Fakty i opinie

stat

Wyśrubowany konkurs na zdrowego dyrektora ECS

Odejście o. Macieja Zięby stało się przesądzone m.in. po tym jak we wrześniu, prezydent Paweł Adamowicz ocenił koncert w Stoczni, główną atrakcję organizowanych przez ECS obchodów 30-lecia powstania Solidarności, jako "klapę, całkowitą klęskę".
Odejście o. Macieja Zięby stało się przesądzone m.in. po tym jak we wrześniu, prezydent Paweł Adamowicz ocenił koncert w Stoczni, główną atrakcję organizowanych przez ECS obchodów 30-lecia powstania Solidarności, jako "klapę, całkowitą klęskę". fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Prezydent Gdańska ogłosił konkurs na dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności. Następca o. Macieja Zięby oprócz wyższego wykształcenia, znajomości języków obcych musi mieć co najmniej pięcioletni staż pracy na stanowisku kierowniczym i wykazać się dobrym stanem zdrowia.Kim przede wszystkim powinien być szef ECS-u?

człowiekiem kultury 16%
sprawnym managerem 62%
dyplomatą, który czułby się swobodnie w międzynarodowym towarzystwie 22%
zakończona Łącznie głosów: 1036
W piątkowej prasie ukazały się ogłoszenia o konkursie na stanowisko dyrektora ECS. Nowy dyrektor musi spełnić sporo wymagań. Poza wyższym wykształceniem, musi legitymować się dodatkowym stopniem naukowym, co najmniej pięcioletnim stażem pracy na stanowisku kierowniczym. Preferowane będą osoby z doświadczeniem w kierowaniu instytucjami kultury o profilu interdyscyplinarnym.

Ważne by nowy dyrektor miał udokumentowany dorobek autorski w dziedzinach, jakimi zajmuje się ECS: muzealno-wystawienniczych, wydawniczych, naukowych, edukacyjnych, w zakresie historii najnowszej czy współczesnych stosunków międzynarodowych.

Idealny szef ECS powinien znać się na prawie, mieć zdolności menadżerskie i organizatorskie i doświadczenie w realizacji projektów międzynarodowych. Znajomość co najmniej jednego języka obcego w mowie i piśmie to podstawa.

Co ciekawe w wymaganiach ujęto dobry stan zdrowia. Kandydat musi dostarczyć oświadczenie, że jego stan zdrowia pozwala mu na pracę na stanowisku kierowniczym.

Pierwszy dyrektor placówki, dominikanin o. Maciej Zięba, odszedł ze stanowiska z końcem października. Wiadomo, że miał problemy ze zdrowiem, sam oświadczył na konferencji prasowej we wrześniu, że z powodu depresji miał problemy z alkoholem.

Tuż po odejściu o. Zięby, wystartowały spekulacje, kto może być jego następcą. Wśród kandydatów pojawiło się m.in. nazwisko Basila Kerskiego, polsko-niemieckckiego dziennikarza, politologa i eseisty pochodzenia polsko-irackiego. Kerski od 1979 roku mieszka w Berlinie. Część wymogów w nowym kursie wydaje się sporządzona specjalnie pod niego. Zna kilka języków, studiował politologię i slawistykę. Jako 41-latek nie powinien mieć też problemów ze zdrowiem.

Z nowym dyrektorem ECS będzie podpisany kontrakt menadżerski na czas określony. Dokumenty można składać 45 dni od daty ukazania się ogłoszenia, czyli do 23 stycznia.

Placówką tymczasowo kieruje Patrycja Medowska, dotychczasowy zastępca dyrektora ECS ds. edukacyjno-kulturalno-naukowych.

Opinie (188) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.