Fakty i opinie

stat

Wspólny bilet już w sprzedaży

Najnowszy artukuł na ten temat

Od kwietnia duże zmiany w gdańskiej komunikacji

Miesięczny metropolitalny poproszę...
Miesięczny metropolitalny poproszę... fot. Wojtek Jakubowski/KFP

W sobotę 29 grudnia po miesiącach oczekiwań ruszyła sprzedaż biletu metropolitalnego.Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że wspólny dla mieszkańców Trójmiasta i okolicznych gmin bilet jest zagrożony. Nieścisłości prawne sprawiały, że Gdańsk nie chciał podpisać umowy z samorządami. Dokument określa zasady sprzedaży biletu przez poszczególnych organizatorów przewozów (SKM, Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku, Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni i Miejski Zakład Komunikacji w Wejherowie). W końcu jednak strony doszły do porozumienia i od soboty nowy bilet jest już do kupienia.
Zasięg wspólnego biletu
Zasięg wspólnego biletu materiały prasowe

- Będzie to bilet atrakcyjny dla tych wszystkich, którzy wykonują podróże o charakterze metropolitalnym, tzn z przekraczaniem granic administracyjnych, bowiem dla nich ta oferta jest dedykowana. Mieszkańcy, którzy poruszają się po obszarze jednej gminy dalej będą mogli kupować dotychczasowe bilety komunikacji miejskiej - powiedział Hubert Kołodziejski, przewodniczący Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej.

To właśnie MZKZG wprowadza wspólny bilet, a od roku 2009 będzie zarządzać komunikacją miejską w aglomeracji gdańskiej.

Nowy bilet występować będzie jako bilet okresowy 30-dniowy lub miesięczny, a także 24-godzinny. Przygotowano różne wersje taryf, w zależności od środków lokomocji, którymi chcemy podróżować. Najdroższy bilet miesięczny obejmujący wszystkich organizatorów kosztuje 200 zł.

Bilet okresowy jest biletem elektronicznym, zapisywanym na kartach czipowych (karty miejskie, elektroniczne legitymacje studenckie). Wersja 30-dniowa jest ważna przez okres 30 kolejnych dni kalendarzowych od dnia wskazanego przez kupującego. Bilet miesięczny jest ważny od pierwszego do ostatniego dnia danego miesiąca.

Bilet 24-godzinny (papierowy) jest ważny przez kolejne 24 godziny od momentu skasowania po wejściu do autobusu, tramwaju lub trolejbusu podczas realizacji pierwszego przejazdu lub przed rozpoczęciem podróży SKM (w przypadku biletu komunalno-kolejowego) jako pierwszym środkiem transportu. Bilet kolejowo-komunalny skasowany w kasowniku SKM jest ważny przez 24 godziny od wydrukowanego na bilecie czasu skasowania lub do końca wydrukowanej tej samej strefy czasowej w dniu następnym.

Lista punktów, w których można kupić bilety metropolitalne znajduje się na stronie internetowej Metropolitalnego Związku Komunikacji Zatoki Gdańskiej.

Wspólny bilet zacznie obowiązywać od 1 stycznia.

Rodzaje biletów

mat. prasowe
Komunalny bilet metropolitalny

- uprawnia do przejazdu autobusami, trolejbusami i tramwajami ZTM w Gdańsku, ZKM w Gdyni i MZK Wejherowo;

- jest biletem umożliwiającym podróżowanie bez ograniczeń odcinkowych i strefowych oraz uprawniającym do nieograniczonej liczby przesiadek na wszystkich liniach ZTM w Gdańsku, ZKM w Gdyni i MZK Wejherowo.

Kolejowo-komunalny bilet metropolitalny dwóch organizatorów

- uprawnia do przejazdu autobusami, trolejbusami i tramwajami ZTM w Gdańsku albo ZKM w Gdyni albo MZK Wejherowo oraz pociągami SKM pomiędzy stacjami Luzino i Cieplewo;
mat. prasowe

- jest biletem umożliwiającym podróżowanie bez ograniczeń odcinkowych i strefowych oraz uprawniającym do nieograniczonej liczby przesiadek na wszystkich liniach ZTM w Gdańsku albo ZKM w Gdyni albo MZK Wejherowo oraz SKM pomiędzy stacjami Luzino i Cieplewo.

Kolejowo-komunalny bilet metropolitalny wszystkich organizatorów

- uprawnia do przejazdu autobusami, trolejbusami i tramwajami ZTM w Gdańsku, ZKM w Gdyni, MZK Wejherowo oraz pociągami SKM pomiędzy stacjami Luzino i Cieplewo;

- jest biletem umożliwiającym podróżowanie bez ograniczeń odcinkowych i strefowych oraz uprawniającym do nieograniczonej liczby przesiadek na wszystkich liniach ZTM w Gdańsku, ZKM w Gdyni, MZK Wejherowo i SKM pomiędzy stacjami Luzino i Cieplewo.

Opinie (121) 7 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.