Fakty i opinie

Wyrok w sprawie podwójnego koryta kanału Raduni

Chociaż woda jeszcze nigdy nie popłynęła przebudowanym kanałem, to sprawa jego podwójnego dna doczekała się wyroku sądu.
Chociaż woda jeszcze nigdy nie popłynęła przebudowanym kanałem, to sprawa jego podwójnego dna doczekała się wyroku sądu. fot. Edyta Steć / trojmiasto.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że przebudowa kanału Raduni na terenie Forum Gdańsk zobacz na mapie Gdańska odbyła się bez rażącego naruszenia prawa. Zarówno wojewódzki, jak i generalny konserwator zabytków twierdzili, że stworzenie podwójnego dna kanału odbyło się bez legalnego pozwolenia konserwatorskiego i było niezgodne z miejscowym planem. Wyrok nie jest prawomocny, sprawa może jeszcze trafić do Naczelnego Sądu Administracyjnego.Kanał w Forum Gdańsk:

należy przywrócić do poprzedniego kształtu 31%
należy pozostawić tak jak jest, bez wody 5%
należy pozostawić tak jak jest, ale puścić wodę 64%
zakończona Łącznie głosów: 4543
Ujawniony blisko dwa lata temu plan budowy podwójnego koryta kanału Raduni na odcinku, który przebiega przez centrum handlowe Forum Gdańsk, wywołał burzę. Miejscy aktywiści alarmowali, że na naszych oczach niszczony jest kilkusetletni zabytek.

Władze Gdańska oraz inwestor - firma Multi, z którą miasto zawiązało spółkę - odpierali ataki mówiąc, że kanał wciąż będzie otwarty, a stworzenie drugiego dna jest w tym miejscu konieczne, by uniknąć m.in. nieprzyjemnego zapachu.

Mimo kontrowersji przebudowa kanału rozpoczęła się na początku 2018 roku w oparciu o pozwolenie z 2016 roku wydane przez miejskiego konserwatora zabytków i ówczesnego konserwatora wojewódzkiego - Dariusza Chmielewskiego.

Po kontroli, jego następczyni - Agnieszka Kowalska - zdecydowała się nałożyć na inwestora karę administracyjną w wysokości 500 tys. zł. Jej zdaniem prace odbyły się bez ważnego pozwolenia konserwatorskiego. Tę decyzję podtrzymał też generalny konserwator zabytków i zarazem wiceminister kultury - prof. Magdalena Gawin, twierdząc że doszło do rażącego naruszenia prawa.

Kanał w tym miejscu nie jest zabytkiemKilka dni temu minął rok od otwarcia Forum Gdańsk. Kanał na odcinku o długości 90 metrów, który przebiega przez centrum handlowe ma podwójne dno, ale klienci ani razu nie ujrzeli jeszcze wody płynącej na powierzchni.

W tym czasie inwestor odwołał się do WSA. Sąd w Warszawie uchylił decyzję wojewódzkiego i generalnego konserwatora. Zaznaczyć jednak trzeba, że WSA odniósł się jedynie do zarzutu rażącego naruszenia prawa.

- W decyzji Generalnego Konserwatora nie było ani słowa na temat naruszenia zabytku - mowa była tylko o kwestiach niezgodności z planem miejscowym - wyjaśnia Dariusz Wołodźko z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Zabytek, o którym mowa, w kwestiach formalnych funkcjonuje tylko na papierze. W latach 90. ubiegłego wieku nastąpiła całkowita jego przebudowa na odcinku, który jest przedmiotem sporu. Tam z pierwotnej struktury nie pozostało nic.

W uzasadnieniu wyroku czytamy m.in.:


"Wbrew kategorycznym twierdzeniom Generalnego Konserwatora Zabytków, zapisy miejscowego planu zarówno w części pisemnej, jak i rysunkowej budzą wątpliwości interpretacyjne, wymagające jednocześnie zakwalifikowania zatwierdzonych robót budowlanych w świetle przepisów Prawa budowlanego, które powodują, że nie można w sposób bezwzględny stwierdzić, że kontrolowana w trybie nadzoru decyzja rażąco narusza prawo. [...]"

"Jednocześnie Sąd uważa, że Prezydent Miasta Gdańska decyzją z dnia 24 lutego 2017 r. zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę koryta dla przeprowadzenia części Kanału Raduni w Gdańsku (...), uznając, że inwestycja jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Decyzja ta ma walor decyzji ostatecznej i prawomocnej i do dnia wydania wyroku w sprawie niniejszej nie została wyeliminowana z obrotu prawnego".

Minister ma prawo do wniesienia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego w terminie 30 dni od doręczenia wyroku z pisemnym uzasadnieniem.

Opinie (194) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.