Fakty i opinie

stat

Wspomnienie 17 ofiar eksplozji gazu w Gdańsku

artykuł historyczny
5-tonowy głaz upamiętni ofiary wybuchu gazu w Gdańsku z 1976 roku.
5-tonowy głaz upamiętni ofiary wybuchu gazu w Gdańsku z 1976 roku. mat. prasowe

17 mieszkańców Gdańska, ofiar wybuchu gazu sprzed 38 lat, zostanie upamiętnionych na obelisku, który zostanie odsłonięty na Siedlcach. Do czasu wybuchu gazu w 1995 roku była to najtragiczniejsza taka katastrofa w powojennym Gdańsku.Do wybuchu gazu w budynku przy ul. Andrzeja Struga 12 zobacz na mapie Gdańska, doszło w niedzielę około godz. 22, 1 lutego 1976 roku. W budynku mieszkały 44 osoby, ale tego feralnego wieczoru w domu było 22 lokatorów i sześcioro gości. Śmierć poniosło 17 osób, 11 zostało ciężko rannych.

Czytaj więcej: Rocznica tragicznego wybuchu na Siedlcach

Paradoksalnie budynek, w którym doszło do wybuchu gazu, nie był podłączony do sieci gazowej. Gaz dostał się do jego piwnicy na skutek uszkodzenia podziemnego gazociągu, który biegł pod budynkiem.

Przypuszczalnie do eksplozji doszło w momencie, gdy jeden z mieszkańców zszedł do piwnicy.

- Z tego, co mi wiadomo (...) młody chłopak, który zresztą zginął, znaleziono go w piwnicy, zszedł i zapalił światło. A że gazu nagromadziło się sporo, nastąpiła eksplozja. W wyniku tego na miejscu zginęło 16 osób, a 17. ofiara zmarła w szpitalu. Wiem, że dwie rodziny uratowały się całe. Mieszkały na poddaszu po tej stronie budynku, gdzie się zawaliło, a nie było pożaru. Natomiast cała prawa strona (patrząc od frontu, czyli od ul. Kartuskiej) nie zawaliła się, tylko stanęła w ogniu. (...). Potem wszystkich nas przewieźli do Złotej Karczmy i tam mieszkaliśmy około miesiąca. Było tam wtedy OHP - Ochotniczy Hufiec Pracy - pisze Yama, na forum dawnygdansk.pl

Obecnie w miejscu budynku zniszczonego przez eksplozję stoi salon sprzedaży samochodów. Przez wiele lat po tragedii mieszkańcy składali tu kwiaty.

Gdy przestali, o upamiętnienie ofiar zaczęła zabiegać mieszkanka Siedlec, Justyna Manuszewska. Udało jej się nakłonić kolejnych mieszkańców dzielnicy do bezinteresownej pomocy. W efekcie u zbiegu ulic Kartuskiej i Łostowickiej zobacz na mapie Gdańska, naprzeciwko Młyna Emaus, stanął 5-tonowy głaz, na którym uwidoczniono nazwiska ofiar wybuchu.

- Uroczyste odsłonięcie monumentu nastąpi 29 października o godz. 10. Termin ten został wybrany z uwagi na zaduszkowy, sprzyjający refleksji czas, bo nie jest to rocznica tragedii - wyjaśnia Manuszewska.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (103)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.