• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Właściciele wraków i źle zaparkowanych aut zapłacą więcej za odholowanie?

Piotr Weltrowski
22 września 2022, godz. 17:00 
Opinie (62)
Część aut, które odholowywane są z ulic to wraki i pojazdy bez tablic rejestracyjnych. Tak naprawdę zdecydowanie częściej usuwane z ulic są pojazdy zaparkowane w taki sposób, że stwarzają zagrożenie dla ruchu. Część aut, które odholowywane są z ulic to wraki i pojazdy bez tablic rejestracyjnych. Tak naprawdę zdecydowanie częściej usuwane z ulic są pojazdy zaparkowane w taki sposób, że stwarzają zagrożenie dla ruchu.

Sopot - który już aktualnie ma najwyższe stawki za usuwanie pojazdów z dróg w Trójmieście - przygotowuje kolejną podwyżkę, która będzie obowiązywać od nowego roku. Gdynia i Gdańsk - choć podobnego kroku nie wykluczają - na razie nie przygotowały w tej sprawie projektów uchwał.W twojej okolicy stoją jakieś wraki?

Prawo o ruchu drogowym przewiduje możliwość usunięcia auta przez miejskie służby - na koszt właściciela pojazdu - w przypadku, gdy do czynienia mamy z wrakiem, samochodem nieużywanym lub bez tablic rejestracyjnych (art. 50a ustawy) lub w przypadku, gdy został on zaparkowany tak, że stwarza niebezpieczeństwo albo bezprawnie znajduje się np. na miejscu dla osób niepełnosprawnych (art. 130a ustawy).

Nie są to przypadki częste, niemniej, w przypadku Trójmiasta, można mówić o około tysiącu samochodów usuwanych z dróg w ciągu każdego roku.

Kosztami usunięcia pojazdu oraz jego przechowania na miejskim parkingu ponosi właściciel auta. Każde miasto samodzielnie ustala w tym zakresie stawki, kierując się jednak widełkami ustalanymi co roku przez rząd.

Dziś - przykładowo - za usunięcie auta osobowego z ulicy zapłacić trzeba w 450 zł w Gdyni, 520 zł w Gdańsku i 542 zł w Sopocie.

I choć w ostatnim z tych miast wszystkie stawki są najwyższe, już teraz przygotowano projekt uchwały zwiększający w przyszłym roku opłaty za usuwanie i przechowywanie usuniętych pojazdów.

Przykładowo, opłata za usunięcie pojazdu o masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony, wynosić będzie w przyszłym roku nie 542 zł, a 606 zł.

Gdynia i Gdańsk podjęcia podobnych kroków nie wykluczają, na razie jednak nie przygotowały stosownych zmian w prawie lokalnym.

- Projektu takiej uchwały nie ma, jesteśmy w trakcie przetargu, nie znamy jeszcze cen ofertowych - mówi Agata Grzegorczyk z gdyńskiego magistratu.
Podobnie wypowiadają się urzędnicy z Gdańska.

Ile pojazdów jest co roku usuwanych z dróg w Trójmieście?W Sopocie w zeszłym roku usunięto i odholowano z dróg 208 pojazdów, a w tym roku już 204.

W Gdyni w 2021 roku usunięto 264 pojazdy, a w tym podobny los spotkał już 136 pojazdów.

W Gdańsku z kolei liczby te przedstawiają się następująco: 2021 rok - 599 pojazdów i 2022 rok - 361 pojazdów.

Gdańsk prowadzi też statystyki dotyczące powodu odholowania pojazdu. W tym roku np. odholowano 67 wraków lub pojazdów bez tablic rejestracyjnych i 294 zaparkowane w sposób sprawiający niebezpieczeństwo dla ruchu.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (62)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane