• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wyspa Spichrzów: pojawił się nowy inwestor. Archeolodzy już pracują

Michał Stąporek
18 kwietnia 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Nowy hotel w spichlerzach Wyspy Spichrzów
Archeolodzy powrócili na przebadaną już częściowo działkę na północnym cyplu Wyspy Spichrzów. Archeolodzy powrócili na przebadaną już częściowo działkę na północnym cyplu Wyspy Spichrzów.

Na Wyspie Spichrzów pojawili się archeolodzy. Pracują na zlecenie spółki Spichlerz Ognisty Wóz, której jednym z udziałowców są podgdańskie Zakłady Mięsne Nowak. Zabudowa działki ma odbywać się równolegle do prac prowadzonych przez spółkę Gdańska i Polnordu.



Pierzeję kamienic, jakie miałyby stanąć między ul. Chmielną a Motławą, zaprojektowało gdańskie biuro architektoniczne KD Design Marcina Kozikowskiego. Pierzeję kamienic, jakie miałyby stanąć między ul. Chmielną a Motławą, zaprojektowało gdańskie biuro architektoniczne KD Design Marcina Kozikowskiego.
Widok na ul. Stągiewną z Zielonego Mostu. Widok na ul. Stągiewną z Zielonego Mostu.
Chodzi o teren zlokalizowany tuż za Zielonym Mostem, przy samej Motławie, od strony Długiego Pobrzeża zobacz na mapie Gdańska. To działka o powierzchni 0,7 hektara, której wszystkich poprzednich właścicieli trudno spamiętać. W latach 90. miasto sprzedało ją firmie Genesis Hotels, z której trafiła do WSC Investment, potem - za długi - do Stołecznego Przedsiębiorstwa Handlu Wewnętrznego. Od niego z kolei za 17 mln zł odkupiły ją grupy deweloperskie z Hiszpanii - Martinsa i Labaro.

Gdy półtora roku temu ogłoszono, że większość terenów na północnym cyplu wyspy zagospodaruje spółka Polnordu i miasta Gdańsk, los feralnej działki wydawał się przesądzony. Nikt z Polnordu nie mówił tego otwarcie, ale w nieoficjalnych rozmowach dawano znać, że odkupienie działki przy Zielonym Moście to kwestia czasu.

I ruch na działce przy Motławie rzeczywiście się zaczął. Jednak archeolodzy, którzy mają dokończyć zaczęte kilka lat temu badania, nie pracują dla Polnordu, lecz na zlecenie spółki Spichlerz Ognisty Wóz, której jednym z udziałowców są Zakłady Mięsne Nowak, znany pomorski producent mięs i wędlin.

Firma lakonicznie informuje o swoich planach deweloperskich. - Z działaniami czekamy do podpisania umowy miasta z firmą Polnord. Jej podpisanie pozwoli na ustalenie szczegółowego harmonogramu prac - informuje Anna Sieg, odpowiedzialna za realizację projektu na Wyspie Spichrzów.

Kiedy Wyspa Spichrzów zostanie zabudowana?

Co powstanie na tej działce? To, na co pozwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, czyli hotel, biura, punkty handlowe, usługowe i gastronomiczne oraz mieszkania. Tych ostatnich nie może być wiele i mogą znaleźć się wyłącznie na wyższych kondygnacjach budynków.

Autorem wstępnej koncepcji zabudowy jest gdańska pracownia KD Design, której szefem jest Marcin Kozikowski. Brała ona udział w międzynarodowym konkursie na koncepcję urbanistyczną Wyspy Spichrzów i zajęła w nim trzecie miejsce.

Rozpoczęcie badań archeologicznych nie jest zaskoczeniem dla Andrzeja Ducha, dyrektora wydziału urbanistyki, architektury i ochrony zabytków UM w Gdańsku.

- Właściciel działki zgłosił się do nas jakiś czas temu. Prosił o informacje na temat koniecznych inwestycji w budowę infrastruktury na wyspie, które będzie finansować spółka miasta i Polnordu. Wiadomo, że będą one bardzo kosztowne i że lepiej ich koszt rozłożyć na kilku partnerów.

Analityk rynku nieruchomości, z którym rozmawialiśmy, jest sceptycznie nastawiony do inwestycji budowlanej, prowadzonej przez firmę bez doświadczenia deweloperskiego. - To bardzo skomplikowany proces, zwłaszcza w takim miejscu, gdzie wszystkie szczegóły trzeba uzgadniać nie tylko z urzędnikami miejskimi, ale i z konserwatorem zabytków - przekonuje.

Tymczasem przedstawiciele ZM Nowak kontaktowali się już z konserwatorem i przedstawili mu wstępną koncepcję zabudowy działki. - Konserwator przekazał swoje uwagi do zaprezentowanego projektu. Chodzi o to, by był dostosowany do inwestycji prowadzonej przez Polnord i miasto - informuje Marcin Tymiński, rzecznik pomorskiego konserwatora zabytków.

Co ciekawe, to nie pierwsza inwestycja mięsnej spółki w nieruchomości nad Motławą. W 2008 roku firma Rocafort, która w swojej macierzystej Hiszpanii zajmowała się hodowlą bydła, chciała wybudować kamienicę na wysokości ul. Grodzkiej oraz planowała drugą inwestycję przy ul. Pszennej na Wyspie Spichrzów. Do dziś żadna z tych zapowiedzi nie została zrealizowana.

Miejsca

Opinie (225) 3 zablokowane

  • od po wojny nic się tam nie zmieniło i jeszcze dłuuuuuugo nie zmieni.....

    • 1 2

  • Pomnik wojny przez 66 lat

    Ta wyspa jest sztandarową wizytówką prezydenta platformersów i jego urzędników przez dwie kadencje i obecną. Tak się dzieje jak ktoś chciejstwo opiera wyłącznie na niejasnych obietnicach inwestora. Reprezentacyjny kawałek miasta wygląda jak pomnik wojny - tylko ona skończyła się 66 lat temu. Towarzystwo wzajemnej adoracji wspiera się teraz Zakładami Mięsnymi Nowaka ? Ciekawe... Pewnie znowu powstanie jakiś potworek architektoniczny w stylu Hiltona. Jeżeli cokolwiek... powstanie. Wstyd dla Gdańska!

    • 2 3

  • Tylko niech mi ktoś powie na kiego czorta nam szklane domy na Wyspie Spichrzów?Toż cały port straci na tym. Równie dobrze byłoby postawić tam gustowne Quattro Towers...

    • 4 2

  • Rzeźnicy niech robią kiełbasy a nie biorą się za budowanie.

    Bo kiełbasy będą do pupy i budowa.

    • 0 2

  • UNESCO

    Listę Światowego Dziedzictwa mamy w garści!

    • 2 1

  • Obiecanki cacanki...

    Poczekamy do kolejnych wyborów. Pooglądamy w internecie kolejne wizualizacje, a na wyspie bez zmian.
    Za kilka lat jak rzeczywiście ktoś tam zacznie budować to zobaczymy kolejną wersję przeciętnych architektonicznie budynków bo to co na wizualizacjach ze zwycięskich prac konkursowych okaże się zbyt drogie i zbyt ambitne.

    • 0 1

  • (1)

    Konserwator pozwala na takie wynalazki !!!??? Wyspa powinna być odbudowana taką jaka była przed wojną! Nowe wizje wyspy to jakieś dziwne wytwory! Dlaczego zezwolono na te nowoczesne projekty? Bo z jakiej paki,że taniej,że szybciej i łatwiej postawić nowe konstrukcje z metalu i szkła? Pewnie tak ale gdyby zrekonstruować całą wyspę(zdjęć,szkiców itp. jest mnóstwo)było by pięknie.Owszem koszt byłby ogromny ale przy najmniej część starego miasta wróciła by i sądzę że każdy Gdańszczanin był by z tego dumny tym bardziej że ze starego Gdańska zostało odbudowane mniej niż 50%!!!

    • 5 2

    • Rekonstrukcja TAK

      Rekonstrukcja Wyspy Spichrzów, a przynajmniej jej istotnej części, byłaby najlepsza. Tylko nie każdy może to wykonać, a pan Adamowicz i jego świta nie mają wyczucia, co to jest (powinien znów być!) Gdańsk.

      • 2 0

  • Może tak (!?)

    Na wizualizacji wygląda to dość ciekawie. Czy jednak nie za dużo szkła? Przede wszystkim zabudowa wydaje się zbyt wysoka i zbyt masywna (mimo tego szkła). To przytłacza zabudowę historyczną, nawet tę rekonstruowaną. Niemniej jest to ciekawa propozycja (na visus, bo szczegółów brak!). W porównaniu do Hiltona, czy Szafarni, to dzieło sztuki. Jednak złe towarzystwo nie powinno obniżać lotów ludzi ambitnych i z pomysłem. I błagam, unikajcie prymitywnego, prostego rysunku fasad (takiego z komputera), a także klinkieru i innych masowych i tanich materiałów. To śmierć dla historycznego centrum miasta.

    • 4 0

  • Panie głowny konserwatorze! dlaczego pan na to pozowlil a mi na zmiane koloru

    dachu nie ? czyzbym mial za malo znajomosci czy dac powinienem KOPERTE ? Miasto gdańsk - miasto KOLESI PO - co sie kleją do kasyu jak BUDYN

    • 2 0

  • gdzie ja to już widziałem

    szkło, dwyspadziste dachy, cegła, albo przynajmniej na czerowno bo musi nawiązywać, niesymetryczne balkoniki i okienka, szkło, cegła, balkoniki
    Wszystkie te projekty są takie same. Falki z olejem.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane