Fakty i opinie

Wspólny bilet już w sprzedaży

Miesięczny metropolitalny poproszę...
Miesięczny metropolitalny poproszę... fot. Wojtek Jakubowski/KFP

W sobotę 29 grudnia po miesiącach oczekiwań ruszyła sprzedaż biletu metropolitalnego.Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że wspólny dla mieszkańców Trójmiasta i okolicznych gmin bilet jest zagrożony. Nieścisłości prawne sprawiały, że Gdańsk nie chciał podpisać umowy z samorządami. Dokument określa zasady sprzedaży biletu przez poszczególnych organizatorów przewozów (SKM, Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku, Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni i Miejski Zakład Komunikacji w Wejherowie). W końcu jednak strony doszły do porozumienia i od soboty nowy bilet jest już do kupienia.
Zasięg wspólnego biletu
Zasięg wspólnego biletu materiały prasowe

- Będzie to bilet atrakcyjny dla tych wszystkich, którzy wykonują podróże o charakterze metropolitalnym, tzn z przekraczaniem granic administracyjnych, bowiem dla nich ta oferta jest dedykowana. Mieszkańcy, którzy poruszają się po obszarze jednej gminy dalej będą mogli kupować dotychczasowe bilety komunikacji miejskiej - powiedział Hubert Kołodziejski, przewodniczący Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej.

To właśnie MZKZG wprowadza wspólny bilet, a od roku 2009 będzie zarządzać komunikacją miejską w aglomeracji gdańskiej.

Nowy bilet występować będzie jako bilet okresowy 30-dniowy lub miesięczny, a także 24-godzinny. Przygotowano różne wersje taryf, w zależności od środków lokomocji, którymi chcemy podróżować. Najdroższy bilet miesięczny obejmujący wszystkich organizatorów kosztuje 200 zł.

Bilet okresowy jest biletem elektronicznym, zapisywanym na kartach czipowych (karty miejskie, elektroniczne legitymacje studenckie). Wersja 30-dniowa jest ważna przez okres 30 kolejnych dni kalendarzowych od dnia wskazanego przez kupującego. Bilet miesięczny jest ważny od pierwszego do ostatniego dnia danego miesiąca.

Bilet 24-godzinny (papierowy) jest ważny przez kolejne 24 godziny od momentu skasowania po wejściu do autobusu, tramwaju lub trolejbusu podczas realizacji pierwszego przejazdu lub przed rozpoczęciem podróży SKM (w przypadku biletu komunalno-kolejowego) jako pierwszym środkiem transportu. Bilet kolejowo-komunalny skasowany w kasowniku SKM jest ważny przez 24 godziny od wydrukowanego na bilecie czasu skasowania lub do końca wydrukowanej tej samej strefy czasowej w dniu następnym.

Lista punktów, w których można kupić bilety metropolitalne znajduje się na stronie internetowej Metropolitalnego Związku Komunikacji Zatoki Gdańskiej.

Wspólny bilet zacznie obowiązywać od 1 stycznia.

Rodzaje biletów

mat. prasowe
Komunalny bilet metropolitalny

- uprawnia do przejazdu autobusami, trolejbusami i tramwajami ZTM w Gdańsku, ZKM w Gdyni i MZK Wejherowo;

- jest biletem umożliwiającym podróżowanie bez ograniczeń odcinkowych i strefowych oraz uprawniającym do nieograniczonej liczby przesiadek na wszystkich liniach ZTM w Gdańsku, ZKM w Gdyni i MZK Wejherowo.

Kolejowo-komunalny bilet metropolitalny dwóch organizatorów

- uprawnia do przejazdu autobusami, trolejbusami i tramwajami ZTM w Gdańsku albo ZKM w Gdyni albo MZK Wejherowo oraz pociągami SKM pomiędzy stacjami Luzino i Cieplewo;
mat. prasowe

- jest biletem umożliwiającym podróżowanie bez ograniczeń odcinkowych i strefowych oraz uprawniającym do nieograniczonej liczby przesiadek na wszystkich liniach ZTM w Gdańsku albo ZKM w Gdyni albo MZK Wejherowo oraz SKM pomiędzy stacjami Luzino i Cieplewo.

Kolejowo-komunalny bilet metropolitalny wszystkich organizatorów

- uprawnia do przejazdu autobusami, trolejbusami i tramwajami ZTM w Gdańsku, ZKM w Gdyni, MZK Wejherowo oraz pociągami SKM pomiędzy stacjami Luzino i Cieplewo;

- jest biletem umożliwiającym podróżowanie bez ograniczeń odcinkowych i strefowych oraz uprawniającym do nieograniczonej liczby przesiadek na wszystkich liniach ZTM w Gdańsku, ZKM w Gdyni, MZK Wejherowo i SKM pomiędzy stacjami Luzino i Cieplewo.

Opinie (121) 7 zablokowanych

 • Pieknie i niedrogo!

  Brawo dla porozumienia, teraz czas dla tych ktorym byl potrzebny :) i ktorzy tak KRZYCZELI i LAMENTOWALI!

  Prosze o publikacje dotyczace sprzedazy po pol roku...

  • 0 1

 • (1)

  18 złotych za 24-ro godzinny bilet "metropolitarny", to wg ciebie niedrogo?
  Załóżmy, że jadę z Moreny na Witomino. Autobus do dworca PKP Gd-Wrzeszcz 2 złote, SKM do Wzg-Maksymiliana 3.50, autobus na Witomino 2 złote, razem 7.50. Powrót tyle samo - łącznie 15 złotych. Dopłacam 3 zety za, że skasuje jeden zamiast 6-ciu karteluszków? No chyba, że pojade dwa razy:-) Tylko PO CO?? Mam jeszcze ulge na komunikacje miejską, to odliczam 4 złote, wychodzi mi, że płacę 11 złotych. Inaczej mi nie wyda, bo nie mam ulgi na SKM. Postęp jest, ale mam wrażenie, że ktoś tu chce ukręcić przy okazji loda.

  • 0 1

  • sprawdz ulgę zanim coś napiszesz

   A jesteś pewien, że ulga którą masz na ZKM nie daje ci prawa do zakupu biletu metropolitalnego ulgowego? Wtedy płacisz 9 zł.

   • 0 0

 • troche NIE tak

  Powinno to wygladac. Powinno byc taniej-jaja sobie robia. Dajcie spokoj-poco mi 24godziny? przeciez nie mam zamiaru spedzic calego czasu w srodkach komunikacji miejskiej. Panowie z zarzadu- duzy minus!!

  • 0 2

 • Człowiek musiałby jeździć te 24h żeby się opłaciło...

  szkoda życia.
  Lepiej na gapiszona.

  • 0 3

 • Fajnie

  Wszystko cacy, tylko kłuje trochę brak Tczewa na tej mapie... szkoda.
  Pozdrawiam noworocznie wszystkich myślących.

  • 0 1

 • Rewelacja ;)

  W Warszawie 3 dniowy na wsio kosztuje 12zł, a u nas na jedną dobę 18zł nie ma co, postęp.

  • 1 1

 • tekst sprzed 40 lat "silnej grupy pod wezwaniem"

  uradziła gminna rada
  wodociągi pozakładać
  zara mowa je o wkładach
  chcą z człowieka zrobić dziada
  mnie tam żuraw rycht wystarczy
  na co mi publiczne zdroje?
  bo nieważne czyje co je
  ważne to je co je moje!

  • 0 1

 • 18 zeta

  to na ojro .....
  20 minut pracy...
  damy radę

  • 0 1

 • akurat
  ilu niedawno beczało w TVP, że ich na bilet do Polski nie stać:-)

  • 0 1

 • bilet metrojakistam za 7,50 na 24h??

  szkoda tylko ze nadal jest tak ze ulga studencka nie dotyczy studentow powyzej 26 roku a co za tym idzie chcac kupictaki bilet i bedac studentem musialbym kupowac normalny co sie jednym slowem nie oplaca...zenada;/ za duzo luk prawnych;/
  a po za tym jadac na uczelnie dizennie wydaje juz teraz 7 pln...a co dopiero 18 na cala dobe;/ az tyle nie jezdze ...no nic szkoda ze tak to rozwiazali;/

  • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.