• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wrzesień melomana: rozpoczynamy sezon

Ewa Palińska
28 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 

Koncert Jordiego Savala będzie jedną z największych wrześniowych atrakcji muzycznych w Trójmieście

Wrzesień tradycyjnie zapowiada się spokojnie. Niemniej nie zabraknie propozycji bardzo ciekawych, jak np. występ Meccore String Quartet podczas finału Festiwalu Goldbergowskiego, koncert Jordiego Savalla oraz koncerty inaugurujące sezony w Operze Bałtyckiej i Filharmonii Bałtyckiej.



Festiwal Goldbergowski



W środę 28 sierpnia rozpoczyna się 14. Festiwal Goldbergowski, którego nadrzędną ideą jest prezentacja najciekawszych interpretacji muzyki dawnej z wykorzystaniem oryginalnego instrumentarium, a także ukazywanie zjawisk artystycznych inspirowanych muzyką dawną. Impreza zrodziła się również z chęci przybliżenia szerszej publiczności muzycznego dziedzictwa dawnego Gdańska.

Podczas tegorocznej odsłony festiwalu zaprezentują się: L'Accademia d'archi di Bolzano,
S. Azzolini i Ai Ikeda, Goldberg Septett, Les Traversées Baroques, Les Esprits Animaux, a w finale, który odbędzie się 1 września, wystąpi Meccore String Quartet.

W tym roku, z powodu prac remontowych prowadzonych w kościele Św. Trójcy, festiwalowe koncerty odbędą się w Dworze ArtusaRatuszu Głównego Miasta.

Muzyka poważna - koncerty w Trójmieście



1 września - koncerty rocznicowe



Jedną z największych muzycznych atrakcji września będzie koncert Jordiego Savalla w Filharmonii Bałtyckiej. W dniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej ten wybitny gambista, dyrygent, przedstawiciel autentyzmu w wykonawstwie historycznym zaprezentuje gdańskiej publiczności autorski program wraz z najwybitniejszymi śpiewakami i instrumentalistami zespołów Hespèrion XXI, La Capella Reial de Catalunya oraz Le Concert des Nations.

Tego samego dnia w gdańskim kościele pw. Chrystusa Króla odbędzie się kolejna odsłona cyklu Muzyka Europy, która - z uwagi na tak ważną rocznicę - będzie miała wyjątkowy charakter. Gdańskie Trio Stroikowe (Marta Różańska - obój, Mirosław Pachowicz - fagot, Andrzej Wojciechowski - klarnet), w hołdzie ofiarom II wojny św., zaprezentuje twórczość trzech "kompozytorów wygnanych" - Simona Laksa, Erwina Schulhoffa i Aleksandra Tansmana. Recytacje wygłosi Marzena Nieczuja-Urbańska.

We wrześniu Filharmonia Bałtycka zaprasza na kilka ciekawych koncertów. We wrześniu Filharmonia Bałtycka zaprasza na kilka ciekawych koncertów.

Inauguracja sezonu artystycznego



Filharmonia Bałtycka nowy sezon artystyczny zainauguruje w piątek 13 września. Orkiestra PFB pod dyr. Georga Cziczinadze wykona Uwerturę akademicką op. 80 Johannesa Brahmsa, Koncert C-dur KV 467 Wolfganga Amadeusza Mozarta (solo Luis Fernando Pérez) oraz IX Symfonię e-moll "Z Nowego Świata" op. 95 Antonína Dvořáka. Można zatem śmiało polecić ten koncert tym osobom, które nigdy w filharmonii nie były i boją się, że muzyka okaże się zbyt trudna w odbiorze.

Opera Bałtycka rozpocznie natomiast sezon Galą Moniuszkowską, która odbędzie się 28 września. Dlaczego Moniuszko? Melomani wiedzą to doskonale, ale reszcie przypomnę, że w roku 2019 na całym świecie trwają huczne obchody dwusetnych urodzin tego kompozytora. Dlatego też to jego muzyka wypełni program koncertu. Dla publiczności zaśpiewają Edyta Piasecka - sopran, Katarzyna Wietrzny - sopran, Łukasz Załęski - tenor, Tomasz Rak - baryton i Remigiusz Łukomski - bas.

Posłuchaj młodych wirtuozów z BalticAlians

Na mniejszy i większy skład



BalticAlians to orkiestra złożona z niezwykle utalentowanych studentów oraz absolwentów akademii muzycznej, którzy za cel postawili sobie dążenie do perfekcji i podnoszenie artystycznej poprzeczki. W piątek 6 września młodzi wirtuozi wystąpią w Filharmonii Bałtyckiej wraz z członkami światowej sławy kwartetu smyczkowego Zehetmair Quartet - Jakubem Jakowiczem - kameralistą, wirtuozem skrzypiec, solistą o międzynarodowej renomie, wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie oraz Christianem Elliottem - wybitnym kameralistą, solistą pełniącym funkcję koncertmistrza grupy wiolonczel w Irish Chamber Orchestra w Szkocji oraz członka Phoenix piano trio. W programie znajdą się m.in. kompozycje Vivaldiego, Szostakowicza i Dvořáka.

Poznaj bliżej BalticAlians



Dwa tygodnie później, 20 września, w tym samym miejscu odbędzie się koncert polskiej muzyki filmowej. Bilety są wyprzedane. Są natomiast jeszcze bilety na ostatni z wrześniowych koncertów abonamentowych w Filharmonii Bałtyckiej, którego program wypełni muzyka romantyczna. Oprócz kompozycji Ryszarda Straussa i Stanisława Moniuszki wysłuchamy też Koncertu fortepianowego f-moll w wykonaniu Ewy Pobłockiej.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (15) 6 zablokowanych

  • Mój romans z muzyką (7)

    Lubię od czasu do czasu (notabene polecam teatr tv "Od czasu do czasu" z K. Jandą na Youtube) pójść do filharmonii na koncert symfoniczny. Jak do tej pory największej rozkoszy duchowej doznałem podczas poematu symfonicznego "Odwieczne pieśni" M. Karłowicza, którego miałem przyjemność już dwukrotnie wysłuchać w Filharmonii Bałtyckiej ale nigdy dość tego niebiańskiego poematu, podczas słuchania którego fibry mojej - bądź co bądź skołatanej duszy - ulatują w niebiańskie przestworza od śmierci poprzez wiekuistą tęsknotę a skończywszy na wszechbycie, który trzeba koniecznie muzycznie odśpiewać ku chwale przyrody i Tajemnicy. Jak bylem młodszy, no ok młody (jestem już łysiejącym i tęgawym no ok z nadwagą panem w średnim no ok w zaawansowanym średnim wieku) to podobnych doznań dostąpiłem podczas Bolero Ravela ale wówczas nie znałem się na arkanach muzyki. Chociaż chciałbym teraz (np. w Operze) zobaczyć balet do tej muzy jaki można obejrzeć na YouTube w wykonaniu boskiej Mai Plisieckiej albo boskiego Jorge Donna. Czy dostąpię jeszcze tego szczęścia za życia na tym padole łez? Czy dyrektor Opery bądź Filharmonii zechcą mnie uszczęśliwić? Omg, a akiedy doczekam się "Króla Rogera" Karola Szymanowskiego w Operze Bałtyckiej? Pytanie retoryczne? Głowę zwiesił niemy...

    • 15 10

    • (1)

      U mnie na słuchawkach prawie zawsze 2pac.
      Jestem bialasem, a duszę mam czarną.
      Elo ziooom!

      • 3 6

      • Pozdro!

        Elo!!!

        • 3 6

    • A trafiasz w dźwięki? (1)

      Bo wiesz... teraz wiele chórów będzie przyjmować chętnych. Na męskie głosy jest zapotrzebowanie. Nie trzeba umieć czytać z nut czy mieć wytrenowany głos, nie trzeba mieć też nic wspólnego np z uczelnią, przy której działa chór.
      Warto spróbować.

      Jeśli masz słuch, więcej nie trzeba a wspólne prowadzenie melodii to uczucie niezwykłe, nie do opisania.

      • 2 4

      • To dlaczego postawiłeś minus

        przy opinii o Savallu? Tragedia

        • 2 2

    • Ewa (2)

      ... Chylę głowę z podziwu rozkoszowania się i romansowania z muzyką. Uwielbiam koncerty symfoniczne, aczkolwiek nie mam takiej wrażliwości i trochę mi żal.

      • 3 2

      • (1)

        Przede wszystkim dziękuję za miłe słowo! Jest mi bardzo ale to bardzo miło - tym bardziej, że nie oszukujmy się - nie jest to tak częste zjawisko (bezinteresowna życzliwość) w Internecie. Już wiele razy się sparzyłem, że entuzjazm spotyka się z - owszem - bezinteresowną ale - no może nie nienawiścią - ale na pewno drwiną, lekceważeniem, wyśmianiem - to już jak najbardziej... Niestety... Ale wierzę, że - na przekór wszystkiemu - trzeba nieść dobro, bo inaczej jako społeczność nie zajedziemy. Prawda? Szanowna Pani Ewo, ja też nie jestem znowu aż tak wyrafinowany i wrażliwy. Mam raczej przeciętny gust, ale "Odwieczne pieśni" - to jest konglemerat (jest takie słowo? czy mi coś odbiło? a może w złym znaczeniu go użyłem?) biografii Mieczysława (spoufalam się, to fakt, ale "znamy się" nie od wczoraj, od czasu programów radiowych na jego temat, po kilka książek o nim, po odwiedziny na Starych Powązkach u niego), rzeczywiście pięknych jego kompozycji od pieśni po poematy a przez serenady, symfonię, koncert skrzypcowy (a przecież zginął tak młodo!). Jak potoczyłaby się jego kariera muzyczna i fotograficzna (piękne zdjęcia!), piśmiennicza (piękne reportaże tatrzańskie i artykuły muzyczne), ale też okoliczności jego śmierci (lawina a ja jednak jestem trochę niepoprawnym romantykiem), i coś jeszcze. No jednym słowem zaiskrzyło między nami, tak więc odbieram ten poemat w trójnasób intensywnie. Jest w nim smutek, mrok, rozpacz, miłość i śmierć, ale i nadzieja i radość wreszcie. Ale tak właściwie to nie jestem wysublimowanym estetą... Słucham przeważnie Grechuty, a ostatnio rano "na dzień dobry" puszczam sobie "W stronę słońca" Eweliny Lisowskiej tak że sama Pani widzi taki to ze mnie meloman raczej melon... który już rzeczywiście zaczynam przypominać ;) Pozdrawiam serdecznie!!!

        • 2 2

        • Ewa

          ...Niesamowite wrażliwe piękno romantycznej duszy. Pozdrawiam:)

          • 3 1

  • Jordi Savall

    największy dyrygent i muzyk naszych czasów

    • 7 3

  • Dziękuję bardzo moderatorom,

    że zmazaliście tamten wpis. Niech cudowna i piękna Muzyka rozbrzmiewa w naszym Gdańsku

    • 5 3

  • Już prawie nie ma biletów na 13.09.

    • 2 2

  • Skąd informacja o braku biletów na koncert 20.09 w PFB? Jest ona błędna, a biletów całkiem sporo.

    • 1 3

  • Kolejny sezon-bezpiecznie, zachowawczo (2)

    Brahms, Chopin to już znamy. Może czas na coś bardziej odkrywczego no Avaro Art, Holst, Ligetti? Jest mnóstwo dobrej muzyki klasycznej.

    • 4 3

    • Arvo Pärt

      jeśli już. Wiesz o czym w ogóle piszesz! Chopina i Brahmsa gra się na całym świecie i nigdy nie za dużo.

      • 2 0

    • Avaro art

      to producent damskich sukienek. ... a chciało zabłysnąć :-))))

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane