• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wpadli poszukiwani przez sądy w Niemczech i Holandii

Rafał Borowski
4 stycznia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Obywatel Holandii został zatrzymany do kontroli drogowej na obwodnicy na węźle Matarnia. Obywatel Holandii został zatrzymany do kontroli drogowej na obwodnicy na węźle Matarnia.

Obaj mieli na sumieniu poważne przestępstwa, za co wystawiono za nimi Europejskie Nakazy Aresztowania. W weekend policjanci zatrzymali 42-letniego Polaka i 51-letniego Holendra, poszukiwanych odpowiednio przez sądy w Niemczech i Holandii. Co ciekawe, jeden z zatrzymanych usiłował zmylić stróżów prawa, okazując im podrobioną legitymację... funkcjonariusza Interpolu.



Czy kiedykolwiek byłe(a)ś świadkiem zatrzymania kogoś przez policję?

Do zatrzymania pierwszego z poszukiwanych doszło w sobotę. Gdy policjanci patrolowali ulice Gdańska, 42-letni mężczyzna rzucił się na ich widok do ucieczki. Ten desperacki krok na niewiele się zdał.

Krótka gonitwa zakończyła się obezwładnieniem uciekiniera, gdy ten próbował przeskoczyć przez ogrodzenie jednej z posesji.

Czytaj również: Kobiety poszukiwane przez pomorską policję

Po doprowadzeniu go do radiowozu i wprowadzeniu danych do policyjnego systemu okazało się, że 42-latek jest poszukiwany przez sąd do odbycia kary ponad 5 lat pozbawienia wolności, orzeczonej m.in. za wprowadzenie do obrotu znacznej ilości środków odurzających. W trakcie dalszej weryfikacji okazało się, że jest on na bakier nie tylko z naszym wymiarem sprawiedliwości.

Kancelarie adwokackie i radcowskie w Trójmieście



- 42-latek był poszukiwany również przez niemiecki sąd, który wystawił za nim Europejski Nakaz Aresztowania m.in. za kradzieże samochodów. Mężczyzna został dziś doprowadzony przez policjantów do aresztu śledczego, w którym będzie oczekiwał na dalsze decyzje wymiaru sprawiedliwości - informuje st. asp. Karina Kamińska, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

"Funkcjonariusz Interpolu" z bogatą kartoteką



Kolejne zatrzymanie miało miejsce dzień później, w niedzielę. Tym razem policjanci z drogówki przeprowadzali kontrolę prędkości na obwodnicy Trójmiasta. Na wysokości węzła Matarnia zatrzymali do kontroli 51-letniego kierowcę samochodu marki Volvo, który przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 30 km/h. Mężczyzna okazał się obywatelem Holandii.

Co ciekawe, gdy policjanci poprosili go o okazanie dokumentu tożsamości, przedstawił im... legitymację funkcjonariusza Interpolu. Niewtajemniczonym warto wyjaśnić, że to skrót od angielskiego International Criminal Police Organization (pol. Międzynarodowa Organizacja Policji Kryminalnej). Interpol funkcjonuje w niemal wszystkich państwach na świecie, a jego zadaniem jest wspomaganie lokalnych organów ścigania w walce z międzynarodową przestępczością.

Jak nietrudno się domyślić, Holender przedstawił sfałszowaną legitymację. Już sam jej wygląd wzbudził podejrzenia stróżów prawa, m.in. z powodu braku drugiej strony dokumentu.

- Po sprawdzeniu w naszym systemie okazało się, że obywatel Holandii od 8 lat jest poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania wydanym przez Holandię, a na swoim koncie ma przestępstwa narkotykowe, gospodarcze i finansowe. Poszukiwany mężczyzna przyznał, że legitymacja, którą okazał, jest fałszywa i że dostał ją w prezencie. Funkcjonariusze zabezpieczyli podrobiony dokument, a 51-latek odpowie za posługiwanie się fałszywą legitymacją, za co grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności - uzupełnia st. asp. Kamińska.
  • Legitymacja, za pomocą której 51-latek próbował zapewnić sobie bezkarność. Policjanci nie mieli żadnego kłopotu z oceną jej autentyczności.
  • 51-latek oczekuje w areszcie na przekazanie go holenderskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

Czym jest Europejski Nakaz Aresztowania?



Europejski Nakaz Aresztowania jest wystawiany przez organ sądowy państwa Unii Europejskiej. Tego typu procedura ma na celu aresztowanie i dostarczenie przez państwo unijne osoby, która jest poszukiwana przez inne państwo unijne w związku z prowadzonym przeciwko niej postępowaniem karnym. Wprowadzony w 2002 r. ENA zastąpił stosowane wcześniej na terenie Unii Europejskiej procedury ekstradycji, które charakteryzowały się przewlekłością.

W przeciwieństwie do nich ENA charakteryzuje się niezwykłą szybkością. Tłumacząc to w bardziej zrozumiały sposób, w tej procedurze obowiązują ściśle określone terminy. Zatrzymany powinien zostać przekazany jak najszybciej, nie później niż 10 dni od wydania ostatecznej decyzji w sprawie wykonania ENA.

Państwo, w którym dokonano aresztowania, musi podjąć ostateczną decyzję w kwestii wykonania ENA w ciągu 60 dni od daty aresztowania. Jeśli jednak aresztowany wyraża zgodę na przekazanie, postanowienie o przekazaniu musi zostać wydane w terminie 10 dni. Dla porównania procedura ekstradycyjna trwała średnio blisko rok.

Miejsca

Opinie (73) 9 zablokowanych

  • ha ha tyle lat maja a jak dzieci sie zachowuja !

    • 2 0

  • ten holender to pewnie taki polski

    • 0 0

  • ten 42 letni d**il idealnie wpasowuje się do hasła, "na złodzieju czapka gore"...

    • 1 0

  • Holandia poszukuje "swojego obywatela" juz od 8lat.

    Bo akurat tyle lat temu wyjechal on z Polski do Holandii.

    • 1 1

  • Z uwagi na brak praworzadnosci wypuscix

    A, co tam

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane