Fakty i opinie

stat

Wojna o newsy

Takich kamer używali operatorzy pod koniec lat 70. Na zdjęciu kamerzysta Telewizji Polskiej, Jerzy Augustynski pod Zieloną Bramą w Gdańsku.
Takich kamer używali operatorzy pod koniec lat 70. Na zdjęciu kamerzysta Telewizji Polskiej, Jerzy Augustynski pod Zieloną Bramą w Gdańsku.
Takich kamer używa się dziś. Na zdjęciu operator TVP Gdańsk Ireneusz Ciecierski na Długim Targu w Gdańsku.
Takich kamer używa się dziś. Na zdjęciu operator TVP Gdańsk Ireneusz Ciecierski na Długim Targu w Gdańsku.
Regionalna "Trójka" zmieni się w styczniu w nową telewizję informacyjną TVP Info, ale zachowa swój lokalny charakter. W gdańskim ośrodku telewizji oznacza to przede wszystkim nowy sprzęt i większe wymagania wobec dziennikarzy.

Kiełkująca od kilku lat koncepcja przekształcenia trzeciego programu TVP w telewizję informacyjną, wejdzie w życie w styczniu przyszłego roku. Nowy kanał ma być odpowiedzią na komercyjny sukces, jaki odniosła telewizja TVN 24, pierwsza polska stacja nadająca wyłącznie informacje. TVP Info powstaje w oparciu o sieć regionalnych ośrodków telewizji, których dziennikarze mają odtąd bardziej angażować się w zdobywanie i przygotowywanie informacji z życia regionów, ale transmitowanych na cały kraj. Regionalny charakter ośrodków ma jednak na tym nie ucierpieć.

- Zarząd TVP poinformował nas, że pomimo nowej roli, jaką otrzymuje "Trójka", pasmo lokalne nie zostanie w żaden sposób ograniczone. Nie będzie dyskryminacji czasowej, ani finansowej - zapewnia Joanna Strzemieczna-Wielczyk, szefowa gdańskiego ośrodka TVP. Podpiera się zapewnieniami prezesa TVP Bronisława Wildsteina, który broniąc lokalnych ośrodków miał stwierdzić, że "Polska nie kończy się na opłotkach Warszawy".

Ponieważ telewizja publiczna zapowiedziała "wojnę o newsy", przede wszystkim ze stacją TVN 24, postanowiono dozbroić regionalne odziały, które będą w tej walce na pierwszej linii frontu. Oznacza to spore inwestycje w nowy sprzęt: do Gdańska trafi dwukamerowy wóz satelitarny, który umożliwi tworzenie efektownych relacji "na żywo" z dowolnego miejsca naszego regionu. Poza tym operatorzy zyskają cztery nowe kamery cyfrowe.

Nowy sprzęt wpłynie na pracę nie tylko operatorów, ale także przygotowujących materiały dziennikarzy. - Szkolimy ich, aby samodzielni byli w stanie montować i przygotowywać swoje informacje - przyznaje Joanna Strzemieczna-Wielczyk. To, co od dawna jest standardem w telewizjach komercyjnych, wchodzi więc wreszcie także do telewizji publicznej.

Dziennikarze nie powinni narzekać na nowe obowiązki, ponieważ wraz z nimi otrzymają także większe honoraria. Wszystko dlatego, że twórcy materiałów wykorzystywanych przez TVP Info będą wynagradzani według wyższych, bo "stołecznych" stawek.

Co jeszcze zmieni się w gdańskiej "Trójce" w najbliższym czasie? Od kilku miesięcy trwa ewolucja Panoramy, która w październiku zostanie przypieczętowana oddaniem do użytku wyremontowanego studia. Program zyska także nową scenografię.

Opinie (26) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.