Fakty i opinie

Wrzuć nakrętki, pomóż dzieciom. Ustawiono specjalny kosz-serce

Specjalny kosz w kształcie serca pojawił się przed Urzędem Marszałkowskim w Gdańsku w Walentynki, ale zostanie tam na stałe.
Specjalny kosz w kształcie serca pojawił się przed Urzędem Marszałkowskim w Gdańsku w Walentynki, ale zostanie tam na stałe. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

Przed Urzędem Marszałkowskim w Gdańsku pojawił się wielki kosz w kształcie serca. Wbrew pozorom nie chodzi jednak o świętowanie Walentynek, a akcję charytatywną, z której dochód będzie przeznaczony na pomoc niepełnosprawnym dzieciom. Wystarczy zapełnić kosz plastikowymi nakrętkami.Zbierasz nakrętki?

tak, robię to od dawna 81%
nie, ale planuję zacząć 8%
nie i nie zamierzam tego robić 11%
zakończona Łącznie głosów: 2926
Czerwony, metalowy kosz w kształcie serca ma ponad 1,5 metra wysokości i zmieści się w nim aż 150 kg plastikowych nakrętek, do których zbiórki służy. Stanął przed głównym wejściem do Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku przy ul. Okopowej i tam już zostanie - na stałe.

Nakrętki może tam wyrzucać każdy. Akcja, ze względu na kształt kosza, rozpoczęła się w piątek - w Walentynki. Jej ideą jest jednak długofalowa pomoc potrzebującym pomocy dzieciom. Dochód ze sprzedaży firmom recyklingowym zebranych nakrętek, przeznaczany jest bowiem na zakup sprzętu do rehabilitacji niepełnosprawnych.

Kosz pomieści aż 150 kg plastikowych nakrętek. Pierwsze już się w nim pojawiły.
Kosz pomieści aż 150 kg plastikowych nakrętek. Pierwsze już się w nim pojawiły. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

- Od kilku lat pracownicy naszego urzędu zbierają nakrętki dla niepełnosprawnego od urodzenia 10-letniego Arturka. Dzięki sprzętowi zdobytemu dzięki tej akcji u chłopca nastąpiła znaczna poprawa w zakresie sprawności ruchowej - mówi inicjatorka akcji Agnieszka Zabłocka z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego - Dlatego zakrętki będziemy nadal zbierać i dla Arturka, z którym jesteśmy już mocno zżyci, i dla Gdańskiej Fundacji Korczaka "Kochaj i dawaj przykład".

Jakie nakrętki wrzucać do specjalnego kosza?Kosz w kształcie serca przeznaczony jest na wszelkie plastikowe nakrętki, bez względu na kształt czy kolor. Mogą to więc być nakrętki np. po napojach, kawie, mleku czy jogurtach. W koszu-sercu zostawić możemy również zakrętki po chemii gospodarczej, po płynach do zmywania, szamponach i płynach do płukania. Ważne, by nie dorzucać do nakrętek innych przedmiotów, a jeśli mają one np. tekturowe uszczelki - trzeba je usunąć przed wyrzuceniem.