• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Wysyp strzykawek na Dolnym Mieście

Aleksandra Nietopiel
20 lutego 2023, godz. 07:00 
Opinie (336)
 • Strzykawki z igłami walają się w wielu miejscach dzielnicy.
 • Strzykawki z igłami walają się w wielu miejscach dzielnicy.
 • Strzykawki z igłami walają się w wielu miejscach dzielnicy.
 • Strzykawki z igłami walają się w wielu miejscach dzielnicy.
 • Strzykawki z igłami walają się w wielu miejscach dzielnicy.
 • Strzykawki z igłami walają się w wielu miejscach dzielnicy.

Są na skwerach w trawie, przy garażach, w pustostanach, a zdarzyło się, że i w dziecięcym wózku na klatce schodowej jednej z kamienic. Nie ma dnia, aby podczas spaceru po Dolnym Mieście ktoś nie natknął się na zużyte strzykawki i igły. Mieszkańcy są coraz bardziej zaniepokojeni, bo problem osób odurzających się w ich dzielnicy nasilił się. - To są ludzie z zewnątrz - zaznaczają.Czy byłe(a)ś świadkiem odurzania się przez inne osoby?

- Jesteśmy po zgłoszeniu problemu wszystkim możliwym służbom. Policja najczęściej przyjeżdża po godzinie od zgłoszenia, Straż Miejska odbija na policję zaś BOM zacznie działać gdy dojdzie do większej tragedii. Prokurator był już dwa razy wzywany w związku ze śmiercią narkomanów którzy przedobrzyli - tak rozpoczyna się e-mail do naszej redakcji od mieszkańca Dolnego Miasta.
Postanowiliśmy na własne oczy przekonać się, czy problem rzeczywiście istnieje.

Zaczęło się rok temuProblem skupia się na ul. DolnejMapka, ul. KrólikarniaMapka ul. Reduta DzikMapka ul. Reduta MiśMapka ale dotyczy też okolic opływu Motławy i starej zajezdni.

Grupki obcych osób, a w ślad za nimi zużyte igły i strzykawki, zaczęły się pojawiać rok temu. Mieszkańcy podkreślają jednak, że nie chodzi o obywateli Ukrainy, lecz o przybyszy z Kaukazu.

Remont ulic na Dolnym Mieście znów za drogi- Przeraża nas to. Chodzimy na spacery z psami, niektórzy z nas z małymi dziećmi. Mieszkamy tu od 6 lat i do tej pory mieliśmy do czynienia jedynie z szeroko pojętym alkoholem w ujęciu lokalnym - czyli z osobami namierzalnymi. Szkodliwość tego jest właściwie żadna, wszyscy się tu przecież znamy. Nagle, w momencie otwarcia granic - choć zaznaczam, że daleko mi do osoby dyskryminującej kogokolwiek, pojawił się problem z obcymi ludźmi na dzielnicy. To nie są pojedyncze osoby, a większe grupy ludzi z zewnątrz - opowiada pan Paweł.
Mieszkańcy kilka razy zgłaszali problem odpowiednim służbom, ale patrole jeśli się pojawiają to zbyt późno.

 • W okolicy można się też natknąć na takie obrazki.
 • W okolicy można się też natknąć na takie obrazki.

- Ze dwa miesiące temu policja robiła tutaj akcję przez całą noc. Trzy radiowozy, prokurator i przeszukiwanie budynku, posprawdzali, ale nic poza tym. Co jakiś czas słychać też rąbanie w tej kamienicy obok nas. Niszczona jest drewniana substancja tego budynku pewnie nią palą w środku. A w tym budynku są przecież jeszcze dwa mieszkania komunalne zamieszkane przez ludzi - dodaje pani Maria.

Podjeżdżają auta zamawiane przez aplikacje......zatrzymują się przy ulicy, nawet nie odjeżdżają dalej. Czasem kierowca zatrąbi i zjawia się ktoś "z fantami". Potem podgrzewanie na sreberku, zastrzyk, a po wszystkim zużyte igły i strzykawki wyrzucane są przez okno auta jak gdyby nigdy nic. Takie scenki to na dzielnicy żadna nowość - opowiadają mieszkańcy.

- Kolega na spacerze z psem natknął się na denata, który przedawkował. Obok niego sanitariusz znalazł trzy nabite strzykawki. Z kolei sąsiadka miała zużytą strzykawkę w dziecięcym wózku, który stał na klatce - mówi pan Paweł.
Jakiś czas temu na jednej z klatek pojawiła się informacja o niebezpiecznych przedmiotach pozostawianych przez osoby postronne. Jakiś czas temu na jednej z klatek pojawiła się informacja o niebezpiecznych przedmiotach pozostawianych przez osoby postronne.
- Teraz boję się najbardziej, że nadepnę na jakąś igłę albo, że napadną mi żonę bo nie będą mieli na ćpanie - dodaje mężczyzna.
Mieszkańcy czują się bezradni. Niedawno zamontowali na własny koszt kamerkę w domu z widokiem na ulicę, przy której kręcą się podejrzane osoby.

Co na to służby? Jest więcej patroliO ile Straż Miejska nie odnotowała w minionym, ani w tym roku żadnych tego typu zdarzeń na Dolnym Mieście, o tyle Policja ma w tym temacie więcej do powiedzenia.

- W minionym roku policjanci zatrzymali dwie osoby, które miały przy sobie narkotyki, odebrali także 11 zgłoszeń, z których tylko jedno zostało potwierdzone i sprawca wykroczenia został pouczony. W 2023 roku zgłoszeń nie było, jednak rejon został objęty nadzorem dodatkowych patroli Policji. Podczas kontroli policjanci zatrzymali jedną osobę z narkotykami. Funkcjonariusze zwrócili się też do zarządcy nieruchomości o zabezpieczenie pustostanów - mówi mł. asp. Marek Kobiałko, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku.

Pustostany przyciągają postronnychMieszkańcy zwracają uwagę, że pustostany, których na Dolnym Mieście nie brakuje, to wabik dla osób postronnych, które jak twierdzą, robią sobie w tych miejscach schadzki. Rzeczniczka Gdańskich Nieruchomości, które administrują obiektami zapewnia jednak, że budynki, bezpośrednio po wykwaterowaniu zostają zabezpieczone przed dostępem z zewnątrz.

- Dotyczy to zarówno pojedynczych lokali, które oczekują na remont i ponowne zasiedlenie, jak i budynków, a rodzaj zabezpieczenia dobierany jest do konkretnych nieruchomości. Nieruchomości zabezpieczane są technicznie, np. poprzez zamurowanie wejść i okien ale także w przypadku takiej konieczności lub braku możliwości zabezpieczenia technicznego poprzez monitoring lub dozór fizyczny. Budynek przy ul. Dolnej 3 jest zamieszkały, znajduje się w nim jeden lokal wolny, który objęty jest monitoringiem. Nie możemy więc potwierdzić informacji aby był to pustostan, wykorzystywany w opisanym celu. Nieruchomość przeznaczona jest do kompleksowego remontu w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych - informuje Aleksandra Strug.

Usługi remontowe i budowlaneJak dodała, sygnały o pojawianiu się nowych osób w dzielnicy docierają do spółki, nie jest to jednak związane z zamieszkiwaniem lokali komunalnych lub inną formą działalności Gdańskich Nieruchomości.

- W zakresie naszych zadań nie znajdują się czynności związane z utrzymaniem porządku na terenach ogólnodostępnych, dlatego informację o konieczności zwiększenia działań w tym zakresie przekazaliśmy właściwym służbom - mówi Strug.
Kamienica przy ul. Dolnej, w której jak przekazują mieszkańcy, odbywają się schadzki osób z zewnątrz. W budynku są jeszcze mieszkania komunalne, w których wciąż mieszkają lokatorzy. Kamienica przy ul. Dolnej, w której jak przekazują mieszkańcy, odbywają się schadzki osób z zewnątrz. W budynku są jeszcze mieszkania komunalne, w których wciąż mieszkają lokatorzy.

Rewitalizacja dzielnicy trwaDolne Miasto to dzielnica, która od kilku lat przechodzi metamorfozę w ramach Rewitalizacji i Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Od początku tych działań wyremontowano infrastrukturę podziemną i niektóre ulice, nowy wygląd zyskała też część kamienic. Z powodzeniem prowadzone są też różne aktywności społeczne w tym akcje sąsiedzkie. Dzielnica zyskuje na popularności, choć jak podkreślają jej młodsi mieszkańcy, komfort życia na Dolnym Mieście ze względu na pojawianie się osób z zewnątrz stanął pod znakiem zapytania. Gdańszczanie związani z dzielnicą od urodzenia mają do tego większy dystans. Od jednej z mieszkanek usłyszeliśmy, że sygnały dotyczące podobnych zdarzeń dobiegają także z innych dzielnic, co może wskazywać na większą skalę problemu.


Szczegóły dotyczące planowanych remontów oraz pełen wykaz adresowy można znaleźć na stronie internetowej https://www.nieruchomoscigda.pl/inwestycje/wspolfinansowane-ue/rewitalizacja-ZIT.htm.

ul.Łąkowa 13Mapka ul. Wróbla 13/14, 15,Mapka ul.Toruńska 25, 27Mapka, ul. Ułańska 11Mapka, ul. Dolna 3, 10a Mapka- budynki na różnych etapach realizacji kompleksowych remontów w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych

ul. Królikarnia 1,2Mapka w budynkach rozpoczęły się prace związane z rewitalizacją. W związku z koniecznością zwiększenia zakresu prac oczekujemy na decyzję PWKZ w sprawie projektu zamiennego uwzgledniającego wszystkie konieczne do przeprowadzenia prace. Termin realizacji prac zależny jest od wydania decyzji przez PWKZ.

ul. Reduta Dzik 3Mapka - oczekujemy na wytyczne konserwatorskie umożliwiające dalsze procedowanie zaplanowanego dla budynku kompleksowego remontu.

Strzykawki w pustostanie przy Łąkowej (22 opinie)

Kilka fotek odnoście artykułu dot. ćpunów na Dolnym Mieście w Gdańsku. Pustostan niedaleko ul. Łąkowej. Oczywiście w żaden sposób niezabezpieczony.
Kilka fotek odnoście artykułu dot. ćpunów na Dolnym Mieście w Gdańsku. Pustostan niedaleko ul. Łąkowej. Oczywiście w żaden sposób niezabezpieczony.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (336)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane