• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Współwłasność samochodu a ubezpieczenie OC

28 grudnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 

Współwłasność samochodu może okazać się korzystnym rozwiązaniem dla mniej doświadczonych kierowców. Dzięki dopisaniu drugiego właściciela z bezszkodową historią jazdy obaj współwłaściciele mogą skorzystać ze zniżek na zakup polisy ubezpieczeniowej. Na jakich zasadach będzie wówczas wyliczana składka OC? I jak wpisać dwóch współwłaścicieli samochodu do ubezpieczenia?



Jak wyliczana jest składka OC po dopisaniu współwłaściciela samochodu?



W ramach szacowania ryzyka wystąpienia szkody towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę m.in. doświadczenie kierowcy oraz dotychczasową historię ubezpieczenia, czyli bezszkodową jazdę, za którą przyznają zniżki. Współwłasność samochodu pozwala na obniżenie kosztu polisy w pewnych okolicznościach. Dotyczy to głównie mniej doświadczonych kierowców (najczęściej między 18. a 25. rokiem życia), którzy nie mają wypracowanych zniżek. Tymczasem składka ubezpieczenia dla młodego właściciela i doświadczonego współwłaściciela samochodu może być znacznie niższa, niż w przypadku samodzielnego zakupu OC przez młodego kierowcę.

Jeśli auto formalnie należy do dwóch osób, przy czym jedna z nich posiada już zniżki (np. z tytułu bezszkodowej historii jazdy lub oferty dla stałych klientów), to zostaną one uwzględnione w trakcie obliczania ceny polisy. Oczywiście towarzystwo ubezpieczeniowe nadal będzie brało pod uwagę ryzyko związane z wiekiem i doświadczeniem młodego kierowcy. Niemniej dane współwłaściciela OC (ze zniżkami na poziomie np. 60%) wpłyną i tak korzystnie na wysokość składki.

Dowiedz się również, co grozi za brak OC.

Jak dopisać współwłaściciela auta do polisy OC?



Ustanowienie współwłasności samochodu nie jest czasochłonnym czy skomplikowanym procesem. Najlepiej dokonać tego już w trakcie zakupu auta. Wówczas w umowie sprzedaży należy określić, że pojazd nabywany jest np. przez dwie osoby. Warto podkreślić, że dopisanie współwłaściciela OC nie następuje w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym. We wniosku o ubezpieczenie wpisywani są bowiem właściciele dokładnie w takiej samej kolejności jak w dowodzie rejestracyjnym. Ustalenie współwłasności samochodu dokonywane jest zatem już na etapie nabywania pojazdu, a w odpowiednim Wydziale Komunikacji dokonuje się po prostu wpisu na podstawie umowy kupna-sprzedaży czy umowy darowizny.

A ilu może być współwłaścicieli auta? Zwykle samochód jest w posiadaniu jednej czy dwóch osób, niemniej zgodnie z art. 195 Kodeksu cywilnego własność tej samej rzeczy może przysługiwać kilku osobom.

Współwłasność samochodu - jak uzyskać najkorzystniejsze zniżki?



Mniej doświadczeni kierowcy, którzy decydują się na współwłasność pojazdu, powinni zorientować się, w jakich okolicznościach mogą liczyć na największe zniżki. Przede wszystkim, aby cena polisy OC okazała się korzystna, współwłaściciel auta powinien posiadać długoletnie i bezszkodowe doświadczenie w prowadzeniu samochodu. Tak, jak zostało to wcześniej wspomniane: towarzystwa proponują najtańsze ubezpieczenia doświadczonym kierowcom, którzy z uwagi na bezszkodową historię jazdy, wypracowali sobie najbardziej atrakcyjne zniżki.

Jeśli młodym osobom zależy na jak najniższej cenie polisy, to powinny pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Znaczna część towarzystw w trakcie obliczania składki bierze również pod uwagę głównego właściciela auta. Jeżeli jest nim młody kierowca, to cena ubezpieczenia może być zaledwie kilkaset złotych niższa od oferty, którą zaproponowano by mu bez współwłaściciela auta. Najwięcej zaoszczędzi on jednak w sytuacji, gdy głównym właścicielem będzie starszy kierowca.

Współwłasność samochodu i wspólna odpowiedzialność za szkodę



Nie ma wątpliwości, że współwłasność samochodu niesie ze sobą istotne korzyści dla młodych kierowców. Wykupując ubezpieczenie OC, mogą oni korzystać z atrakcyjnych zniżek współwłaścicieli, a w tym samym czasie zdobywać potrzebne doświadczenie na drodze. Rozwiązanie to wiąże się jednak z pewnym ryzykiem, zwłaszcza w przypadku kierowców z dłuższym stażem za kółkiem.

Zgodnie z przepisami współwłaściciele OC wspólnie ponoszą konsekwencje szkody. A zatem, jeśli mniej doświadczony kierowca spowoduje wypadek lub kolizję, to nie tylko on straci naliczone zniżki. Adnotacja z tego zdarzenia i ze skorzystania z polisy pojawi się więc na koncie wszystkich współwłaścicieli OC, co może prowadzić do podwyższenia składki w kolejnych latach.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (6)

  • Czas najwyższy wprowadzić udział własny w szkodzie (2)

    Tak żeby sprawca również płacił za swoje wyczyny. Chociaż symboliczne 5tys.
    Do 5tys płaci sprawca, ewentualną resztę dopłaca ubezpieczyciel z polisy.
    Mandaty są śmieszne to może takie rozwiązanie chociaż w jakimś stopniu zdyscyplinuje bandyterkę drogową.

    • 0 4

    • na przykład sprawca któremu wwalił się pod koła jadący zygzakiem motocykl ? (1)

      • 0 1

      • spawca jest motocyklista - instalujcie kamery

        • 0 0

  • powinien byc tylko jeden właściciel

    • 0 2

  • Ubezpieczenie OC powinno być wyliczone i wystawione na obu właścicieli.

    Ubezpieczenia zawierają dane, które wpływają na wysokość składki. W przypadku dopisania współwłaściciela, powinni Oni poinformować Towarzystwo Ubezpieczeniowe o zmianie danych. Wtedy w zależności od Towarzystwa na polisie dokonuje się rekalkulacji lub nie.

    • 0 0

  • Czy problem pojazdów nie posiadających OC w końcu minie?

    Mnóstwo ludzi nadal prowadzi pojazdy bez obowiązkowego ubezpieczenia OC, dla poszkodowanego to ogromny problem. System wykrywający takie przypadki działa chyba trochę słabo skoro w 2020r. było takich przypadków ponad 80k.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane