiego.
fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl
Władze miasta nie ukrywaja, że pełna realizacja koncepcji potrwa wiele lat.
mat. pras.
Reprezentacyjny plac w centrum Brzeźna
Brzeźno ma odzyskać charakter kurortu, którym było przed II wojną światową. Początkiem tego procesu ma być trwający właśnie remont Domu Zdrojowego, w którym znajdzie się placówka edukacyjna, prowadzona przez Centrum Hevelianum. Jak już wcześniej informowaliśmy, w pobliżu budynku zostanie niebawem postawiony pomnik upamiętniający Ignacego Paderewskiego.
Przebudowany plac przy skrzyżowaniu ulic Krasickiego i Gałczyńskiego ma stać się nowym, rekreacyjnym centrum Brzeźna.
mat. pras.
- W procedowanym właśnie planie dla tego terenu zakładamy stworzenie tu publicznego placu, który ma być otoczony zabudowaniami, w których znajdą się pierzeje usługowe, przede wszystkim pod kątem gastronomii. Musimy tu uporządkować strukturę własnościową. Część ze stojących tu obecnie blaszanych budynków jest na gruntach miejskich, inne prywatnych. Ten plac, a właściwie drogi dojazdowe do niego, ma mieć również charakter woonerfu [współdzielona przestrzeń ulicy, w której jest miejsce zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów oraz kierowców samochodów - dop. red.] - mówił Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.
Modernizacja molo i prowadzącej do niego promenady
Promenada wiodąca do molo w Brzeźnie ma przejść kapitalny remont. Ponadto, ma zmienić się jej otoczenie po obu stronach, w którym znajdą się całoroczne lokale gastronomiczne. Ich architektura ma wpisywać się w parkowe otoczenie. W związku z tym należy się spodziewać, że będą one zbudowane z drewna.
Nowe centrum Jelitkowa w dawnej wiosce rybackiej
Na plaży w Jelitkowie ma powstać infrastruktura dla niepełnosprawnych, która ma im ułatwić dotarcie i wypoczynek nad brzegiem Bałtyku. Centrum dzielnicy ma stać się dawna wioska rybacka, w której po przeprowadzeniu kapitalnego remontu mają znaleźć się pracownie artystyczne oraz lokale gastronomiczne.
To oczywiście tylko najważniejsze założenia prezentowanej koncepcji. Oprócz tego otwarcie Gdańska na morze zakłada również m.in. gruntowny remont wysłużonych ścieżek i dróg rowerowych, remont ul. Pomorskiej i al. Hallera, a także rozbudowę ul. Czarny Dwór.
W najbliższych dniach zaprezentujemy szczegóły dotyczące miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla pasa nadmorskiego.