Fakty i opinie

Wyjątkowe zjawisko u brzegów Wyspy Sobieszewskiej

Najnowszy artukuł na ten temat

W Sobieszewie powstanie duży kompleks wypoczynkowy

Spotkanie wody z Wisły z wodą z Zatoki Gdańskiej


Wyjątkowe zjawisko powstające na styku słodkiej wody z Wisły i słonej Zatoki Gdańskiej zobacz na mapie Gdańska uwieczniono kilka dni temu na filmie wykonanym z paralotni.Tajemnice natury:

pasjonują mnie niezmiennie 82%
intrygowały mnie w szkole, dziś znam wyjaśnienie większości z nich 12%
nigdy mnie nie interesowały 6%
zakończona Łącznie głosów: 1355
Nagranie powstało u wybrzeży Wyspy Sobieszewskiej. Na filmie, którym kilka dni temu pochwaliły się Kąpieliska Morskie Gdańsk, widać dwa obszary wody o różnych kolorach oraz wyraźnie rozdzielającą je spienioną linię.

Obszar bardziej mętny to słodka woda z Wisły, która dostała się do Zatoki Gdańskiej poprzez przekop Wisły. Obszar bardziej zielony to słona woda z Zatoki Gdańskiej (bardziej przejrzysta).

Zjawisko niemieszania się wód o różnym zasoleniu, a więc i różnej gęstości, ma charakter wyłącznie tymczasowy.

- To, że się ze sobą mieszają wody słodkie i słone, to sprawa oczywista. Charakterystyczne w tym zjawisku jest to, że czasami widoczna jest ta różnica. Słodkie wody rzeczne mają dużo więcej zawiesiny, ich kolor wydaje się szary w porównaniu z wodami morskimi, nawet naszymi bałtyckimi - tłumaczy profesor Adam Krężel z Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, poproszony o wyjaśnienie zjawiska przez Wirtualną Polskę. - Wody słodkie i słone mają różną gęstość. Słodkie są lżejsze, zwłaszcza przy tych temperaturach, jakie mamy teraz i zanim się to wymiesza, musi upłynąć pewien czas.
Ponieważ zawiesina niesiona przez wody rzeczne z czasem opada, w oddaleniu od miejsca spotkania dwóch mas wody różnicy między nimi już nie widać.

Opinie (80) 7 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.