Włosko-francuskie konsorcjum nie rezygnuje z budowy spalarni w Szadółkach

Najnowszy artukuł na ten temat Montaż potężnego rusztu do spalania śmieci
Do przyszłej spalarni mają trafiać odpady wysokoenergetyczne, czyli głównie plastik.
Do przyszłej spalarni mają trafiać odpady wysokoenergetyczne, czyli głównie plastik. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

W lipcu Zakład Utylizacyjny ogłosił, że niemiecki koncern EEW został wybrany do budowy spalarni w Szadółkach zobacz na mapie Gdańska. O  inwestycję wartą ponad 1,5 mld zł skutecznie zawalczyli jednak konkurenci włosko-francuskiego konsorcjum i ich oferta musi być ponownie rozpatrzona.Aktualizacja, 24 sierpnia, godz. 13:56: Zamieszczamy komentarz prezesa Zakładu Utylizacyjnego na temat zaistniałej sytuacji i postępowania w sprawie budowy spalarni w Szadółkach.

Komentarz prezesa ZU Michała Dzioby, dotyczący postępowania na budowę spalarni odpadów

Intensywnie pracujemy nad tym, by jak najszybciej podpisać umowę na zaprojektowanie, budowę i eksploatację spalarni odpadów - strategicznej inwestycji dla Gdańska i jego partnerów samorządowych. To bardzo poważny kontrakt i liczyliśmy się z tym, że biznesowa walka koncernów będzie się toczyła do ostatniej instancji. Czego mamy właśnie dowód. Ponadto, wcześniejsze polskie postępowania na budowę spalarni również trafiały do KIO, dlatego zakładaliśmy podobny scenariusz. Czekamy na pisemny wyrok KIO ze szczegółowym uzasadnieniem, więc nie możemy się do niego jeszcze dokładniej ustosunkować. Włodarze Gdańska oraz zarząd ZU wielokrotnie informowali, że obaj oferenci to koncerny z najwyższej europejskiej półki, więc niezależnie kto ostatecznie wygra, będziemy mieli gwarancję wykonania nowoczesnej instalacji oraz jej profesjonalnej, bezpiecznej eksploatacji. To jest najważniejsze. Warto też podkreślić, że obie oferty były zbliżone kosztowo i naszym zdaniem to były rynkowo dobre, satysfakcjonujące ceny. Opierając się na innych postępowaniach w Polsce szacowaliśmy większy budżet. Dodam, że nadal obowiązuje termin realizacji inwestycji, czyli sfinalizowanie budowy do grudnia 2020 r.
Czy spalarnia w Szadółkach powinna obsługiwać całe województwo?

Zobacz wyniki (589)
W połowie lipca władze w ZU w Szadółkach ogłosiły, że do budowy spalarni w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego, z dwóch ofert - niemieckiej grupy EEW, reprezentowanej poprzez ITPOK Gdańsk Sp. z o.o. sp. k. oraz konsorcjum włosko-francuskiego Astaldi, Termomeccanica Ecologia, Tiru - wybrano ofertę Niemców.

Czytaj więcej: Niemcy zbudują spalarnię w Szadółkach

Okazuje się, że włosko-francuskie konsorcjum nie zrezygnowało z tak dużego biznesu i skorzystało z możliwości odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej.

- W wyniku rozstrzygnięcia KIO zamawiający został zobowiązany do ponownej oceny ofert, odrzucenia oferty konkurentów i wyboru oferty reprezentowanego przez nas konsorcjum jako najkorzystniejszej, co tym samym otwiera mu drzwi do realizacji umowy PPP, której wartość przekracza 1,5 mld PLN - powiedziała Katarzyna Kuźma, partner w Praktyce Infrastruktury i Energetyki DZP, która nadzorowała prace zespołu reprezentującego włosko-francuskie konsorcjum.
Przypomnijmy: sam koszt zaprojektowania i budowy instalacji oszacowano na 426,3 mln zł, a średnioroczny koszt jej eksploatacji to 31,5 mln zł (obie kwoty netto). Zwycięzca byłby operatorem spalarni przez 25 lat. Postępowanie to ciągnie się od 2014 roku i już na wcześniejszych etapach trafiało do sądów.

KIO uznała większość zarzutów stawianych przez konsorcjum w odwołaniu, w tym zarzut dotyczący błędu w obliczaniu ceny w ofercie konkurenta, polegającego na zastosowaniu nieprawidłowej stawki VAT. Jak wyjaśniają prawnicy, zamawiający nie zdecydował się na określenie referencyjnej stawki VAT w dokumentacji postępowania, ani również na pozyskanie stosownej interpretacji podatkowej. Co więcej, dążył do oceny ofert na podstawie cen netto podanych w ofertach, co KIO uznała za nieprawidłowe i sprzeczne z obowiązującymi przepisami.

W konsekwencji wyroku, zamawiający powinien dokonać ponownej oceny ofert, ma też możliwość złożenia skargi na wyrok KIO do sądu okręgowego.

Co ostatecznie zrobią władze Zakładu Utylizacyjnego? Czekamy na ich stanowisko w tej sprawie.

Przypomnijmy, że spalarnia w Szadółkach ma przerabiać rocznie 160 tys. ton odpadów, które trafią do niej jedynie z trzech obszarów: Gdańska, Tczewa i Kwidzyna (bez Sopotu i Gdyni). Będzie to zatem średni obiekt w porównaniu do innych w kraju, a na tle zachodnioeuropejskich wręcz niewielki.

Zgodnie z założeniami, przyszły rok miał być poświęcony na zaprojektowanie spalarni, a budowa instalacji, która funkcjonować będzie pod nazwą Port Czystej Energii, powinna potrwać do końca 2020 roku. Obecne odwołanie może spowodować kolejne opóźnienie tej inwestycji.

Opinie (133) 10 zablokowanych

 • Nie dla spalarni, spalarnia która pali palstiki i inne toksyczne rzeczy nie może być ekologiczna! (23)

  tylko nie mówcie o Wiedniu, bo tam nie palą takiego świństwa.

  • 67 59

  • tam palą tylko tlen!

   • 15 13

  • (8)

   Niech palą co chcą ale bardo wysokiej tem, spalarnia rusztowa to przestarzała technologia - dlaczego nie budują spalarni plazmowej ?!

   • 22 3

   • z prostego powodu (7)

    bo ich nie stac
    zgodzilbys sie podniesc oplaty za wywoz smieci 5 krotnie w zamian za spalarnie plazmowa?

    swoja droga spalrni by nie bylo gdyby ten lewniwy motloch miedzy innymi ty segregowal odpadki
    ale w tym miescie dla kazdego to wielki problem
    najlepiej napelnic smietnik czekac az smieciarze zabiora i nasze smieci magicznie zniknely
    wiec sie uswiadomie nie zniknely maigicznie tylko sa w innym miejscu i na tym miejscu juz brakuje miejsca
    wiec wybieraj albo spalarnia albo twojego smietnika spod domu nikt nie oprozni
    chyba ze chcesz aby gdzies kolo gdanska wykarczowali las i zrobili kolejne wyspisko

    • 9 8

    • (3)

     > gdyby ten lewniwy motloch miedzy innymi ty segregowal odpadki

     A co za różnica, czy segregują je mieszkańcy, czy pracownicy Szadołek?
     I tak w końcu coś trzeba z tymi śmieciami zrobić. Od segregacji w cudowny sposób nie znikną.

     • 9 2

     • Polskie myślenie - niech to zrobią (2)

      Oczywiście można zatrudnić rzeszę pracowników do dłubania w śmieciach ale to wbrew pozorom też są koszty i to nie tylko w pensjach, jakieś hale do tej segregacji też trzebaby było wybudować i utrzymywać. Koszta oczywiście musieliby pokryć mieszkańcy, którzy na jakiekolwiek podwyżki przecież reagują z nieukrywaną radością i entuzjazmem.

      • 8 3

      • Segregacja (1)

       Samo założenie, że każdy będzie coś robił dla dobra ogółu mieszkając w falowcu, w którym jest niezauważalny jest śmieszne. Kopiowanie działań z Zachodu jest skazane na porażkę. Segregacja u nas jest niemożliwa. Nie sprawdzisz śmieci każdemu w bloku i tyle.

       • 7 1

       • No tak, bo na Zachodzie nie ma "falowców"

        więc tam wszystko jest możliwe. Najlepiej założyć, że takie działania są skazane na porażkę i nic nie robić. Ale wyjścia są tylko dwa - albo segregujemy w domu albo płacimy za segregację lub spalanie, innej możliwości nie ma. No ale Polak uważa, że nie musi segregować a za jego śmieci to jeszcze powinni jemu płacić.

        • 1 2

    • My segregujemy tylko ze przyjezdza firma pana Zenka i wszystko wali do jednej smieciarki!

     • 2 0

    • Panowie, wasza dyskusja jest jałowa. Gdyby zrezygnowano z pomysłu spalarni i wdrożono rozwiązanie Bioelektry. (1)

     Bioelektra twierdzi, że ich rozwiązanie jest od 2 do 5 razy tańsze niż budowa średniej wielkości spalarni. Co by przełożyło się na brak podwyżki opłat za wywóz śmieci.
     Co więcej, są głosy, że można by zrezygnować w ogóle z segregacji śmieci w domach, czyli nie będzie już 5 koszy, każdy na co innego, bo technologia Bioelektry pozwala sterylizować wszystkie śmieci razem i dopiero po sterylizacji można je segregować.

     • 2 0

     • Jałowy

      To co proponujesz Bioelektra to jest tylko dodatek do spalarni jako uzupełnienie procesu. Do technologi Bioelektry potrzeba energi cieplnej (spalnia) powstaje FRAKCJA PRE-SRF wykorzystana do spalnia. Dalej w zakładzie oferowany jest płatek i regranulat jako odzysk do procesu spalania. (wyższa wydajność cieplna)
      Nie rozumiesz technologi

      • 0 0

  • Może. Kwestia technologii. Dokształć się.

   • 7 4

  • Pytanie (7)

   To co mamy palić w tej spalarni i gdzie mamy spalać plastik
   Zdecydowana większość odpadów jest z tworzyw sztucznych lub zawiera ich cześć
   Pewne odpady można przesegregować i ponownie przetworzyć ale duża część może być zutylizowana tylko przez spopielenie to jedyny bezpieczny sposób

   Proszę o odpowiedz może posiadasz pomysł na coś innego

   • 5 3

   • segregacja lub spalarnia w większej odległości od ludzi. (1)

    • 7 5

    • Gdzie jest ta większa odległość od ludzi?

     Nad jeziorem na Kaszubach? A może od razu w Puszczy Białowieskiej, podobno akurat wycinają tam plac pod budowę.

     • 7 3

   • (3)

    Do "Pytanie". Kolega słyszał o RECYCLINGU plastiku ? Na cholerę spalać, jak można go przerobić !

    • 8 1

    • opcjonalny (1)

     W mieście zużywa się codziennie setki tysięcy podpasek, które zawierają tworzywo sztuczne, by nie przeciekały na majtki. Je też posegregujesz? To trzeba spalić dla bezpieczeństwa epidemiologicznego. Tego się nie da segregować.....podobnie z pampersami., papierkami po badaniu poziomu cukru i igłami cukrzyków itd. Niestety ale spalarnia ma przyszłość. Podobnie jak papier ;)

     • 0 0

     • Mówimy o twardym, klasycznym plastiku, a nie o podpaskach czy pampersach, chyba logiczne, że tego się nie przerabia.

      • 0 0

    • Do opcjonalny

     Czytaj z zrozumieniem większość odpadów pomimo segregacji nie da się przetworzyć
     Przykład
     nr 1. kartonik po napoju lub mleku składa się z foli (plastik),papieru,foli aluminiowej, foli (plastik)
     nr. 2 pojemnik po jogurcie, wędlinie skład po użyciu plastik, folia aluminiowa, składniki organiczne (resztki) tłuszcz, papier. Ty pewnie jesteś z ekologią na ty i rozdzielasz codziennie te składniki i myjesz opakowania przed wizyta w smietniku

     • 0 0

   • Pytanie, po co ci spalarnia, jak możesz iść w odzysk materiałów. Oczyścić je i wykorzystać ponownie.

    Po co spalać gotowy materiał i produkować nowy, jak możesz przetworzyć ten, co już jest stworzony.
    A jak to zrobić, żeby ten śmieciowy plastik był zdatny do przetworzenia, to zapraszam na stronę Bioelektry i zapoznanie się z jej technologią RotoSteril.

    • 2 1

  • A Polacy nie startują? (2)

   • 8 0

   • rPo co wspierać polski biznes, jak można rozpisać przetarg na starą technologię z Europy Zachodniej, czytaj spalarnię rusztową.

    Polak się ucieszy, jakby mu Passata B5 w tedeiku Niemiec sprzedawał.

    • 3 0

   • Mtm?

    • 0 0

  • Będą palić tym co wyrzucasz do kosza

   Ogranicz ilość śmieci a i mniej będzie do spalania.

   • 4 1

 • (5)

  Szadółki już nie będą takie same, zapach zawsze był wizytówką

  • 68 12

  • Przecież dalej tam śmierdzi jak śmierdziało...

   wystarczy przejechać sie obwodnicą w stronę A1

   • 11 12

  • (1)

   Spalarnia nie rozwiąże problemu smrodu. Śmierdzi kompost którego się nie będzie spalać

   • 20 1

   • Dobrze zaprojektowania kompostownia nie śmierdzi!

    trzeba by się spytać gdzie tak naprawdę zachodzi proces stabilizacji odpadu. czy jest to hermetyczna hala, czy może jednak plac dojrzewania? trzeba się spytać, czy kwaśna płuczka gazów jest na pewno eksplatowana z kwasem, czy jednak z wodą...

    • 0 0

  • i jak ty teraz trafisz do domu........

   • 11 2

  • Zapach pozostanie skoro mają zamiar palić plastik. Nic się nie zmieni, bo to nie plastik tak śmierdzi.

   • 0 0

 • ) (3)

  A więc smród jeszcze większy.... Dziwie się jak mieszkańcy tam wytrzymują... Szacunek.

  • 58 37

  • Szacunek, że ludzie wytrzymują tu twoją głupotę

   I ułomność, którą chwslisz się każdego dnia. Nie ważne co, jenak napisze..

   • 12 10

  • W twej okolicy nie śmierdzi i jest 100 razy gorzej.

   W zamian masz nudne życie, co widać po trybie życia, który prezentujesz na forum. Do tego dochodzi jeszcze skrzywiona psychika.

   • 9 7

  • Zapraszam do Nowego Portu

   Tam nie ma dnia by coś nie śmierdziało. Wiem bo mieszkam tam

   • 2 0

 • I znów zachodni sąsiedzi (12)

  Coś budują , a potem walizkami kasa z takiej spalarni ucieka . Jakby nie mogła jakaś Polska firma tego wybudować . Tak my Polski nie zbudujemy

  • 103 13

  • (4)

   To czemu żadna Polska firma się nie zgłosiła?

   • 17 4

   • Bo w niemieckim mieście pewnie nie mogła.

    • 14 12

   • Bo w pl nie ma takiej technologii

    Mieli dac oferte na ogniska w beczkach po ropie?

    • 17 6

   • Po prostu

    Bo są to zbyt skomplikowane technologie. Zadna polska firma tym nie dysponuje. I nikt nie zaryzykuje wyboru operatora bez doświadczeniu w tym zakresie. Nie można ryzykować zdrowiem mieszkańców po prostu. Każda z firm musiała się wykazać zarządzaniem przynajmniej 50 spalarniami w Europie. Od to. I przestańcie piperzyć na tym portalu bo po prostu żal.

    • 18 7

   • łatwiej zlecić i wziąść prowizje..

    ..z resztą zależy jak przetarg jest napisany oraz co w takim przetargu program funkcjonalno - użytkowy dopuszcza a co wyklucza już na wstępie?

    • 4 2

  • walizka na poczatku idzie, jak pierwsza zaliczka zostanie tylko wpłacona

   bo potem to sami podwykonawcy oraz nie zgłoszeni podwykonawcy podwykonawców , a na samym końcu okazuje się , że to wszystko wybudowali fajne chłopaki z Kartuz.........

   • 10 5

  • Zaloz firme i zbuduj.

   • 4 2

  • I znów zachodni sąsiedzi

   niech wybuduja twoi:bialoruscy,ukrainscy, slowaccy,rumunscy, bulgarscy,wegierscy,chorwaccy....itp

   • 2 1

  • Od kiedy Włosi są na Zachodzie?

   • 2 1

  • Czy Passat TDI to polskie auto? Das Auto???

   • 3 0

  • budowac toalety!!!!

   pis nawet kibli nie potrafi zbudowac a tych co by potrafili ziobro oskarzy o uklad i kaze swoim hyclom powyszukiwac paragrafy albo sam je dopisze. na spalarnie to trzeba miec technologie a nie szczekajace radyjo maryja

   • 1 0

  • doświadczenie

   niemiaszki nie tylko śmieci palili

   • 2 0

 • Czy wszystkie usługi tzw komunalne muszą w tym mieście opanować obcy? (4)

  Rozumiem, że oferują dobre posadki dla urzędasów i ludzi z tutejszej "piątek kolumny" ale ile można to tolerować. Woda - saur francuzi, ciepło - gpec niemcy, elektropciepłownia grupa edf teraz spalarnia... itd. Władze, które tak ochoczo "prywatyzują" tego typu usługi sprowadzają nas do roli pomieszkujących chwilowo osadników w naszym własnym państwie

  • 86 11

  • Muszą

   na tym to polega. Paweł A. sprzedaje a później zasiada w radzie nadzorczej. Przypadek ?

   • 15 2

  • musza (1)

   bo miejscowi to tepaki dla ktorych spalarnia technologia niedostepna i musza zebrac o ta technologie na zachodzie

   • 5 6

   • nie rozsmieszaj mnie

    technologia rusztowa to zwykły domowy piec, tylko wiekszy i z pochłaniaczem wodnym na koncu

    • 9 1

  • za to powinni wsadzać do pudła!

   zwłaszcza że Polacy mają kilka patentów, ale nikt nie jest zainteresowany, bo nie byłoby bocznego wpływu

   • 9 2

 • (1)

  Powstanie spalarni zniszczy niepowtarzalny urok i mikroklimat Szadółek i okolicy

  • 48 7

  • I siedliska dzikich ptaków zjadających frytki i wylizujących puste opakowania po jogurtach.

   • 9 0

 • Spalarnia śmieci to wielki problem z zanieczyszczeniami jakie będziemy wdychać (4)

  warto zobaczyć film na youtube, władze Gdanska nie informują ludzi o zagrozeniu, mieszkańcy trójmiasta nie są świadomi zagrożenia

  warto zagłębić ten temat : https://www.youtube.com/watch?v=M5DSSFtgaCM

  Adamowiczowi zależy jedynie na kasie, on by wszystko zabudował bez względu na cenę

  • 62 17

  • proponuje Ci przyjąć te wszystkie śmierci

   • 3 10

  • (2)

   A ty co robisz z swoimi śmieciami
   Pewnie żyjesz w lesie i jadasz na liściach jagody

   To jaki jest bezpieczny sposób utylizacji śmieci proszę o pomysł

   • 2 1

   • Ale czemu ty chcesz je utylizować? Nie można ich wykorzystać ponownie. (1)

    • 0 0

    • Ok cześć uwzględniając rachunek ekonomiczny wykorzystaliśmy ponownie.
     Co z pozostałymi pozostałościami jest ich jakieś 60 procent z tego co nadaje się do przerobu Jakiś pomysł ? (jak go masz to staniesz się bardzo bogatym człowiekiem)

     • 0 0

 • Haha. Ktoś już przytulił kasę, a tu taka niespodzianka.

  Brawa za odwołanie.

  • 44 8

 • Macron (4)

  Pokazał nam niedawno środkowy palec, a my chcemy wpuścić włosko-francuskie konsorcjum?

  • 63 18

  • każdy by pokazał pisowcom środkowy palec (2)

   Na nic innego te szuje nie zasługują

   • 17 18

   • Pis czy PO - nie ma różnicy, wygrają czy przegrają jedni czy drudzy, a usługi w rękach obcych pozostają (1)

    niemiecka spółka komunalna zyski z GPEC naturalnie transferuje do siebie, gdzie m.in. dotuje basen i ogrzewanie swoim mieszkańcom. Płacimy my a ceny ciepła są ustalane w porozumieniu z m,in. Budyniem, który to był jednym z lobbystów sprzedaży GPEC-u, za co dostał stołek i uposażenie w radzie nadzorczej (jawne przekupstwo). Jego odpowiednik czyli jakiś tam burmistrz niemieckiego miasta za ten sam nadzór w radzie dostaje całoroczne symboliczne wynagrodzenie w wysokości mniej niż 2 ty.s euro bo tam trochę inaczej pojmują dobro mieszkańców.
    Jak myślisz, które niemieckie miasto pozwoliłoby na sprzedaż jakiejś usługi komunalnej Polakom, żeby potem płacić i godzić się na to że zyski wędrują na wschód od Odry?

    • 8 0

    • 100% racji

     Też mi się to w głowie nie mieści. To jest dramat.

     • 0 0

  • najlepiej sprzedać wszystko i dać innym zarobić , Bidronka portugalska , woda francuska , energa niemiecka - Polak na łasce zachodu

   • 3 0

 • kolejne pijawki do wysysania z nas kasy! (4)

  a gdzie polska myśl techniczna? tak się w mediach chwalimy wysokim poziomem na polskich uczelniach. czy nikt nie ma pomysłu na śmieci? znowu dajemy się doić?

  • 59 6

  • wysoki poziom moze jest

   ale potem ci absolwenci stad wyjezdzaja

   no bo co sie dziwic skor=o absolwent u nas uslkyszy ze dostanie 2000 netto a po roku byc moze podwyzka pod warunkiem ze sie wykaze (czytaj ma zapie...c od rana do nocy) a z drugiej strony przychodzi taki hans i mu mowi ze dostasnie 3000 euro i sluzbowy samochod i jeszcze jest traktowany jak czlowiek nie jak niewolnik
   to dziwiszi sie ze u nas technologi nie ma?
   kto ma ja robic?

   • 5 0

  • może zdrowaśki pomogą i smród odstąpi (1)

   mamy to w co inwestujemy

   • 1 0

   • Jeśli kominy będą wysokie to pyły będą opadać daleko od spalarni i paradoksalnie najbezpieczniej będzie bliżej szadolek

    • 1 0

  • Polska myśl techniczna to Bioelektra. Ale władze Szadółek ogłosiły przetarg na spalarnie, więc nie było szans, żeby wygrała

   polska firma. A technologia Bioelektry dziesiątki lat przed technologią spalarniową.

   • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.