• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Wymyśl imię związane z Gdańskiem i wygraj nagrodę za 1500 zł

Ewelina Oleksy
19 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Tak z bliska wygląda walczak, dla którego poszukiwane jest imię. Tak z bliska wygląda walczak, dla którego poszukiwane jest imię.

Jak ma nazywać się walczak, czyli najważniejszy element Portu Czystej Energii? Możesz o tym zdecydować! Właśnie startuje konkurs na imię dla serca powstającej w Gdańsku spalarni odpadów i elektrociepłowni. Zgłoś swoją propozycję już teraz. Jeśli wygrasz, zgarniesz nagrodę o wartości 1500 zł.Każdy może zgłosić propozycję na imię dla walczaka w Porcie Czystej Energii przez najbliższy tydzień, czyli do 25 kwietnia.

Proponowana nazwa musi jednak nawiązywać do historii Gdańska, regionu lub jego mieszkańców.

Nagroda główna o wartości 1500 złotychSpośród nadesłanych propozycji, komisja konkursowa wyłoni pięć najciekawszych imion. To z nich czytelnicy Trojmiasto.pl wybiorą później w głosowaniu zwycięzcę. Na finalistów czekają nagrody: m.in. roczne Karty Turysty Visit Gdańsk z pakietem "Zwiedzanie" oraz zestaw materiałów edukacyjnych dotyczących ochrony środowiska.

Nagrodą główną dla autora zwycięskiego imienia jest nagroda rzeczowa samodzielnie wybrana przez laureata, o wartości 1500 zł o charakterze sportowym, turystycznym czy rekreacyjnym. Zwycięzca będzie również gościem honorowym podczas uroczystego chrztu walczaka.


Co to takiego ten walczak?Walczak to podstawowy i najwyżej usytuowany element kotła parowego. Jest jednym z najważniejszych elementów technologicznych budowanej w Gdańsku instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych, czyli: spalarni i elektrociepłowni.

Zadaniem walczaka jest oddzielanie wody od pary, która trafia do turbiny, po wcześniejszym przegrzaniu do temp. ok. 400 st. C, napędzając generator energii.

 • Montaż walczaka, dla którego poszukiwane jest imię nawiązujące do Gdańska.
 • Montaż walczaka, dla którego poszukiwane jest imię nawiązujące do Gdańska.

Dwa etapy konkursuKonkurs składa się z dwóch etapów:
 1. nadsyłanie propozycji do 25 kwietnia - uczestnicy wymyślają imię nawiązujące do historii Gdańska, regionu lub jego mieszkańców. Ze wszystkich nadesłanych propozycji komisja konkursowa wybierze piątkę finalistów,
 2. głosowanie - każdy będzie mógł zagłosować na swojego faworyta.

Będzie chrzest - 16 majaZwycięskie imię zostanie nadane walczakowi podczas uroczystego chrztu 16 maja.

- Każda branża ma swoje tradycje i święta. Chrzest walczaka jest dla elektrociepłowni momentem szczególnym. To nie tylko zakończenie ważnego etapu inwestycji, polegającego na montażu instalacji kotła. To również prawdziwe święto dla wszystkich realizujących ten projekt - mówi Sławomir Kiszkurno, prezes zarządu Portu Czystej Energii. - Zapraszamy wszystkich do udziału w konkursie - można nie tylko zdobyć nagrody, ale także trwale zapisać się w historii Gdańska.
 • Montaż walczaka, dla którego poszukiwane jest imię nawiązujące do Gdańska.
 • Montaż walczaka, dla którego poszukiwane jest imię nawiązujące do Gdańska.

W Szczecinie "Angel" i "Stefan", w Bydgoszczy "Wisła"Nadawanie imion walczakom to tradycja w elektrociepłowniach. I tak: w Krakowie jest "Krakowiak", w Bydgoszczy "Wisła" i "Brda", a w Szczecinie "Angel" i "Stefan".

Jak będzie w Gdańsku? To się niebawem okaże.

- Gdańsk to miasto ludzi kreatywnych, dlatego jestem przekonana, że walczak otrzyma ciekawe i oryginalne imię. W takich sytuacjach na naszych mieszkańców zawsze można liczyć. Przypomnę, że przy okazji największej drogowej inwestycji, gdańszczanie wymyślili dla tarczy drążącej tunel pod Martwą Wisłą imię pochodzące od półlegendarnej księżniczki - Damroki. Teraz ta tradycja stanie się również udziałem Portu Czystej Energii - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Film z końcówki stycznia tego roku:


Port Czystej Energii w Gdańsku powstaje na działce zlokalizowanej wewnątrz Zakładu UtylizacyjnegoMapka. Trafiać będą do niej śmieci resztkowe, czyli te nienadające się do recyklingu, z terenu 35 pomorskich gmin. Zimą spalarnia dostarczy ciepło do ok. 20 tys. gospodarstw domowych, a latem nawet do 70 tys. mieszkań (do ogrzania wody). Koszt instalacji wyniesie blisko 600 mln zł, z czego blisko 271 mln zł pokrywa dofinansowanie unijne.

Konkurs zakończony

Roczne Karty Turysty Visit Gdańsk
pytanie otwarte

zakończony 25.04

Roczne Karty Turysty Visit Gdańsk

Rozdaliśmy

5 nagród

Szczegóły konkursu

Nadaję Ci imię… No właśnie jakie?

Zgodnie z tradycją walczaki – kluczowe elementy elektrociepłowni – otrzymują imiona podczas uroczystego chrztu. Nie inaczej będzie w Porcie Czystej Energii w Gdańsku - zakładzie, który wytworzy zieloną energię i ciepło z odpadów nienadających się do recyklingu. Uroczysty chrzest gdańskiego walczaka odbędzie się w maju.

Wcześniej jednak zapraszamy Was do wzięcia udziału w konkursie na imię dla walczaka. Każdy uczestnik może zgłosić swoją propozycję, nawiązującą do historii Gdańska, regionu lub jego mieszkańców. Następnie komisja konkursowa wyłoni finalistów, spośród których Czytelnicy Trojmiasto.pl wybiorą w głosowaniu zwycięzcę. Na finalistów czekają nagrody m.in. roczne Karty Turysty Visit Gdańsk, a autor wybranego imienia otrzyma dodatkowo nagrodę rzeczową o wartości 1500 złotych.

Włącz się do zabawy. Jeszcze więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Czas trwania konkursu

19.04.2022 g. 08:00 - 25.04.2022 g. 14:00

Nadesłano 1192 odpowiedzi

Zwyciezcy

Kamil P., Kamila W., Karolina M., Małgorzata W., Marcin P.

Zobacz nagrodzone odpowiedzi

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (121)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane