• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Wstrzymane budowy na Młodym Mieście

Ewa Budnik
18 grudnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Hałas stoczniowych imprezowni nieco zelżał
Budowa pierwszego biurowca na terenie Młodego Miasta przebiegała pełną parą. Teraz zostanie wstrzymana. Budowa pierwszego biurowca na terenie Młodego Miasta przebiegała pełną parą. Teraz zostanie wstrzymana.

Wojewódzki konserwator zabytków po raz kolejny zwiększył obszar Młodego Miasta objęty procedurą wpisania do rejestru zabytków. W związku z tym inwestorzy muszą wstrzymać realizację swoich inwestycji, nawet jeśli prace budowlane już trwają i są zaawansowane.Pochwalasz decyzję konserwatora, która spowodowała wstrzymanie inwestycji?

W zawiadomieniu, jakie Pomorska Wojewódzka Konserwator Zabytków wysłała do niektórych właścicieli terenów na Młodym Mieście widnieje informacja, że obszar, dla jakiego w tej chwili toczy się procedura wpisu do rejestru, zostaje rozszerzony.

O jej wszczęciu Urząd Ochrony Zabytków informował nieco ponad rok temu. W tym czasie wpisem takim objęta była już część postoczniowych terenów, między innymi Stocznia Cesarska. Decyzja o rozpoczęciu procedury wpisu została ogłoszona kilka dni po tym, jak deweloper Cavatina ogłosił plan budowy prawie stumetrowego biurowca przy ul. Jana z Kolna. zobacz na mapie Gdańska

Czytaj także: Relacja z debaty na temat przyszłości Młodego Miasta. Kompromis trudny czy wręcz niemożliwy?

Konserwator: nic nie jest przesądzoneTeraz jednak konserwator chce objąć swoim nadzorem znacznie większy obszar.

- Rozszerzyliśmy obszar, który może objąć wpis do rejestru zabytków. W czasie dokonywania wpisu takie działania są możliwe. Obszar, jaki obejmie wpis, może się zwiększyć lub zmniejszyć. Jego ostateczny kształt będzie znany po zakończeniu procedury - wyjaśnia Agnieszka Kowalska, Pomorska Wojewódzka Konserwator Zabytków. - Zdecydowaliśmy się na takie działania, opierając się między innymi na opinii Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który sugeruje objęcie wpisem terenu stoczni z roku 1989, co związane jest między innymi z dziedzictwem Solidarności. Już kilka miesięcy temu uprzedzaliśmy inwestorów w czasie rozmów, że taka sytuacja może nastąpić.
Konserwator planuje zakończyć prace nad tym wpisem w ciągu dwóch miesięcy, wtedy też wydana zostanie ostateczna decyzja.

Jest jednak wielce prawdopodobne, że proces nie zakończy się w ten sposób. Właściciele gruntów na terenach stoczniowych już zapowiadali zaskarżenie decyzji konserwatora. Zakończenie procedury może zatem trwać jeszcze wiele miesięcy.

Problem polega na tym, że na mocy Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, od dnia wszczęcia postępowania w sprawie wpisu zabytku do rejestru do dnia, w którym decyzja w tej sprawie stanie się ostateczna, przy zabytku, którego postępowanie dotyczy, zabrania się prowadzenia wszelkich prac.

Na obszarze o który rozszerzona została procedura wpisu do rejestru zabytków znajduje się też hala Aluship i teren budowy biurowców dewelopera Cavatina. Na obszarze o który rozszerzona została procedura wpisu do rejestru zabytków znajduje się też hala Aluship i teren budowy biurowców dewelopera Cavatina.
W tym przypadku, chociaż wpis dotyczy w wielu miejscach zupełnie pustego terenu, to jest on tzw. wpisem obszarowym, więc na danym obszarze budować nie można. Konserwator zapowiada wstrzymanie budów, ale niemal w tym samym zdaniu podkreśla, że nic nie jest przesądzone. Wiadomo, że w przyszłym tygodniu konserwator ma się spotkać z inwestorami, których dotyczy decyzja.

- W tym momencie inwestycje na tych terenach są wstrzymane - do czasu zakończenia procedury wpisu. Które tereny ostatecznie trafią do rejestru, czyli ostateczny kształt granic wpisu, powinniśmy poznać jeszcze przed sfinalizowaniem całej procedury. Nic więc nie jest przesądzone ostatecznie - informuje Agnieszka Kowalska.

Nie mogą ruszyć z budową biurowcówWydane zawiadomienie zbiega się w czasie z zapowiadanym od wielu miesięcy rozpoczęciem budowy czterech 8-kondygnacyjnych biurowców Palio przy ulicy Marynarki Polskiej. Deweloper Cavatina posiada dla tej inwestycji prawomocne pozwolenie na budowę. Teren jest już ogrodzony, zaczyna się budowa, właśnie miał w tym miejscu otworzyć biuro sprzedaży.

Cavatina nie chce w tym momencie komentować decyzji konserwatora i mówić o tym, jakie działania planuje w związku z otrzymanym od konserwatora zawiadomieniem.

Biurowiec przy ECS wstrzymany w trakcie budowyTeren jakiego dotyczy procedura wpisu rozszerzony został również o działki należące do dewelopera RWS. Na jednym ze swoich terenów, tuż obok ECS, buduje on biurowiec Eternum. Na początku grudnia na budowie odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Budowa jest na wysokości drugiej kondygnacji.

- Jeszcze nie otrzymaliśmy tego zawiadomienia. W związku z tym nie jesteśmy gotowi do komentowania tej sytuacji. Będzie to możliwe dopiero po spotkaniu w urzędzie konserwatora, informuje Robert Wysłocki, współwłaściciel RWS Investment Group, które jest deweloperem biurowca.

Biurowiec obok ECS na razie nie powstanieOd wielu miesięcy przygotowany jest do realizacji także projekt dużego biurowca, który powstać ma pomiędzy ECS, a ul. Popiełuszki zobacz na mapie Gdańska. Jego deweloper, firma Echo Investment, ta sama która przy ul. Jana z Kolna zrealizowała biurowiec Tryton, od maja posiada prawomocne pozwolenie na budowę. Aby możliwe było jego uzyskanie konieczne było uzgodnienie projektu z konserwatorem. Deweloper je otrzymał. Nie może jednak budować, bo należąca do niego działka najpierw, razem z terenami sąsiednimi, była objęta procedurą wpisu do rejestru (inną niż ta tocząca się od grudnia 2017 dla Stoczni Schichaua), a kiedy udało się sądownie oddalić zasadność dokonania tego wpisu, jego działka została włączona do innej procedury wpisu do rejestru, co oznacza, że budować nie można.

- Postępowania konserwatora zupełnie blokują nasze działania. Chciałbym zwrócić uwagę, że zapisy ustawy, która weszła w życie w ubiegłym roku, doprowadziły do takiej sytuacji, że uchwalony plan miejscowy, który wydawało by się jest dokumentem o nadrzędnym znaczeniu, nie ma żadnej mocy wobec uprawnień konserwatora zabytków - wyjaśnia Mirosław Nowak, pełnomocnik spółki Echo Investment.
 • Wszczęcie procedury wpisu do rejestru zabytków w 2017 roku wstrzymało plany budowy wysokościowca przy ul. Jana z Kolna.
 • Rozszerzenie obszaru objętego procedurą wpisu do rejestru zabytków przynajmniej o jakiś czas opóźni powstanie biurowca Eternum obok ECS.
 • Czasowo wstrzymana zostaje także realizacja czterech biurowców w sąsiedztwie hali trasernii.

Ile to będzie kosztowało?Ani konserwator, ani dyrektor gdańskiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa, ani sami deweloperzy nie są w stanie wprost odpowiedzieć na pytanie dlaczego do rozszerzenia obszaru objętego procedurą wpisu do rejestru dochodzi właśnie teraz.

Jednym z argumentów jest przygotowanie wniosku o wpis na światową listę UNESCO - wnioskodawcy mogą liczyć, że jak największy obszar objęty wpisem do rejestru pomoże komisji, która decyduje o wpisie na listę, podjąć pozytywną decyzję.

Czytaj także: Stocznia Gdańska została Pomnikiem Historii

- Konserwator zapowiadał, że ochroną objęty zostanie cały teren postoczniowy. To rozszerzenie jest kwestią stricte proceduralną. Od dłuższego czasu wiadomo, że te tereny w całości będą objęte ochroną konserwatorską i że pokrywa się to z oczekiwaniem społecznym - ocenia sytuację Tomasz Błyskosz, dyrektor gdańskiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa. - Obejmowanie ochroną konserwatorską kolejnych obszarów na terenach postoczniowych jest częściowo powiązane z przygotowaniem wniosków o wpis na listę UNESCO, bo aby dany obszar mógł znaleźć się na tej liście, to musi mieć zapewnioną ochronę. W 2005 roku był przygotowywany wniosek, tym elementem była Droga do Wolności i sala BHP. Ekspert z ramienia UNESCO, który sprawdza informacje zawarte we wniosku ze stanem rzeczywistym, podkreślała wtedy, że zbyt mało terenów na obszarach postoczniowych jest wpisana do rejestru. Aby uzyskać wpis na tą listę, trzeba to zmienić. Ale nie tylko ze względu na przygotowanie wniosku. Zmieniło się postrzeganie tych terenów. Wiele osób uważa je za cenne, ważne. Te tereny otworzyły się dla ludzi. Kiedy mieli oni okazję się zapoznać z tą częścią miasta, zaczęli je doceniać. Jest duże oczekiwanie, by te tereny były lepiej chronione. To się właśnie dzieje.
Jakie by nie były przyczyny takiego działania, można się spodziewać, że zapłacą za to podatnicy, bo w tej sytuacji inwestorzy będą zapewne dochodzić odszkodowania za poniesione straty. Wydane zostały pozwolenia na budowę. Inwestycja RWS była wcześniej uzgadniana z konserwatorem. Wbrew temu, o czym informuje konserwator, żaden z inwestorów, którzy budują, nie potwierdza jakoby był wcześniej przez niego informowany, że decyzje wstrzymujące ich inwestycje mogą być wydane. Tymczasem wstrzymanie budowy wiąże się z ogromnymi kosztami dla inwestorów. Samo ustawienie dźwigu na budowie to kilkanaście tysięcy zł na dobę. Ktoś te koszty będzie musiał pokryć.

Miejsca

Opinie (428) ponad 20 zablokowanych

 • (28)

  Decyzja polityczna

  • 380 74

  • Brawo PiS ! (14)

   Walić nowych dojczów

   • 34 75

   • (12)

    tak jest, brawo, kiedy kartki na benzyne?

    • 72 23

    • Kartki? (6)

     Na co?

     • 12 28

     • Druga porażka Mowitza

      • 11 14

     • (1)

      Na prezerwatywy. Tak PiS mówi.

      • 14 6

      • Jestem przeciwny. Oby jak najmniej idiotów takich jak ty.

       • 1 2

     • na benzynę komuchu Piotr Owicz, nie pamiętasz? dostałeś medal za utrwalanie systemu czerwony pisiorze

      • 14 16

     • Teraz już wiecie dlaczego PO z Tuskiem klamalo w sprawie inwestora z Kataru (1)

      Tereny dla developerów szykował razem z Mowitzem

      • 3 8

      • po spektakularnej klęsce politycznej Kaczyńskiego pozostaje PiSowi chwytanie się brzytwy

       takiej przegranej jeszcze w historii Polski nie było,

       totalna porażka Kaczyńskiego w wyborach
       pokazuje co Polska o nim myśli,
       wielki strateg za dychę,
       marny aktor i ruski agent bez kręgosłupa moralnego,
       wolak , karzeł moralny i największy przegrany w historii wolnej Polski

       • 6 5

    • polska w ruinie (1)

     • 14 8

     • chyba kaczyńśki w ruinie

      po niedawnych wyborach się jeszcze nie podniósł
      dziad

      • 4 6

    • Wytrzeźwiej bo denaturat piłeś.

     • 6 7

    • Zapytaj na spedzie kodu tam komuchy Ci odpowiedza

     • 10 11

    • Masz drukarkę?

     Wydrukuj se*, to będziesz* mniau* i bredź na forum.

     • 2 1

   • A idź w PISdu ośle.

    • 6 3

  • A już dzielili kasiorke...

   I zonk

   • 34 31

  • PIS w pełni (5)

   najpierw banki, później deweloperka. Tylko członkowie partii mają prawo robić interesy w swoich lub państwowych spółkach

   plan zdzisława

   a tak naprawdę życzę dudzie, kaczynskiemu biereckiemu wiezienia!

   • 59 28

   • Wal się lewaku (3)

    Kogo twoje zygowiny obchodzą!

    • 18 51

    • jedynym lewakiem jesteś tutaj ty (2)

     czerwona gnido z kgb

     • 22 14

     • Jestem lewakiem i pracuje w TVNie (1)

      Też rosyjskim

      • 13 15

      • w rosyjskim TVP chyba pracujesz bo TVN jest amerykańsko-polski

       • 4 3

   • Czyli jak ktoś siedzi na stanowisku od 2014 to jest pisowiec ? Czyli pis=po więc teraz idźcie strzelić razem kielicha i przybijcie sobie piatki

    • 10 5

  • czy to jest forum deweloperów? (2)

   ludzie, naprawdę chcecie, żeby w miejsce zakładów pracy stawiano punktowce szpecące panoramę miasta z dobówkami pod wynajem dla niemców przyjeżdżających tu na tanie chlanie? jprdl

   • 28 44

   • ludzie nie reprezentują swoich interesów, nawet ich nie znają

    instynktownie orientują się na (przecież nie swój, bo to pariasi) kapitał i przekaz dnia z czyjejś głowy, bo go potem na forum zreferować

    • 14 10

   • to jest forum agentów KGB i pisowskich troli opłącanych rublami z Petersburga

    • 2 4

  • decyzja polityczna Budynia o zaoraniu Stoczniu

   + najgorsza ulica nowoczesnej Europy - Nowa Wałowa

   • 21 13

  • A od kiedy urzeduje ? Nawet pewnie nie wiecie że od czasów PoPsl jesteście tak ograniczeni że nawet tego nie sprawdziliscie. Ale to was nie dociera że poko=pis ale czego się spodziewać po takich fanatykach haha pluje wam w twarz jesteście siebie warci banda marionetek

   • 9 3

  • I bardzo dobrze!

   • 0 2

 • (9)

  Fajnie tak być konserwatorem i mieć taką władzę.A deweloperzy to i tak miljonerzy,mogą se poczekać.I tak że ktoś kupuje te klitki za 10000zł/metr,jak warte to max 2000zł.A zabytki moi drodzy są ważniejsze od tych betonowych punktowców.

  • 151 233

  • (3)

   Ne terenie rozszerzonym nie ma
   zabytkow ....lapoweczke chce ktos dostac ...

   • 59 8

   • MIŚ (2)

    To jest MIŚ normalnie "Obszar, jaki obejmie wpis, może się zwiększyć lub zmniejszyć. Jego ostateczny kształt będzie znany po zakończeniu procedury". Co to k...wa znaczy ?
    Zobaczymy kto gdzie jeszcze ma teren i kasę i wtedy może zwiększymy albo zmniejszymy ? Czy leci z nami pilot ?

    • 66 6

    • łapówki

     • 23 3

    • pilotem jest Matołusz Wolski

     • 12 2

  • To nie teren postoczniowy. (1)

   Akurat w tym miejscu gdzie budują, stał budynek mieszkalny. Nie miał nic wspólnego ze stocznią. Był poza stocznią. Zburzono go parę lat temu.

   • 30 6

   • na koncu byl tam skłot na ktory budyn naslal straznikow.

    • 1 0

  • Tak ale teraz budowa biurowca jest na 1-3k zł za biurko co miesiąc przy budynku który ma 30k m^2 powierzchni (czyli mały) to stratny będzie ledwie 20mln miesięcznie. Teraz robimy * 12mc * 15lat (raczej 30lat wpisują w papierach). To do kogo z fakturką?
   Do skarbu państwa? świetnie!

   • 1 1

  • Ciekawe, czy byłoby tak fajnie, gdyby konserwator postanowił, ze Twoja działka na której wlasnie budujesz dom, została wpisana do rejestru zabytków. Rozumiesz już teraz? Tu nie chodzi tylko o inwestorów - milionerów, może to dotyczyć każdego...

   • 8 0

  • Nieźle Cię przewiało na tym motocyklu.

   • 1 0

 • Budyń nie daj się , buduj nasz ty Bobie Budowniczy , nasz Cheopsie gdański (9)

  • 217 58

  • Hehe

   • 25 2

  • przez 2 dekady na stoczni nie powstał nawet wyhodek (1)

   za to na gazowni wybudowali mordor Wałowa.

   Adamowicz to największe licho do spółki z g*wnożerią spekulantów gruntami

   • 37 12

   • wychodek

    • 3 0

  • Kolejna kretynka z pisu. Dobrała się do pary z nawiedzonym Drelichem (2)

   • 21 24

   • niestety, wy w UM jesteście miłośnikami zabaw lubieżnych ministrantów (1)

    chyba ciągniecie sobie tam marchewki, bo ta zatruta sperma krąży jakby jedną żyłą, jedną półkulą mózgową - ciągle te same dewelopersko-spekulacyjnego brednie w kontekście Stoczni i jedynej normalnej konserwatorki od czasów, nie wiem, Budnika.

    • 23 9

    • Idź się leczyć na nogi

     • 3 8

  • kwicz pampers, kwicz

   • 5 8

  • Masz jakąś obsesję ?

   • 1 0

  • Towarzysze Partyjni z PIS (d. PZPR) cały czas aktywni w trollingu

   I Wiernie poddani swojemu najjaśniejszemu Panu z Żoliborza

   • 3 3

 • polski przemysł jest potęgą (9)

  stocznie wpisane do rejestru zabytków a na ich miejsce apartamenty. Ciekawe kiedy balon mieszkaniowy peknie z hukiem? Banksterzy już zacierają łapy żeby podnieść oprocentowanie hipokredytów

  • 113 73

  • (1)

   a bydło się cieszy, europa w końcu, hahhahahahahahahahaha

   • 16 8

   • To ja sprzedałem polskie banki obcym i skasowałem za to 13 milionów!

    Ciemny lud kupi wszystko jak mawia mój towarzysz partyjny kurski.

    • 17 7

  • na Stoczni nie powstałby ani jeden budunek z "rodzinnymi" cenami i metrażem

   jeżeli wybudują, to wyłącznie jako lokatę kapitału 20 tysięcy metr 2. Nikt i nigdy nie będzie tam mieszkał, nie, w dającej się przewidzieć perspektywie. To wyłączenie spekuła, najczęściej funduszy emerytalnych z Europy Zachodniej.

   • 24 8

  • A w Niemczech już nie ma niemieckich stoczni. (2)

   Teraz doświadczona Polska będzie zadziwiać Świat swoim przemysłem.
   Polska Tesla, Polskie Aidy, Polskie Niemcy ! Polski Świat !

