• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Wybory 2019. Jak dopisać się do spisu wyborców?

Ewelina Oleksy
16 września 2019 (artykuł sprzed 3 lat) 
Opinie
Czas na dopisanie się do spisu wyborców mija 8 października Czas na dopisanie się do spisu wyborców mija 8 października

Jeśli nie będzie cię 13 października w miejscu twojego zameldowania,złóż wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Można to zrobić przez internet lub w urzędzie gminy- tej, w której będziesz przebywać w dniu wyborów.Czy głosowałeś kiedyś poza miejscem swojego stałego zamieszkania?

Wyborcy zameldowani na obszarze gminy na pobyt stały są wpisywani do rejestru wyborców z urzędu. Wyborcy stale zamieszkujący na obszarze gminy bez zameldowania na pobyt stały, nigdzie niezamieszkali stale przebywający na obszarze gminy oraz zamieszkujący na obszarze gminy pod innym adresem niż ich adres zameldowania na pobyt stały wpisywani są do rejestru wyborców na podstawie ich wniosków.

Wniosek przez internetWniosek o dopisanie do spisu wyborców można złożyć na dwa sposoby. Przez internet - wtedy potrzebny jest profil zaufany (eGO) lub e-dowód. Pozwalają one potwierdzić tożsamość. Wniosek online można złożyć tylko do 8 października. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, by pamiętać, że urzędnik nie dopisze cię do spisu wyborców automatycznie, a dopiero po rozpatrzeniu wniosku. Dlatego przed wyborami, trzeba sprawdzić, czy dopisano cię do spisu wyborców. Wniosek zawiera prośbę o powiadomieniu cię na twój adres e-mail o dopisaniu do spisu wyborców. Jeżeli nie otrzymasz odpowiedzi w ciągu 3 dni, skontaktuj się z urzędem - na przykład telefonicznie, osobiście lub za pomocą pisma ogólnego. Usługa jest bezpłatna. Szczegóły znaleźć można na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Wniosek w UrzędziePapierowy wniosek o dopisanie do spisu wyborców, składany w urzędzie, pisze się samodzielnie. Uwzględnij w nim swoje: imię, nazwisko, imię ojca, datę urodzenia,numer PESEL,adres zamieszkania, adres pobytu czasowego w dniu wyborów. Dodatkowo, aby przyspieszyć załatwienie sprawy, można podać swój adres zameldowania, lub - w przypadku gdy już wcześniej składałeś taki wniosek- podać gminę, która wpisała cię do rejestru wyborców. Jeśli mieszkasz za granicą - możesz podać adres swojego stałego miejsca zamieszkania. Termin by dopełnić formalności mija 8 października. Wniosek składa się w urzędzie gminy, w której chce się głosować.

Można też wziąć zaświadczenieJeśli nie możesz skorzystać z powyższych opcji, weź zaświadczenie o prawie do głosowania. Wydaje je urząd gminy właściwy dla twojego miejsca zameldowania na pobyt stały lub w którym dopisano cię do rejestru wyborców na twój wniosek. Z zaświadczeniem można głosować w dowolnym lokalu wyborczym w kraju,za granicą,na polskim statku morskim.

Jak uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania?

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Najczęściej czytane