• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wpadka z nową nazwą ronda? Były gorsze

Ewelina Oleksy
10 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (340)
Tę nazwę władze Gdańska oficjalnie odsłoniły w środę, 8 marca. Dzień później radni dopatrzyli się błędu i poprosili o wymianę tablicy. Tę nazwę władze Gdańska oficjalnie odsłoniły w środę, 8 marca. Dzień później radni dopatrzyli się błędu i poprosili o wymianę tablicy.

W nazwie powinno być rondo (małą literą), czy jednak Rondo (wielką literą)? Oto jest pytanie. Pojawiło się ono dzień po uroczystości odsłonięcia nowej nazwy ronda w dzielnicy Piecki-Migowo. Przewodnicząca Rady Miasta uważa, że ustawiono tablicę z błędem i chce jej wymiany. W przestrzeni publicznej bywały już jednak znacznie większe "babole" związane z nazwami.



Czy tabliczka z nazwą "rondo Praw Kobiet" powinna zostać zmieniona na "Rondo Praw Kobiet"?

Z okazji środowego otwarcia ronda Praw Kobiet u zbiegu ul. Myśliwskiej i WołkowyskiejMapka było uroczyste przecinanie wstęgi, tort, przemowy i uśmiechy.

W uroczystości udział wzięła m.in. prezydent Aleksandra Dulkiewicz oraz Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta oraz radna klubu KO. To z inicjatywy tego klubu nadano nową nazwę dla ronda.

Dzień po uroczystości, gdy emocje najwyraźniej opadły, radna Owczarczak zwróciła władzom Gdańska uwagę, że na tablicy z nową nazwą jest błąd.



Radna prosi o wymianę nowej tablicy z nową nazwą



- Proszę o wymianę tablicy z nazwą "rondo Praw Kobiet" - napisała Owczarczak w interpelacji do prezydent Gdańska. - Zgodnie z przyjętą w Gdańsku zasadą, nazwy rond traktowane są jak nazwy własne, zatem na tablicy powinien znaleźć się zapis, w którym słowo "rondo" pisane jest dużą literą. Taki zapis jest również w uchwale z dnia 3 marca 2022 r. w sprawie nadania nazwy Rondo Praw Kobiet - wyjaśniła.

  • Tę nazwę władze Gdańska oficjalnie odsłoniły w środę, 8 marca. Dzień później radni dopatrzyli się błędu i poprosili o wymianę tablicy.
  • Tę nazwę władze Gdańska oficjalnie odsłoniły w środę, 8 marca. Dzień później radni dopatrzyli się błędu i poprosili o wymianę tablicy.
  • Tę nazwę władze Gdańska oficjalnie odsłoniły w środę, 8 marca. Dzień później radni dopatrzyli się błędu i poprosili o wymianę tablicy.

Urzędnicy: stosowaliśmy się do zaleceń Rady Języka Polskiego i słownika



Interpelację w tej samej sprawie złożył też Przemysław Malak, radny PiS.

- Zastosowaliśmy zasadę zgodną z zaleceniami Rady Języka Polskiego i Słownika Języka Polskiego, które wskazują, że wyraz rondo w nazwie jest jedynie nazwą gatunkową, należy go zatem pisać małą literą - tłumaczy tymczasem Magdalena Kiljan, rzeczniczka Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, który odpowiada za tablicę.

Tablica zostaje, ale powstanie katalog



Jak informuje Kiljan, w związku z tym tablica z nazwą "rondo Praw Kobiet" nie zostanie wymieniona i pozostanie w obecnej formie.

- Natomiast, żeby w przyszłości uniknąć podobnych wątpliwości dotyczących pisowni nazw ulic, placów czy rond, stworzony zostanie ich katalog - zapowiada urzędniczka.
Bażyńskiego, czy Barzyńskiego? Takie tablice zawieszono na przystanku w 2009 r. Bażyńskiego, czy Barzyńskiego? Takie tablice zawieszono na przystanku w 2009 r.

Bywały gorsze "babole" w tabliczkach z nazwami



Błędy w nazwach na tabliczkach w przestrzeni publicznej może nie są na porządku dziennym, ale się zdarzają. Tego typu sytuacje opisywaliśmy w ostatnich latach kilkukrotnie.

W 2009 r. emocje naszych czytelników rozgrzały tabliczki z nazwą przystanku "Bażyńskiego". Z przodu przystanku nazwę napisano poprawnie - przez "ż". Z boku ta sama nazwa widniała już z pisownią przez "rz". Wyglądało więc na to, że osoby, które je stworzyły nie były pewne, która nazwa ulicy jest poprawna, więc na wszelki wypadek przygotowały i zawiesiły obie opcje.

  • Ulica Jana z Kolana zamiast Jana z Kolna w Sopocie.
  • Przystanek Dom Zdojowy, zamiast Zdrojowy w Gdańsku.

W Gdańsku Dom Zdojowy, w Sopocie ul. Jana z Kolana



W styczniu ubiegłego roku czytelnicy informowali nas, że w Brzeźnie pojawił się przystanek "Dom Zdojowy", zamiast "Dom Zdrojowy".

Poradnia językowa na telefon. Najczęściej dzwonią urzędnicy Poradnia językowa na telefon. Najczęściej dzwonią urzędnicy

Trudno będzie jednak przebić sopockich urzędników. Tam pojawił się znak drogowy informujący o tym, że nie dotyczy on służb miejskich i mieszkańców budynku przy ul. Jana z Kolana 12.

- W Sopocie nie wiedzą, że patron jednej z ulic pochodził z Kolna, a nie z kolana - napisał czytelnik, który wysłał nam zdjęcie.

Ulica, czy aleja? Autorzy postawili na obie formy. Ulica, czy aleja? Autorzy postawili na obie formy.

Letnica przeniesiona do Wrzeszcza, ulica aleja Grunwaldzka



W 2020 r. mieszkańców Gdańska zdziwiła przeprowadzka Letnicy do Wrzeszcza. A konkretnie wiaty przystankowej, którą z jednej dzielnicy do drugiej przeniesiono, ale nazwy nie zmieniono. W efekcie na nowym przystanku autobusowym przy ul. Wyspiańskiego we Wrzeszczu pojawiła się wiata z oznakowaniem z Letnicy.

Problematyczne okazało się też być to, czy Grunwaldzka to ulica, czy też aleja. Jedna z tabliczek w Gdańsku informowała więc, że i ulica, i aleja.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (340)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane