Fakty i opinie

Wokół LOT-u będzie w końcu porządek? Jest światełko w tunelu

Władze Gdańska zobowiązały Gdański Zarząd Dróg i Zieleni do kontaktu z inwestorem w celu uporządkowania bałaganu na terenie wokół budynku LOT-uMapka. Częściej ma się tam też pojawiać straż miejska. To efekt prośby m.in. wiceprzewodniczącego Rady Miasta o to, by miasto podjęło działania, które zwiększą estetykę w tym rejonie.Teren wokół LOT-u uda się w końcu doprowadzić do porządku?

dopiero, gdy w tym miejscu powstanie nowy obiekt 52%
raczej tak, jeśli służby miejskie "przycisną" w tej sprawie inwestora 18%
raczej nie, jeśli już, to zmiany będą kosmetyczne 12%
nie, to problem nierozwiązywalny od lat 18%
zakończona Łącznie głosów: 1300
Choć znajduje się w centrum Gdańska, to jego estetyka od dawna pozostawia wiele do życzenia. Mowa o budynku i otoczeniu LOT-u przy Bramie Wyżynnej.

Nasi czytelnicy na początku marca zwracali uwagę, że wygląd tego miejsca jest do poprawki. Z podobnym apelem do władz miasta wystąpił Mateusz Skarbek, wiceprzewodniczący Rady Miasta.

- Moje codzienne obserwacje, ale i liczne skargi mieszkańców wskazują, że okolice budynku LOT-u nie są najlepszą wizytówką miasta, a niestety nie widać w tym zakresie poprawy - mówi nam Mateusz Skarbek. - Mam świadomość, iż miasto Gdańsk ma ograniczone narzędzia prawne, dlatego napisałem interpelację, w której wskazałem, że liczę na podjęcie działań na wielu płaszczyznach - w tym na współpracę z prywatnymi właścicielami. To miejsce zasługuje na szczególną uwagę - podkreśla.
Zobacz też: Namioty handlowe doklejone do LOT-u i wiaty przystankowej

Budynek LOT-u wraz z otaczającym go terenem za blisko 12,5 mln zł kupiła w 2012 r. firma Elfeko z Gdyni.

- W związku z tym, że to własność prywatna, miasto ma ograniczone możliwości podjęcia działań zmierzających do uporządkowania tego terenu - przyznaje Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska.

Wezwania do usunięcia nielegalnych reklamNie oznacza to jednak, że miasto nie może zrobić nic. Do końca grudnia 2020 r. zostało wysłanych osiem wezwań do usunięcia reklam łamiących tam zapisy uchwały krajobrazowej.

Wszystko o uchwale krajobrazowej- Z uwagi na brak reakcji jednego podmiotu zostało wobec niego wszczęte postępowanie administracyjne. Usunięte zostały m.in.: ekrany świetlne sklepu Rossmann, tablice świetlne oraz reklamy na przeszkleniach biur znajdujących się na pierwszym piętrze, a także kasetony sklepu komputerowego. Usunięto również większą część reklam znajdujących się na przeszkleniach lokalu gastronomicznego w parterze budynku - wymienia Grzelak.

Jest zobowiązanie do uporządkowania terenu wokółAktualnie, jak informuje miasto, trwają także rozmowy na temat dostosowania do warunków uchwały krajobrazowej automatów znajdujących się przy budynku LOT-u. Ponadto wysłano siedem wezwań do usunięcia reklam przez podmioty znajdujące się w pobliżu. M.in. do firmy z Pasażu Królewskiego czy stoisk handlowych (budek) przy Targu WęglowymMapka.

Czytaj też: Duży napis na sklepie przy budynku LOT-u będzie musiał zniknąć

- Jednocześnie informuję, że zobowiązałem Gdański Zarząd Dróg i Zieleni do kontaktu z inwestorem w celu uporządkowania terenu wokół budynku LOT-u i w jego sąsiedztwie oraz Straż Miejską w Gdańsku w zakresie podejmowania na powyższym obszarze działań na podstawie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - zaznacza Grzelak.
Jest więc światełko w tunelu, że przestrzeń przy siedzibie LOT-u zostanie w końcu doprowadzona do porządku. Czy tak się rzeczywiście stanie? Okaże się w najbliższym czasie.

Szpetne namioty handlowe doklejone do LOT-u. Film z grudnia 2020


Kalendarium wydarzeń związanych z budynkiem LOT-u:


W lutym teren LOT-u został otoczony płotem i prowadzona była wycinka drzew

Opinie wybrane


wszystkie opinie (213)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »