• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wrak auta jak pomnik przyrody i nieruchomość. Nie do usunięcia przez biurokrację

Szymon Zięba
8 maja 2024, godz. 07:00  Raport
Opinie (219)
Wrak przy ul. Malczewskiego był już "pomnikiem przyrody". Teraz jest "nieruchomością". Czym jeszcze zostanie, zanim uda się go usunąć? Wrak przy ul. Malczewskiego był już "pomnikiem przyrody". Teraz jest "nieruchomością". Czym jeszcze zostanie, zanim uda się go usunąć?

Najpierw były problemy z ustaleniem, do kogo należy teren przy ul. MalczewskiegoMapka, na którym stoi wrak mianowany przez mieszkańców "pomnikiem przyrody". Teraz problemem jest znalezienie właściciela pojazdu, do którego trzeba się zwrócić, zanim złom zostanie usunięty. Żeby do niego dotrzeć, potrzebna jest interwencja... Ministerstwa Cyfryzacji. Wszystko dlatego, że miejsce, na którym stoi wrak, nie jest drogą w ustawowym tego słowa znaczeniu. W tzw. międzyczasie pojazd dorobił się żartobliwego statusu "nieruchomości".

Czytelnicy poinformowali nas o tym w Raporcie.
Widzisz coś ciekawego? + dodaj Raport
Czy powinno się nagiąć przepisy i usunąć wrak mimo wszystko?

Wrak przy ul. Malczewskiego. Do kogo należy teren, na którym stoi?Sprawa wraku auta, który powoli wrasta w krajobraz przy ul. Malczewskiego, nieopodal osiedla Polonica, na pierwszy rzut oka może wydawać się zabawna.

Pojazd jest zniszczony, częściowo "rozebrany" i oznaczony jako "pomnik przyrody". To reakcja mieszkańców, którzy prosili o usunięcie pojazdu, reakcji się nie doczekali, postanowili więc sytuację obrócić w żart.

Ten powoli zamienia się w groteskę, a auto - w "nieruchomość" (dostał już nowe oznaczenie). Okazuje się bowiem, że najpierw urzędnicy nie do końca wiedzieli, na czyim terenie stoi samochód:

  • W Urzędzie Miejskim w Gdańsku poinformowano nas najpierw, że działką, na której zaparkowano porzucone auto, zarządzają Gdańskie Nieruchomości.
  • Z kolei Gdańskie Nieruchomości przekazały, że to nie oni, tylko Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.


Wrak, który był już pomnikiem przyrody i nieruchomością (20 opinii)

Sławny wrak, pomnik przyrody z ulicy Malczewskiego, stał się nieruchomością. Tymczasem na gdańskich Siedlcach...
Sławny wrak, pomnik przyrody z ulicy Malczewskiego, stał się nieruchomością. Tymczasem na gdańskich Siedlcach...


Droga musi być "drogą" z ustawy. Bo inaczej służby nic nie mogąGZDiZ sprawą usunięcia wraku się zajmuje, ale nie oznacza to, że pojazd zostanie szybko usunięty. Dlaczego?

Jak usłyszeliśmy od urzędników, zgodnie z artykułem 50a ustęp 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub policję na koszt właściciela lub posiadacza.Sęk w tym, że wrak stoi... poza drogą. A to uniemożliwia podjęcie działań policji czy strażnikom miejskim.

Pismo do resortu cyfryzacji, który pomoże ustalić właściciela wrakuGdański Zarząd Dróg i Zieleni - mimo najlepszych chęci - jako jednostka utrzymująca teren interwencyjnie, może więc podjąć jedynie działania na podstawie przepisów prawa cywilnego.

- Wszczęte zostanie postępowanie poprzez złożenie odpowiedniego wniosku do ministra cyfryzacji o udostępnienie danych właściciela pojazdu z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku i uzyskaniu danych o właścicielu pojazdu zostanie skierowane wezwanie do usunięcia wraku - podsumowuje Patryk Rosiński, rzecznik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (219)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane