• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wybory prezydenckie. Wysoka frekwencja w Trójmieście

Ewelina Oleksy
28 czerwca 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
aktualizacja: godz. 21:00 (28 czerwca 2020)

Równo o godz. 21 zamknięto lokale wyborcze. Od godz. 7 można było oddać głos w wyborach na prezydenta RP 2020. Przez cały dzień śledziliśmy, jak głosowanie przebiegało w Trójmieście. Podczas tych wyborów ze względu na reżim sanitarny mieszkańcy często skarżyli się na długie kolejki, ale - jak podawała PKW - wyjątkowo wysoka była również frekwencja.



Aktualizacja, godz. 21:00

Punktualnie o godz. 21.00 zamknięto lokale wyborcze i zakończono głosowanie w I turze wyborów prezydenckich 2020. W Trójmieście głosowanie przebiegało spokojnie. Nie odnotowano większych incydentów związanych np. ze złamaniem ciszy wyborczej. Mieszkańcy informowali nas za to, że w niektórych komisjach były gigantyczne kolejki.

Po godz. 21 podano wstępne sondażowe wyniki wyborów.

Aktualizacja, godz. 18:40

Zagłosowałe(a)ś już w wyborach?

PKW podała, że frekwencja w Polsce na godz. 17 wyniosła 47,89 proc.

W wyborach prezydenckich w 2015 r. frekwencja wyborcza na godz. 17 wynosiła mniej, bo 34,41 proc.

- Wyróżniają się trzy województwa. Najwyższa frekwencja jest nadal w woj. mazowieckim 51,17 proc. Drugie miejsce ma woj. małopolskie, trzecie miejsce woj. podkarpackie. Najniższa frekwencja jest w woj. opolskim i wynosi 42,32 proc. - powiedział Sylwester Marciniak, szef PKW.
Na Pomorzu frekwencja do godz. 17 wyniosła 47,51 proc.

Wybory prezydenckie. Raport z Trójmiasta



Jeśli chodzi o miasta, nadal najwyższa frekwencja jest w Warszawie, na drugim miejscu jest Poznań, na trzecim Zielona Góra.

Najwięcej mieszkańców, w stosunku do liczby uprawnionych, bo aż 73,54 proc., zagłosowało w Krynicy Morskiej w woj. pomorskim. Największą frekwencję wśród pomorskich powiatów ma z kolei Sopot (53,35 proc.).

PKW informuje, że póki co nie ma sygnałów, by głosowanie miało się przedłużyć.



Aktualizacja, godz. 17:55

Frekwencja w Trójmieście na godz. 17

  • Gdańsk 47,63 proc.
  • Gdynia 53,05 proc.
  • Sopot 53,35 proc.

Zmalały kolejki do lokali wyborczych. Czeka się znacznie krócej niż w godzinach porannych.

Kolejki do komisji wyborczych są obecnie dużo mniejsze niż rano. Kolejki do komisji wyborczych są obecnie dużo mniejsze niż rano.




Atualizacja, godz. 16:20

Nasi czytelnicy alarmują, by sprawdzać, czy karty do głosowania są opatrzone odpowiednią pieczęcią.

- Głosowałyśmy razem z mamą w komisji nr 122 w Gdańsku i niestety okazało się, że nasze karty nie są opatrzone pieczątką. Kiedy to zgłosiłyśmy, osoby z komisji zorientowały się, że pieczątek nie ma cały stos kart. Podobno jeśli ktoś wrzucił kartę, która jest bez pieczęci, głos jest nieważny - mówi nam czytelniczka.
13:54 28 CZERWCA 20

Uwaga na karty bez pieczęci (15 opinii)

z kraju dobiegają informacje o kartach nieopatrzonych pieczęcią (na zdjęciu w czerwonym kółku) - te karty są NIEWAŻNE. Pieczęć powinna być w miejscu jak zaznaczono na niebiesko.
z kraju dobiegają informacje o kartach nieopatrzonych pieczęcią (na zdjęciu w czerwonym kółku) - te karty są NIEWAŻNE. Pieczęć powinna być w miejscu jak zaznaczono na niebiesko.


Mamy też kolejne sygnały o problemach z dopisaniem do spisu wyborców.

- Wniosek oczywiście złożyłam w terminie przez e-PUAP, ale na miejscu okazało się, że nie mogę zagłosować. Miła pani poinformowała mnie przez telefon, że wniosek najwyraźniej nie dotarł, mimo że autoryzowałam go kodem weryfikacyjnym, który otrzymałam z platformy, a na ekranie mojego komputera pojawiła się informacja, że wniosek został wysłany. Ale za to odpowiedzialne jest Ministerstwo Cyfryzacji, które niestety w niedziele czynne nie jest - więc póki co nie dowiem się, co przytrafiło się mojemu wnioskowi. Jednym słowem kpina - opowiada pani Sylwia, nasza czytelniczka.

Jest spokojnie i bez poważniejszych incydentów



Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku, wybory w naszym regionie przebiegają spokojnie.

- Nie odnotowaliśmy poważniejszych incydentów. Jeśli chodzi o Trójmiasto, w godzinach nocnych w Sopocie zgłoszono kradzież baneru wyborczego. Na całym Pomorzu przy zabezpieczeniu wyborów pracuje 1,5 tys. policjantów - mówi kom. Michał Sienkiewicz z KWP Gdańsk.


Aktualizacja, godz. 13:48

Państwowa Komisja Wyborcza podała pierwsze, oficjalne dane dotyczące frekwencji w wyborach prezydenckich. W województwie pomorskim frekwencja wynosi obecnie 23,97 proc. W Polsce - 24,08 proc.

Frekwencja w Trójmieście na godz. 12:

  • Gdynia 28,02 proc.
  • Sopot 30,88 proc.
  • Gdańsk 22,11 proc.

W skali kraju, w porównaniu do innych dużych miast, Gdańsk zajmuje pod względem frekwencji ostatnie miejsce. Ale to i tak dużo lepiej niż podczas ostatnich wyborów parlamentarnych, gdy frekwencja o godz. 12 wynosiła tu 13,6 proc.

Według danych PKW na godz. 12 najwyższą frekwencję wyborczą w Trójmieście odnotowano w Sopocie. Na drugim miejscu jest Gdynia, na trzecim Gdańsk. Według danych PKW na godz. 12 najwyższą frekwencję wyborczą w Trójmieście odnotowano w Sopocie. Na drugim miejscu jest Gdynia, na trzecim Gdańsk.
- Mamy bardzo dobre wiadomości, jeśli chodzi o frekwencję. W skali kraju, według stanu na godz. 12, frekwencja wyborcza wynosi 24,08 proc. Najwyższą frekwencję ma woj. mazowieckie (26,36 proc.), małopolskie i podlaskie. Najniższą odnotowano w woj. opolskim (20,6 proc.), świętokrzyskim oraz lubuskim. Jeśli chodzi o miasta, najwyższa frekwencja jest w Warszawie (29,59 proc.), na drugim miejscu jest Zielona Góra, na trzecim Toruń - poinformował Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW. - Incydenty wyborcze są nieliczne, jest ich mniej niż zwykle.


Aktualizacja, godz. 12:36

W Trójmieście nadal są kolejki do lokali wyborczych. Swoje głosy oddali już m.in. Donald Tusk, Lech Wałęsa, Aleksandra Dulkiewicz, Artur DziamborZygmunt Zmuda-Trzebiatowski.

  • Donald Tusk z rodziną głosował w sopockiej komisji nr 8.
  • Gdyński poseł Artur Dziambor głosował w komisji w Cisowej.
  • Lech Wałęsa tradycyjnie głosował w Oliwie.
  • Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski oddaje głos w wyborach prezydenckich.
  • Głosowanie prezydent Gdańska, Aleksandry Dulkiewicz.
  • Głosowanie prezydenta Sopotu, Jacka Karnowskiego.
  • Maseczki i zachowywanie dystansu. Tak wygląda głosowanie w reżimie sanitarnym.
  • Przed wieloma lokalami wyborczymi w Trójmieście tworzą się długie kolejki.
  • Podczas głosowania obowiązuje reżim sanitarny. Trzeba mieć maseczkę.
  • Donald Tusk głosował w Sopocie.
  • Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski głosował w komisji na Chyloni.
  • Poseł Dziambor głosował z rodziną.


Czytelnicy informują nas o problemach w związku z dopisaniem się do listy wyborców.

- Mimo że dopisywałam się przez internet, przez e-PUAP, okazało się, że nie ma mnie na liście, bo wystąpił błąd systemu i nie mogę zagłosować. Wiem, że nie jestem jedyna z takim problemem. Moja koleżanka miała to samo - ubolewa pani Ewa, która chciała oddać głos w Gdańsku.
07:04 28 CZERWCA 20 (aktualizacjaakt. 11:31)

Od rana kolejki do lokali wyborczych (74 opinie)

O godz. 7 otwarte zostały lokale wyborcze. Zamknięcie o godz. 21.
O godz. 7 otwarte zostały lokale wyborcze. Zamknięcie o godz. 21.




Aktualizacja, godz. 10:15

Państwowa Komisja Wyborcza o godz. 10 zorganizowała pierwszą konferencję prasową nt. przebiegu wyborów.

- Odnotowano łącznie 8 przestępstw i 159 wykroczeń związanych z wyborami. Najwięcej dotyczyło uszkodzeń ogłoszeń wyborczych. Stwierdzono 28 przypadków naruszenia ciszy wyborczej. 6270 policjantów jest zaangażowanych w działania związane z zabezpieczeniem wyborów - poinformował Wojciech Sych z PKW.
Pomorza, a tym samym Trójmiasta, nie ma w czołówce województw, w których dochodziło do największej liczby incydentów związanych np. ze złamaniem ciszy wyborczej.

- Wszystkie lokale zostały otwarte bez zakłóceń. Ale wprowadzenie rygorów sanitarnych spowodowało, że szybkość oddania głosu jest znacznie zmniejszona. Przypominamy członkom komisji, że w lokalach wyborczych może przebywać nie więcej niż jedna osoba na 4 m kw. powierzchni. Niedopuszczalne jest natomiast wprowadzanie przez komisje dodatkowych ograniczeń, np. wpuszczanie pojedynczo do lokali. Rygor sanitarny jest niezbędny, ale środki ostrożności nie mogą iść za daleko. Widzimy olbrzymie kolejki przed lokalami, mamy nadzieję, że w ciągu dnia się zmniejszą - powiedział Sylwester Marciniak z PKW.
  • Gigantyczna kolejka do lokalu przy ul. Marusarzówny na Morenie.
  • Kolejka po godz. 7 rano do lokalu na Jasieniu.
  • Kolejka do komisji na Chełmie.
  • Kolejka do lokalu wyborczego.
  • Kolejka do lokalu wyborczego.
O godz. 13:30 PKW poda pierwsze dane frekwencyjne. Wszystko wskazuje na to, że frekwencja będzie duża.



Aktualizacja, godz. 9:02

Już kilka minut po otwarciu lokali wyborczych czytelnicy zaczęli nas informować w Raporcie z Trójmiasta, że od rana są kolejki do głosowania. Powodem może być nie tyle wysoka, poranna frekwencja, co wytyczne sanitarne, jakie obowiązują w lokalach. W środku może przebywać ograniczona liczba osób.

Gdynia. Kolejka do lokalu wyborczego w SP 12

Swoje trzeba było odczekać m.in. na Chełmie, Aniołkach i Jasieniu w Gdańsku czy na gdyńskim Witominie. Kolejki tworzyły się też w sopockich komisjach.

- Kolejki są z powodu złej organizacji pracy komisji. W moim lokalu wyborczym są trzy punkty poboru kart. Do jednego kolejka, dwóch pozostałych nikt nie obsługuje, bo nie mogą ludzie podejść, i robi się sztuczny tłum w drzwiach. Nikt nie kieruje ruchem, aby usprawnić głosowanie - stwierdza nasz czytelnik, pan Artur, który rano oddawał swój głos.
Inny czytelnik poinformował nas o sytuacji w komisji na Karwinach.

- Panuje bałagan. Trzy komisje zlokalizowane są w jednej szkole. Dystansowanie jest fikcją, bo wejście i wyjście do budynku szkoły - do trzech komisji - jest tylko jedno. Wielki budynek, a jedne drzwi otwarte. Na korytarzach kolejki, zaduch. Wszystkie okna zamknięte bez możliwości otworzenia, bo w oknach brak klamek - napisał nasz czytelnik.



Dzisiejsze wybory prezydenckie odbywają się w formule mieszanej, czyli zarówno w lokalach wyborczych, jak i korespondencyjnie. Drugą z możliwości wprowadzono dla chętnych, którzy obawiają się zakażenia koronawirusem .

W Gdyni wysłano 1404 pakiety do głosowania korespondencyjnego, w Gdańsku chęć głosowania korespondencyjnego zgłosiło 2349 osób, a w Sopocie tylko 373.

Czytaj też: Małe zainteresowanie głosowaniem korespondencyjnym

Gdzie głosować? Sprawdź listę lokali



Na terenie Trójmiasta wywieszone są obwieszczenia z listą lokali wyborczych. Jeśli nie mamy pewności, pod który z nich podlega ulica, na której jesteśmy zameldowani, można to też sprawdzić na miejskich stronach internetowych.

Wykaz gdyńskich lokali wyborczych

Wykaz gdańskich lokali wyborczych

Wykaz sopockich lokali wyborczych

Weź swój długopis i maseczkę



W związku z pandemią koronawirusa w lokalach wyborczych mamy dodatkowe obowiązki. W związku z pandemią koronawirusa w lokalach wyborczych mamy dodatkowe obowiązki.
W związku z pandemią koronawirusa w lokalach wyborczych obowiązują specjalne wytyczne sanitarne.

Limity osób mogących jednocześnie przebywać w lokalu uzależnione są od jego powierzchni i wynoszą jedną osobę na 4 m kw. Odkażanie lokalu musi być przeprowadzone przed rozpoczęciem głosowania oraz w jego trakcie - nie częściej niż co godzinę i nie rzadziej niż sześć razy w trakcie głosowania.

Pełna treść rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia

Lokale muszą być systematycznie wietrzone - co godzinę przez co najmniej 10 minut. Członkowie komisji muszą siedzieć w co najmniej półtorametrowych odstępach. Będą wyposażeni w rękawiczki ochronne, płyny do dezynfekcji, maseczki i przyłbice.

Głosujący muszą być w maseczkach i w miarę możliwości w rękawiczkach. Powinni też zabrać ze sobą własne długopisy, by uniknąć dotykania tych wcześniej używanych przez innych głosujących. W kolejkach należy zachowywać odstępy.

- Prosimy, by wyborcy pamiętali o konieczności zakrywania ust i nosa, dezynfekcji rąk. Ale mamy też przygotowane maseczki rezerwowe z własnych zasobów, dla osób które będą chciały zagłosować, a nie będą miały ze sobą maseczki - mówi Anna Dyksińska z sopockiego magistratu.
Zgodnie z wytycznymi PKW komisja wyborcza może zawiadomić policję o naruszeniu porządku w lokalu wyborczym, w tym także o niestosowaniu się do obowiązków wynikających z rozporządzeń ministra zdrowia.

Rekordowo dużo dopisanych do spisów wyborców



Przy okazji tych wyborów padły rekordy, jeśli chodzi o liczbę osób, które dopisały się do spisu wyborców.

Na karcie do głosowania zaznaczamy nazwisko jednego spośród 11 kandydatów. Wybory odbywają się w lokalach i drogą korespondencyjną - dla chętnych. Na karcie do głosowania zaznaczamy nazwisko jednego spośród 11 kandydatów. Wybory odbywają się w lokalach i drogą korespondencyjną - dla chętnych.
- Do spisu wyborców w Sopocie dopisało się 2371 osób. Jest to absolutny rekord, zazwyczaj do spisu dopisywało się około 300 osób. W przypadku ostatnich wyborów parlamentarnych było to 1,7 tys. osób - informuje Anna Dyksińska.
W Gdyni do spisu wyborców dopisało się 7525 osób i też jest to rekord. W Gdańsku chęć dopisania do spisu zgłosiło 21 354.

- To niemal rekord. Więcej było tylko w 2019 r. w wyborach parlamentarnych, gdy dopisało się 22 406 osób - wskazuje Joanna Bieganowska z gdańskiego magistratu.

Opinie (1047) ponad 300 zablokowanych

  • (5)

    Zastanawiam się nad ludźmi którzy nie dali się wciągnąć w brutalną walkę wyborczą i nie chodzą głosować mimo wszechobecnej wszędzie widocznej napastliwej kampanii wyborczej . Ja chodzę ale może to ci niechodzący mają rację ?!

    • 14 35

    • ja nie chodzę.. Drogi narodzie (2)

      • 3 13

      • (1)

        ja tez nie chodzę , pojechałem samochodem

        • 9 1

        • a opłata parkingowa jest?

          • 0 1

    • (1)

      Nie mają racji. Za nich zagłosuje moja babcia i dziadek.

      • 5 4

      • a jak wg ciebie jest z prawami babci i dziadka

        • 3 1

  • Polsce i Polakom potrzebny jest prezydent a nie lotnisko w Berlinie !! (11)

    • 89 37

    • Lotnisko mamy w Radomiu a Przekop na Mierzei (1)

      • 16 6

      • Przekop jest ok. w przeciwieństwie do porzedników-nie-da-się

        • 6 5

    • i szambo w Wiśle...

      • 22 9

    • Dokładnie TAK!!!!!!!!!!!!

      • 5 6

    • A po co nam Wojsko Polskie....

      mamy przecież Bundeswehre.

      • 13 8

    • Nie kompromituj się, człowieku. Nikt nie wierzy w te brednie.

      • 8 6

    • Moja babcia a była to mądra kobieta mówiła zawsze " by się kupiło wieś tylko pieniądze gdzieś "

      • 4 0

    • W Polsce już mamy kilkanaście lotnisk międzynarodowych, cymbale.

      • 5 4

    • Niemieckie srodowisko strasznie zbulwersowane

      • 4 4

    • Mysle ze Polacy wezna to pod uwage !! (1)

      • 1 0

      • wezna?

        • 1 0

  • Z perspektywy czasu (8)

    Jestem przekonany, że wybory powinny odbyć się w maju. Ale cóż, zawsze coś komuś...

    • 79 118

    • (3)

      w maju tylko korespondecyjnie z wykluczeniem osob przebywajacych za granica?

      • 11 6

      • Wtedy byla kandydatka 4 % (2)

        • 8 6

        • Popłacz... (1)

          • 6 2

          • popłacz też był i królował na żal.pl gdy czytał konstytucję

            • 3 0

    • nie wiem po co ta opinia jest wyróżniona. (1)

      • 9 0

      • pewnie tzw. subiektywne wyróżnienie

        sympatyka tego rozwiązania...

        • 6 0

    • 2020

      czy 2021?

      • 1 0

    • gdyby nie było pandemii, to by sie odbyły

      przypominam, ze sasinowe wybory to wybory putinowskie lub białoruskie jak kto woli

      i do tego za fanaberie paru pajaców zapłacimy ponad 70 milionów

      • 3 2

  • Czy to dzisiaj można nie chcieć powrotu do przeszłości?

    • 28 13

  • Gdańszczanie walczymy o darmowy koncert m. in. Dawida Podsiadły.

    • 10 31

  • DOdałem mój Polski głos!!!

    • 38 19

  • A tak, Dzisiaj są wybory.

    • 8 1

  • Ja na wyborach jeszcze nie byłem

    ale już odczepiłem wagony

    • 6 10

  • Czy to prawda, że na tych wyborach długopisy są zakazane? (5)

    • 40 57

    • Prawda-Rzadowy sie nie nadaje-kazali zabrac z domu swoj przyrzad.

      Do rzadowego przylepia sie Covid i jest niebezpieczny w powszechnym obiegu.Trafia czesto w lepkie rece...wiec wiesz dla higieny...

      • 6 10

    • A jest prawdą

      Że masz mózg wyprany ?

      • 11 5

    • Brawo !

      Świetna uwaga ! Tak jest ! Długopis tylko dla "Długopisa" !

      • 6 10

    • To pewnie długopisy śmierci, czyżby znowu jakies zmiany w partii?

      On jest za a nawet przeciw zależy od dnia..

      • 5 2

    • Na pewno zakazali ścieków, tych do Wisły, a i tych motławskich!

      • 10 6

  • Biorę się za ten "długopis" ! (3)

    I idę zagłosować.

    • 43 51

    • A ja za ścieki! (1)

      • 17 3

      • No to gratuluję rozumu;)
        A przed Czajką to z czym piłeś ulubioną herbatkę

        • 1 1

    • A ja pójdę

      Bez butów!

      • 7 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane