Fakty i opinie

stat

Wojewódzka konserwator zabytków rezygnuje ze stanowiska

Najnowszy artukuł na ten temat

Konserwator zabytków odpowiada na krytykę władz Gdańska

Agnieszka Kowalska w najbliższych tygodniach ma przestać pełnić obowiązki wojewódzkiej konserwator zabytków.
Agnieszka Kowalska w najbliższych tygodniach ma przestać pełnić obowiązki wojewódzkiej konserwator zabytków. fot. gdynia.pl

Pod koniec grudnia Agnieszka Kowalska złożyła rezygnację z funkcji Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Na stanowisko pozostanie jednak do ostatnich dni marca. W tym czasie konserwator podjęła szereg ważnych decyzji dotyczących przyszłości m.in. Młodego Miasta, kanału Raduni w Forum Gdańsk czy wyglądu nowego LOT-u.Jak oceniasz działania wojewódzkiej konserwator?

dobrze, starała się zdyscyplinować deweloperów 39%
trudno powiedzieć, nie była zanadto aktywna 22%
negatywnie, jej działania mogą zablokować wiele inwestycji 39%
zakończona Łącznie głosów: 2517
- W końcu grudnia 2018 roku Agnieszka Kowalska, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, złożyła wypowiedzenie na ręce Wojewody Pomorskiego zachowując pełny, 3-miesięczney okres wypowiedzenia. Decyzja o wypowiedzeniu podyktowana była względami osobistymi - wyjaśnia Marcin Tymiński, rzecznik PWKZ.
Agnieszka Kowalska pełni funkcję konserwatora zabytków od lipca 2016 roku. W tym czasie w samym tylko Gdańsku pojawiło się wiele nowych, niekiedy kontrowersyjnych projektów dotyczących zabudowy ważnych obszarów miasta, jak chociażby:
Młode Miasto - ponad 150 artykułów na ten tematW ostatnich tygodniach, już po złożeniu rezygnacji, konserwator wyraziła swoją opinię na temat tych inwestycji.


  • Po pierwsze uznała, że na terenie Młodego Miasta nie powinny znaleźć się dominanty wysokościowe i cały obszar należy zabudować budynkami do 30 metrów.
  • - Przy obecnym stanie wiedzy na temat tego terenu, analiz jego wartości, w tym wartości krajobrazowych ograniczenie wysokości do wysokości budynków aktualnie pozostających najwyższymi na tym terenie wydaje się rozwiązaniem najwłaściwszym z punktu widzenia ochrony tego terenu. Tak wyrażona opinia nie zamyka jednakże drogi do dalszych rozmów o tym, jak - przyjmując konieczność ochrony dawnej Stoczni Gdańskiej -  kształtować nową zabudowę w jej granicach - mówi Tymiński.
  • Po drugie konserwator zapowiedziała, że zmieni się wygląd projektowanego obiektu, który stanie w miejsce LOT-u.
  • Po trzecie zadeklarowała, że nakaże przywrócić do poprzedniego stanu kanał Raduni biegnący przez teren Forum Gdańsk. Tę decyzję uzależniała jednak od przywrócenia jej kompetencji po zerwaniu umowy z miejskim konserwatorem. Może się to stać najwcześniej pod koniec marca, kiedy konserwator przestanie piastować już swoje stanowisko.
  • - Kanał Raduni we wnętrzu Forum Gdańsk stanowi obecnie niedokończony obiekt, na którym położona jest siatka/folia. Inwestor nie ma pozwolenia konserwatorskiego uprawniającego go do jakichkolwiek dalszych działań a po dwukrotnym unieważnieniu pozwoleń Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku, uzasadnianym niezgodnością decyzji z zapisami planu miejscowego, nie ma możliwości wydania pozwolenia przez konserwatora wojewódzkiego na kontynuację działań zgodnie z dotychczas realizowanym projektem. W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem pozostaje zaprojektowanie otworzenia kanału - przekonuje rzecznik.


O ile podejście do sprawy budowy LOT-u i przebudowy kanału zyskał wielu zwolenników, o tyle pomysł na ograniczenie swobody inwestorów na Młodym Mieście spotkał się ze sporą falą krytyki, m.in. stowarzyszenia Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej.

Również na naszym portalu temat zabudowy Młodego Miasta był prezentowany z wielu różnych stron.

Młode Miasto - ochrona konserwatora to nie zagrożenieW środę wysłaliśmy pytania do rzeczniczki wojewody dotyczące m.in. tego, kto zastąpi konserwator na tym stanowisku, ale do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Opinie (601) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.