Fakty i opinie

stat

Wyjątkowy mural na budynku fundacji dla autystów

Mural jest inspirowany kulturą wschodu i powstawał przez trzy dni.
Mural jest inspirowany kulturą wschodu i powstawał przez trzy dni. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Ścianę budynku gdyńskiej fundacji Adapa przy ul. Hallera zobacz na mapie Gdyni wspierającej autystów zdobi mural namalowany przez artystę z Francji Alexandro Monteiro o pseudonimie Hopare. Dzieło zatytułowane "Tchnienie wschodu" zdołało już zrobić sporą furorę na portalach społecznościowych.Artysta malował również na żywo podczas pierwszego tygodnia września, kiedy prezentowane były jego prace.
Artysta malował również na żywo podczas pierwszego tygodnia września, kiedy prezentowane były jego prace. fot. Alka Murat

Co sądzisz o muralach?

fantastyczna sprawa, chciał(a)bym, żeby było ich więcej 73%
tylko niektóre mi się podobają 23%
jeszcze żaden mi się nie spodobał 4%
zakończona Łącznie głosów: 490
Artysta pojawił się w Trójmieście dzięki ostatniej, czerwcowej edycji festiwalu Traffic Design, z której organizatorami skontaktowała się Francuzka o polskich korzeniach pracująca w galerii 42 b w Paryżu, promującej nową młodą sztukę. Okazało się, że idea festiwalu na tyle się spodobała, że twórcy pojawili się w Trójmieście.

- Hopare jest dziś jednym z najbardziej znanych autorów murali. Jego profil na Facebooku obserwuje ok. 20 tys. osób. Gościł w Trójmieście od 1 do 6 września. W tym czasie namalował razem z dwoma artystami z Polski o pseudonimach Seikon i Jay-Pop mural w Gdańsku w byłym klubie GGOG zobacz na mapie Gdańska. Dodatkowo odbył się wernisaż jego prac w tuBazie na Kolibkach, podczas którego malował na żywo na ścianie obiektu. Zwieńczeniem jest mural na budynku fundacji - wyjaśnia Monika Domańska ze stowarzyszenia Traffic Design.

I to właśnie to dzieło przykuło uwagę. Dzieło na którym znajduje się kobieta z kwiatem w ręku o wielkości 10 na 7 metrów zdobi fundację od kilkunastu godzin. Mural zatytułowany jest "Tchnienie wschodu". Inspirowany jest wschodem. Postać kobiety namalowana jest na podobieństwo jednej z modelek, z którą Monteiro współpracuje na co dzień.

Mural powstawał przez trzy dni w asyście podopiecznych fundacji. Projekt został przygotowany specjalnie na tę okazję.

- To było świetne doświadczenie dla nich i samego artysty. My z kolei cieszymy się, że mogliśmy wyjść z tą sztuką poza centrum. Siedziba fundacji znajdująca się na Wzgórzu wydawała się do tego doskonała - dodaje Domańska.

Zobacz inne murale powstałe w Gdyni z okazji festiwalu Traffic Design.

Opinie (47) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.