• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wypadek na bungee. Instruktor skazany

Piotr Weltrowski
29 grudnia 2022, godz. 14:55 
Opinie (37)
Do wypadku doszło w lipcu 2019 r. w Gdyni. Do wypadku doszło w lipcu 2019 r. w Gdyni.

Winnym wypadku podczas skoku na bungee, do którego doszło w lipcu 2019 r. w parku EuropyMapka w Gdyni, jest instruktor, który miał sprawować pieczę nad bezpieczeństwem skaczących - uznał sąd i skazał go na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata.Jak oceniasz wyrok w tej sprawie?

Przypomnijmy, do wypadku doszło 21 lipca 2019 r. W trakcie skoku doszło do zerwania liny. Poszkodowany mężczyzna spadł z wysokości kilkunastu metrów na tzw. skokochron. Od razu został przewieziony do szpitala.

Doznał wielomiejscowego urazu, w tym licznych złamań kręgosłupa oraz wstrząśnienia mózgu. Jak wynika z opinii sądowo-lekarskiej, uraz ten narażał go na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i spowodował długotrwałą chorobę.

Prowadząc śledztwo, prokuratura skupiła się na opiniach biegłych, którzy badali przyczyny wypadku. Ostatecznie uznali oni, że ustalony mechanizm uszkodzenia został zapoczątkowany już podczas skoków poprzedzających wypadek. Ustalono też, że lina nie posiadała certyfikatu. Miała za mały współczynnik bezpieczeństwa, a sposób jej mocowania do kauszy był niewystarczająco mocny.

Zdaniem prowadzących śledztwo śledczych winny takiemu stanowi rzeczy był instruktor skoków.

W grudniu 2020 r. usłyszał on zarzut nieumyślnego narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu ośmiu osób, które wykonały skoki, oraz nieumyślnego spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu u pokrzywdzonego.

Sprawa trafiła do sądu, który ostatecznie podzielił zdanie prokuratury, i w środę, 28 grudnia 2022 r., skazał instruktora na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata.

W uzasadnieniu stwierdzono, że głównym przewinieniem instruktora był brak monitorowania liny po kolejnych skokach.

Wyrok nie jest prawomocny.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (37)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane