• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wydobyty wrak z mariny przy Szafarni zyska drugie życie

Fundacja Dziedzictwa Morskiego kupiła wrak od komornika za niespełna 4 tys. zł. Obecnie Incentive stoi na Nabrzeżu Barkowym koło Twierdzy Wisłoujście.
Fundacja Dziedzictwa Morskiego kupiła wrak od komornika za niespełna 4 tys. zł. Obecnie Incentive stoi na Nabrzeżu Barkowym koło Twierdzy Wisłoujście. fot. Trojmiasto.pl

Drewniany kuter Incentive wydobyty w 2019 r. z dna mariny przy SzafarniMapka w Gdańsku ma nowego właściciela, który chce mu dać drugie życie. Jednostkę od komornika za niespełna 4 tys. zł kupiła Fundacja Dziedzictwa Morskiego i w ramach tworzonej Szkoły Rzemiosł Tradycyjnych podda ją renowacji. Ten proces potrwa dwa lata, ale kuter ma wrócić na wodę już wiosną przyszłego roku.Wpada ci w ręce stara, zniszczona rzecz. Co robisz?

Zobacz wyniki (1025)
Jednostka Incentive została zbudowana w połowie lat 60. ubiegłego wieku w szkockiej stoczni w Fraserburgh. Początkowo służyła jako drewniany kuter rybacki. Pod koniec lat 90. trafiła do szkockiego Methil, tym razem już jako jednostka rekreacyjna. 10 lat później po raz pierwszy pojawiła się w Gdańsku - taka oficjalna wersja krążyła od lat.

Jednak jak ustaliła Olga Rozestwińska, szefowa projektu z Fundacji Dziedzictwa Morskiego, nie jest to prawda, a rzeczywiste pochodzenie jest w tej chwili ustalane we współpracy z pasjonatami starych jednostek ze Szkocji.

Łódź kupiona od komornika- Właściciel łodzi, podobno oczarowany atmosferą III Zlotu Oldtimerów, postanowił zagościć w Gdańsku na dłużej. Incentive zacumowała na stałe przy kei położonej przy ul. Szafarnia. Początkowo regularnie opuszczała basen portowy, z czasem jednak zamarła bez ruchu. W połowie czerwca 2016 r. zatonęła. Drewniane łodzie mają to do siebie, że jak się o nie nie dba, to mogą utonąć. Nabierają słodkiej wody deszczowej, która sprzyja rozwijaniu się w nich życia, a niewyciągane z wody - przynajmniej raz do roku - po prostu idą na dno - opowiada Robert Smagoń z Fundacji Dziedzictwa Morskiego, która niedawno odkupiła od komornika szkocki kuter.
Przez ostatnie półtora roku od wydobycia z mariny przy Szafarni Incentive stał na terenach po dawnej Hydrobudowie. Pod koniec marca jednostka została przetransportowana dźwigiem pływającym na nabrzeże BarkoweMapka przy Twierdzy Wisłoujście. I wkrótce zyska nowe życie.

Renowacja w ramach zajęć w Szkole Rzemiosł TradycyjnychW ramach zajęć w powstającej właśnie Szkole Rzemiosł Tradycyjnych zajmą się nią pasjonaci zainteresowani ciesielką okrętową, szkutnictwem czy takielarstwem.

Aby łódka mogła zejść ponownie na wodę - co może nastąpić już wiosną 2022 r. - wesprą ich rzemieślnicy z wieloletnim doświadczeniem. Zajęcia ruszą w maju i jak mówią organizatorzy, będą to "regularne spotkania w kameralnych grupach, tak by każdy brał czynny udział w zajęciach".

Warsztaty odbywać się będą w blokach trzygodzinnych, na początek raz w środy popołudniami i raz w sobotę.

Prace nad renowacją łodzi potrwają dwa lata.
Prace nad renowacją łodzi potrwają dwa lata. fot. Fundacja Dziedzictwa Morskiego
- Sama łódka jest w dobrym stanie - przyznaje Smagoń. - Do całkowitej wymiany jest zalany silnik i instalacja elektryczna. Do stanu zejścia na wodę chcemy ją doprowadzić w ciągu roku, a więc będzie to możliwe już wiosną przyszłego roku. Kolejny rok zajmie nam przygotowanie jednostki do pełnej sprawności. Odzew na nasze ogłoszenie o otwarciu szkoły jest olbrzymi, co nas mocno, ale bardzo pozytywnie zaskoczyło.
Zajęcia będą odbywać się na nabrzeżu Barkowym. Zapisy rozpoczną się 4 maja, ale już w długi weekend majowy odbędą się pierwsze, bezpłatne i dostępne dla każdego. Między nabrzeżem Barkowym a Zbożowym w majówkę kursować będzie 12-metrowa jednostka - Tykela.

Renowację kutra pomogą sfinansować sponsorzy, a jej koszt szacowany jest na 250 tys. zł. Prace mają potrwać ok. dwóch lat.

wideo archiwalne

Opinie wybrane


wszystkie opinie (110)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Najczęściej czytane