• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wyjątkowy przewodnik po wyjątkowej dzielnicy. 46 perełek architektury Wrzeszcza

Rafał Borowski
9 września 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Przewodnik liczy 150 stron. Będzie można zakupić np. podczas Weekendu Architektury Wrzeszcza - czyli przez cały najbliższy weekend - w cenie 79 zł. Więcej informacji o imprezie w ramce pod artykułem. Przewodnik liczy 150 stron. Będzie można zakupić np. podczas Weekendu Architektury Wrzeszcza - czyli przez cały najbliższy weekend - w cenie 79 zł. Więcej informacji o imprezie w ramce pod artykułem.

Jakie style architektoniczne można spotkać w tej dzielnicy, w jaki sposób ukształtowała ją historia czy wreszcie - dlaczego wyznaczenie jej granic nie jest takie łatwe? W sobotę o godz. 17 w Garnizonie Kultury odbędzie się dyskusja towarzysząca wydaniu "Przewodnika architektonicznego po Wrzeszczu", wydanego przez Fundację Palma.Czy Wrzeszcz jest atrakcyjną dzielnicą?

Wrzeszcz to wyjątkowa dzielnica Trójmiasta. Znajduje się w niej praktycznie wszystko, czego oczekuje mieszkaniec dużego miasta.

Zresztą pogląd o Wrzeszczu jako miastu w mieście był obecny już przed wojną, co dobrze oddaje cytat z twórczości wychowanego w tej dzielnicy pisarza Güntera Grassa.

- Wrzeszcz był tak duży i tak mały, że wszystko, co na tym świecie wydarza się lub mogłoby się wydarzyć, wydarzyło się też lub mogłoby się wydarzyć we Wrzeszczu - czytamy w powieści "Psie lata".
Wrzeszcz ma także bogatą historię, której zostało poświęconych mnóstwo publikacji. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja z publikacjami, które traktują o jego architekturze. A szkoda, bo równie bogaty jest przekrój stylów architektonicznych, które można spotkać w tej dzielnicy.

Przykład jednej z grafik, autorstwa Michała Pecko. Przedstawia ona fragment Grunwaldzkiej Dzielnicy Mieszkaniowej. Przykład jednej z grafik, autorstwa Michała Pecko. Przedstawia ona fragment Grunwaldzkiej Dzielnicy Mieszkaniowej.

46 perełek architektonicznychTę lukę stara się wypełnić "Przewodnik architektoniczny po Wrzeszczu", który został właśnie wydany przez Fundację Palma. O pomyśle wydania książki informowaliśmy już w artykule, który ukazał się w kwietniu. Zgodnie z koncepcją na książkę składa się zwięzły i ciekawy opis 46 perełek architektonicznych, które znajdują się przy wrzeszczańskich ulicach.

Wśród nich czytelnicy znajdą m.in. Szkoły Okrętowe i Ogólnokształcące Conradinum, dwór Mon Plaisir, remizę strażacką, budynek Królewskiego Seminarium Nauczycielskiego, willę na Górze Jana, osiedle Kolonia czy Grunwaldzką Dzielnicę Mieszkaniową. Wszystkie obiekty zostały opatrzone niebanalnymi ilustracjami, a wstęp do przewodnika stanowi wykład o historii Wrzeszcza.

Kto weźmie udział w panelu dyskusyjnym?Oficjalna premiera przewodnika odbędzie się w Garnizonie Kultury w sobotę o godz. 17. Będzie jej towarzyszyć panel dyskusyjny, wezmą udział współautorzy: dr hab. inż. arch. Jakub SzczepańskiPolitechniki Gdańskiej (autor wstępu), Anna Półtorzycka z Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny (autorka części haseł) oraz Michał Pecko z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (autor ilustracji), zaś moderatorem będzie dziennikarka Izabela Biała.

- Tym spotkaniem chcemy wprowadzić potencjalnych czytelników przewodnika w fascynującą tematykę Wrzeszcza, przede wszystkim jego architektury. Przy okazji chcemy wyjaśnić kilka kwestii, które na pierwszy rzut oka nie są sporne. Na przykład wyjaśnić, z czego wynikają problemy związane z zasięgiem granic Wrzeszcza. Wskażemy także miejsca, które miały największy wpływ na kształtowanie jego oblicza na przestrzeni dziejów - zachęca Jakub Knera z fundacji Palma.
Przewodnik składa się z opisów 45 ikon architektonicznych Wrzeszcza. Przewodnik składa się z opisów 45 ikon architektonicznych Wrzeszcza.

Nie tylko przeszłość, ale i teraźniejszośćInnymi słowy, przysłuchując się dyskusji - a także zadając pytania po jej zakończeniu - będzie można dowiedzieć się mnóstwa ciekawostek o Wrzeszczu. Autorzy przewodnika podkreślają, że chcą przybliżyć słuchaczom nie tylko historię tej dzielnicy, ale także porozmawiać o tym, jak bardzo zmienia się Wrzeszcz na naszych oczach.

- Nasza dyskusja, podobnie jak zresztą zawartość przewodnika, ma skupić się nie tylko na przyszłości. Chcemy ją zamknąć klamrą współczesności i dlatego wskażemy i wyjaśnimy, które miejsca pełnią obecnie funkcję miasto- czy kulturotwórczą. Przykładem jest ul. Wajdeloty czy ul. Dmowskiego - uzupełnia nasz rozmówca.
Z okazji wydania książki w sobotę i niedzielę odbędzie się impreza pod hasłem "Weekend Architektury Wrzeszcza". Więcej informacji w ramce pod artykułem.

Wydarzenia

Weekend Architektury Wrzeszcza

wystawa, wernisaż, spacer

Miejsca

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (21)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane