Fakty i opinie

stat

Wytypuj płeć zebr z naszego ZOO

Małe zebry nie mają jeszcze imion. ZOO czeka na propozycje.


Nie wiadomo jeszcze jakiej są płci, ale na szczęście są zdrowe i już rozpoczęły zapisaną w genach ekspresową naukę chodzenia oraz biegania. W gdańskim ZOO przyszły na świat dwie małe zebry.Czy po obejrzeniu materiału tv, nowonarodzone zebry w gdańskim ZOO to według Ciebie:

samiec i samica

48%

dwa samce

14%

dwie samice

22%

nie mam zdania

16%
- Na afrykańskich sawannach małe zebry muszą czym prędzej nauczyć się chodzić, inaczej zginą - opowiada Andrzej Gutowski, asystent działu hodowlanego gdańskiego ZOO.

W oliwskim ZOO dwie nowonarodzone zebry są bezpieczne, ale w genach mają zapisaną ekspresową naukę chodzenia, więc ćwiczą utrzymywanie równowagi i pierwsze krótkie biegi.

- Trzęsą się im jeszcze trochę nogi, ale robią szybkie postępy - ocenia Andrzej Gutowski.

Dwie młode zebry, które przyszły na świat w Gdańsku, w porównaniu do swoich krewnych żyjących w Afryce, mają komfortowe warunki do nauki chodzenia. Gdańskie drapieżniki mieszkają na swoich wybiegach, a żyrafy, z którymi zebry dzielą wybieg w ZOO, nie interesują się współlokatorami, tylko dobrym miejscem przy paśniku.

Młode nie muszą obawiać się także innych członków pasiastego stada. Przed wścibskimi, dorosłymi zebrami, chronią je matki.

- Jeśli któraś dorosła zebra podejdzie za blisko do źrebięcia, może spodziewać się solidnego kopniaka od matki - wyjaśnia asystent działu hodowlanego gdańskiego ZOO.

Jak mówią pracownicy ogrodu zoologicznego, jedynym minusem matczynej ochrony jest niemożliwość złapania małych zebr i sprawdzenia ich płci. Jednak z obserwacji opiekunów wynika, że prawdopodobnie jedna zebra to młoda samica, a druga to samiec.

Obie zebry nie mają jeszcze imion. Gdańskie ZOO jest otwarte na propozycje.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (41)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.