• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wysoka podwyżka opłat za wywóz śmieci dla przedsiębiorców

Ewelina Oleksy
6 lutego 2023, godz. 15:00 
Opinie (269)
Uchwała ws. podwyżek opłat za wywóz śmieci dla przedsiębiorców będzie głosowana na sesji 9 lutego. Ma wejść w życie od 1 kwietnia. Uchwała ws. podwyżek opłat za wywóz śmieci dla przedsiębiorców będzie głosowana na sesji 9 lutego. Ma wejść w życie od 1 kwietnia.

Już nie 54 zł, a 128,04 zł za wywóz śmieci z pojemnika o pojemności 1100 l płacić od kwietnia tego roku będą gdańscy przedsiębiorcy. Jest gotowy projekt uchwały ws. podwyżek stawek dla tzw. nieruchomości niezamieszkałych, czyli nie dotknie on bezpośrednio mieszkańców. Ale radni opozycji twierdzą, że i tak się to na mieszkańcach odbije - w wyższych cenach towarów i usług oferowanych przez firmy.Czy podwyżka opłat dla przedsiębiorców przełoży się na podwyżkę cen ich towarów i usług?

Zapowiadana podwyżka opłat za wywóz śmieci jest znacząca, bo wynosi ponad 100 proc. Ale, jak tłumaczą władze Gdańska, jest też konieczna i nie dotknie mieszkańców - ich rachunki pozostają bez zmian.

Stawka za wywóz śmieci dla mieszkańców Gdańska wynosi obecnie 0,88 zł od m kw. mieszkania. I taka ma pozostać. Urzędnicy deklarują, że w tym roku nie planują jej podwyżki.

Bez podwyżek dla mieszkańców- Nie będziemy podwyższali opłat mieszkańcom, gospodarstwom domowym. W tym roku nie planujemy takich podwyżek - mówi Piotr Kryszewski, wiceprezydent Gdańska.
Uchwała ws. podwyżek stawek dla przedsiębiorców trafi na lutową sesję Rady Miasta Gdańska - będzie głosowana w najbliższy czwartek, 9 lutego, i ma wejść w życie od 1 kwietnia.Powrót do stawek sprzed 3 latOd kwietnia wzrośnie natomiast stawka, którą płacą przedsiębiorcy i instytucje.

- Ta podwyżka to de facto powrót do stawek, które obowiązywały już 3 lata temu. Od 2018 r. do lutego 2020 r. stawki, które obowiązywały dla przedsiębiorstw i instytucji, wynosiły 127 zł za pojemnik 1100 l. W wyniku nowelizacji ustawy, w 2019 r., musieliśmy sztucznie te stawki obniżyć do 54 zł/1100 l i taka stawka obowiązywała od lutego 2020 r. Wtedy też było to jedną z przyczyn drastycznej podwyżki dla mieszkańców [stawka wzrosła wtedy z 0,44 zł do 0,88 zł od m kw. - dop.red]. Od tego czasu mamy do czynienia ze wzrostem płacy minimalnej, wzrostem cen paliw i drastycznym wzrostem inflacji. I to są główne powody obecnej zmiany stawek dla przedsiębiorców - wskazuje Kryszewski.
Jak dodaje Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej, stawka dla przedsiębiorców, która będzie obowiązywała po podwyżce - 128,04 zł/1100 l i tak nie jest maksymalną, jaka jest teraz dopuszczalna ustawowo.

Mniej niż stawka maksymalna dopuszczalna ustawowo- Obecnie proponowana przez nas stawka będzie wynosiła 52 proc. ceny maksymalnej dopuszczalnej ustawowo [cena maksymalna to 245 zł - dop red]. Część miast już podniosła te stawki dla nieruchomości niezamieszkałych i one są dużo wyższe niż w Gdańsku. Dla przykładu w Tczewie wynoszą one 220 zł za pojemnik, w Warszawie 169 zł, a we Wrocławiu 183 zł - wskazuje Goitowska.
Miasto jest w trakcie ostatnich rozstrzygnięć przetargów na wywóz śmieci z Gdańska w kolejnych latach.

300 mln zł za wywóz śmieci z Gdańska przez 4 lata 300 mln zł za wywóz śmieci z Gdańska przez 4 lata

Umowy na to zadanie mają zostać podpisane w drugiej połowie lutego.

- Szacunkowa wartość zamówienia wynosiła 354 mln zł na okres czteroletni. Ostatecznie zamknie się to w 306 mln zł - informuje Goitowska.
Radni PiS zapowiedzieli, że nie poprą uchwały ws. podwyżek. Radni PiS zapowiedzieli, że nie poprą uchwały ws. podwyżek.

Radni PiS: "dziś przedsiębiorcy, jutro mieszkańcy"Kwadrans przed konferencją prasową władz miasta swoją konferencję w temacie podwyżek za śmieci zorganizowali radni PiS. Zapowiedzieli, że uchwały na sesji nie poprą.

- Miasto ogłasza kolejne drastyczne podwyżki, wcześniej cen biletów, teraz opłat za śmieci przedsiębiorców. Ta podwyżka i tak dotknie nas, mieszkańców, bo kupujemy bułki, warzywa, różne produkty od przedsiębiorców. I oni te wyższe koszta wywozu śmieci będą musieli gdzieś przenieść i przeniosą niestety na produkty kupowane przez gdańszczan - stwierdził radny PiS Przemysław Majewski. - Dlatego mówimy stanowcze nie dla podwyżek opłat za odbiór śmieci.
Płaci 270 zł za wywóz śmieci. Boi się, że będzie jeszcze drożej Płaci 270 zł za wywóz śmieci. Boi się, że będzie jeszcze drożej

Radny PiS Andrzej Skiba dodał, że "władze miasta najwyraźniej nie panują nad budżetem i łamią swoje obietnice dot. braku podwyżek".

- Natomiast doskonale panują nad swoimi prywatnymi budżetami i portfelami. Świadczy o tym 8 mln zł, które wydano na premie dla urzędników w 2022 r. Dziś gdańska władza sięga do kieszeni przedsiębiorców, a jutro sięgnie do kieszeni mieszkańców - powiedział Skiba.
Zdaniem władz Gdańska podwyżka opłat dla przedsiębiorców niekoniecznie odbije się na mieszkańcach.

- Mówimy o powrocie do stawek dla przedsiębiorców sprzed 3 lat. Tak jak wtedy - po obniżce stawek - mieli możliwość obniżenia wartości swoich usług, tak teraz mogą skorzystać z okazji, by je podnieść. Ale nie możemy tego definiować w tak jednoznaczny sposób, że ta podwyżka będzie powodowała wyższe koszty dla mieszkańców - odniosła się do obaw radnych PiS Olga Goitowska.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (269)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane