- 1 Jechał tunelem pod Martwą Wisłą 299 km/h (530 opinii)
- 2 Nie masz potwierdzenia nadania? Masz problem (71 opinii)
- 3 Nowy pomysł na budynek z Aioli (125 opinii)
- 4 Młode Miasto. Mieszkania lex deweloper (102 opinie)
- 5 73-latek zaatakował nożem policjantów (77 opinii)
- 6 Gdynia sprzedaje tereny przy rezerwacie (164 opinie)
Wyjątkowe nagrobki na trójmiejskich cmentarzach
Choć odwiedzamy je regularnie, przynajmniej raz do roku, tak naprawdę niewiele o nich wiemy. A trójmiejskie nekropolie mają swoje magiczne miejsca, które naprawdę warto poznać.
Od czasów Grzegorza IV, a dokładniej od 837 roku, w którym ogłoszono 1 listopada dniem Wszystkich Świętych, niewiele się zmieniło. Co roku pielgrzymujemy szukając grobów bliskich nam osób, ale cmentarze często przemierzamy na "ślepo". Dlatego nie zauważamy grobów, które nie są wykonane ze świecącego lastryko i nie mają laserunków. A to właśnie one, choć często niepozorne, rozsiane w różnych częściach cmentarza, są świadectwem historii naszych miast i nas samych.
Obiektów tak okazałych, jak XVII wieczny sarkofag rodziny Bahrów w Bazylice Mariackiej, może i nie uświadczymy, ale nie zmienia to faktu, że podczas tej dorocznej (często) bieganiny, warto zatrzymać się na chwilę i dostrzec mistyczny urok nekropolii.
Wybierasz się na groby bliskich - zobacz jak i czym dojechać na wszystkie cmentarze w Trójmieście.
Tymczasem na trójmiejskich cmentarzach zobaczyć można nie tylko cały przegląd mody sepulkralnej (związanej z upamiętnieniem zmarłych) ostatnich dwustu lat, ale też sposoby pochówku różnych wyznań - katolickiego, protestanckiego, muzułmańskiego czy żydowskiego. Od żeliwnych ażurowych krucyfiksów, prostych ciosanych kamieni, poprzez płaskorzeźby i popiersia z piaskowca, gipsowe anioły, marmurowe obeliski, płyty imienne z delikatnego alabastru, aż do XX wiecznych "cudów" z lastryko i polerowanego granitu udającego marmur.
- Ze względu na duży wpływ protestantyzmu, gdańskie nagrobki mają znacznie prostszą formę od tych, które można podziwiać np. w Krakowie - opowiada Piotr Matuszewski z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku.
Jego zdaniem gdańską specyfiką jest jednak to, że większość XIX i XX-wiecznych detali architektonicznych, które można znaleźć na cmentarzach, to wierne kopie zabytkowych budowli znajdujących się w Gdańsku.
- Jak choćby żeliwne ogrodzenia wokół pomników, wzorowane na tym, okalającym gdańską Zbrojownię, czy okucia w kształcie lwich łap - duplikaty tych, znajdujących się w gdańskim herbie - opisuje Piotr Matuszewski.
W starszych częściach cmentarzy i wydzielonych kwaterach, można obejrzeć groby przedwojennych gdańszczan, może nieco mniej błyszczące, ale za to niezwykle urokliwe granitowe stele (płyty pionowe), obeliski, i marmurowe krzyże - najmłodsze z nich pochodzą z lat czterdziestych XX wieku, najstarsze z początku XIX.
Żeby szybko zlokalizować kwaterę, przy której znajduje się grób warto skorzystać z wyszukiwarki grobów.
I tak w Gdyni wchodząc na www.polskie-cmentarze.com/gdynia po wpisaniu nazwiska znajdziemy nie tylko informację o lokalizacji z mapą włącznie, datę urodzenia i śmierci, ale też zdjęcie grobu. Przez internetowy lokalizator można znaleźć w Gdyni 55 tys. nazwisk z trzech cmentarzy komunalnych przy ul. Witomińskiej, ul. Spokojnej i w Kosakowie.
Co więcej, dzięki tej aplikacji nie tylko możemy znaleźć interesujący nas grób, ale też zapalić wirtualną świeczkę, która będzie "palić się" przez tydzień.
Taką samą wyszukiwarkę ma Sopot. Na stronie www.polskie-cmentarze.com/sopot znajdziemy takie same informacje jak w przypadku gdyńskich cmentarzy.
W Gdańsku natomiast działa inna aplikacja, którą można znaleźć na stronie ZDiZ www.zdiz.gda.pl/cmentarze. Baza obejmuje informacje dotyczące cmentarzy komunalnych w Gdańsku i Sobieszewie od 1945r.
Na Cmentarzu Łostowickim warto zobaczyć białe marmury, popularne wśród bogatych mieszczan, bardzo modne już od połowy XIX wieku. Mniej zamożnym kamieniarze oferowali porcelanowe "klocki" - mini wersje nagrobków lub płyty imienne, kładzione w wezgłowiu zamiast pomnika. Tu również należy odwiedzić kwaterę Sybiraków, z monumentalnym pomnikiem Ofiar Golgoty Wschodu autorstwa Pawła Kruszyńskiego oraz stojące w równych rzędach mogiły żołnierskie. Najstarszej części cmentarza należy szukać od strony ulicy Kartuskiej.
Na Cmentarzu Oliwskim zaobserwować można, iż kształt obelisku do połowy XX wieku zarezerwowany był wyłącznie dla przedstawicieli inteligencji. Dla nich również przeznaczona była oddzielna część cmentarza, przedstawicieli "klasy robotniczej" - chowano po drugiej stronie. Przy głównej alei, niedaleko wejścia stoi cudnie rzeźbiona, drewniana mogiła Franciszka Mamuszki - krajoznawcy, nauczyciela i kustosza Muzeum Pomorskiego. Kilka alejek dalej - kierując się w stronę ulicy Czyżewskiego, należy szukać pomnika rotmistrza, pionowej steli zwieńczonej rzeźbioną podobizną głowy zmarłego. Na prostym obelisku warto wczytać się w słowa wyrytej w kamieniu przysięgi ułańskiej...
Niedaleko kaplicy stoi ogromny nagrobek (prawdopodobnie poniemiecki) w całości zrobiony z piaskowca (sama podstawa ma ponad 1,5 metra, z krzyżem jakieś dwa razy tyle), choć płyta zarośnięta jest bluszczem - da się jeszcze rozpoznać rzezane w kamieniu gotyckie litery.
Cmentarz Srebrzysko to między innymi aleja zasłużonych (na prawo od głównego wejścia), mogiła zbiorowa żołnierzy Wojska Polskiego (w kwaterze wojskowej) oraz rozsiane na terenie cmentarza pojedyncze marmurowe obeliski z połowy XX wieku. Ze względu na ciekawą formę, warto również zobaczyć stojący niedaleko głównej alei niezwykły grób - pomnik, profesora AMG, znakomitego chirurga - Zdzisława Kieturakisa.
Otwarte w 1927 roku Srebrzysko, do końca II wojny było cmentarzem niemieckim, stworzonym na potrzeby pochówku zmarłych w czasie walk oficerów Wehrmachtu i innych formacji wojskowych.
Cmentarz św. Jadwigi w Nowym Porcie funkcjonujący nieprzerwanie od 1886roku, korzeniami sięga wieku XVII. To gratka dla poszukiwaczy niezwykłych symboli. W znajdującej się blisko portu nekropolii, odnaleźć można charakterystyczne dla początku XX wieku symbole kotwicy - wyryte w kamiennych nagrobkach osób, za życia związanych z morzem. Tu również znaleźć można nagrobki marynarzy z okolicznych krajów nadbałtyckich, których bezduszne morze wyrzuciło na polski brzeg.
Na Cmentarzu Garnizonowym warto obejrzeć pomnik marynarzy zatopionego w 1914 roku krążownika "SMS Magdeburg", który 1 września 1939 roku stał się jednym z "pretekstów" żołnierzy z pancernika "Schlezwig-Holstein" do wtargnięcia i napaści zbrojnej na Polskę. Jest tu również doskonale zachowana neogotycka kaplica przedpogrzebowa z XIX wieku oraz nietypowy nagrobek w stylu napoleońskim - kształtem przypominający niski stół. Tuż przy płocie odnaleźć można szczątki baldachimu z lat 20tych XX wieku - niegdyś najprawdopodobniej chroniącego nieistniejący dziś rodzinny grobowiec.
Jedną z kwater nekropolii jest Mizar - czyli cmentarz muzułmański. Warto go zobaczyć, gdyż jest to jedyne takie miejsce w okolicy.
Niewielu wie, iż tak zwany "Cmentarz Pocztowców " czyli Cmentarz Ofiar Terroru Hitlerowskiego na Zaspie, ma ponad sto lat. Do wybuchu II wojny funkcjonował jako cmentarz bezwyznaniowy, a de facto miejsce pochówku ludzi biednych lub nikomu nieznanych. Znacznie później, bo dopiero w roku 1985, zaczął funkcjonować jako cmentarz-pomnik, kojarzony głównie z tego, iż leżą tu ofiary obozu Stutthof i obrońcy Poczty Polskiej.
Na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie na podziw czeka neogotycka kaplica z połowy XIX wieku oraz delikatne żeliwne płotki w bogatym międzywojennym stylu Art Deco. Tu również obejrzeć można (niespotykane nigdzie indziej) rzeźbione w piaskowcu anioły, chroniące rzadkie przed wojną, groby dziecięce.
Cmentarz parafialny na Kępie Oksywskiej to m.in. ażurowe neogotyckie krzyże żeliwne powstałe pod koniec XIX i na początku XX wieku, kilka dobrze zachowanych rzeźb nagrobnych z piaskowca, oraz grób Antoniego Abrahama nazywanego Królem Kaszubów.
Obowiązkowym przystankiem jest jednak kościół pw. św. Michała Archanioła, którego historia sięga 1124 roku, w którym został ufundowany przez samego księcia Świętopełka, oraz kamienny ołtarz wyklejony tablicami, upamiętniającymi zatopione w trakcie II wojny, okręty polskiej marynarki wojennej.
Na Cmentarzu Witomińskim , na którym królują nagrobki z modnego od połowy XX wieku lastryko, znaleźć można m.in. kilka nagrobków projektowanych przez Wiktora Tołkina (twórcy obecnego wystroju cmentarza na Zaspie, czy nagrobka prof. Kieturakisa), całkiem sporą kolekcję rzeźb współczesnych autorów (metaloplastyka, rzeźby w piaskowcu i gipsowe odlewy aniołów) oraz charakterystyczne dla dużych miast portowych - pomniki upamiętniające morskie katastrofy (jak choćby ten, poświęcony ofiarom z promu Jan Heweliusz).
Gdyński cmentarz Oksywie.
Trójmiejskie cmentarze.
Miejsca
Opinie (76) 5 zablokowanych
-
2012-11-01 07:16
Stare groby (3)
Czasami warto zapalić świeczkę na starym, zapomnianym grobie.
- 120 8
-
2012-11-01 10:30
Pod tym komentarzem napisałam swój własny odnoszący się do beznadziejnej treści oraz fotografii (1)
tych niby niespotykanych pomników i ....został on usunięty! No brawo jakże niezależna, demokratyczna i pseudoprofesjonalna strono Trojmiasto.pl.....totalna żenada oraz brak otwartości na jakąkolwiek krytykę (dodam, pozbawioną jakichkolwiek wulgaryzmów)
- 14 1
-
2012-11-01 18:02
Szczególy smierci
- 0 0
-
2012-11-02 09:22
Po co?
Za dużo masz siana?
- 1 2
-
2012-11-01 08:20
hmm... (1)
Z jednej strony fajnie ok , ale z drugiej to wydaje mi sie ze to takie troche na pokaz zeby sasiada zdenerwowac, bo przeciez TO MY POLACY.... ;)
- 30 46
-
2012-11-01 22:50
to idź do Niemców
zobaczymy, czy będą Cię tam lepiej traktować, niż tutaj i wtedy pogadamy
- 4 0
-
2012-11-01 08:41
Prezentowane tu nagrobki nie mają krzyży.Zmarli nie byli Chrześcianami. (10)
Dzięki nam mają choć groby.Pomódlmy sie za rodaków wywożonych na Syberię,gdzie nikt im świeczki nie zapali.
- 62 14
-
2012-11-01 09:08
Dałem ci plusa, ale .... to nie krzyż oznacza czy ktoś jest chrześcijaninem. (3)
Krzyż wszedł długo po Chrystusie, geneza jego pochodzenia jest mocno dyskusyjna...
Prawdziwym Chrześcijaninem jest ten, kto podąża Drogą wskazaną przez Chrystusa = za Chrystusem.- 24 0
-
2012-11-01 09:47
Dałem Ci także plusa.Chrześcianinem jest ten kogo ochrzczono i zyje w wierze. (2)
Dzieki.
- 8 4
-
2012-11-02 07:24
Błądzisz , niestety. (1)
Chrzest musi być świadomy , dobrowolny i poprzez... zanurzenie... Co ciekawe , K.K także chrzcił poprzez zanurzenie do, bodajże 1200 r.
Nikt za ciebie nie mógł cię ochrzcić, tzn. mógł , ale nie jest to WAŻNY chrzest...
Niestety...
Setki milionów ludzi żyją w złudnym przekonaniu , że " mają " ważny chrzest...- 3 3
-
2012-11-02 16:56
Jestem ateistą ale dlaczego hipotetyczny Bóg miałby rozróżniać tych, którzy są ochrzczeni 'ważnie' od tych, którzy są ochrzczeni nieważnie?
Myślę, że Bóg który interesowałby się, czy wylano nam na głowę odpowiednią ilość wody to dość absurdalna wizja.- 1 1
-
2012-11-01 09:44
Złomiarze ukradli krzyże.
- 11 0
-
2012-11-01 09:46
Cóż (1)
Dzięki Wam ? Ty byś się cieszył, gdyby komuś Twojej wiary, pochowanemu na przykład na cmentarzu żydowskim, dorobiono Gwiazdę Dawida zamiast krzyża ?
- 5 2
-
2012-11-01 09:53
Polacy maja szczególny szacunek do zmarłych i do cmentarzy.Jak bedziesz
w Jeruzalem poszukaj polskich cmentarzy.Cała Palestyna to marsz śmierci uchodzców z żydokomunistycznego raju.
- 5 8
-
2012-11-01 10:29
Dałem Ci plusa bo Cie lubię.
Wszystkiego najlepszego w Dniu Wszystkich Świętych.
- 3 2
-
2012-11-01 17:36
niewielka różnica..
a skąd wiesz - może "chrześcianie" nie mają krzyży na nagrobkach?
bo Chrześcijanie mają..- 2 6
-
2012-11-01 20:52
jak ktos ma troche wyobraznilub jest spostrzegawczy to widzi krzyze
- 0 0
-
2012-11-01 08:48
Błąd w tekście lub skrót myślowy - do poprawki. (5)
"warto obejrzeć pomnik marynarzy zatopionego w 1914 roku krążownika "SMS Magdeburg", na którym symboliczny znicz chcieli w '39 zapalić żołnierze z pancernika "Schlezwig-Holstein", a czemu zbrojnie przeciwstawili się obrońcy Westerplatte."
- 20 2
-
2012-11-01 09:35
To prowokacja (1)
beszczelne fałszowanie historii przez M.Brylowską.!!!
- 9 4
-
2012-11-01 11:36
Nie każda głupota jest prowokacją..
jeżeli widzisz wszędzie prowokację i spisek czas udać się do lekarza...a co do zdania z tekstu, wstyd Pani "redaktor". Mam wrażenie że chyba nie rozumie za bardzo Pani co pisze i jakie to ma brzmienie. Proponuje zmienić zawód na nie wymagający umiejętności czytania/pisania ze zrozumieniem. ps mała sugestia, wypadałoby przeprosić pani "redaktor" czytelników za to zdanie, to byłoby profesjonalne zachowanie
- 4 3
-
2012-11-01 11:48
niewiedza raczej (1)
Nie znicz a wieniec i delagacja młodych marynarzy co roku skladała taki wieniec, w 1939 też bodajże 28 lub 29 sierpnia.
- 3 0
-
2012-11-01 13:02
Hmm
Czyli błąd w tekście, bo 28 lub 29 sierpnia żołnierze z Westerplatte nie odpowiedzieli zbrojnie na zapalenie znicza ;)
- 1 0
-
2012-11-02 07:32
I wybuchła wojna, nowa historia napisana POnowemu
- 2 0
-
2012-11-01 09:00
Jeden jest Bóg , Jeden jest pośrednik między Bogiem a Ludźmi - Jezus Chrystus (1)
Co do zmarłych: Dz.Apost. 24:15 " Albowiem oczekujemy Z- MARTWYCH - WSTANIA sprawiedliwych jak i nie sprawiedliwych" = MARTWY JEST MARTWY.
Zbawienie wynika z wiary w Jezusa jako w Syna Bożego , jest wystarczające do zbawienia.- Ewangelia Jana 3:16
Ci którzy was zwodzą winni być waszymi sługami, to pierwszy znak do rozpoznania wilków w owczych skórach.
Allelujah!- 10 29
-
2012-11-01 12:03
ty czytasz co ty piszesz hahahaha
- 2 3
-
2012-11-01 09:04
Nie rozumiem idei tego święta (5)
groby bliskich powinno się odwiedzać przez cały rok, a nie tylko odklepać wizytę w tym jednym dniu.
- 63 16
-
2012-11-01 09:55
? (4)
Nie rozumiem idei dnia matki - mamy powinno się kochać cały rok, a nie tylko jeden dzień.
Nie rozumiem urodzin. Człowiek się powinien cieszyć cały rok, że żyje, a nie tylko w tym dniu.
Nie rozumiem walentynek. Człowiek powinien kochać cał rok, a nie tylko jeden dzień.
===================
Człowieku. Tak można mówić o dowolnym święcie. Mogę cały rok odwiedzać groby, ale nie oznacza, że nie mogę świętować 1 listopada. Mogę kochać moją wybrankę cały rok, ale nie oznacza, że nie mogę bardziej uroczyście obchodzić walentynek. Mogę kochać moją mamę, ale to nie oznacza, że w dniu matki mam nie zrobić jej upominku.- 22 5
-
2012-11-01 10:24
Walentynki nie są świętem miłości ani wybranek. (3)
Walentynki są dniem, kiedy wysyłasz informacje temu kto nie wie o tym, ze go kochasz.
- 3 3
-
2012-11-01 10:38
Walenty (2)
Walentynki sa swietem druidow czytaj szatanskim swietem jak juz!Nie doprawiaj ideologii Zachodu do tego chorego swieta,chorej cywilizacji!
- 8 5
-
2012-11-01 12:25
Oczywiście, Walentynki to święto szatana.
Ludzie sobie wysyłają katki, że się kochają. Zaiste diabelska robota.
- 6 5
-
2012-11-01 16:12
asdf
Tak jak Halloween!!!!!!
- 3 0
-
2012-11-01 09:06
Wyjątkowy to jest człowiek a nie nagrobek
Jak wyżej
- 42 2
-
2012-11-01 09:37
Niech tylko przyjdzie sobota, 3.11. to zobaczycie, (3)
markety nakażą zapomnieć o grobach i usłyszymy Jingle Bells, i inne kolendy, a mikołaj wejdzie już na stałą ekspozycję.
- 87 2
-
2012-11-01 10:27
Myślałem ze w tym roku tego nie bedzie.
Ja robię prezenty swiateczne z okazji pierwszego dnia wiosny bo nie lubię tej cholernej komercji
- 3 1
-
2012-11-01 19:33
znicze w p*zdu i wystawią bombki :)
- 3 0
-
2012-11-02 07:34
Raczej karzeł z czerwonym nosem
- 2 0
-
2012-11-01 09:58
Mnie zawsze smuci zachowanie ludzi 1 listopada/
Wszystkich Świętych to święto Kościelne, osób wierzących. Tego dnia powinna się liczyć modlitwa za zmarłych. Ludzie jednak siatami przywożą znicze, kwiaty i nie wiadomo co jeszcze. Czasami tych ozdób jest tak wiele, że nie widać nagrobku... godzinami dbają o wystrój grobu, a później modlitwa 20 sekund i papa. Strasznie to płytkie :(
- 75 6
-
2012-11-01 10:10
memento (2)
Portal trójmiasto.pl ponosi odpowiedzialność za treść publikowanych artykułów głoszących fałsz historyczny!
- 22 4
-
2012-11-02 18:08
no i co z tego ... (1)
takiś następny Nowak że do sądu polecisz ?....popraw i tyle...
- 0 1
-
2012-11-02 21:56
Z tego co wiem, to SMS Magdeburg zatonał 26 sierpnia 1914 roku
a marynarze ze Schleswigu Holsteinu mieli złożyć tu kwiaty niby 26.08.1939 roku. Ponieważ atak na Polskę został przełożony w związku z przebiegłym podpuszczeniem Polaków przez W.Brytanię i złożenia jednostronnej deklaracji o pomocy w razie konfliktu z Niemcami, okręt przedłużył tę wizytę.
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.