Fakty i opinie

Wymiana gruntów pod budowę spalarni. Może pojawić się fetor

Najnowszy artukuł na ten temat

294 mln zł pożyczki na budowę spalarni

Tak ma wyglądać gdańska spalarnia, do której będą trafiać śmieci z ponad 30 pomorskich gmin.
Tak ma wyglądać gdańska spalarnia, do której będą trafiać śmieci z ponad 30 pomorskich gmin. mat. prasowe

W poniedziałek, 6 lipca, rozpocznie się wymiana gruntów, konieczna do rozpoczęcia budowy spalarni odpadów w Szadółkach . Prace potrwają do końca tego roku i mogą spowodować, że znad składowiska śmieci unosić się będzie fetor. Wykonawca inwestycji został zobowiązany do zminimalizowania uciążliwości zapachowych.Czy w ostatnim czasie dokuczał ci fetor z Szadółek?

tak, mieszkam w pobliżu i było go czuć 30%
tak, mimo, że mieszkam z dala od Szadółek 40%
nie, nie zauważyłe(a)m takiego problemu 30%
zakończona Łącznie głosów: 1337
Startuje budowa spalarni odpadów na terenie Zakładu Utylizacyjnego. Zanim jednak rozpoczną się docelowe prace, inwestor - spółka Port Czystej Energii, musi wymienić grunty, na których stanie budynek. O tym, że pojawiła się taka konieczność, by bezpiecznie posadowić instalację, informowaliśmy pod koniec stycznia.

Więcej: Budowa spalarni wymaga wymiany gruntów

Mówiąc obrazowo i w uproszczeniu - ziemia, na której ma być budowana spalarnia, jest pełna zakopanych śmieci. Trzeba je więc wykopać i zastąpić grunt nowym, czystym.

Mogą wystąpić uciążliwości zapachowePort Czystej Energii informuje, że w trakcie prowadzonych prac "mogą nastąpić przejściowe uciążliwości zapachowe względem mieszkańców okolicznych dzielnic."

Symulacja budowy spalarni w Gdańsku Szadółkach.


Wykonawca spalarni jest zobowiązany do zastosowania szeregu metod i środków zaradczych mających zminimalizować uciążliwości (np. dyfuzory i opryski blokujące aktywność złowonną). Zastosowane zostaną również przesypki gliniaste, ograniczające czas ekspozycji wydobytego gruntu. W trakcie realizacji prac prowadzony będzie bieżący nadzór inwestorski, m.in. przez inżyniera kontraktu, aby na bieżąco reagować na zmieniające się warunki i minimalizować mogące powstać uciążliwości.

- Jako inwestor będziemy informować o stopniu realizacji poszczególnych etapów inwestycji. Będziemy również reagować i wymagać rewizji podejmowanych przez wykonawcę spalarni działań, w przypadku niezadowalających efektów tych prac - mówi Sławomir Kiszkurno, prezes zarządu Portu Czystej Energii.

Mieszkańcy już narzekają: w ostatnim czasie śmierdzi bardziejMieszkańcy południowych dzielnic Gdańska, m.in. Jasienia czy Ujeściska narzekają, że te uciążliwości pojawiły się już w minionym tygodniu. Odór czuć było głównie wieczorami. Nasilał się przy deszczowej pogodzie.

- Ostatnie tygodnie to okres wzmożonych, przykrych zapachów w okolicy Zakładu Utylizacyjnego. To przykre, bo uruchomiona zimą bieżącego roku nowa kompostownia dawała nadzieję na zmiany na lepsze - napisali na swojej stronie przedstawiciele Stowarzyszenia Sąsiadów ZU Gdańsk Szadółki - Zbyt dużo procesów przetwarzania odpadów nadal odbywa się w Zakładzie pod gołym niebem. Należy dążyć do ujęcia pod dachem wszystkich złowonnych procesów przetwarzania i składowania odpadów albo trzeba powiedzieć mieszkańcom, iż muszą pogodzić się z faktem, że w odległości 1-2 km, a czasem znacznie większej, od Zakładu, często trudno wytrzymać. Doceniając wysiłek gminy, zarządu i pracowników firmy, jaki włożyli w ten teren w ostatnich latach, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że śmieci wciąż są górą - piszą członkowie stowarzyszenia.

31 stycznia 2020 r. uroczyście otwarto nową kompostownię, dzięki której problem smrodu miał zostać ograniczony do minimum


Inwestor nie podaje kosztów wymiany gruntówJak podkreśla prezes Kiszkurno, na dziś nie można powiedzieć, jaka dokładnie ilość gruntu zostanie wymieniona ani o ile wzrosną przez to koszta inwestycji.

- Wiemy natomiast, że jeśli chodzi o grunt, będzie to maksymalnie 300 tys. m sześc. Cała inwestycja musi być posadowiona na gruntach nośnych, więc wykonawca, podczas prac ziemnych, będzie prowadził badania laboratoryjne potwierdzające osiągnięcie wymaganych właściwości gruntu. Również jako inwestor będziemy prowadzić nadzór w tym zakresie. Koszty związane z wymianą podłoża będą znane po wykonanych pracach, ponieważ rozliczamy wykonawcę w sposób obmiarowy - tłumaczy Kiszkurno.

Utylizacja odpadów w Trójmieście


W lutym, gdy przedstawicielom spalarni wręczano decyzję o 270 mln zł dofinansowania unijnego dla spalarni, prezes Kiszkurno pytany przez nas o koszta wymiany gruntów, mówił:

- Dodatkowe koszta z tym związane wyniosą od kilku do kilkudziesięciu milionów złotych. Liczymy, że zamknie się to w kilkunastu milionach.
Budowa spalarni potrwa do roku 2023 - wg harmonogramu w połowie tego roku nastąpią prace wykończeniowe, a następnie wykonawca przystąpi do prac rozruchowych instalacji. Przekazanie zakładu do użytkowania zaplanowane jest na koniec 2023 roku. Koszt budowy spalarni w Gdańsku to 506,9 mln zł.

Nieruchomości Szadółki

3 POKOJE/ HALA GARAŻOWA/ NOWE BUDOWNICTWO/ JASIEŃ
439 000 zł
Gdańsk Szadółki
JASIEŃ/ MOŻLIWOŚĆ ZROBIENIA DWÓCH POKOI
310 000 zł
Gdańsk Szadółki
2 Pokoje / Balkon / 2019 rok budowy
380 000 zł
Gdańsk Szadółki

Opinie (280) ponad 10 zablokowanych

 • (32)

  Jestem ciekaw czy ten fetor w końcu zniknie..współczuję mieszkańcom okolic.

  • 86 33

  • kto im kazał (19)

   osiedlać się koło wysypiska? siłą ich tam zmuszali do zamieszkania?

   • 24 25

   • a kto wybodował tam mieszkania? za czyim pozwoleniem? (11)

    • 20 14

    • i co z tego, że wybudował? (10)

     Wy mentalnie jesteście przyzwyczajeni, że powinno być pozwolenie z urzędu na każdy aspekt życia. Widocznie te mieszkania były przewidziane dla głupich klientów. Albo dla takich, którzy lubią zapach śmieci. Nikt nikomu na siłę tam zamieszkiwać nie kazał.

     • 32 11

     • (9)

      Trzeba bylo tam nie dawac pozwolenia deweloperom tłumoku pancerny z UM.

      • 10 20

      • Urzędas w UM (8)

       ma myśleć za ciebie? Tak jak pisałem, mentalność niewolnicza. Pozwolenia na budowę jak najbardziej. Jeśli ktoś ryzykuje inwestycją w takim miejscu, to jego problem. Jeśli ktoś decyduje się potem tam zamieszkać to też jego problem. Reszta nie ma zamiaru płacić za czyjąś głupotę. Swoją drogą, urzędasy byli pewnie zaskoczeni, że jakiś inwestor zaryzykuje inwestycję mieszkaniową koło wysypiska. No, ale jak widać różni są klienci.

       • 25 3

       • (1)

        Kłamstwa urzędników o zamknięciu kwatery składowania śmieci (jakoś 10 lat temu, 3 wybory prezydenta miasta temu) czy o kompostowni, które miały zlikwidować fetor to też "myślenie za obywatela"?
        Cała tamta okolica objęta była festiwalem kłamstw Urzędu Miasta - jak choćby "Tramwaj do Fashion House", kompleks handlowo-wypoczynkowy (który okazał się kolejnym parkiem magazynowym) o których ciągle zapewniano i naganiano klientów deweloperowi.

        • 13 12

       • tak, naganiano

        armia urzędników z batem poganiała klientów. Jak czytam taką argumentację to ogarnia mnie śmiech. No ale jak ktoś nie ma mózgu i we wszystko wierzy co usłyszy od urzędasa, księdza czy kogokolwiek....

        • 15 5

       • To nie do końca tak jak myślisz (2)

        Najpierw Biuro Rozwoju Gdańska robi plany miejscowe, przeznaczające tereny przy wysypisku pod mieszkaniówkę. Albo lokalizujące przemysł blisko osiedli mieszkaniowych (Kokoszki na przykład)

        • 8 4

       • kurde, nie wiem jak prościej napisać (1)

        Jak mam zamiar kupić dom/mieszkanie, to sam lookam co jest w okolicy, jaki jest plan zagospodarowania itp. itd. Jak widzę, że w okolicy jest wysypisko to sę myślę "no tak, będzie śmierdzieć, śmieci zawsze śmierdzą. Choćby nie wiem jaką szczelną kompostownię zrobili to i tak będzie śmierdzieć. Jak widzę, że planują wybudować w okolicy autostradę to też rezygnuję. Może są ludzie, którym nie przeszkadza smród. A może są po prostu głupi. Urzędas może sobie zaplanować tereny mieszkalne nawet na byłym poligonie, ale to twoja broch, żeby sprawdzić grze kupujesz ziemię. Nikt za ręce prowadzić nie będzie. Dorośnijcie w końcu i bierzcie odpowiedzialność za swoje czyny, a nie wieczne zwalanie winy na kogoś innego.

        • 12 2

       • Proste

        Nie wiesz jak to działa? Kupuję bo jest taniej ze względu na smród, a potem narzekam, jak zlikwidują wysypisko to się ustawiłem.

        • 4 1

       • Urzędnik (2)

        Jest od tego żeby myśleć. I tak, powinien myśleć również za Kowalskiego. On nie na obowiązku znać wszystkich zakładów w okolicy kilku km. Dla mnie te wszystkie posty typu, dobrze im tak po co kupowali mieszkania, to działania agencji PR Szadółek. Nie wyobrażam sobie, że ktoś inny może być aż tak zawistny, żeby bezinteresownie takie rzeczy pisać w internecie.

        • 2 5

       • nie wiem z jakiego kołchozu

        przybyłeś, ale twoja filozofia rodem z PGR w Podlaskiem. Myśli to się za dzieci lub niepełnosprawnych umysłowo. Nie wiem do jakiej grupy należysz. W domu też ktoś za Ciebie myśli?

        • 3 1

       • na pewno urządnik za 2k/ms będzie badał każdy aspekt, żeby szanowny Kowalski mógł wydać swoje pół miliona rozsądnie. Dorośnij i bierz odpowiedzialność za swoje czyny. Państwo nie ma być twoją niańką

        • 1 0

   • Do mnie nad ranem o 4:00 przyszli, kazali podpisać kredyt i dali klucze.

    Na początku nie chciałem, ale jeden mnie szturchnął, a drugi zrobił groźną minę.

    • 33 3

   • Tanie mieszkania

    Ludzie rzucili się na tanie mieszkania wybudowane na tanim gruncie, wysypisko było prędzej i każdy wiedział jakie ma sąsiedztwo. Chcieli tanie mieszkania to maja a teraz żale i ból D.....

    • 22 2

   • Kłopot z tym że smród zaczyna coraz częściej dolatywać do dzielnic na których nigdy się nie pojawiał. (3)

    Np. Dolna Orunia, Lipce, Stary Chełm, itd.

    • 18 2

    • więcej śmieci

     więcej smrodu. Zacznij segregować

     • 8 4

    • (1)

     Mam mieszkanie na Chełmie od lat 90 i zdarzało się czasem że zaśmierdziało jak odpowiednio wiatr zawiał. Ostatnio mniej jest takich przypadków więc nie wymyślaj że teraz nagle zaczęło dolatywać.

     • 3 5

     • Chyba straciłeś węch na starość...

      • 0 0

   • Nie tylko w okolicach, na Morenie też śmierdzi i to okropnie!

    • 7 1

  • na morenie (2)

   często wali jak ze swawojki

   • 11 3

   • co to jest swawojka? (1)

    • 5 2

    • eto po angliskiam jazyku

     • 4 0

  • Nie zniknie. Spalarnia nie bedze spalala odpadów "bio", ktore sa odpowiedzialne za ten smrod. One dalej beda kompostowane. Szkoda, ze tak mala wiedza jest w tym temacie... Pewnie stad takie poparcie mieszkancow dla spalarni.

   • 20 1

  • Pytanie do UM! (5)

   Czemu nie powiecie ludziom wprost - śmierdziało, śmierdzi i będzie zawsze śmierdzieć! Czy dlatego, ze developerka ma tam budować a oszukiwani ludzie wciąż maja kupować mieszkania? Od kilkunastu lat oszukujecie ludzi obiecując jakieś inwestycje wiedząc, ze smród pozostanie.

   • 9 4

   • Nie jesteśmy rodzicami kupujących tam mieszkania (1)

    Nie będziemy was za rączkę prowadzić. Jesteście chyba dorośli.

    • 4 4

    • nie byłbym tego taki pewien patrząc na sondaże wyborcze, widzę że większość obywateli woli jak się ich wyręcza z myślenia

     • 3 0

   • (1)

    Wystarczy sprawdzić w internecie że jest nieopodal wysypisko śmieci. Na prawdę potrzebny Ci do tego urzędnik. Wpisz sobie w Google UM i zadzwoń do nich, niech Ci powiedzą gdzie najlepiej na wakacje jechać w tym roku.

    • 6 1

    • BardzieJ mi chodzi o stanowisko UM. Kluczą i ciagle gadają o jakiś inwestycjach i tym samym sugerują, że za jakiś bliżej nieokreślony czas smrodu nie będzie. Nie sądzisz, że to trochę nie fair?

     • 6 2

   • Przepraszamy

    Mieliśmy Was za poważnych dorosłych ludzi. Gdyby nas ktoś uprzedził, że nie grzeszycie inteligencją, to byśmy powiedzieli wam, że w okolicy jest wysypisko śmieci.

    • 4 0

  • ponoc władze wysypiska rozpisały przetarg na zakup duzej partii perfumów od Dior'a

   będzie pachniało a nie smierdziało

   • 0 0

  • wątpię

   do nowo budowanej spalarni z gdańska będzie pochodziło jakieś 20% wsadu
   resztę śmieci będą zwoziły ciężarówki z polski i świata
   - a jak wiadomo więcej śmieci to więcej smrodu
   te śmieci będzie trzeba posortować więc nie trafią prosto do pieca (przynajmniej nie powinny jeśli zdrowie mieszkańców jest ważne ) tylko będą leżały pachnąc w kolejce do posortowania i spalenia

   • 0 0

 • Sezon na "my tam mieszkamy i nic nie czujemy... (8)

  ...to plotki. Kredyt? Do 2073, a co?" uważam za otwarty

  • 90 30

  • mieszkamy i czujemy.
   bardzo Pan zabawny i sprytny się okazał dzięki temu komentarzowi

   • 24 9

  • do 2073 ??? hmmm ciekawe..... (2)

   pewnie powinno się wyburzyć Jasień, Ujescisko, Chełm, Morenę, bo tam tez czuć, i wszystkich upchać w falowcać na Zaspie...

   • 22 8

   • A gdzie na Zaspie jest falowiec? (1)

    • 9 1

    • O ten jeden sie w sumie czesto toczy dyskusja. O ten tuz przy petli tramwajowej Zaspa.

     • 2 0

  • Januszku

   Ty pewnie jesteś z jakiejś rozpadającej się kamienicy z Wrzeszcza bez kredytu bo mieszkanie po babci.. powinno być fajnie ale jednak coś jest nie tak skoro piszesz taki komentarz, coś Cię piecze tyłek

   • 11 8

  • (2)

   Ktoś widocznie ma problem ze ktoś mieszka sobie dalej od miasta a nie bliżej. Najlepiej żebyśmy zaczęli budować bloki po 20 pięter zaczynając od starówki i wtedy się wszyscy zmieszczą bliżej z dala od wysypiska.

   • 3 5

   • W Gdańsku nie ma Starówki... (1)

    • 5 2

    • Ale jest starowka. Jak w kazdym starym miescie. Nawet jesli to reprodukcja.

     • 1 1

 • Na szczęście nie mieszkam w linii oddziaływania wysypiska. (4)

  • 53 8

  • przecież ono ma wspływ na cały Gdańsk! wszędzie smród (3)

   • 20 5

   • w dzielnicy Osowa nie śmierdzi. (2)

    W Oliwie czy Żabianka też nie czułem.

    • 13 3

    • (1)

     Tak jak pisałem, na Chełmie też bardzo żadko. Musi popadać trochę, potem zrobić się ciepło, do tego jeszcze wiatrmusi wiać w stronę chelmu. Wtedy może się zdarzyć że śmierdzi. No ale nie za trollom płacą. Nie ma mówić prawdy tylko pisać że w całym Gdańsku śmierdzi.

     • 6 4

     • To raczej Gdańskie pelikany, które za normalną uznają sytuację, z której naśmiewa się cała Polska jeżdżącą obwodnicą.

      Przecież to wina wiatru i deszczu, że śmierdzi kilka kilometrów dalej, w centrum miasta. Przecież nie niekompetencji władz nam jaśniejących.

      • 6 2

 • (3)

  Przecież tam śmierdzi cały czas.

  • 173 13

  • Dlatego nie czuć Szadółek , przyzwyczajeni

   • 4 1

  • Wykonawca zobowiązał się (1)

   do zminimalizowania fetoru.

   Pracownicy będą stać i pryskać odświeżaczem powietrza:D

   • 11 0

   • Rozdzadzą choinki zapachowe na okolicznych osiedlach

    • 1 0

 • Fetor w Gdansku to norma (10)

  Zadna nowość , brak dbałości o realne problemy mieszkańców to norma.
  Włodarzom miejskim miejskim marzą sie kariery w PE albo krajowa polityka .
  Zarządzanie miastem ........po co , poczekamy na dyrektywy z Berlina .....możne jakaś posadka się tez tam trafi .

  • 168 52

  • wypPAD pissowski (8)

   trolku

   • 17 29

   • (7)

    Bo co, żelazem będziesz wypalał w ramach jednoczenia wszystkich Polaków?

    • 15 10

    • nigdy nie chciałbym się z wami jednoczyć, pissowski ludzie (6)

     nie pochlebiajcie sobie. Wystarczy, że jestem zmuszony płacić za wasze 500+ i inne jałmużny.

     • 12 10

     • (3)

      Za PO też płaciłeś. Tyle że nie szło na 500+.

      • 12 5

      • Ale to było tylko dla nas, a nie tej patologii (2)

       My to co innego - młodzi wykształceni bogaci europejczycy z wielkich miast.
       Po prostu królowie życia

       • 8 4

       • nie (1)

        po prostu chodzimy do pracy. Nie podoba nam się, że nam zabierają żeby oddać nierobotnym i kupić ich głosy.

        • 6 7

       • Lepiej jak zabierali i brali sobie do kieszeni i dawali UBekom na wielotysięczne emerytury.

        • 5 2

     • Co ?

      Lewych fakturek juz nie akceptuja ???

      Zawsze mozesz jeszcze na zmywak do Brukseli pojechac , choc to ciezka praca a ty pewnie pracowac nie bardzo lubisz .

      • 4 1

     • I vice versa.

      • 0 0

  • O tu się trafił hardy troll. Pracuje na awans na starszego hejtera.

   • 3 3

 • Tam będzie śmierdzieć zawsze (15)

  Należało spalanie postawić w Wiślince a nie na wzgórzu na nawietrznej. Gdańsk dostanie smród a potem smród i dioksyny. Fatalna lokalizacja, do tego, poteźne blisko 100mln koszty wymiany gruntu - za tyle można było kupić całą nową działkę w Wiślince.
  Ciekawe w którą stronę miasto zamierza się rozwijać skoro nie na południe

  • 200 14

  • ale o to chodzi by takie miejsca były w miejscach oddziaływania dla miasta...
   w spalarnia porcie, Szadółki, EkoDolina...
   Z gratisami dla mieszkańców :)

   • 8 1

  • Czemu akurat w Wiślince ? (3)

   Było trzeba zrobić spalarnie dużo poza miastem , tam gdzie ludzi nie ma i tyle , nawet 50km , od miasta, tylko ze zaraz by się zaczelo ze nie ma komu pracować bo daleko , a smieciarki musiały by dużo jezdzic

   • 12 4

   • Tyle że Wiślinka

    jest 12 km od centrum i jakieś 5 od rogatek Gdańska

    • 8 0

   • (1)

    Ano temu, że już jest tam hałda pestycydów...ta spalarnia to jak wisienka na torcie dla Wiślinki.

    ....a 50km od miasta, wariactwo.... ?! Koszt wywozu śmieci ?!

    • 7 3

    • tylko około 20% śmieci spalanych w tej spalarni będzie z Gdańska

     reszta będzie przyjeżdżała z kraju i zagranicy więc im bliżej portu tym lepiej

     • 9 0

  • Ta lokalizacja w Wiślince ... (5)

   Kilometr w lini prostej od rezerwatu Ptasi Raj to faktycznie świetna lokalizacja. Zresztą po co rozkładać śmieci na dwa miejsca i ponosić związane z tym koszta logistyczne jak można składować i spalać w jednym miejscu..

   • 14 12

   • Kogo obchodzi jakiś ptasi raj? (4)

    co jest wazniejsze,ptak czy człowiek do cholery? Jesz ptaki czy ludzi? Mam gdzies ptactwo,robale i inne raspudy! Zwierzaki do Zoo i tyle

    • 8 24

    • Nooo jem ptaki (2)

     ...więc nie zależy mi żeby ludzie byli smaczni. Kij z ludzmi

     • 6 1

     • jesz ptaki? Taki obrońca ptaków? (1)

      wpitalaj piasek z ekotrocinami z Szadółek

      • 1 3

      • A po co?

       skoro mogę zjeść eko bażancika nieskażonego dymem ze spalanych mebli kuchennych

       • 3 0

    • Ptaki powinny dostawać 500+ i wcześniejszą emeryturę.

     Chore i samotne rentę a młode wyprawkę na gniazdo.

     • 6 1

  • (2)

   Może to miasto sie rozwija w złym kierunku. Zostawić śmietnisko gdzie jest, a osiedla budować w wiślince- dużo lepsze miejsce do mieszkania niż jakieś kowale czy szadólki

   • 11 1

   • Dopóki poziom morza się nie podniesie

    będzie płacz, że woda przeszkadza i jak kupowali przy wałach to deweloper nie ostrzegł że może się podnieść

    • 3 0

   • Bo Wiślinkę niedługo zaleje woda?

    • 3 1

  • Jak Dubaj w stronę morza.

   • 1 0

 • Mądrość ludowa - nie ruszaj g........ bo będzie śmierdziało . (4)

  Skoro rozgrzebią stare wysypisko śmieci , to nie może , ale na bank , będzie capiło na całą okolicę .

  • 159 1

  • Od smrodu jeszcze nikt nie umarl

   A swieze powietrze wybilo armie Napoleona

   • 6 10

  • to fakt, a w dodatku mydlenie oczu

   to nie jest "wymiana gruntu" skoro wykopują śmieciowisko, a nie np. glinę. Opróżnianie szamba też można nazwać "poszukiwaniem złota", ale nic to nie zmieni.

   • 21 0

  • Mnie interesuje najbardziej co oni zrobią z tym wykopanym i śmierdzącym gruntem (1)

   Wywiozą do morza? Usypią hałdę w innym miejscu? Czy zutylizują go, ale do tego czasu będzie tam gdzie jest i "niestety troszkę jeszcze pośmierdzi" ? O tym w artykule nie ma ani słowa!

   • 11 0

   • Kris

    Najprawdopodobniej na wysypisko. Pewnie gdzieś będzie wywieziony i złożony, bo skoro to są śmieci pomieszane z ziemią, nie nadają się do spalenia ani do recyklingu.

    • 1 0

 • Zminimalizuja smrod? (8)

  Co beda rozpylac dezodorant?

  • 126 3

  • zatrudnia kilku studentow na zlecenie i beda wachlowac przeganiajac smrod w druga strone

   • 18 0

  • Lawendę..

   Będą rozpylać.

   • 9 0

  • Wystarczyło

   przeczytać ze zrozumieniem to byś poznał nowe słowo i nie zadawał głupich pytań.

   • 1 6

  • Wywiozą ciebie do Świecia.

   • 3 3

  • Powieszą zielone choinki zapachowe

   • 1 0

  • Dulkiewicz wyasygnowala 2160zł na zakup choinek zapachowych ktore porozwiesza na ogrodzeniu wysypiska.

   • 5 1

  • Iperyt.

   • 0 0

  • Byłoby g...no w lesie.

   • 0 0

 • Dalej budują tą rakotwórczą spalarnie w centrum Gdańska? (13)

  Czy jakaś władza wkońcu zrobi z tymi sprzedawczykami porządek ?

  • 121 30

  • Rakotwórcza spalarnię to masz w Nowym Porcie. (2)

   Port serwis.

   • 25 5

   • teraz budujemy drugą tylko 15 razy większą

    • 13 0

   • spalarnia w nowym porcie spala rakotwórcze substancje i przerabia na nieszkodliwy popiół

    spalarnia w szadółkach będzie spalała nieszkodliwe odpady i przerabiała na rakotwórcze popioły

    nie wiem co gorsze ale wydajność tej w szadółkach będzie jakieś 10 -20 razy większa

    • 12 2

  • Szadóły to teraz centrum? (1)

   Komuś za bardzo weszły ulotki dewelopera.

   • 19 7

   • Smród z dobrą lokalizacją, bo do Śródmieścia i na Che)łm ma kilka minut:)

    • 3 0

  • A co takiego jest rakotwórczego w spalarni? (4)

   • 6 17

   • to samo co w spalaniu smieci w palenisku w domu (3)

    • 7 3

    • (2)

     To teraz sobie popatrz na instalację spalania (filtry) w domu a w przemysłowej spalarni.
     :)

     • 4 6

     • filtry w przemysłowej spalarni nie wyłapują substancji rakotwórczych tylko zmniejszają zapylenie (1)

      stąd duża wysokość komina która zapewnia rozprowadzenie dioksyn na większy obszar w mniejszym stężeniu

      • 5 1

      • a że zbiornik straszyn to w lini prostej 2 kilometry od spalarni

       to razem z wodą pitną związki rakotwórcze trafią do prawie całego Gdańska

       • 11 0

  • A kto normalny kupuje mieszkanie na Szadółkach? (1)

   Chcieliście cena czyni cuda to macie. Od zawsze było tam wysypisko i śmierdziało na całą okolicę. Zadaszenie nic nie zmieni.

   • 11 4

   • z 60 metrowym kominem

    pytanie będzie brzmiało:
    kto normalny kupuje mieszkanie na zachód od szadółek (czyli jakieś 60% Gdańska)

    • 7 0

  • "centrum Gdańska"

   hahahahahahaha

   • 9 5

 • Obiecanki cacanki (3)

  I tak już od wielu lat

  • 72 5

  • Mamy demokrację podobno. (2)

   Ktoś ich wybrał.

   • 6 0

   • pamiętam jak mamili ludzi stokami narciarski na zamkniętej już niedługo hałdzie (tak z 20 lat temu :P tak i już wtedy mówili że już niedługo przestanie śmierdzieć) ...

    • 1 0

   • Kazdego ktos wybral, ale nikogo nie da sie odwybrac i tu lezy pies pogrzebany.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.