• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wyniki plebiscytu na najciekawszą inwestycję mieszkaniową 2012 roku

Ewa Budnik
25 marca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
  • Aquasfera, chociaż w swoim założeniu jest niezależnym kompleksem mieszkaniowym nawiązuje do otaczającej ją zabudowy.
  • Wizualizacja Aquasfery - części mieszkalnej i kompleksu rekreacyjno-rozrywkowego - po zakończeniu budowy.
  • Balkony na dziobie to kolejne pokłady wielkiego statku.
  • Burta i wyższe pokłady podkreślone materiałami różnego rodzaju.
  • Aquasfera, czerwiec 2012 roku.
  • W parterze powstały lokale użytkowe - miejsce na sklepy i lokale usługowe.
  • Plac zabaw dla dzieci.
  • Strefa wejścia do budynku.


Emocji nie brakowało do ostatniej chwili. W ciągu ostatnich dni głosowania niemal co godzinę zmieniał się lider zestawienia najciekawszych inwestycji mieszkaniowych. Zadecydował ostatni weekend: dzięki głosom oddanym w sobotę i niedzielę wygrało osiedle Aquasfera.





Jaki czynnik (poza ceną) jest ważniejszy przy wyborze nowego mieszkania?

Założenie projektowe Aquasfery bardzo mocno podporządkowane jest tworzeniu centralnych, miejskich przestrzeni. Poza czterema dużymi budynkami wielorodzinnymi powstanie tu - połączone z częścią mieszkaniową - centrum rekreacyjno-rozrywkowe z kompleksem basenów.

- Taki profil projektu Aquasfery wynika z potrzeb rynku. W Redzie powstają setki mieszkań. Musimy dbać, aby powstawała tu nie tylko sypialnia Trójmiasta, ale kompleksowo urządzone miasto, gdzie ludzie będą mieszkać i spędzać wolny czas. Obok budynków mieszkaniowych powstanie nie tylko aquapark, ale centrum, w którym widzielibyśmy kompleks rekreacyjny z saunami, fitness, korty do squasha, tory do gry w kręgle, mała gastronomia i handel - tłumaczy Adam Mierzejewski, menedżer projektu Aquasfery z firmy Semeko. - Z naszej wiedzy wynika, że w Polsce powstaje jeszcze jeden podobny projekt - w Radomiu. Ale tylko w Aquasferze mieszkańcy do kompleksu rekreacyjnego będą mogli dotrzeć wewnętrzną komunikacją.

Prace ziemne przy budowie kompleksu rekreacyjnego zostały już rozpoczęte, ale deweloper nie może jeszcze precyzyjnie określić terminu jego oddania. Deklaruje jednak, że z basenów korzystać będzie można na pewno, kiedy do Aquasfery wprowadzać się będą mieszkańcy ostatniego budynku.

W pierwszym budynku osiedla, który pozwolenie na użytkowanie uzyskał w 2012 roku, oddanych zostało 91 mieszkań. W całym kompleksie będzie ich około 600. Budynki osiedla swoim kształtem i wyrazem przestrzennym przypominają imponujące wielkością statki. Na elewacji maluje się burta i przewyższające ją górne pokłady.

Lokalizacja Aquasfery sprawia, że jej mieszkańcami są rodziny, których codzienne życie i praca związane są z Trójmiastem. Blisko stąd do dworca w Redzie, gdzie zatrzymuje się kolej podmiejska SKM oraz do obiektów zapewniających komfortowe życie - sklepów, szkół, przedszkoli, przychodni zdrowia.

- Z rozmów z naszymi klientami wynika, że Reda - właśnie ze względu na walory komunikacyjne i infrastrukturalne - staje się alternatywą do zamieszkania w Gdyni Zachód czy Gdyni Północ - podkreśla Adam Mierzejewski.

Mieszkańcy Królewskiego Wzgórza szczególnie doceniają wewnętrzne przestrzenie między budynkami. Mieszkańcy Królewskiego Wzgórza szczególnie doceniają wewnętrzne przestrzenie między budynkami.
Drugie miejsce w naszym plebiscycie, a tym samym pierwsze miejsce w Trójmieście, zajęło zlokalizowane przy ul. Myśliwskiej w Gdańsku osiedle Królewskie Wzgórze (Allcon). W 2012 roku pozwolenie na użytkowanie uzyskały tu kolejne dwa budynki.

Osiedle zaczęło powstawać wiosną 2007 roku. Od tego czasu powstało tu 13 budynków wielorodzinnych. Kolejne są w budowie, docelowo będzie ich 21. Osiedle powstaje w jednym z najintensywniej zagospodarowywanych obszarów Gdańska. Lokalizacja będzie jeszcze cenniejsza, kiedy u zakończenia ulicy Myśliwskiej działać zacznie przystanek Pomorskiej Kolei Metropolitarnej.

Projekt inwestycji powstał w pracowni MS Architect Marcina Sieńkowskiego.

Od strony al. Zwycięstwa zaprojektowane zostały także lokale usługowe oraz ogólnodostępny parking dla gości. Od strony al. Zwycięstwa zaprojektowane zostały także lokale usługowe oraz ogólnodostępny parking dla gości.
Pierwsze miejsce w Gdyni (czwarte na liście wyników) zajął Altus (Invest Komfort), którego powstania nie mógł zignorować nikt, kto porusza się wzdłuż głównej osi komunikacyjnej Trójmiasta. Dominanta kompleksu sięga siedemnastu kondygnacji, ostatnie piętra zaaranżowane zostały jako apartamenty, z których oglądać można Trójmiasto i Zatokę Gdańską. Na dachach niższych części powstały ogólnodostępne tarasy, także z placami zabaw dla dzieci. Wjazd na teren kompleksu możliwy jest zarówno od al. Zwycięstwa, jak i od ul. Legionów.

Projekt Altusa powstał w pracowni BJK Architekci.

W ciągu czterech tygodni trwania plebiscytu oddano łącznie 13 249 głosów. Taka ilość głosów świadczy o rosnącym zainteresowaniu mieszkańców Trójmiasta architekturą mieszkaniową i rosnącej potrzebie jej oceny - aprobowania projektów, które w znaczący i pozytywny sposób zmieniają oblicze Trójmiasta. W czołówce znalazły się inwestycje, które równie mocno zasługiwałyby na miejsce na podium, m.in. Aura Gdańsk, Awiator, Kamienica Moderna, Nowy Horyzont czy Nadmorski Dwór.

O projekcie Aquasfery mówi Justyna Rzedzicka, architekt prowadzący projekt Aquasfery z pracowni projektowej Semeko.

Jaka idea przyświecała powstawaniu projektu Aquasfery?

Inspiracją dla tego przedsięwzięcia były statki stojące na redzie tuż przed wpłynięciem do portu. To podwójne nawiązanie - z jednej strony do nazwy miasta, z drugiej do położenia Redy u wjazdu Trójmiasta. Budynki mieszkalne, które tu powstaną mają nazwy oceanów. Ostatni - czwarty, nazywał się będzie Port. Wnętrze każdego z nich nawiązuje do morskiego klimatu.

Budynki Aquasfery są dużych rozmiarów. Jak, pani zdaniem, wpisują się w otoczenie?

W sąsiedztwie Aquasfery zakończyliśmy budowę osiedla Przy Młynie. Ostatnie budynki tej inwestycji były nieco większe. To celowe działanie, zależało nam na płynnym przejściu od jednej zabudowy do kolejnej, aby nie powstała powodująca dyskomfort przepaść w skali.

Na elewacjach ostatnich budynków osiedla Przy Młynie zastosowaliśmy także materiały, które potem znalazły kontynuację na elewacji Aquasfery. Dzięki tej przemyślanej kontynuacji powstaje spójna w odbiorze, ale jednak różnorodna architektonicznie zabudowa.

Na elewacji wyraźnie maluje się burta i przewyższające ją górne pokłady. Te ostatnie szczególnie widoczne są ze względu na uporządkowany rysunek balkonów widocznych na sylwecie budynków w "części dziobowej". Rufa nie jest już tak rozrzeźbiona. Nie bez znaczenia są tu także przeszklenia. Kolorystyka budynków nawiązuje do barw oceanicznych kolosów. Światło ciekawie załamuje się na elewacjach w zależności od pory dnia i kąta padania światła.

Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.

Opinie (75) 6 zablokowanych

  • zadne z tych osiedli .........................

    albo zbyt drogie , albo położone tak ze musiałbym wstawać o 4 rano

    • 0 4

  • ach ta przestrzeń

    szkoda że tylko na obrazkach

    • 1 0

  • semeko to wybudowało więc unikajcie tej inwestycji

    Ja kupiłem mieszkanie od tej firmy. Na pierwszy rzut oka z daleka ładne osiedla, ale Grzyb w ich inwestycjach to standard. Ta firma z założenia nie uwzględnia reklamacji. Nie przekazuje dokumentacji budynków bo twierdzi że po wybudowaniu to oni są właścicielami i przekazują ją sobie. Do wspólnot już nie trafia. A to tylko kropla w morzu tego co się dzieje. Ich inwestycje z daleka się ładnie prezentują ale problemów i przekrętów przy tych blokach kupując mieszkanie się nie spodziewasz. Nie szukasz problemów - omijaj.

    • 1 1

  • Zgadzam się z pierwszym miejscem w Gdynii. Altus jest bardzo udaną inwestycją

    • 0 0

  • architekt prowadzący

    jakiż piekny eufemizm, żeby nie powiedzieć, kto był autorem.... rewelacja

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane