• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wspomnienie wprowadzenia stanu wojennego

ms
13 grudnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
15 grudnia 1981 roku. Z placu przed Stocznią Gdańską wyjeżdżają jednostki 8. Dywizji Zmechanizowanej Ludowego Wojska Polskiego. Dlaczego? Po zbrataniu się żołnierzy z gdańszczanami, jednostka została wycofana i zastąpiona inną. 15 grudnia 1981 roku. Z placu przed Stocznią Gdańską wyjeżdżają jednostki 8. Dywizji Zmechanizowanej Ludowego Wojska Polskiego. Dlaczego? Po zbrataniu się żołnierzy z gdańszczanami, jednostka została wycofana i zastąpiona inną.

Pokazy filmów Kieślowskiego i Kutza oraz oficjalne uroczystości pod pomnikami w Gdyni i Gdańsku odbędą się w ramach obchodzonej dziś 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.



Do pierwszego upamiętnienia rocznicy wprowadzenia stanu wojennego (13 grudnia 1981 r.) już doszło, gdyż w nocy ze środy na czwartek, pod pomnikiem Poległych Stoczniowców na pl. Solidarności zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku oraz pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego przy ul. Pułaskiego zobacz na mapie Gdyni w Gdyni kwiaty złożyli przedstawiciele stowarzyszenia Młodzi Demokraci. Zapalone przez nich znicze ułożyły się w napis: "13 XII PAMIĘTAMY".

Pierwsze znicze pod pomnikiem Poległych Stoczniowców na Placu Solidarności w Gdańsku zapłonęły w nocy z 12 na 13 grudnia. Zapalili je członkowie stowarzyszenia Młodzi Demokraci. Pierwsze znicze pod pomnikiem Poległych Stoczniowców na Placu Solidarności w Gdańsku zapłonęły w nocy z 12 na 13 grudnia. Zapalili je członkowie stowarzyszenia Młodzi Demokraci.

Uroczystości w Gdańsku



O godz. 12.30, członkowie i sympatycy stowarzyszenia "Godność", złożą wieńce i zapalą znicze pod pomnikiem Jana Pawła II i Ronalda Reagana w parku Nadmorskim zobacz na mapie Gdańska na Przymorzu.

O godz. 13.15 kwiaty zostaną złożone pod pomnikiem Anny Walentynowicz przy al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu zobacz na mapie Gdańska.

Zobacz także: Prasa w stanie wojennym pytała: czy musiało do tego dojść?

Fotografia wykonana po pacyfikacji Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Na zdjęciach zniszczona brama nr 2.

Fotografia wykonana po pacyfikacji Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Na zdjęciach zniszczona brama nr 2.
O godz. 16 odbędzie się ceremonia składania kwiatów pod pomnikiem Poległych Stoczniowców na placu Solidarności zobacz na mapie Gdańska. O godz. 17 to samo zrobią członkowie Ligi Ochrony Suwerenności.

Następnie, w Sali BHP Stoczni Gdańskiej, odbędzie się konferencja pt. "Rola Jana Pawła II i Ronalda Reagana w obaleniu komunizmu". Towarzyszyć jej będzie otwarcie wystawy, projekcja filmu "XXV lat Stowarzyszenia Godność" i wręczenie okolicznościowych wyróżnień.

Organizatorem wszystkich uroczystości jest Stowarzyszenie Godność.

Uroczystości w Gdyni



O godz. 18 rozpoczną się uroczystości w Gdyni. W kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka zobacz na mapie Gdyni odbędzie się msza, a po niej inscenizacja w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Administracyjno-Ekonomicznych w Gdyni.

Po spektaklu nastąpi przemarsz pod pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego przy ul. Pułaskiego zobacz na mapie Gdyni (godz. 19:20-19:45 trasa: ul. Portowa, plac Kaszubski, ul. Świętojańska) i złożenie kwiatów.

Organizatorem gdyńskich uroczystości jest Zarząd Regionu Gdańskiego - Oddział NSZZ "Solidarność" w Gdyni i Urząd Miasta w Gdyni.

Zobacz także: Stan wojenny oczami 12-latka

Dwa seanse filmowe w Kinie Muzeum



W Kinie Muzeum, które mieści się w Muzeum II Wojny Światowej przy placu Władysława Bartoszewskiego w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska, odbędą się dwa pokazy filmów ściśle związanych z tematyką stanu wojennego. Wstęp na oba pokazy jest bezpłatny.

O godz. 17:30 zaprezentowany zostanie film "Bez końca" w reż. Krzysztofa Kieślowskiego z 1984 r.

Jego akcja dzieje się w 1982 r. Nazajutrz po własnym pogrzebie mecenas Antoni Zyro wraca do swego mieszkania i odtąd towarzyszy żyjącym, a czasami ingeruje w ich losy. Przed śmiercią przygotowywał się do obrony młodego robotnika, Dariusza, który kierował strajkiem. Teraz jego misję przejął mecenas Labrador, który namawia oskarżonego do przyznania się do winy. Dariusz nie zgadza się na to i domaga się pełnej jasności i prawdy, a tym samym możliwości odnalezienia drogi porozumienia.

W filmie "Bez końca" Jerzy Radziwiłłowicz zagrał ducha adwokata Antoniego Zyro, a Grażyna Szapołowska jego żonę, Urszulę. W filmie "Bez końca" Jerzy Radziwiłłowicz zagrał ducha adwokata Antoniego Zyro, a Grażyna Szapołowska jego żonę, Urszulę.
O godz. 19:30 odbędzie się pokaz filmu "Śmierć jak kromka chleba", w reżyserii Kazimierza Kutza z 1994 r.

To najsłynniejszy fabularny zapis pacyfikacji kopalni Wujek, czyli najtragiczniejszego epizodu stanu wojennego, w którym zginęło dziewięciu górników, a rannych zostało 23 pracowników Wujka oraz 41 milicjantów i żołnierzy. Na wieść o tym, że grupa zomowców, rozbijając związkową ochronę, wyciąga z mieszkania przewodniczącego Solidarności w kopalni Wujek, górnicy reagują protestem. 14 grudnia w zakładzie wybucha strajk. Robotnicy domagają się zniesienia stanu wojennego i uwolnienia przewodniczącego. Gdy negocjacje kończą się fiaskiem, wojsko, ZOMO i milicja organizują szturm na kopalnię.
Scena z filmu "Śmierć jak kromka chleba" w reż. Kazimierza Kutza. Scena z filmu "Śmierć jak kromka chleba" w reż. Kazimierza Kutza.


Stan wojenny w Polsce

Wprowadzono go 13 grudnia 1981 r. Na jego mocy internowano ponad 10 tys. osób, wiele tysięcy osób wyrzucono z pracy, zmuszono do emigracji z kraju i represjonowano. Zawieszono wydawanie gazet. W Trójmieście z trzech dotychczasowych tytułów zaczął wychodzić tylko jeden - tzw. Trójgazeta. Zdelegalizowano i rozwiązano stowarzyszenia studenckie, dziennikarskie, literackie, kulturalne. Na początku stanu wojennego wprowadzono podwyżki cen żywności średnio o 241 procent, a także opału i energii średnio o 171 procent. To sprawiło, że w 1982 r. spadek realnych dochodów ludności wyniósł średnio ok. 30 proc.

Za ofiary stanu wojennego uznaje się te osoby, które zmarły między 13 grudnia 1981 i 22 lipca 1983 r., na skutek działań służb mundurowych, służb bezpieczeństwa lub wojska, najczęściej podczas tłumienia manifestacji na terenie całego kraju. Ich liczba waha się w zależności od przyjętej metodologii od 56 (IPN) do 91 (Nadzwyczajna Komisja Sejmowa).

Do trójmiejskich ofiar stanu wojennego zalicza się Antoniego Browarczyka (zastrzelony 17 grudnia), Piotra Sadowskiego (trafiony petardą ZOMO 31 sierpnia 1982), Andrzeja Grzywę (zmarł 30 sierpnia 1982 pobity na komendzie MO w Gdańsku), Wacława Kamińskiego (trafiony petardą zmarł 28 listopada 1982 r.).

Działacz "Solidarności" Jan Samsonowicz zmarł 30 czerwca 1983, czyli już po odwołaniu dekretu o stanie wojennym. Jego samobójstwo upozorowano poprzez powieszenie ciała na bramie Stoczni Gdańskiej im. Lenina.

Zobacz więcej: Trójmiejskie ofiary stanu wojennego

Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 r., a zniesiono go 22 lipca 1983 r.
ms

Wydarzenia

Uroczystości Grudniowe

wystawa, uroczystość oficjalna

Kinohistoria | rocznica wprowadzenia stanu wojennego

projekcje filmowe, przegląd

Opinie (313) ponad 20 zablokowanych

  • gdzie mogę przeczytać roczne sprawozdania z działalności tego stowarzyszenia Godność? (2)

    • 14 4

    • powstało 27 listopada 1993 roku

      • 1 2

    • .

      W internecie

      • 0 0

  • Bardzo miło wspominam ten dzień . (1)

    Z 12 na 13 grudnia byłem na super zabawie gdzie poznałem super dziewczynę .Było super . A o stanie wojennym dowiedziałem się kilka dni później bardzo zdziwiony że jest jakaś wojna .

    • 10 24

    • ja tez tak mialem, zreszta tej wojny jakos nie widzialem, chodzilismy pogadac sobie z chlopakami z czolgu, przynosilismy im troche prowiantu jakis bigosik, ciasta, ale wypitki odmawiali, tak czy siak wiedzielismy ze mamy prawdziwe wojsko, wyekwipowane, sprawne, ech!

      • 3 4

  • największa hańba to pochowanie z honorami jaruzelskiego i to że kiszczak nie poniósł żadnej odpowiedzialności (11)

    ani pozostali mordercy ze stanu wojennego. plus wypowiedzi obecnych działaczy z totalnej opozycji na czele z mazgułą- że dochowano zasad kultury - o tak poza aresztowaniem tysięcy Polaków, zamordowaniem ponad 100, a ilu zostało kalek wskutek pobić, ilu wypędzono z Polski na przymusową emigrację - ok 2 milionów z rodzinami. i dziś te mendy są w gronie totalnej opozycji- bękarty ubeckie

    • 52 23

    • Największa hańba to fakt, ze Kaczyński nie poniósł jeszcze żadnej odpowiedzialności za to co robi..... (6)

      • 17 20

      • a niby co takiego zrobił Kaczyński? nie jesteśmy już na smyczy merkel jak za platformy- acha (3)

        • 15 14

        • bezzębni nie muszą być na smyczy

          • 7 9

        • A to takie ważne co takiego strasznego robi Kaczyński? (1)

          Grunt, że robi - przecież w TVN tak mówili!

          • 11 1

          • fakt zwykly nic nieznaczacy maly posel specjalista od miesiaczek

            • 1 0

      • (1)

        Kiszczak z Jaruzelem są odpowiedzialni za śmierć wielu ludzi, Jaruzel błagał o interwencję ze wschodu, a potem gadał, że wprowadził stan wojenny żeby ruskie nie weszli... Czcij ich dalej, pewnie resortowa emeryturka się skończyła?

        • 14 3

        • czcze

          • 0 4

    • Dziękujemy za to Tw Bolek

      • 8 5

    • Piotruś uspokój się, napij się czegoś na rozluźnienie

      zgodnie z celem solidaruchów, ofiary musiały być inaczej nie miało by to sensu
      pogadaj ze starymi stoczniowcami to ci powiedzą jaki był plan
      komuny nie trzeba aby Polacy spier...li z Polski - tylko do UE weszliśmy i zobacz jaki przeciąg się zrobił bo rodacy patrioci olali swoją ojczyznę i spłynęli stąd

      • 7 6

    • To jest zasługa tylko jednego, czego nie zrobiliśmy po 1989 roku jako jeden z nielicznych (1)

      krajów pokomunistycznych. Nie przeprowadziliśmy lustracji wymiaru sprawiedliwości wywalając ludzi powiązanych z tamtym systemem. Dlatego też nikt ich nie skazał. W takim NRD się niepatyczkowali - Krenz czyli ostatni sekretarz w NRD dostał 6 lat, Hoenekera wyrok ominął tylko dlatego, że zachorował na Raka i umarł.

      • 11 0

      • rfeny zgodzily sie jego warunki i poszly z nim na ugode

        • 0 2

  • W ramach rocznicy

    Pospie sobie do poludnia

    • 26 9

  • 13 grudnia (5)

    najwięksi partyjoci
    spali do południa

    • 22 18

    • (3)

      jeszcze więksi chlali w arłamowie

      • 8 5

      • (2)

        Mówisz o Kaczyńskim?

        • 2 2

        • (1)

          o TW Bolku który potem zrobił nocną zmianę aby postkomuna miała się dobrze

          • 3 4

          • coraz wieksza niemoc was ogarnia i dobrze

            ciagnijcie kota dalej

            • 2 2

    • Tusk spał do 14

      • 4 3

  • Godność to pisowska przybudówka (2)

    jeden z jej szefów zaczynał jeszcze w PC Kaczyńskich

    • 18 15

    • 1993 rok data powstania

      • 4 1

    • i sporo szemranych spraw

      • 1 0

  • co by było gdyby dzisiaj ludzie wyszli na ulicę bo obecna sytuacja im się nie podoba...? hipotetycznie... (4)

    jak władza podeszłaby do tematu?
    pewnie tak jak mówił jakiś czas walesa

    • 14 10

    • no przecież wychodzą i nic się nie dzieje. może dlatego, że jest ich 4

      • 6 1

    • Nie powiem "zrozum" do kogoś kto stracił rozum

      • 2 1

    • no jarek to wiadomo jak by zareagowal

      • 1 3

    • od tego mają ot onr mw - szkolonych na bandytów w klubach bokserskich

      • 3 4

  • Dziadek były wojskowy do dziś z dumą opowiada (10)

    Jak to kopnął w d*pę czterech stoczniowców na następny dzień po wprowadzeniu stanu wojennego :)

    • 10 32

    • był soviecką gnidą. Nie chwalił bym się na twoim miejscu. (3)

      • 13 4

      • w wojsku polskim sowiecką gnidą? coś wam niektórym w tych czachach się poprzewracało (2)

        rozumie, nienawiść do wszystkiego i wszystkich
        nie słuchaliście JPII oj nie słuchaliście

        • 1 7

        • Jak się wysługiwal sovietom to kim był ? (1)

          Jedni potrafili odmówić wykonania rozkazu strzelania do ludzi, a inni mieli przyjemność w kopaniu.

          • 8 2

          • prowokator sam sobie odpowiadasz?

            • 3 1

    • Wypije zdrowie Twojego dziadka

      Równy gość z tego dziadka

      • 2 8

    • To jest powód do dumy? (4)

      Jeśli jest dumny nawet teraz, kiedy wiadomo czym był okres tzw. komuny, to znaczy, że dziadzi, ruskiemu psu, należy się pluton egzekucyjny.

      • 4 2

      • (1)

        tobie wystarczy mlotek zebys sie puknal

        • 0 4

        • Masz rację , szkoda plutonu i kul

          takim gnidom dziadziom i russkim psom wystarczy młotek.

          • 4 2

      • Przynajmniej solidny kop w d*pę (1)

        należy się dziadkowi.

        • 4 0

        • facet sprowokowal was zebyscie ujawnili swoja katolicka milosc do blizniego i udalo sie, odruch dlugo szkolony

          • 0 0

  • A gdzie uroczystości, że karzeł z Żoliborza obalił komunizm? (4)

    • 18 19

    • beda tylko noca musza uchwalic dzien wolny od pracy

      • 3 2

    • Coś ci się pomyliło! (1)

      Przecież to Bolesław Otua skoczył motorówką przez płot i obalał z komuchami flaszki.

      • 4 4

      • slabe, coraz slabsze

        • 1 2

    • Maciarenko:

      Kurdupel grzał się pod pierzynką u mamusi na Żoliborzu !

      • 0 0

  • (2)

    ...i nie było Teleranka , tylko Wojciech Zbrojny .

    • 25 0

    • pytanie: co by było gdyby nie W J i stan wojenny? co teraz byśmy robili, gdzie byśmy byli? (1)

      • 1 4

      • glownie na cmentarzach, ale misiewicze mogliby ustanawiac nowe swieta, stawiac pomniki, przyznawac sobie ordery, awanse, nie trzeba byloby siegac po bohaterow powstania warszawskiego zastepczo, byloby jak nalezy po polskiemu

        • 2 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane