Fakty i opinie

Wychowuje trójkę dzieci w nieogrzanym mieszkaniu socjalnym

interwencja trojmiasto.pl

Choć socjalne mieszkanieMapka pani Iwony jest po remoncie, to brak w nim wydajnego ogrzewania, na ścianach pojawiają się insekty, drzwi wypadają z futryn i co chwilę dochodzi do mniejszych i większych awarii. Dzieci śpią w ubraniach zimowych. Gdańskie Nieruchomości odpowiadają, że zarówno metraż (34 m kw.), wyposażenie, jak i sposób ogrzewania zostało zaakceptowane przez panią Iwonę i potwierdzone przyjęciem oferty najmu w 2018 r.Jaki budżet przypada na jednego mieszkańca w twojej rodzinie?

500-1000 zł 24%
1000-2000 zł 30%
3000-4000 zł 22%
powyżej 4 tys. zł 24%
zakończona Łącznie głosów: 4047
Iwona Kuczkowska (27 l.) nie ma w życiu łatwo. Od urodzenia jest niepełnosprawna intelektualnie, a jej niepełnosprawność jest orzeczona w stopniu umiarkowanym (druga grupa inwalidzka). Pani Iwona pochodzi z wielodzietnej rodziny, w której alkohol odgrywał główną rolę w życiu codziennym, na równi z awanturami i kłótniami.

Dziś samotna matka trójki dzieci nie może liczyć na pomoc rodziców, ponieważ oboje nie żyją. Najstarsza córka pani Iwony również jest niepełnosprawna intelektualnie i leczy się psychiatrycznie. Marzeniem całej rodziny było nowe mieszkanie, które udało się uzyskać w 2018 r.

- Jako nastolatka mieszkałam w wielu miejscach m.in. w domu dziecka, u brata, u znajomych czy w Domu Samotnej Matki. Jak każda matka nie chciałam, by moje dzieci doświadczyły tego samego. Dlatego zdesperowana sytuacją napisałam do prezydenta Pawła Adamowicza. Gdy dostałam informację, że dostanę mieszkanie, nie mogłam powstrzymać łez ze szczęścia - wspomina Iwona Kuczkowska.
Pani Iwona otrzymała przydział lokalu socjalnego w 2018 r. w trybie szczególnym m.in. z uwagi na fakt orzeczonej niepełnosprawności oraz samotnego wychowania dwójki dzieci (trzecie urodziło się już w nowym mieszkaniu). Przyznany lokal został w całości wyremontowany przez Gdańskie Nieruchomości i przekazany mieszkance po zakończonych pracach.

Jednak po przeprowadzce zaczęła się gehenna pani Iwony.

- W grudniu 2019 r. tuż przed świętami Bożego Narodzenia nastąpił wyciek gazu, co poskutkowało odcięciem jego dopływu na około dwa miesiące. Dwa razy w łazience spadł bojler, w tym raz, gdy z toalety korzystał trzyletni syn. W związku z tym, że ogrzewanie jest elektryczne i jest bardzo duży pobór mocy, trzy razy spaliła się cała instalacja. Przez kilka dni spaliśmy w mieszkaniu, w którym było 10-12 stopni C. Gdyby tego było mało, w mieszkaniu pojawiają się co jakiś czas insekty, występuje wilgoć, a o czystości klatki schodowej nie wspomnę - dodaje Iwona Kuczkowska.
W mieszkaniu panuje temperatura na poziomie 15 st. C.
W mieszkaniu panuje temperatura na poziomie 15 st. C. fot. Arnold Szymczewski / Trojmiasto.pl
Pani Iwona na co dzień pracuje jako sprzątaczka na ćwierć etatu. Jej dochody wraz ze świadczeniami 500+ nieznacznie przekraczają 2 tys. zł. Opłaty z tytułu chociażby należności za prąd wynoszą w okresie zimowym od 600 do 800 zł miesięcznie. Mimo to w mieszkaniu na stałe panuje temperatura na poziomie 15 st. C. Pani Iwona, by dogrzać mieszkanie od rana do późnych godzin wieczornych włącza palniki w kuchence gazowej (na cały dzień).

Pani Iwona ogrzewa się przy włączonej - cały dzień - kuchence gazowej.
Pani Iwona ogrzewa się przy włączonej - cały dzień - kuchence gazowej. fot. Arnold Szymczewski/trojmiasto.pl

34 m kw. są dopuszczalne dla czteroosobowej rodzinyChoć rodzina pani Iwony powiększyła się o najmłodszego synka Piotrka, to na razie nie może liczyć na większe mieszkanie.

- 3 marca 2020 r. pani Iwona złożyła wniosek o zamianę zajmowanego lokalu na inny wolny lokal uzasadniając to tym, że samotnie wychowuje trójkę dzieci, jest osobą posiadającą niepełnosprawność, a warunki mieszkaniowe nie są odpowiednie dla rozwoju dzieci. Z uwagi na to, że powierzchnia mieszkalna lokalu spełnia wymogi najmu socjalnego dla czteroosobowej rodziny, brak jest możliwości realizacji wniosku o wymianę mieszkania na większe. O przydziale mieszkań decyduje jednak Wydział Gospodarki Komunalnej, a nie Gdańskie Nieruchomości - mówi Aleksandra Strug, rzecznik prasowy Gdańskich Nieruchomości.
W związku z powyższą sprawą 27.01.2021 r. wysłaliśmy pytania do Wydziału Gospodarki Komunalnej. W odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że Aleksandra Strug (rzecznik prasowy Gdańskich Nieruchomości) odpowiedziała już na nasze pytania tj. związane m.in. z wiekszym mieszkaniem dla pani Iwony. Odpowiedż powyżej.

- Gdyby nie pomoc ze szkoły specjalnej, której jestem absolwentką i do której chodzi obecnie moja najstarsza córka, pewnie wylądowalibyśmy na ulicy. Nie wiem już, co mam robić, gdzie iść. Dziś zależy mi tylko na tym, by rachunki za prąd nie były tak duże, a ogrzewanie w mieszkaniu gwarantowało ciepło chociaż na poziomie 18 stopni, by moje dzieci nie chodziły spać w zimowych czapkach - kończy Iwona Kuczkowska.

Gdańskie Nieruchomości chcą zapewnić pomoc pani IwonieWedług Gdańskich Nieruchomości w związku z tym, że rodzina objęta jest wsparciem, również osoby i instytucje wspierające, na wniosek GN, zaangażowane zostały do współpracy w celu zapewnienia mieszkance koniecznego wsparcia także w kwestiach mieszkaniowych, dotyczących stanu technicznego i użytkowania lokalu. Tego, czy rzeczywiście tak będzie, dowiemy się od pani Iwony w ciągu najbliższych tygodni.

Opinie (1245)

Wszystkie opinie

 • Pomijając fakt rodzenia dziecka przy takich warunkach mieszkaniowych i finansowych, (55)

  to jednak lokal powinien spełniać jakiekolwiek normy i ma kobieta rację co do temperatury wewnątrz mieszkania.

  • 733 103

  • Nie jestem w stanie wygospodarować odrobiny współczucia. (29)

   Wybory życiowe mają swoje konsekwencje. Niespodzianka.

   Do tego decydowanie się na kolejne dzieci w takiej sytuacji. Przerpaszam, ale to skrajnie niedpowiedzialne zachowanie.

   Ludzie ciężko pracują, wydają masę pieniędzy na mieszkanie i odpowiedzialnie, z trudem wychowują dzieci.

   A tutaj mieszkanie spadło z nieba, tak jak z nieba pojawiły się dzieci pomimo braku perspektyw na ich utrzymanie.

   Miasto i ludzie pomogą, pojawia się kolejne dzieci i problem będzie eskalował.

   Nie.

   • 310 51

   • (5)

    Ona jest niepełnosprawna intelektualnie. Nie oczekuj więc zdrowego rozsądku od tej kobiety. Trzeba jej pomóc, a nie osądzać

    • 136 76

    • Tak, jest niepełnosprawna, ale całkiem zaradna. Trzeba wiedzieć jak pomóc. (1)

     Mam taką samą sąsiadkę, tylko starszą panią. Obserwuję ją ok. 30 lat, te same działania. Niepełnosprawność umysłowa, praca w ograniczonym zakresie i wykazywana bezradność. Dzieci było w sumie 6, wychowała 1, reszta tułała się po instytucjach wszelakich. W swojej bezradności potrafi dotrzeć do Caritasu, Szlachetnej Paczki i wielu innych organizacji. Ma emeryturę po ostatnim mężu, dzieci są niby samodzielne, mieszkanie maleńkie 18 m ale i tak nie chce za nic płacić. Wszystko, jedzenie, prąd, ubrania, meble, sprzęty AGD powinny zostać podarowane. Dzieci przystosowała do takiej samej życiowej działalności, od kilkunastu lat próbują uzyskać renty na alergię lub lumbago. Takim osobom nie da się pomóc.

     • 183 10

     • Idealny wyborca pisu

      • 28 15

    • (1)

     Czy o tej trudnej sytuacji tej Pani i jej dzieci, wie ojciec tych dzieci ( partner, konkubent ).

     • 19 0

     • Tak,tworzy z nia kolejne dzieci na nasz koszt

      • 20 1

    • To trzeba wysterylizować i zabrać dzieci

     dopóki nie nabiorą złych nawyków i nie powielą patologii

     • 0 0

   • popieram

    • 34 4

   • Smutna rzeczywistość samotnych dorosłych niepełnosprawnych umysłowo. (15)

    Wyraźnie napisali, że ona jest niepełnosprawna intelektualnie. Tacy ludzie w przypadku braku odpowiedzialnej rodziny powinni żyć w ośrodkach zamkniętych, z ograniczeniem możliwości posiadania potomstwa, bo potem jest nieszczęście w postaci patologii. Takie dziewczyny zachodzą w ciążę, często jeszcze w nastoletni wieku i potem wszyscy dookoła muszą pomagać, a potomstwo najczęściej dziedziczy chorobę psychiczną i scenariusz się powtarza, a problem staje szerszy. Gdyby te dzieciaki od razu trafiły do domu opieki, w którym miałyby zapewnione odpowiednie warunki rozwoju, a matki pracę na miejscu i całodobową opiekę - bez źle pojętej wolności, która tylko doprowadza do kolejnych ciąż, problem szybko by się ukrócił.

    • 164 20

    • Tak zamknąć a najlepiej uspić co? Nazistowskie poglądy...Niemcy tez mieli takie podejście... (12)

     • 34 127

     • nie sluchaj go. to wolnogdanszczanin.

      • 10 25

     • (3)

      Nikt nie mówi o "usypianiu" tylko o objęciu opieką instytucjonalną. Ta dziewczyna nie radzi sobie z życiem, zapładnia ją kto chce, nie masz sumienia, że cię to nie rusza?

      • 103 10

      • Miałem w szkole podstawowej ze trzy lub cztery osoby z rodzin patologicznych objętych pomocą. (2)

       Bardzo mi przykro, ale jeśli w grę w chodzi alkohol, cwaniactwo lub brak zaradności życiowej nie da się im pomóc. Są takie panie, które mają w wieku 24 lat po 5 dzieci z nieznanymi ojcami. Są osoby, które pogrążają się w chorobie alkoholowej i nie mają zamiaru stanąć na nogi. Asystentom opadają ręce, organizacjom charytatywnym też. Jak tu pomóc komuś kto sprzedaje podarowane sprzęty AGD i biegnie postawić zakład i kupić najtańsze piwo?
       Ta pani wygląda na trzeźwą, ale martwi mnie jej samotne macierzyństwo. Obawiam się, że nie skończy się na trójce dzieci. Myślę, że miasto, mops powinno chociaż przydzielić asystenta, kuratora i opłacić ogrzewanie. Trzeba też doglądać remontów, i monitorować co się tam dzieje. Gdzie są ci partnerzy, ojcowie dzieci? Czy dzieci mają dobre warunki?

       • 65 4

       • Jak pomóc? (1)

        Skoro nie pomaga edukacja to zostaje Izolacja, tylko i wyłącznie. Nie umiesz żyć w cywylizowanym społeczeństwie? Nie dostajesz przywilejów, w tym prawa wyborczego, tylko trafiasz do zakładu zamkniętego. Jakie szanse na normane życie mają jej dzieci w obecnej sytuacji? Jaką przyszłość zapewni im matka skoro polowa jej niby dochodow trafia na utrzymanie klitki 34 metry i co, tysiąc na co? Na jedzenie? Sama mowi, ze nie umie czytac ani liczyć, czego nauczy dzieci? Jak im pomoże w nauce? Tylko ośrodek zamknięty i ograniczenie dalszego rozmnażania, bez dwoch zdań

        • 29 13

       • A co dzieciorobem?

        Złapać i wykastrować?

        • 10 2

     • pomoc (1)

      To weź pod opiekę, zapewnij mieszkanie, wyżywienie i inne przyjemności, a nie odsyłaj do innych.

      • 30 14

      • Od opieki jest pomoc społeczna głupcze

       • 14 12

     • Wiedzialem ze sie pojawi argument nazi przy tym komentarzu

      Moderator kasuje komentarze nieprzychylne rządowi. Prawda jest taka, ze taka patologia nie powinna mieć miejsca w XXI, przecież taką mamy super edukację, cale szkolnictwo i w ogole. Jak widac sustem jest kulawy. 500 plus wlasnie mialo wplyw na rozródntakich patologii, skoro caly jej dochod nieznacznie przekracza 2000 a 1500 z tego genialnego programu to ja nie mam pytań. Komu i czemu to pomogło? MendoM społecznym.

      • 23 7

     • Tak zamknąć (1)

      A usypiać powinno się bezpańskie psy zamiast tłoczyć je w schroniskach.

      • 3 25

      • A Ciebie, to co? Mianować na czołowego antropologa?

       • 5 0

     • Wszystko odziedziczone u nas zawsz jakis niemiec rusek czech i angol sa winne a tu chodzi o jasny przypadek i nagle zero empatii. Zużyła się

      • 1 1

     • Jaka decyzja? Przecież w Polsce decyzję za wszystkie kobiety podjął Jarosław: rodzimy i chrzcimy. Dziewczyna mogła być wykorzystana przez jakiegoś faceta, oszukana (faceci potrafią ściągnąć prezerwatywę w trakcie) lub nawet zgwałcona. I potem co miała zrobić? Gdzie jest ta decyzja?

      • 0 0

    • "Tacy ludzie powinni żyć w ośrodkach zamkniętych " - pachnie faszyzmem, już byli tacy co tak myśleli - nie chcemy chyba powtórki z rozrywki ? Gdzie empatia, serce i zwykła ludzka przyzwoitość ? Trzeba pomóc a nie poniżać i ograniczać wolność. Nie zamyka się przestępców, a tu takie propozycjie - wstyd !!!

     • 5 11

    • zdziwiłbyś się jak można

     gdybyś miał/a odrobinę doświadczenia życiowego, to wiedział(a)byś jak osoby z niepełnosprawnościami mogą nauczyć się żyć samodzielnie i sobie radzić, czasem trzeba im pomóc i zaakceptować, tylko nasze państwo nie ma sensownego programu i takie osoby jak Ty nie uważają ich za ludzi, trzeba zamknąć i usunąc Tobie z widoku?

     • 0 8

   • Nie osądzaj

    • 4 9

   • (2)

    Najgorsze rzeczy wynikają z błachego problemu, gdy sprawą przejmie się zaradny erudyta ;)
    A wystarczy spełnić warunki norm budowlanych.
    A Służby socjalne mają za zadanie uświadamiać o konsekwencjach chorób genetycznych. Ale to dotyczy też par po 30ce które chcą mieć własne dzieci.
    To tak w ramach gospodarowania wiedzą ze szkoły i logiki zamiast udawania wyczerpania empatii.

    • 2 3

    • (1)

     Błahy... mistrzu

     • 2 0

     • Paluszek!

      • 0 0

   • Dziielnica

    Ta pani jest jest grubo znana na dzielnicy, wychodząc z domu s.matki miała 1 dziecko i mówiła że chlopak zrobi remont byle dostać m, kolejnej 2 dzieci dorobiła się w stanie wskazującym. Nie problem, ale proszę nie udawać, że miasto pani dało lokum z 3 dzieci, bo tak nie bylo

    • 21 1

   • Właśnie tak jak Ty myślą urzędnicy

    Gratulacje! Tylko skumaj, że kobita próbuje sobie radzić, a że powiela to czego doświadczyla w dzieciństwie to nie jej wina. Psychologia się kłania.

    • 1 8

  • Ktora organizacja feministyczna uda sie do niej z pomoca? (17)

   Gdańsk podobno taki przyjazny kobietom. Niektore w kolko powtarzaja ze dziela sie dobrem
   Dobra, to ja czekam teraz ktora pierwsza organizacja feministyczna sie wyrwie, żeby jej pomóc

   No co feministki gdzie jestescie? Bo krzyczec durnie .. kazdy umie.

   • 67 25

   • Wydae mi się, że te organizacje już tam są.

    Ta pani ma silne doradztwo gdzie zwrócić się o pomoc, nie krytykuję tego. Może jeszcze te organizacje pomogą tej pani planować życie rodzinne, to znaczy przyrost tego życia. Zwłaszcza, że jest to rodzicielstwo samotne.

    • 48 4

   • (5)

    Jesteśmy na protestach, żeby pani Iwona i inne kobiety w podobnej sytuacji mogły przerwać ciążę, jeśli zdarzy im się wpadka.

    • 39 51

    • moze najpierw zadbajcie o siebie

     i o wasz rozwoj emocjonalno intelektualny.
     bo krzyczec jak margines to juz tylko droga w jedną stronę.

     • 25 25

    • (1)

     I tu mamy sedno problemu. Niestety, jakie to przykre. Nie sztuką jest przerwać, sztuką jest zapobiec. Być może osoby życiowo niezaradne powinny mieć robioną wazektomię / podwiązanie jajowodów. Może implant czy spirala. Inne środki raczej nie do upilnowania. Przecież skoro ta kobieta samotnie wychowuje trójkę dzieci, najpewniej została wielokrotnie wykorzystana! Czy to organizacji kobiecych nie rusza? Jako kobieta, szczerze - nie jestem w stanie zrozumieć.

     • 24 4

     • Podwiązania jajowodów jako metody antykoncepcji u kobiet, od lat nie możemy się doprosić. To jeden z postulatów, o który walczymy. Wazektomia, o dziwo jest dostępna od ręki. Ale niestety chętnych stosunkowo niewielu.

      • 29 4

    • Wydaje mi się, że pani Iwona chce tych dzieci.

     • 4 0

    • Może zamiast czekać na wpadkę, wyedukować?

     • 1 0

   • Dobrem dzieli się pani Adamowicz. (2)

    Tylko nie wiem gdzie i w jaki sposób.

    • 41 14

    • A ona w tej śmiesznej PO chyba jest?

     • 8 12

    • Jesteś taki mądry ,mądra to podziel się tym dobrem sam nikomu nie pomożesz ale najwięcej szczekasz to typowe dla takich jak ty ujadaja najgłośniej

     • 7 10

   • (6)

    A gdzie jest PiS miał pomagać rodzinom.

    • 26 11

    • PO zniszczyło polskie rodziny (2)

     • 11 25

     • a PiS od szesciu lat nie moze im pomoc sie odbudowac. Wszystko czego dokonal PiS to poglebienie patologii przez rozdawnictwo w zamian za glos przy urnie wyborczej.

      • 35 9

     • A 500

      • 0 1

    • Pis

     Niech pomaga swoimi pieniędzmi, nie naszymi. Dobroczyńczy za cudze.

     • 26 5

    • Przecież napisane (1)

     No właśnie daje jej 1500 zł co miesiac

     • 6 1

     • To nie pis jej daje tylko ludzie ktorzy pracują!!!!

      • 12 2

  • ma racje,ale na takie warunki wyrazila zgode. teraz jej nagle zaczelo przeszkadzac?

   • 20 6

  • Oto całe miasto gdańsk i jego pomoc.

   O fuszerkach remontów mieszkań socjalnych i komunalnych wiadomo jest od dawna, no ale jak wygrywa przetarg firma po koneksjach rodzinnych cioci, wujka, szwagra, siostry kobyłki syna to tu nie ma się co dziwić.
   Telewizja Polska powinna zrobić o tym reportaż. Niedługo ja odbieram od miasta mieszkanie i niech tylko zawias mi skrzypnie momet TVP zaproszę opowiadając o gdańskiej patologii.

   • 9 21

  • jaka ulica? (1)

   • 2 3

   • Angielska Grobla.

    • 5 1

  • Ludzie, czy Wy nie przeczytaliście, ze Pani jest upośledzona, może to nie pozwala jej na najtrafniejsze życiowe wybory??
   Może ktoś ją wykorzystał, może ona chciała być tylko kochana i potrzebna? Oczywiście, jasne, pełnosprawnym kobietom się to nie zdarza.

   • 5 8

  • jasno było zaznaczone w artykule, że mieszkanie zostało przekazane tej Pani w całości wyremontowane więc w czym problem?

   • 8 2

  • Czy ta kobieta urodziła tam dzieci ?

   Co to za bzdury. Gdzie do tej pory mieszkała? Dlaczego alkoholika dopuszcza do siebie, który jak widać z tego naprodukował niepełnosprawne dzieci. Gdzie są alimenty ?

   • 0 1

 • Taka jest prawda o gospodarowaniu miasta własnymi lokalami (14)

  Podwyżki były drakońskie a standard został jaki był. Jeśli już jest remont to jak widać robiony źle,a odbiór tego remontu chyba bez nadzoru bo jak to możliwe żeby przechodziły takie wady?

  • 318 56

  • Głośno jest o tych remontach miasta. Ich jakość budzi wiele zastrzeżeń. (3)

   Koszt wysoki, jakość niska i kto taki remont odbiera? Kto się pod tym podpisuje? I co tu pieniądze idą bokiem i nikomu z władz to nie przeszkadza?

   • 55 8

   • Zeby tylko o remonty chodziło ,z rozliczeniami też jest kłopot

    • 21 5

   • pytanie (1)

    kto ten remont wykonuje? Kuzynowie/siostrzeniczki/synowie? Jeżeli drogo i byle jak, ktoś, kto to odbiera dobrze wie, co robi. Zdolne gdańskie dzieci po socjologiach i psychologiach chcą mieć firmy. Ich nawet Energa i lotos nie przygarną. Chyba, że na stanowisku za 3 tysie na rękę, a takie ich nie interesuje. Na takich stanowiskach pracują dzieci zatrudnionych w lotosie / Enerdze jako plankton.

    • 11 4

    • Bardzo proszę portal trojmiasto.pl o przekazanie tych opinii władza miasta jako bezstronne wskazówki o jakości wykonywanych prac. Może wtedy ktoś kto płaci publicznymi pieniędzmi sprawdzi jakość "remontów".

     • 13 1

  • Kasa na remont byla

   I sie rozdala

   • 23 3

  • to polityka budyniowych kolegow

   oni zyskiwali na tym. dewloperzy.

   • 17 8

  • Zapewniam was, że drakońksie podwyżki tej pani nie dotyczą. Z racji sytuacji życiowej ma dopłaty do czynszu. (1)

   • 31 4

   • a smieci? jej nie dotycza?

    i dlaczego innych dotycza drakonskie?

    • 10 6

  • To raczej pudrowanie wąsa. Remont generalny (3)

   takiej kamienicy często jest nie uzasadniony ekonomicznie. Lepiej wyburzyć niż pudrować. Ktoś tu szczeka, że miasto deweloperów itd. Jakie macie rozwiązania na taką sytuację? Zadłużenie mieszkań miejskich to 220 mln.
   W USA np. w Nowym Jorku buduje się apartamenty razem z mieszkaniami miejskimi. Oczywiście finansują to nabywcy drogich apartamentów z widokiem na Central Park. Biedni mieszkają od drugiej strony. Są dwa osobne wejścia.
   W przypadku tego mieszkania bez izolacji całego budynku zawsze będzie tam zimno, a koszty ogrzewnia kolosalne....

   • 15 4

   • gdzie GDansk srednie miastko w PL

    a gdzie metropolia swiatowa jak NYC?

    • 3 3

   • "Zadłużenie mieszkań miejskich to 220 mln. ?" Z kąd takie zadłużenie? (1)

    A co ci ludzie zadłużeni to niepełnosprawni umysłowo? Dopóty nie powstały Współnoty, pieniądze za czynsz wpłacano dla miasta. Po przekształceniu i kupnie każdego mieszkania ( pieniądze również dla miasta) wszelkie remonty elewacji i ogrzewania wewnętrznego każdy pokrywał z własnej kieszeni. Gdzie je utopiono?

    • 1 0

    • To nie do mnie pytanie gdzie utopiono pieniądze, a do polityki państwa i miasta. 220 mln to zaległości czynszowe. Tu jest

     https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Dluznicy-czynszowi-zalegaja-w-Trojmiescie-prawie-220-mln-zl-n110086.html
     Co do porównania z NY chodzi mi o sposób finansowania inwestycji. W małej skali też się to sprawdzi. W ten sposób jest tylko impas. A Ci co płacą utrzymują zalegających,

     • 0 0

  • PO usunieciu tego grubego miśka to ona teraz działa..

   MOPR podlega pod Monike Chabior.

   Tak czesto obecna na piorunowych dewastacjach miasta. Czym ona sie zajmuje. Czemu jej nie zapytali red. ?

   • 11 4

  • Jeszcze remont im robić... Niech sobie wynajmie w Wejherowie za te 800zl które płaci za prąd.
   Kur.. 2000zl miesięcznie place za sam wynajem przepier... prawie całą wypłatę na rachunki, nikt mi nic nie daje, nikt mi nie pomaga. Sam sobie muszę radzić, ale jak widać jest źródło to trzeba więcej i więcej

   • 18 3

 • Mieszkanie socjalne (24)

  Mieszkanie socjalne jest bardzo tanim mieszkaniem. Płaci się grosze za mieszkanie a pozostałe media są we własnym zakresie (ogrzewanie, prąd, gaz). To wszystko najemcy wiedzą. Być może należało by zweryfikować jakość wykonania remontu.

  • 385 21

  • Odkopać Instalację elektryczną ?

   • 8 7

  • (4)

   Od kiedy mieszkanie socjalne jest tanim mieszkaniem,sąsiadka po rozwodzie z dwójką dzieci jeszcze małych mieszka na jednym pokoju przedzielonym scianką dzialową,w drugim maleńkim pokoju mieszka dziadek dzieci,wspolna lazienka,brak kuchni,wspólna lazienka,mieskanie ogrzewane piecem węglowym i placą ponad 600zl cy to tak mało

   • 12 42

   • Zależy od tego ile osób zajmuje takie mieszkanie.

    • 10 5

   • (2)

    A 600pln to dużo? Zobacz na wolnym rynku ile się płaci za wynajem takiego mieszkania i okaże się że przynajmniej jeszcze raz tyle, a często więcej.

    • 33 5

    • Wynajmując, wybieram sobie mieszkanie. socjalne dostaje i wtedy się dziwie dlaczego tak drogo za norę np. bez ogrzewania. Jak zażądam wyboru to dostane kopa.

     • 2 13

    • No ludzie piszą że socjalne mieszkanie kosztuje około 100zł nie wiem gdzie

     • 2 3

  • Na jakiej to jest dzielnicy? (17)

   • 0 1

   • (14)

    Centrum miasta. 10 minut do Strarówki!

    • 2 4

    • (13)

     W Gdańsku nie ma starówki, słoiku!

     • 13 6

     • (10)

      Na pewno? Nie ma w Gdańsku starówki? A co jest?

      • 1 16

      • Kto powinien wiedzieć, ten wie, a słoików nie ma potrzeby uczyć. Niech się wyróżniają...

       • 15 5

      • Odpal mapę i sprawdź. Nie ma starówki.

       • 8 1

      • (5)

       Jest Stare Miasto (to nie to samo co starówka)

       • 11 1

       • (4)

        s t a r e m i a s t o
        Douczcie się albo wracajcie na Mazury

        • 10 7

       • (3)

        Otóż nazwa Stare Miasto jest jak najbardziej zasadna, gdy mówi się o części miasta jako dzielnicy lub jej części. Wiec doucz się, nim zaczniesz kogoś pouczać.

        • 3 3

       • Warto się douczyć i poznać znaczenie słów (2)

        Stare miasto (także: starówka) historyczne centrum, najstarsza dzielnica miasta, często charakteryzująca się zwartą zabudową, a w przeszłości otoczona murami obronnymi. Typowymi budynkami w obrębie starego miasta są kamienice.

        • 3 7

       • No widzisz, a w Gdańsku jest zupełnie inaczej. Słoiku.
        Nie możesz wrócić do swojej Obory, albo Chlewni? Wszyscy byliśmy szczęśliwi...

        • 6 4

       • czemu słoje są tak oporne na tak proste informacje? w Gdańsku nie ma starówki, bo jest Główne Miasto i Stare Miasto. wedle twojej "logiki" starówką w Gdańsku są okolice Ratusza Starego Miasta, Wielkiego Młyna itd, czyli to, co n i e j e s t historycznym centrum.

        • 4 2

      • Główne Miasto , mylnie zwane starym .

       • 4 0

      • We Gdańsku je g*wne miasto

       • 3 1

     • (1)

      W Gdańsku jest starówka proszę nie kłamać że nie ma starówki

      • 3 9

      • O, kolejny kindziuk...

       • 6 2

   • jest w pierwszym zdaniu odnosnik

    angielska grobla / dluga grobla .

    Tam gdzie pierwszy raz uderzyl TUchlin.

    • 4 1

   • Ktoś wcześniej już pisał, że Angielska Grobla.

    • 1 0

 • (15)

  u mnie aktualnie 23,7

  • 71 122

  • haha, wiem ze chcielibyscie zeby było mniej ale niestety.... nie w tym życiu :)

   • 5 12

  • Nie ma sie czym chwalić (5)

   Taka temperatura w domu nie jest zdrowa.

   • 62 13

   • Musze miec tyle (4)

    w nocy nie pale i spada nad ranem do 21. Mury 2 - 3 stopnie sie wychladzaja przy tych temp.

    • 7 14

    • Najlepiej się śpi jak jest 18 -19 stopni (3)

     A w dzień 20-21 max.

     • 16 6

     • (1)

      Każdy jest inny, czy jak ja lubię mielone to z automatu ty tez je lubisz? Ja mam w domu 24 stopnie i taka temperatura mi odpowiada.

      • 9 10

      • ja lubię mąkę, ty śliwki

       to razem opierdzielimy knedle :)

       • 3 0

     • Święta racja

      Dokładnie takie temperatury gwarantują zdrowie i bardzo dobre samopoczucie. U mnie co prawda nie ma szans zjechać w nocy do 19 stopni, bo mieszkanie jest środkowe i przy zakręconych grzejnikach można osiągnąć ok. 20,5 no może przy obecnych mrozach byłaby szansa na 19,5...

      • 2 2

  • tyle osob na jednym kwadracie?

   to niezla socjałka.

   • 12 3

  • To za ciepło, niezdrowo, szybciej można zachorować przy takiej różnicy temperatur (2)

   U mnie jest 18 C, nigdy nie choruję.

   • 16 10

   • Ja mam ciągle 24 stopnie i też nie choruję, jak to wytłumaczysz?

    • 9 9

   • Wszystko zależy od organizmu i jego odporności.

    Ja przy włączonym piecu max 20-21 C , ale wystarczy na pół godz. wyłączyć i jest 17-18C. Oczywiście stare budownictwo, kupione po przekształceniach we wspólnoty.

    • 0 0

  • tu problem jest inny i nikt go nie zauważa (1)

   Wszystkie takie budynki mieszkalne w obrębie centrum są obiektami o wartościach kulturowych i zgodę na ich docieplenie wydaje wojewódzki konserwator zabytków. Oczywiście zawsze jest negatywna bo styropian szpeci. W ten sposób takie budynki nigdy nie będą się nadawać do zamieszkania. Ktoś może napisze o docieplaniu od wewnątrz, ale koszty takowego są ogromne bo trzeba przekładać całą instalację, zmniejsza się powierzchnię i powstaje problem z zagrzybieniem w pomieszczeniach mokrych.

   • 8 1

   • Czyli pozostaje remontowanie, malowane i prawidłowo -odpowiednio ogrzewanie a nie oszczędnościowo.

    • 2 0