Fakty i opinie

stat

Wojna o newsy

Takich kamer używali operatorzy pod koniec lat 70. Na zdjęciu kamerzysta Telewizji Polskiej, Jerzy Augustynski pod Zieloną Bramą w Gdańsku.
Takich kamer używali operatorzy pod koniec lat 70. Na zdjęciu kamerzysta Telewizji Polskiej, Jerzy Augustynski pod Zieloną Bramą w Gdańsku.
Takich kamer używa się dziś. Na zdjęciu operator TVP Gdańsk Ireneusz Ciecierski na Długim Targu w Gdańsku.
Takich kamer używa się dziś. Na zdjęciu operator TVP Gdańsk Ireneusz Ciecierski na Długim Targu w Gdańsku.
Regionalna "Trójka" zmieni się w styczniu w nową telewizję informacyjną TVP Info, ale zachowa swój lokalny charakter. W gdańskim ośrodku telewizji oznacza to przede wszystkim nowy sprzęt i większe wymagania wobec dziennikarzy.

Kiełkująca od kilku lat koncepcja przekształcenia trzeciego programu TVP w telewizję informacyjną, wejdzie w życie w styczniu przyszłego roku. Nowy kanał ma być odpowiedzią na komercyjny sukces, jaki odniosła telewizja TVN 24, pierwsza polska stacja nadająca wyłącznie informacje. TVP Info powstaje w oparciu o sieć regionalnych ośrodków telewizji, których dziennikarze mają odtąd bardziej angażować się w zdobywanie i przygotowywanie informacji z życia regionów, ale transmitowanych na cały kraj. Regionalny charakter ośrodków ma jednak na tym nie ucierpieć.

- Zarząd TVP poinformował nas, że pomimo nowej roli, jaką otrzymuje "Trójka", pasmo lokalne nie zostanie w żaden sposób ograniczone. Nie będzie dyskryminacji czasowej, ani finansowej - zapewnia Joanna Strzemieczna-Wielczyk, szefowa gdańskiego ośrodka TVP. Podpiera się zapewnieniami prezesa TVP Bronisława Wildsteina, który broniąc lokalnych ośrodków miał stwierdzić, że "Polska nie kończy się na opłotkach Warszawy".

Ponieważ telewizja publiczna zapowiedziała "wojnę o newsy", przede wszystkim ze stacją TVN 24, postanowiono dozbroić regionalne odziały, które będą w tej walce na pierwszej linii frontu. Oznacza to spore inwestycje w nowy sprzęt: do Gdańska trafi dwukamerowy wóz satelitarny, który umożliwi tworzenie efektownych relacji "na żywo" z dowolnego miejsca naszego regionu. Poza tym operatorzy zyskają cztery nowe kamery cyfrowe.

Nowy sprzęt wpłynie na pracę nie tylko operatorów, ale także przygotowujących materiały dziennikarzy. - Szkolimy ich, aby samodzielni byli w stanie montować i przygotowywać swoje informacje - przyznaje Joanna Strzemieczna-Wielczyk. To, co od dawna jest standardem w telewizjach komercyjnych, wchodzi więc wreszcie także do telewizji publicznej.

Dziennikarze nie powinni narzekać na nowe obowiązki, ponieważ wraz z nimi otrzymają także większe honoraria. Wszystko dlatego, że twórcy materiałów wykorzystywanych przez TVP Info będą wynagradzani według wyższych, bo "stołecznych" stawek.

Co jeszcze zmieni się w gdańskiej "Trójce" w najbliższym czasie? Od kilku miesięcy trwa ewolucja Panoramy, która w październiku zostanie przypieczętowana oddaniem do użytku wyremontowanego studia. Program zyska także nową scenografię.

Opinie (26)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.