   • 9 5

   • Tylko grecki (znowu) kryzys w Polsce będzie :)

    • 10 4

   • Co bzdury. Mieszkam niedaleko stoczni w Niemczech i oglądałem reportaż o grupie Lürsen kilka godzin temu. Predukują najwieksze statki pasażerskie na świecie i jachty dla miliarderów a tu buduje się łodzie podwodne.

    • 9 1

  • m. (2)

   trzeba być naprawdę łosiem z ekonomii, żeby myśleć, że banki zarabiają na hipokredytach.

   • 5 18

   • Nie. Tylko dokładają. To sami atruiści. (1)

    • 24 1

    • Ten bidny m. si* zatyra na śmierć.

     Biedny m. charuje 24 i pół godziny na dobę aby było z czego do tych kredytów, hipotetycznie we frankach, dokładać!

     • 3 1

 • :) (1)

  Gdzie nie spojrzysz wszedzie budowa ...ktora sie po jaims czasie rozpadnie. Nie ma to jak nasze budynki Gierkowskie nie do zjechania :)

  • 68 83

  • na Stoczni powinien pozostać przynajmniej jeden gierkowski (ogólnie prl-owski) budynek

   i to w nim utworzyć ECS.

   Dziś wszystko zburzono, ostał się jedno fajny biurowiec na Wyspie Ostrów

   • 9 5

 • aż 8-mio kondygnacyjne drapacze chmur ? (4)

  jak to się nie zawali w ogóle ludzie ?

  • 82 15

  • Będę musiał poczekać na mój apartament z pensji 2 mln rocznie w spółce państwowej! (3)

   • 12 1

   • Ty to opchnąłeś stocznię (2)

    Zapomniałeś

    • 9 1

    • opchnąłem, to opchnąłem (1)

     Teraz odkupilismy. Po co drążyć

     • 2 1

     • Sprzedać taniej - kupić drożej...

      • 5 0

 • Co za głupota (17)

  Czy wielce wielmożna pani konserwator pokryje koszty wstrzymanych budów, wynajmu sprzętu czy pensji pracowników?

  Urzędnik to jednak stan umysłu.

  • 333 97

  • Rok temu zostali poinformowani, a mimi to zaczęli budowę! (8)

   • 31 46

   • (2)

    dostali pozwolenie! Ich wstrzymanie prac nie powinno dotyczyć.

    • 63 18

    • I tu się mylisz! (1)

     • 11 30

     • jedyne co mozna tu znalesc to kapsle po piwie

      a urzedasy sa chciwe na maksa po strazakach odbiorowych.

      • 19 1

   • (3)

    Kup działkę budowlaną a potem państwo ci powie że możesz jedynie zrobić na niej pastwisko.

    • 60 10

    • dlaczego pis tak bardzo nienawidzi Gdańska i Polski? (2)

     • 52 11

     • Dlaczego aż tylu złodziei jest w PO? (1)

      • 19 36

      • W PiSie nagrody się po prostu należą.

       • 15 8

   • Nie zostali powiadomieni

    Niech konserwator udowodni, że ich poinformowała

    • 10 5

  • bredzisz politycznym spamem i nieswoją walką - a deweloperską (3)

   to nie twoje argumenty. Stocznia powinna być pierwszym Pomnikiem Historii w Wolnej Polsce. Już w 90 roku powinno się to szczególnie chronić. I powinna być - wówczas, dziś nie - na liście unesco.

   Z tego został się właśnie nowy pomnik i wzmożona ochrona. Teraz należy tylko zadbać o to co jest, także dziedzictwo PRL (!), i mądrze wkomponować w nową tkankę. Czy z tymi deweloperami, to nie wiem. 20 lat im nie wystarczyło na wbicie jednej łopaty.

   • 16 34

   • (1)

    i niech dalej sypią się stare hale a wszystko zarasta krzaczorami, piękny pomnik, dziadostwo w środku miasta

    • 41 6

    • no właśnie, kieruj pretensje na właściwy adres Urzędu Miasta

     i na adresy "deweloperów". Obawiam się jednak, że to post restante

     • 12 19

   • Stocznia, czyli co?

    Te pola, które zostały po wyburzeniu baraków i chlewików? Stocznia to pochylnie, nabrzeża, żurawie, a z zabudowy jedynie resztki Stoczni Cesarskiej. Żurawie i Stocznia Cesarska już są pod ochroną konserwatorską, więc co tam jeszcze wymaga ochrony konserwatorskiej? Działka przy ECS-ie???

    • 1 1

  • a bo ze swoich pieniędzy?

   • 7 1

  • kazor kazał to co mogła. Rozkazy wykonuje. Tak jak pan Du.a z długopisem w garści.

   • 23 8

  • Adam...

   Sprzedał,to niech płaci odszkodowania.

   • 6 4

  • Naprawdę będziemy chronić puste place i ogólną brzydotę?

   Stocznia Carska jestem za. Tam jest potrzeba odrestaurowania i nadania budynkom i przestrzeni nowej funkcji, ale przy zachowaniu oryginalnego wyglądu i połączenie wszystkiego w estetyczny sposób z nowym. Natomiast bronienie przestrzeni przy starej przychodni czy wzdłuż Jana z Kolna gdzie straszy nicość i ogólna brzydota. Wolę w tym miejscu biurowce, będzie estetyczniej. Co do konserwatora, to powinien się bardziej zająć obecną Solidarnością, która zdewastowała, zbrukała i sprzedała za partyjne stanowiska rozpoznawaną na całym świecie nazwę Solidarność za którą stoją tysiące ludzi, którzy bohatersko walczyli za wolność. Teraz widzimy pana Guzikiewicza czy Dude, którzy, no cóż nie będę kończyć, bo szkoda moich nerwów.

   • 20 0

 • Polska nie umie w miasto (9)

  Masakra

  • 74 21

  • no, 20 lat pseudo deweloperom i bandzie Bielawski-Adamowicz udało się zrujnować 50% tkanki (5)

   zglajszlachtować stocznię z trawą, wyrżnąć oryginalną, pierzejową zabudowę Jana z Kolna, wyrżnąć kolonię robotniczą na Marynarki Polskiej. Ukrainiec w tym samym czasie - analogicznie - wyciął spuściznę na Wyspie Ostrów. Spuściznę, o której nawet mało kto słyszał

   • 20 22

   • Kolonię robotniczą (4)

    A weź się z tą kolonią, toż to rozsypujące sie baraczydła byly.
    To samo "pierzejowa zabudowa Jana z Kolana " ze zgniłej dykty...

    • 17 7

    • Wzorcownia też? (3)

     Kolonia jak kolonia - po prostu zaniedbana, ale duży metraż

     • 8 4

     • (1)

      Za rozpierduchę Wzorcowni to ktoś powinien beknąć.

      • 10 1

      • Też tak uważam

       Piękny budynek, sam oglądałem burzenie że łzami w oczach

       • 8 1

     • Wzorcownia - nie, ale z tą Kolonią to racja.
      To tak typowo po polskiemu - albo wszystko albo nic, zawsze odpał do marginesu.

      • 1 1

  • Wygląda to na deweloperską wersję "planu zdzisława", chyba ktoś nie posmarował. (2)

   • 11 2

   • 20 lat smarowali (1)

    Sobolewski aż czerwony na ryju

    • 9 3

    • 23

     • 2 0

 • Tego jeszcze nie było (14)

  Przedsiębiorcy nie wiedzą co się zmieni w prawie w każdym zakresie, jak będzie z podatkami, planami zagospodarowania, jakkolwiek podstawą prawną ich działalności, w zakresie prawa pracy również. A teraz nawet cokolwiek, gdziekolwiek zacznie się budować to decyzja polityczną można to zablokować rękami konserwatora. Budowę w trakcie!!!! setki tysięcy zaangażowanych środków. Rzecz przygotowywana miesiącami. Ja bardzo tej konserwator współczuję, że jest taka marionetką. Aż przykro patrzeć. A przedsiębiorcy nie mają żadnej stabilności, żadnej. to jest przerażające!!!!!! Jak w kraju trzeciego świata

  • 313 51

  • Ale bzdury wypisujecie, obywatelu! (5)

   Gdzie w Gdańsku, poza obszarami historycznymi, masz jakiekolwiek ograniczenia?

   • 15 56

   • Dyskutujesz z dyżurnym?

    • 6 18

   • Pod tym względem akurat ma rację. (3)

    Trzeba mieć nerwy z nierdzewnej stali, żeby w tym kraju prowadzić jakiekolwiek interesy. Improwizacja, chaos, nagłe zmiany decyzji, kolejne buble prawne, sprzeczne interpretacje przepisów, opóźnienia legislacyjne, urzędnicze obsuwy decyzyjne - 'teraz Polska'. Od lat.

    • 63 6

    • Akurat deweloperka w Gdańsku miała się dotychczas świetnie. (2)

     • 13 35

     • 'jakiekolwiek interesy'. (1)

      Więc... nie doczytałeś/-aś. Rozumiem, że mimo to również masz się świetnie? Miłego, bez odbioru ;)

      • 21 3

      • 20 lat Stocznia była rajem śmierdzących burzymurków, Budyni i spekulatów

       co jest to widać - rozbity ugór. Był to raj, na którym nie jedna fortuna wyrosła. Nie wiem o czym, Wiewióreczko, piszesz.

       • 10 23

  • (3)

   prawa nie wolno stanowić bez kilkuletniego vacatio legis. Inaczej to nie prawo a bezprawie.

   • 31 1

   • Tu uprzedzono ich rok temu (2)

    A dla porównania ile czasu PO w stolicy potrzebowali aby zmienić swoja uchwale o bonifikatach za przeksztalcenie uzytkowania wieczystego? jedynie 5 tygodni? Czy 6?

    • 7 21

    • Ale uprzedzono że być może coś będzie zmienione

     Uzyskali pozwolenia więc mogą budować. Nie zmienia się zasad w trakcie

     • 26 2

    • Nie uprzedzono

     • 7 3

  • przedsiębiorcy mieli 20 lat - zbużyli połowę stoczni

   Jaka budowa wstrzymana? Nie bądź śmieszny. Akurat Eternum będzie kontynuowane

   • 5 20

  • Bez obrazy,

   Proszę nie obrażać krajów trzeciego świata.Panie hrabio!!!!

   • 2 2

  • jacy biedni, współczuję serdecznie (1)

   • 10 5

   • może jakaś zrzutka internetowa żeby mieli co jeść w święta?

    • 3 4

 • idiotyzm (4)

  • 209 45

  • Jak ostatnio zwykle w Gdańsku...burdel za burdelem, nie wiadomo o co chodzi. (1)

   Najpierw burzą historyczne obiekty a potem rozszerzają strefę obszaru rejestru zabytków.
   Takie rzeczy tylko w powolnym mieście, mimo że wszystkim się wydaje że miasto prężnieje. Chyba tylko w mediach bo mieszkańcom wcale tak łatwo się "nie żyje"...

   • 8 14

   • to nie w Gdańsku to cała Polska za dobrostanu PiS tak wygląda , jak sam napisałeś łatwo i dostatnie to się żyje ludziom tylko w Wiadomościach na TVP1

    • 6 2

  • Idiotyzm - jak ktoś mądry w TV powiedział - za daleko na marketach i biurowacach nie zajedziemy , gospodarka osiągnie pik i na tym satanie - konsumpcjionuizm ok ale na krótkką metę - potrzebujemy przemysłu ... który albo zlikwidowali albo sprzedali

   • 8 0

  • Jak chcemy mieć zabytki to niech będą też na to pieniądze

   A nie, że potem przez 10 lat będzie to niszczało i stanie się domem dla drobnych pijaczków.

   • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane