• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wybory prezydenckie. Wysoka frekwencja w Trójmieście

Ewelina Oleksy
28 czerwca 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
aktualizacja: godz. 21:00 (28 czerwca 2020)

Równo o godz. 21 zamknięto lokale wyborcze. Od godz. 7 można było oddać głos w wyborach na prezydenta RP 2020. Przez cały dzień śledziliśmy, jak głosowanie przebiegało w Trójmieście. Podczas tych wyborów ze względu na reżim sanitarny mieszkańcy często skarżyli się na długie kolejki, ale - jak podawała PKW - wyjątkowo wysoka była również frekwencja.



Aktualizacja, godz. 21:00

Punktualnie o godz. 21.00 zamknięto lokale wyborcze i zakończono głosowanie w I turze wyborów prezydenckich 2020. W Trójmieście głosowanie przebiegało spokojnie. Nie odnotowano większych incydentów związanych np. ze złamaniem ciszy wyborczej. Mieszkańcy informowali nas za to, że w niektórych komisjach były gigantyczne kolejki.

Po godz. 21 podano wstępne sondażowe wyniki wyborów.

Aktualizacja, godz. 18:40

Zagłosowałe(a)ś już w wyborach?

PKW podała, że frekwencja w Polsce na godz. 17 wyniosła 47,89 proc.

W wyborach prezydenckich w 2015 r. frekwencja wyborcza na godz. 17 wynosiła mniej, bo 34,41 proc.

- Wyróżniają się trzy województwa. Najwyższa frekwencja jest nadal w woj. mazowieckim 51,17 proc. Drugie miejsce ma woj. małopolskie, trzecie miejsce woj. podkarpackie. Najniższa frekwencja jest w woj. opolskim i wynosi 42,32 proc. - powiedział Sylwester Marciniak, szef PKW.
Na Pomorzu frekwencja do godz. 17 wyniosła 47,51 proc.

Wybory prezydenckie. Raport z Trójmiasta



Jeśli chodzi o miasta, nadal najwyższa frekwencja jest w Warszawie, na drugim miejscu jest Poznań, na trzecim Zielona Góra.

Najwięcej mieszkańców, w stosunku do liczby uprawnionych, bo aż 73,54 proc., zagłosowało w Krynicy Morskiej w woj. pomorskim. Największą frekwencję wśród pomorskich powiatów ma z kolei Sopot (53,35 proc.).

PKW informuje, że póki co nie ma sygnałów, by głosowanie miało się przedłużyć.



Aktualizacja, godz. 17:55

Frekwencja w Trójmieście na godz. 17

  • Gdańsk 47,63 proc.
  • Gdynia 53,05 proc.
  • Sopot 53,35 proc.

Zmalały kolejki do lokali wyborczych. Czeka się znacznie krócej niż w godzinach porannych.

Kolejki do komisji wyborczych są obecnie dużo mniejsze niż rano. Kolejki do komisji wyborczych są obecnie dużo mniejsze niż rano.




Atualizacja, godz. 16:20

Nasi czytelnicy alarmują, by sprawdzać, czy karty do głosowania są opatrzone odpowiednią pieczęcią.

- Głosowałyśmy razem z mamą w komisji nr 122 w Gdańsku i niestety okazało się, że nasze karty nie są opatrzone pieczątką. Kiedy to zgłosiłyśmy, osoby z komisji zorientowały się, że pieczątek nie ma cały stos kart. Podobno jeśli ktoś wrzucił kartę, która jest bez pieczęci, głos jest nieważny - mówi nam czytelniczka.
13:54 28 CZERWCA 20

Uwaga na karty bez pieczęci (15 opinii)

z kraju dobiegają informacje o kartach nieopatrzonych pieczęcią (na zdjęciu w czerwonym kółku) - te karty są NIEWAŻNE. Pieczęć powinna być w miejscu jak zaznaczono na niebiesko.
z kraju dobiegają informacje o kartach nieopatrzonych pieczęcią (na zdjęciu w czerwonym kółku) - te karty są NIEWAŻNE. Pieczęć powinna być w miejscu jak zaznaczono na niebiesko.


Mamy też kolejne sygnały o problemach z dopisaniem do spisu wyborców.

- Wniosek oczywiście złożyłam w terminie przez e-PUAP, ale na miejscu okazało się, że nie mogę zagłosować. Miła pani poinformowała mnie przez telefon, że wniosek najwyraźniej nie dotarł, mimo że autoryzowałam go kodem weryfikacyjnym, który otrzymałam z platformy, a na ekranie mojego komputera pojawiła się informacja, że wniosek został wysłany. Ale za to odpowiedzialne jest Ministerstwo Cyfryzacji, które niestety w niedziele czynne nie jest - więc póki co nie dowiem się, co przytrafiło się mojemu wnioskowi. Jednym słowem kpina - opowiada pani Sylwia, nasza czytelniczka.

Jest spokojnie i bez poważniejszych incydentów



Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku, wybory w naszym regionie przebiegają spokojnie.

- Nie odnotowaliśmy poważniejszych incydentów. Jeśli chodzi o Trójmiasto, w godzinach nocnych w Sopocie zgłoszono kradzież baneru wyborczego. Na całym Pomorzu przy zabezpieczeniu wyborów pracuje 1,5 tys. policjantów - mówi kom. Michał Sienkiewicz z KWP Gdańsk.


Aktualizacja, godz. 13:48

Państwowa Komisja Wyborcza podała pierwsze, oficjalne dane dotyczące frekwencji w wyborach prezydenckich. W województwie pomorskim frekwencja wynosi obecnie 23,97 proc. W Polsce - 24,08 proc.

Frekwencja w Trójmieście na godz. 12:

  • Gdynia 28,02 proc.
  • Sopot 30,88 proc.
  • Gdańsk 22,11 proc.

W skali kraju, w porównaniu do innych dużych miast, Gdańsk zajmuje pod względem frekwencji ostatnie miejsce. Ale to i tak dużo lepiej niż podczas ostatnich wyborów parlamentarnych, gdy frekwencja o godz. 12 wynosiła tu 13,6 proc.

Według danych PKW na godz. 12 najwyższą frekwencję wyborczą w Trójmieście odnotowano w Sopocie. Na drugim miejscu jest Gdynia, na trzecim Gdańsk. Według danych PKW na godz. 12 najwyższą frekwencję wyborczą w Trójmieście odnotowano w Sopocie. Na drugim miejscu jest Gdynia, na trzecim Gdańsk.
- Mamy bardzo dobre wiadomości, jeśli chodzi o frekwencję. W skali kraju, według stanu na godz. 12, frekwencja wyborcza wynosi 24,08 proc. Najwyższą frekwencję ma woj. mazowieckie (26,36 proc.), małopolskie i podlaskie. Najniższą odnotowano w woj. opolskim (20,6 proc.), świętokrzyskim oraz lubuskim. Jeśli chodzi o miasta, najwyższa frekwencja jest w Warszawie (29,59 proc.), na drugim miejscu jest Zielona Góra, na trzecim Toruń - poinformował Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW. - Incydenty wyborcze są nieliczne, jest ich mniej niż zwykle.


Aktualizacja, godz. 12:36

W Trójmieście nadal są kolejki do lokali wyborczych. Swoje głosy oddali już m.in. Donald Tusk, Lech Wałęsa, Aleksandra Dulkiewicz, Artur DziamborZygmunt Zmuda-Trzebiatowski.

  • Donald Tusk z rodziną głosował w sopockiej komisji nr 8.
  • Gdyński poseł Artur Dziambor głosował w komisji w Cisowej.
  • Lech Wałęsa tradycyjnie głosował w Oliwie.
  • Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski oddaje głos w wyborach prezydenckich.
  • Głosowanie prezydent Gdańska, Aleksandry Dulkiewicz.
  • Głosowanie prezydenta Sopotu, Jacka Karnowskiego.
  • Maseczki i zachowywanie dystansu. Tak wygląda głosowanie w reżimie sanitarnym.
  • Przed wieloma lokalami wyborczymi w Trójmieście tworzą się długie kolejki.
  • Podczas głosowania obowiązuje reżim sanitarny. Trzeba mieć maseczkę.
  • Donald Tusk głosował w Sopocie.
  • Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski głosował w komisji na Chyloni.
  • Poseł Dziambor głosował z rodziną.


Czytelnicy informują nas o problemach w związku z dopisaniem się do listy wyborców.

- Mimo że dopisywałam się przez internet, przez e-PUAP, okazało się, że nie ma mnie na liście, bo wystąpił błąd systemu i nie mogę zagłosować. Wiem, że nie jestem jedyna z takim problemem. Moja koleżanka miała to samo - ubolewa pani Ewa, która chciała oddać głos w Gdańsku.
07:04 28 CZERWCA 20 (aktualizacjaakt. 11:31)

Od rana kolejki do lokali wyborczych (74 opinie)

O godz. 7 otwarte zostały lokale wyborcze. Zamknięcie o godz. 21.
O godz. 7 otwarte zostały lokale wyborcze. Zamknięcie o godz. 21.




Aktualizacja, godz. 10:15

Państwowa Komisja Wyborcza o godz. 10 zorganizowała pierwszą konferencję prasową nt. przebiegu wyborów.

- Odnotowano łącznie 8 przestępstw i 159 wykroczeń związanych z wyborami. Najwięcej dotyczyło uszkodzeń ogłoszeń wyborczych. Stwierdzono 28 przypadków naruszenia ciszy wyborczej. 6270 policjantów jest zaangażowanych w działania związane z zabezpieczeniem wyborów - poinformował Wojciech Sych z PKW.
Pomorza, a tym samym Trójmiasta, nie ma w czołówce województw, w których dochodziło do największej liczby incydentów związanych np. ze złamaniem ciszy wyborczej.

- Wszystkie lokale zostały otwarte bez zakłóceń. Ale wprowadzenie rygorów sanitarnych spowodowało, że szybkość oddania głosu jest znacznie zmniejszona. Przypominamy członkom komisji, że w lokalach wyborczych może przebywać nie więcej niż jedna osoba na 4 m kw. powierzchni. Niedopuszczalne jest natomiast wprowadzanie przez komisje dodatkowych ograniczeń, np. wpuszczanie pojedynczo do lokali. Rygor sanitarny jest niezbędny, ale środki ostrożności nie mogą iść za daleko. Widzimy olbrzymie kolejki przed lokalami, mamy nadzieję, że w ciągu dnia się zmniejszą - powiedział Sylwester Marciniak z PKW.
  • Gigantyczna kolejka do lokalu przy ul. Marusarzówny na Morenie.
  • Kolejka po godz. 7 rano do lokalu na Jasieniu.
  • Kolejka do komisji na Chełmie.
  • Kolejka do lokalu wyborczego.
  • Kolejka do lokalu wyborczego.
O godz. 13:30 PKW poda pierwsze dane frekwencyjne. Wszystko wskazuje na to, że frekwencja będzie duża.



Aktualizacja, godz. 9:02

Już kilka minut po otwarciu lokali wyborczych czytelnicy zaczęli nas informować w Raporcie z Trójmiasta, że od rana są kolejki do głosowania. Powodem może być nie tyle wysoka, poranna frekwencja, co wytyczne sanitarne, jakie obowiązują w lokalach. W środku może przebywać ograniczona liczba osób.

Gdynia. Kolejka do lokalu wyborczego w SP 12

Swoje trzeba było odczekać m.in. na Chełmie, Aniołkach i Jasieniu w Gdańsku czy na gdyńskim Witominie. Kolejki tworzyły się też w sopockich komisjach.

- Kolejki są z powodu złej organizacji pracy komisji. W moim lokalu wyborczym są trzy punkty poboru kart. Do jednego kolejka, dwóch pozostałych nikt nie obsługuje, bo nie mogą ludzie podejść, i robi się sztuczny tłum w drzwiach. Nikt nie kieruje ruchem, aby usprawnić głosowanie - stwierdza nasz czytelnik, pan Artur, który rano oddawał swój głos.
Inny czytelnik poinformował nas o sytuacji w komisji na Karwinach.

- Panuje bałagan. Trzy komisje zlokalizowane są w jednej szkole. Dystansowanie jest fikcją, bo wejście i wyjście do budynku szkoły - do trzech komisji - jest tylko jedno. Wielki budynek, a jedne drzwi otwarte. Na korytarzach kolejki, zaduch. Wszystkie okna zamknięte bez możliwości otworzenia, bo w oknach brak klamek - napisał nasz czytelnik.



Dzisiejsze wybory prezydenckie odbywają się w formule mieszanej, czyli zarówno w lokalach wyborczych, jak i korespondencyjnie. Drugą z możliwości wprowadzono dla chętnych, którzy obawiają się zakażenia koronawirusem .

W Gdyni wysłano 1404 pakiety do głosowania korespondencyjnego, w Gdańsku chęć głosowania korespondencyjnego zgłosiło 2349 osób, a w Sopocie tylko 373.

Czytaj też: Małe zainteresowanie głosowaniem korespondencyjnym

Gdzie głosować? Sprawdź listę lokali



Na terenie Trójmiasta wywieszone są obwieszczenia z listą lokali wyborczych. Jeśli nie mamy pewności, pod który z nich podlega ulica, na której jesteśmy zameldowani, można to też sprawdzić na miejskich stronach internetowych.

Wykaz gdyńskich lokali wyborczych

Wykaz gdańskich lokali wyborczych

Wykaz sopockich lokali wyborczych

Weź swój długopis i maseczkę



W związku z pandemią koronawirusa w lokalach wyborczych mamy dodatkowe obowiązki. W związku z pandemią koronawirusa w lokalach wyborczych mamy dodatkowe obowiązki.
W związku z pandemią koronawirusa w lokalach wyborczych obowiązują specjalne wytyczne sanitarne.

Limity osób mogących jednocześnie przebywać w lokalu uzależnione są od jego powierzchni i wynoszą jedną osobę na 4 m kw. Odkażanie lokalu musi być przeprowadzone przed rozpoczęciem głosowania oraz w jego trakcie - nie częściej niż co godzinę i nie rzadziej niż sześć razy w trakcie głosowania.

Pełna treść rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia

Lokale muszą być systematycznie wietrzone - co godzinę przez co najmniej 10 minut. Członkowie komisji muszą siedzieć w co najmniej półtorametrowych odstępach. Będą wyposażeni w rękawiczki ochronne, płyny do dezynfekcji, maseczki i przyłbice.

Głosujący muszą być w maseczkach i w miarę możliwości w rękawiczkach. Powinni też zabrać ze sobą własne długopisy, by uniknąć dotykania tych wcześniej używanych przez innych głosujących. W kolejkach należy zachowywać odstępy.

- Prosimy, by wyborcy pamiętali o konieczności zakrywania ust i nosa, dezynfekcji rąk. Ale mamy też przygotowane maseczki rezerwowe z własnych zasobów, dla osób które będą chciały zagłosować, a nie będą miały ze sobą maseczki - mówi Anna Dyksińska z sopockiego magistratu.
Zgodnie z wytycznymi PKW komisja wyborcza może zawiadomić policję o naruszeniu porządku w lokalu wyborczym, w tym także o niestosowaniu się do obowiązków wynikających z rozporządzeń ministra zdrowia.

Rekordowo dużo dopisanych do spisów wyborców



Przy okazji tych wyborów padły rekordy, jeśli chodzi o liczbę osób, które dopisały się do spisu wyborców.

Na karcie do głosowania zaznaczamy nazwisko jednego spośród 11 kandydatów. Wybory odbywają się w lokalach i drogą korespondencyjną - dla chętnych. Na karcie do głosowania zaznaczamy nazwisko jednego spośród 11 kandydatów. Wybory odbywają się w lokalach i drogą korespondencyjną - dla chętnych.
- Do spisu wyborców w Sopocie dopisało się 2371 osób. Jest to absolutny rekord, zazwyczaj do spisu dopisywało się około 300 osób. W przypadku ostatnich wyborów parlamentarnych było to 1,7 tys. osób - informuje Anna Dyksińska.
W Gdyni do spisu wyborców dopisało się 7525 osób i też jest to rekord. W Gdańsku chęć dopisania do spisu zgłosiło 21 354.

- To niemal rekord. Więcej było tylko w 2019 r. w wyborach parlamentarnych, gdy dopisało się 22 406 osób - wskazuje Joanna Bieganowska z gdańskiego magistratu.

Opinie (1047) ponad 300 zablokowanych

  • Kolejki przed lokalami wyborczymi

    Jeżeli mamy mieć 2 falę epidemii to będzie za 2 tygodnie.
    Żeby tylko znów nie było lockdown...

    • 13 37

  • Nie czaję ludzi, przecież do 21 są komisje otwarte

    • 23 7

  • Bez butów na rekord frekwencji !!!!! Myślący !!! Do dzieła !!! (5)

    • 37 54

    • "Myślący"? Buhaha, a to dobre! Incele w natarciu...

      • 12 9

    • nie propaguj nazistów (2)

      • 10 8

      • Czwarty raz ci przypominam - zjedz swoje leki

        • 2 5

      • lepsza opcja to ściek, który przegrał prawybory nawet w swojej partii?

        • 5 4

    • Twink power!

      • 0 1

  • Morena Głosowaniw

    Kto organizował? Tam nie ma żadnego reżimu sanitarnego kto zorganizował.

    • 14 10

  • (34)

    Dlaczego prawo do wybierania nam władz ma tzw Polonia .Postanowili z różnych przeważnie ekonomicznych powodów wyjechać z Polski , z krajem mają tyle wspólnego że w najlepszym razie kilka razy w roku przyjeżdżają do cioci na imieniny i na święta i teraz mają prawo wybierać nam podkreślam nam a nie sobie władze. Przoduje w uzurpowania sobie prawo do wybierania nam władz Polonia amerykańska gdzie często jej przedstawiciele którzy głosują nie byli kilkanaście albo kilkadziesiąt lat w kraju . Wybierasz władze w miejscu w którym mieszkasz w którym płacisz podatki władze które mają wpływ na ich życia tam gdzie mieszkają .Jak już koniecznie Polonia jest tak zawiązana z krajem to niech głosują w Polsce bo to będzie prawdziwy miernik ich zainteresowania ojczystym krajem . Nie zgadam się aby mieszkaniec Chicago który nie ma zielonego pojęcia o realiach życia w Polsce który 10 lat nie był kraju wybierał mi posła , senatora czy Prezydenta.To nieporozumienie.

    • 124 30

    • Dlatego gdyz maja prawo wrocic do kraju w ktorym nie panuja rezim i dyktatura. (8)

      A ty nigdy nie wiesz czy zechca przyjechac za rok 10 czy moze 100lat.Nie twoja sprawa.

      • 7 32

      • czyli muszą zaczekać do kolejnych wyborów prlamentarnych - zniknie reżim i dytkatura... (2)

        dziś tylko zniknie reżimowy podpisywacz ustaw

        • 10 12

        • Nikt nie zniknie (1)

          A szczeka opadnie jak przy wyborach z komoruskim. Zawodnik opozycji z ławki rezerwowych jest bez szans.

          • 9 14

          • Tak samo myślał Komorowski....

            ... może być tak że prezes nawet długopisu noe da po wyborach.

            • 0 2

      • Wrócą (jeżeli wrócą } i wtedy będą decydować . Ja im władz w USA nie wybieram a też rozważam wyjazd do USA.

        • 21 0

      • To są ci którzy jak było ciężko dali dyla z kraju a teraz chcą u nas decydować .z daleka .

        • 26 0

      • Jeżeli przyjęli obywatelstwo innego kraju zrzekli się praw do decydowania o prawie do głosowania w Polsce. Trzeba wybierać bo wiemy czym grozi szpagat .

        • 11 0

      • Tyle że nie ponoszą skutków swych wyborów , źle zagłosują a ich głos przeważy to my a nie Polonia będzie odczuwać skutki ich decyzji.

        • 17 1

      • To jak wróca to niech głosują

        ale dopóki żyją gdzieś indziej, niech sobie tam głosują

        • 13 2

    • A co? Może jeszcze paszporty i dowody im pozabieraj. (2)

      Dopóty dopóki są obywatelami, a konstytucja mówi jasno, że naród to obywatele, to niezależnie, gdzie i jak długo są za granicą, mają prawo głosować. I wara Ci i komukolwiek do tego.

      • 5 16

      • Nie denerwuj się , ja tylko napisałem i tak uważam że człowiek który nie ma nic wspólnego z krajem ojczystym nie powinien mieć prawa do wybierania władz w kraju którym nie mieszka .Chciałeś zarabiać dolary , funty czy euro głosuj na władze które płacą w tych walutach. Jeżeli chodzi o ten polski paszport czy dowód to gwarantuje ci że duża większość z tych "Polaków " z różnym skutkiem próbuje ukryć swoje polskie obywatelstwo . Znam takich którzy już w pół roku po wyjeździe zapominają polskich słów i zwrotów.

        • 14 1

      • To tak jak mieć dziecko tylko tatusiów może być dwóch, wybór który jest tym prawdziwym zależy od tego z którego przychodzą większe korzyści . Na wszelki wypadek nie powiem głośno który jest prawdziwym ojcem bo gdyby w razie czego to.......

        • 4 1

    • Święte słowa, prawo do głosowania powinni mieć tylko ci, którzy żyją i mieszkają w Polsce. (2)

      • 15 1

      • dokłądnie

        niezależnie od posiadanego obywatelstwa.
        Żyjesz i pracujesz na danym terenie - powinieneś móc decydować o rządzie tego terenu.

        • 4 2

      • ci którzy mają tu majątek

        ci którzy mają tu pracę.......
        ci którzy tworzą dochód narodowy (urzędasy wszelkiej maści adieu)

        • 2 3

    • Bo to gwarantuje im (4)

      konstytucja. nie wiedziałeś?

      • 1 8

      • (3)

        To trzeba to w Konstytucji zmienić .Ja nie napisałem ze to jest niezgodne z Konstytucją ja napisałem ze to jeden z nielogicznych jej zapisów.

        • 8 2

        • To może... (2)

          .. jeszcze chciałbyś pozbawić praw wyborczych (obywatelskich) osoby bezdomne, uzależnione, niepełnosprawne umysłowo itp? Kto dał ci moralne prawo decydować, któremu obywatelowi wolno głosować a komu nie? Skąd wiesz jakie losy rzuciły kogoś za granicę? A może ci mieszkający z dala od Polski to wielcy patrioci? A może ty jesteś małym, zakompleksionym marksistą?

          • 1 2

          • A po co prawa wyborcze lumpom, czy też chorym psychicznie ? Mało mają swoich kłopotów ?

            • 0 1

          • Napisałem kogo chciałbym pozbawić prawa wybierania nam władzy i nie dopisuj mi proszę swoich ocen o ludziach. Jeżeli to wielcy patrioci i chcą zagłosować niech przyjadą do Polski i tu oddadzą głos jednakże uważam jednak że nie powinni z daleka decydować o tym jak ma być rządzony mój kraj jak i na co mają być wydawane podatki których on nie płaci do naszego budżetu czy jak ma wyglądać prawo które dotyczy mnie a nie jego gdzieś na emigracji najczęściej zarobkowej . Ostatniego zdania nie będę komentował bo to język powszechnie znany z publicznych środków przekazu a na taki ton mnie nie namówisz..

            • 0 0

    • Do jednego wora (9)

      Jak ktoś wyjechał się dokształcać, interesuje się polityką na co dzień, to powiedz mi koleżko, w czym taki człowiek jest gorszy od Ciebie? Z dalszej perspektywy widać jeszcze więcej, kwestią jest zaangażowanie, w dobie internetu nie ciężko być na bieżąco i mieć kontakt z ludźmi.

      • 2 9

      • Tym że tu nie mieszka i nie płaci podatków (6)

        więc z jakiego powodu miałby decydować kto tu rządzi?

        • 13 2

        • a ty płacisz podatki czyś urzędniczyną co z podatków żyje? (5)

          • 2 5

          • (1)

            urzędnicy tez płacą w tym kraju podatki

            • 5 3

            • Ale nie przynoszą dochodu tylko go obniżają

              • 0 0

          • (2)

            Pracowałem lata temu w takiej spółdzielni gdzie grupa tzw pracowników przerobowych bardzo dobrze zarabiających wiecznie narzekała ze musi utrzymywać zarząd , księgowość czy zaopatrzenie . Trwało to tak ze dwa lata aż zarządowi i pozostałym pracownikom nieprodukcyjnym znudziło się słuchać wiecznego narzekania że są nierobami na których trzeba robić i podziękowali tym produkcyjnym . Spółdzielnia się skończyła i zarobki się skończyły bo zleceń nie miał kto załatwiać i rozliczyć tego co zostało ze spółdzielni nie miał kto zrobić . Jakbyś nie wiedział jak funkcjonuje państwo i gospodarka to przypomnij sobie albo zapytaj rodziców wierszyk o tym jak to murarz domy buduje a krawiec szyje ubrania . Ten wierszyk wszystko ci wyjaśni.

            • 2 1

            • To jeszcze napisz że dzięki urzędnikom rośnie PKB :) (1)

              • 0 0

              • Praca urzędników pracujących w spółdzielni była jednym z czynników dobrej kondycji firmy i dobrych zarobków jej członków . Kiedy ich zabrakło skończyła się firma i skończyły się zarobki tych którzy uważali tak jak ty . Czy dzięki urzędnikom rośnie PKB odpowiedz sobie sam.

                • 0 0

      • (1)

        Niech przyjedzie i zagłosuje w Polsce. To będzie miara jego zainteresowania Ojczyzną ale to już napisałem .

        • 3 2

        • Taki był plan

          Ale rząd zablokował loty koleżko. Z chęcią bym płacił podatki w Polsce ale nie lubię być okradany, najniższa kwota wolna od podatku w Europie, to mówi samo za siebie. Jeżeli nadal Cię to boli to pomyśl o drugiej stronie monety, ty płacąc podatki, nie płacisz za moją edukację, robie to sam. Więc proszę daj mi być niezależnym i decydować o swojej przyszłości, pewnego dnia wrócę mam nadzieję silny na tyle aby coś zmienić na lepsze, tak żeby kolejni już wyjeżdżać nie musieli; w poszukiwaniu lepszych perspektyw.

          • 1 3

    • ciekawe czemu barany minusują (1)

      czemu dajesz minusa jak nie rozumiesz ???? tylko i wyłącznie na wybory ludzie płacący w danym kraju podatek

      • 6 3

      • tak jest. Żadne sebixy spod MOPSów i guaniażeria pomaturalna

        idąc dalej - tylko ci którzy generują dochód państwa powinii mieć możliwość głosowania - żadnych urzędników

        • 3 2

    • Masz rację. " Amerykaniny" precz .

      • 0 1

    • E-wybory i tylko dla żyjących w PL

      Popieram jak również:
      -Egzamin upoważniający do brania udziału w wyborach (podobnie jak prawo jazdy można zdawać do skutku),żeby wyeliminować głosy zmanipulowanych d**ili
      -przeniesienie wyborów do internetu (profil zaufany) lub SMS. Rozwiązanie oparte o blockchain,które oddającemu glos pozwoli w dowolnym momencie sprawdzenie na co oddał głos. A staruszkom lub nietechnicznym umożliwić głosowanie w szkołach o umówionej godz gdzie pracownik PKW pomoże oddać głos.

      • 2 2

  • Zapowiada się piękna pogoda, więc ludzie ruszyli z rana do urn żeby skorzystać z dnia. A że duża frekfencja.to tylko się cieszyć,

    • 40 1

  • (3)

    A w komisjach babcie nie widxace listy i karzace mi sie podpisac w okienku z nazwiskiem sasiada

    • 19 20

    • "Każące" ! Analfabeto !

      • 6 0

    • Nie dziwię im się, że chcą cię ukarać. Nie tylko głupota, ale również ortografia u ciebie szwankuje, trolliku.

      • 5 0

    • Ortografia.

      • 1 0

  • wybory (1)

    komu przeszkadzalo zrobic wybory w 2 dni pewnie nie pojde bo nie bede narazal zdrowia w kolejce

    • 10 38

    • dla hrabiego 2x płatność za czas pracy komisji to nic, jakby swojego murzyna na głosowanie nie mógł przysłać

      • 1 0

  • U mnie w komisji drzwi nie trzaskają

    • 46 23

  • Byłem, zagłosowaliśmy razem z żoną, na wejściu wielki znak 'zakaz wstępu bez maski ochronnej' mimo tego 2 osoby bez maski wewnątrz lokalu wyborczego, po prostu jest dobrze :)

    • 24 7

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane