Wojewoda rozważa skargę do sądu na plan dla Brzeźna

Choć wojewoda pomorski nie stwierdził nieważności uchwały ws. budzącego kontrowersje planu dla Brzeźna, to niespodziewanie zapowiedział, że rozważa w jej sprawie skargę do sądu. To nieoczekiwany zwrot. Decyzja zapadnie po analizie dokumentów złożonych przez przeciwników zabudowy pasa nadmorskiego.Czy w pasie nadmorskim Brzeźna powinna powstać nowa zabudowa?

tak, niezależnie od jej wysokości i wpływu na środowisko, bo tam są potrzebne inwestycje 10%
tak, ale tylko taka, która nie przewyższy drzew i nie będzie się wiązała z ich wycinką 21%
mam wątpliwości, ale na pewno nie taka, jaką proponuje miasto 12%
nie, ten teren powinien pozostać takim, jakim jest teraz 57%
zakończona Łącznie głosów: 1252
Budzący sprzeciw ekologów i części mieszkańców plan zagospodarowania dla Brzeźna został przyjęty na lutowej sesji Rady Miasta Gdańska. Dokument obejmuje plany dla obszaru o powierzchni ok. 10 hektarów pomiędzy al. HalleraMapka a deptakiem prowadzącym na molo w BrzeźnieMapka (rejon al. Hallera i ulicy Jantarowej IIMapka). Część terenu należy do miasta, a część do deweloperów PB Górski i RWS. Miałby tam powstać m.in. hotel, dopuszczone są też usługi gastronomiczne. Zdaniem miasta to przywróci dzielnicy charakter kurortu. Zdaniem ekologów działających pod szyldem Zielona Fala Trójmiasto - zniszczy nadmorską panoramę i doprowadzi do wycinki drzew.

Czytaj też: Spór o zabudowę w Brzeźnie

Ekolodzy pod protestem w tej sprawie zebrali ponad 7 tys. podpisów mieszkańców. Pod koniec marca złożyli w gdańskim magistracie podparty tymi podpisami wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych. Trwa jego rozpatrywanie - miasto ma na to jeszcze tydzień.

W tzw. międzyczasie złożyli też dokumenty do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha, apelując o wstrzymanie wykonania uchwały i jej unieważnienie. Argumentowali, że władze miasta, tworząc i przyjmując uchwałę, złamali szereg przepisów oraz wprowadzili w błąd opinię publiczną co do kwestii wysokości zabudowy oraz wysokości koron drzew w kluczowej, chronionej zapisami planu panoramie Gdańska.

Wojewoda nie dopatrzył się nieprawidłowości...Wojewoda pomorski w ramach postępowania nadzorczego mógł unieważnić uchwałę ws. planu dla Brzeźna do 2 kwietnia. Ale tego nie zrobił. W ustawowym terminie na rozpatrzenie uchwały nie dopatrzył się w niej bowiem nieprawidłowości i nie wniósł uwag. To oznacza, że uchwała jest już w obrocie prawnym.

Teraz wojewoda najwyraźniej zmienia zdanie, bo zapowiada, że rozważa złożenie skargi na uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

... ale teraz rozważa skargę do sądu- Wojewoda pomorski nie stwierdził nieważności uchwały w trybie rozstrzygnięcia nadzorczego. Jednakże należy wskazać, że wojewoda po upływie terminu na wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego ma możliwość zaskarżenia uchwały do sądu administracyjnego i taką możliwość rozważy po dokonaniu analizy licznych zastrzeżeń dotyczących przedmiotowego planu zagospodarowania przestrzennego, które wpłynęły w ostatnim czasie - informuje obecnie biuro prasowe wojewody pomorskiego.
Poseł PiS skrytykował początkową decyzję wojewody, który nie dopatrzył się nieprawidłowości w uchwale.
Poseł PiS skrytykował początkową decyzję wojewody, który nie dopatrzył się nieprawidłowości w uchwale. źródło: twitter.com
Nie bez znaczenia na zmianę frontu u wojewody w tej sprawie zdaje się być reakcja posła PiS Kacpra Płażyńskiego na wieść o tym, że wojewoda nie ma uwag do wspomnianej uchwały.

- Mam nadzieję, że informacje, jakoby wojewoda odpuścił sprawę, to tylko dziennikarskie plotki. Wierzę, że przedstawiciel rządu RP zadziała w interesie mieszkańców, a nie deweloperów - napisał 6 kwietnia na Twitterze poseł Płażyński.

Zielona Fala zadowolona z decyzjiZmiana frontu u wojewody ucieszyła przedstawicieli Zielonej Fali.

- Wojewoda otrzymał od nas pełną dokumentację merytoryczną, która umożliwia mu podjęcie dalszych kroków prawnych. W naszym wniosku do wojewody udowodniliśmy na podstawie badań nowoczesnym urządzeniem laserowym, że nieprawdziwe są kluczowe informacje dotyczące wysokości drzew zaprezentowane radnym przez urzędników - mówi Michał Błaut z Zielonej Fali. - Walka o uratowanie lasu w Pasie Nadmorskim trwa i wchodzi w decydującą fazę. Zaskarżenie planu do sądu administracyjnego jest drugą z opcji dostępnych dla wojewody wobec uchwał rady gminy, które naruszyły prawo. Trzymamy kciuki za dalszy obrót wydarzeń i oczywiście nie ustajemy w działaniach w obronie Pasa Nadmorskiego - dodaje.

Ogłoszenia: nieruchomości w Gdańsku Brzeźnie

4 pokoje/ gdańsk - brzeźno/ blisko morza
540 000 zł
4 pokoje/ gdańsk - brzeźno/ blisko morza
Gdańsk, Brzeźno
Słoneczne mieszkanie blisko morza
499 000 zł
Słoneczne mieszkanie blisko morza
Gdańsk, Brzeźno
Luksusowy apartament, do plaży 150 m
5 500 zł
Luksusowy apartament, do plaży 150 m
Gdańsk, Brzeźno

Opinie wybrane


wszystkie opinie (217)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Najczęściej czytane