Fakty i opinie

stat

Wyjątkowe zjawisko u brzegów Wyspy Sobieszewskiej

Spotkanie wody z Wisły z wodą z Zatoki Gdańskiej


Wyjątkowe zjawisko powstające na styku słodkiej wody z Wisły i słonej Zatoki Gdańskiej zobacz na mapie Gdańska uwieczniono kilka dni temu na filmie wykonanym z paralotni.Tajemnice natury:

pasjonują mnie niezmiennie

82%

intrygowały mnie w szkole, dziś znam wyjaśnienie większości z nich

12%

nigdy mnie nie interesowały

6%
Nagranie powstało u wybrzeży Wyspy Sobieszewskiej. Na filmie, którym kilka dni temu pochwaliły się Kąpieliska Morskie Gdańsk, widać dwa obszary wody o różnych kolorach oraz wyraźnie rozdzielającą je spienioną linię.

Obszar bardziej mętny to słodka woda z Wisły, która dostała się do Zatoki Gdańskiej poprzez przekop Wisły. Obszar bardziej zielony to słona woda z Zatoki Gdańskiej (bardziej przejrzysta).

Zjawisko niemieszania się wód o różnym zasoleniu, a więc i różnej gęstości, ma charakter wyłącznie tymczasowy.

- To, że się ze sobą mieszają wody słodkie i słone, to sprawa oczywista. Charakterystyczne w tym zjawisku jest to, że czasami widoczna jest ta różnica. Słodkie wody rzeczne mają dużo więcej zawiesiny, ich kolor wydaje się szary w porównaniu z wodami morskimi, nawet naszymi bałtyckimi - tłumaczy profesor Adam Krężel z Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, poproszony o wyjaśnienie zjawiska przez Wirtualną Polskę. - Wody słodkie i słone mają różną gęstość. Słodkie są lżejsze, zwłaszcza przy tych temperaturach, jakie mamy teraz i zanim się to wymiesza, musi upłynąć pewien czas.
Ponieważ zawiesina niesiona przez wody rzeczne z czasem opada, w oddaleniu od miejsca spotkania dwóch mas wody różnicy między nimi już nie widać.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (78)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Polityka prywatności
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.