Fakty i opinie

Wraca pomysł na wieżowiec na Polskim Haku


Właściciel terenu na Polskim Haku zobacz na mapie Gdańska planuje wybudować na nim wysoki na 170 metrów wieżowiec i centrum kongresowe. Na razie szuka partnerów, którzy chcieliby wziąć udział w przedsięwzięciu. To kolejny powrót do projektu, o którym rozmawia się co najmniej od siedmiu lat.Czy to dobra lokalizacja na taki wieżowiec i centrum kongresowe?

tak, ale w dalekiej przyszłości, kiedy powstanie odpowiednia infrastruktura 59%
nie wiem, trudno mi sobie to wyobrazić w takim przemysłowym otoczeniu 11%
nie, taki pojedynczy budynek byłby nieadekwatny w tym miejscu 30%
zakończona Łącznie głosów: 1101
Działkę na Polskim Haku warszawski deweloper Eco Classic kupił w marcu 2012 roku. Od tego czasu firma przygotowała wizję zabudowy tego terenu.

Jej głównym elementem jest wieżowiec o wysokości 170 metrów (dla porównania wyższa wieża Sea Towers w Gdyni liczy 116 metrów bez iglicy, a biurowca Neptun we Wrzeszczu 85 metrów) posadowiony na podstawie wysokiej na 19 metrów. Na 45 piętrach budynku znaleźć miałyby się zróżnicowane funkcje: na piętrach od pierwszego do szóstego spa z centrum medycznym, na piętrach - od 7 do 17 - powierzchnie biurowe, wyżej (piętra od 18 do 30) zająć miałby aparthotel, kolejne piętra - od 31 do 45 - to w projekcie hotel z 220 pokojami, z których roztaczałby się widok nie tylko na aglomerację wraz z plażami - widoczny byłby stamtąd także Hel. Na ostatnich piętrach budynku - w części "ostro zakończonego" zwieńczenia bryły powstać miałaby restauracja, która byłaby również punktem widokowym.

W drugim budynku, o tej samej wysokości co podstawa wysokościowca, na pietrach od 1 do 6 miałoby powstać centrum kongresowe.

Projekt dla firmy Eco Classic przygotowała trójmiejska pracownia KD Kozikowski Marcina Kozikowskiego.

- Bryła budynku ma taki kształt, ponieważ zależało mi na tym, aby miała indywidualną formę, a jednocześnie nie stanowiła kontrastu w stosunku do prostej, czytelnej wieży Bazyliki Mariackiej. Czystą formę podkreślają podziały elewacyjne, a zwieńczenie dachu jest konsekwencją kształtu całej bryły - tłumaczy architekt. - Projekt jest zgodny z zapisami obowiązującego dla tego terenu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Warunkiem rozpoczęcia budowy wieżowca jest wcześniejsze umocnienie nabrzeży Polskiego Haka. Choć nabrzeża w śródmieściu Gdańska są sukcesywnie wzmacniane, nie wiadomo, kiedy rozpoczną się prace na Polskim Haku.

Czytaj także: jakie nabrzeża już zostały wyremontowane, jakie są najbliższe plany

- Realizowany jest drugi etap remontów nabrzeży. Trzeci etap przewiduje cztery projekty, ale nie ma wśród nich samego cypla Polskiego Haka. Trwają rozmowy na temat takiej inwestycji, także z właścicielem tego terenu. Potrzeba jeszcze czasu na omówienie ostatecznych rozwiązań, również z miastem - zastrzega Andrzej Małkiewicz, naczelnik wydziału techniczno-inwestycyjnego w Urzędzie Morskim w Gdyni.

Oprócz zdewastowanych nabrzeży, problemem jest także dojazd na Polski Hak. Dziś jest on możliwy tylko od strony Długich Ogrodów: wąskimi uliczkami i ostatecznie wąską i zdegradowaną ulicą Sienna Grobla.

Konieczne byłoby więc wydłużenie ulicy Nowej Wałowej wraz z przeprawą pod Motławą. Miasto ma to w planach (Nowa Wałowa ma biec aż do ulicy Elbląskiej), jednak oczekuje finansowego zaangażowania tych inwestorów, w których interesie leży powstanie takiej drogi. Przypomnijmy, że budowę Nowej Wałowej na terenie stoczni sfinansowała firma BPTO.

Dopóki nie będzie jasne, kto zaangażuje się w finansowanie budowy drogi wraz z tunelem, nie ma co marzyć o rozpoczęciu budowy wieżowca.Eco Classic na dzień dzisiejszy nie chce informować o projekcie. Do tej pory w Trójmieście firma wybudowała osiedle Kępa Redłowska, a w budowie jest osiedle Wolne Miasto. Eco Classic był też właścicielem działki przy ulicy Jaglanej zobacz na mapie Gdańska na Wyspie Spichrzów, którą wraz z projektem zabudowy mieszkaniowej sprzedał firmie Dekpol.

Polski Hak to obszar i nabrzeże przy ujściu Motławy do Martwej Wisły, na wprost Kanału Kaszubskiego. Historycznie pełnił funkcję wodnej rogatki między gdańskim portem zewnętrznym a portem wewnętrznym na Starej i Nowej Motławie. W 1842 roku przy końcu Siennej Grobli, powstała promenada spacerowa z wytyczonymi ścieżkami, ławkami, z widokiem m.in. na ujście Wisły. Po roku 1945 przy ul. Sienna Grobla działały tu Zakłady Rybne Gdańsk, na samym zaś cyplu od roku 1970 znajdowała się baza Spółdzielni Rybackiej "Jedność Rybacka".

We wrześniu 2008 roku radni Gdańska przyjęli Studium Lokalizacji Obiektów Wysokościowych, w którym Polski Hak figuruje jako jedno w miejsc wskazanych w Gdańsku do zabudowy obiektami wysokościowymi.

Jeszcze przed przyjęciem studium, Gdańsk odwiedził słynny architekt - Daniel Libeskind, który zaprezentował propozycję budowy w tym miejscu wysokiej na 193 metry wieży. Projekt powstał na zlecenie izraelskiej firmy deweloperskiej Landmark Group i przewidywał powstanie oprócz wieży całego kompleksu budynków mieszkaniowych, biurowych i handlowych.

Inwestycja nigdy nie została zrealizowana, a Libeskind proponował budowę tego samego wieżowca w Belgradzie.

Projekt wieżowca zaproponowany w 2008 roku przez Daniela Libeskinda. Budynek także miał powstać na Polskim Haku.
Projekt wieżowca zaproponowany w 2008 roku przez Daniela Libeskinda. Budynek także miał powstać na Polskim Haku. mat. prasowe

Opinie (162) ponad 10 zablokowanych

 • )

  Świetna inwestycja,problemem może być dojazd i zaparkowanie.... Daniel Libeskind to architekt wielkiego formatu aż dziw że zawitał do Gdańska.Jak w Gdyni można Sea Tower to i Gdańsk nie chce być gorszy....zapewne ceny za metr będą bajońskie.

  • 114 102

 • no, el dożywotni prezydęte Pudding by potrzebował trochę nowych mieszkanek żeby sfinansować papugię broniącego go w sądzie przezd zarzutami o stare mieszkanka, więc - zielone światło! niech się mury pną do góry, koperty w dłoń!

  • 69 36

 • plazdykowy kloc w centrum stolicy Azji Zachodniej - miasta Warszawy - już postawił, pora na kloc w Mateczniku Układu :)

  • 29 37

 • kiełbaska wyborcza..

  nic z tego nie będzie

  • 45 38

 • Ale będzie wypas, proponuję nazwę Hook Tower!

  • 97 15

 • Co za kloc

  fuj, ohyda.

  • 64 104

 • Polish Hooker.

  • 37 8

 • pytanie o konstrukcje z glownego zdjecia

  czy ktos mi moze powiedziec co to jest z prawej strony zdjecia takie okragle, zolte u doly, z zielona siatka?

  • 5 12

 • zaraz się dowiemy, że wieżowiec bedzie zasłaniał widok

  w jakiejś ruderze i nic nie powstanie

  • 54 23

 • a jak myslisz...?

  idź do kuchni wstaw wode na herbatę, może wpadnie ci do głowy jakiś pomysł

  • 4 7

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.