Fakty i opinie

Wzmocnili mury św. Mikołaja. Koniec prac za blisko milion złotych

artykuł historyczny

Zakończyły się prace przy największej w tym roku inwestycji związanej z zabezpieczeniem pękającej konstrukcji kościoła św. Mikołaja w Gdańsku, któremu groziła katastrofa budowlana. Prace pochłonęły blisko milion złotych. Dzięki nim świątynia mocniej "stanęła na nogach", bo m.in. naprawiono obie elewacje szczytowe.Śledzisz losy remontów w kościele św. Mikołaja?

tak, na bieżąco 38%
tak, ale wyrywkowo 46%
nie, nie interesowałe(a)m się tym 16%
zakończona Łącznie głosów: 778
Jak informuje klasztor Dominikanów, zakończyły się interwencyjne prace konserwatorskie przy elewacji i szczytach zachodnich kościoła św. Mikołaja. Trwały one od czerwca i były możliwe dzięki dofinansowaniom z Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miejskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Koszt zrealizowanego zadania wyniósł prawie milion złotych. Prace polegały na zabezpieczeniu i wzmocnieniu struktury murów kościoła, ceglana elewacja została oczyszczona z zabrudzeń, zdezynfekowana, przeprowadzono wzmocnienie cegły i spoiny - informuje o. Michał Osek, przeor gdańskiego klasztoru Dominikanów. - Wykonano także konieczne naprawy w trudno dostępnych partiach szczytów. Także miejsca pęknięć zostały naprawione, a miejsca narażone na działanie wody opadowej zostały poddane zabiegowi hydrofobizacji. Ostatnie naprawy przeprowadzono na elewacji zachodniej krótko po II wojnie światowej - dodaje.
W ramach prac w świątyni uzupełniono także brakujące elementy dźwigu, dzięki czemu dźwig jest sprawny, a jego forma czytelna.

- Wskazuje na wykorzystywanie przed wiekami strychu kościelnego jako miejsca składowania potrzebnych materiałów i zapasów klasztoru. Jako zabieg końcowy wykonano miejscowe scalenia kolorystyczne, poprawiając tym samym estetykę i ujednolicając powierzchnię elewacji, jednocześnie nie zatarto nowożytnych przemurowań widocznych na elewacji zachodniej - zaznacza o. Osek.
Zobacz też: Fragmenty włoskich gazet znalezione w papieskim parasolu u dominikanów

Przy okazji prac elewacyjnych na szczycie przywrócono elementy dekoracyjne: gwiazdki, chorągiewki i kule. Chorągiewki umieszczone na najwyższych sterczynach bracia zadedykowali trzem instytucjom, które stały się dobrodziejem klasztoru w czasie zamknięcia kościoła św. Mikołaja: klasztorowi Karmelitów, Centrum św. Jana i parafii Mariackiej w Gdańsku.

Kapsułę czasu na kościele św. Mikołaja zamontowano w listopadzie.
Kapsułę czasu na kościele św. Mikołaja zamontowano w listopadzie. fot. Daniel Słoboda / KFP
W jednej z kul umieszczono natomiast kapsułę czasu, która będzie nośnikiem informacji dla potomnych. A na podstawie zachowanych archiwalnych fotografii odwzorowano kształt brakującego rzygacza.

- Obecnie, dzięki pracom konserwatorskim przy ścianie wschodniej wykonanym w 2019 r., obie elewacje szczytowe kościoła są naprawione i zabezpieczone. Struktura obiektu jest wzmocniona, powstrzymano dalszą destrukcję, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo osób przebywających w kościele i jego otoczeniu. Bezpośrednie zagrożenie wynikało z uwagi na odspajającą się cegłę. Wzmocnienie struktury murów elewacji wschodniej i zachodniej umożliwi w przyszłości spięcie odchylonych szczytów kościoła - mówi o. Osek.

W sierpniu, po dwóch latach przerwy, kościół św. Mikołaja został ponownie otwarty dla wiernych

Opinie (111) 5 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Dobra wiadomość, należy dbać o zabytki, nawet te sakralne. (15)

  Pomimo kontrowersji związanych z przeznaczeniem tych obiektów, to mimo wszystko są świadectwem ówczesnej architektury i techniki.

  Jedną z głównych przyczyn problemów konstrukcyjnych są ostatnie inwestycje (Bastion Wałowa, Forum Radunia), które zaburzyły poziom wód gruntowych.

  • 86 38

  • Kontrowersyjne przeznaczenie budynku sakralnego? (6)

   Rozumiem nowoczesnosc, "robta co chceta" itp. ale wyglada na to, ze twoj diler tez robi co chce i od tych prochow mozg ci sie zlasowal.

   • 29 5

   • Ha ha (2)

    Taka prawda. Te lewackie bzdury przekraczają kolejne granice absurdu. "Kontrowersje związane z przeznaczeniem obiektów sakralnych" - tak, kontrowersje są ogromne. Wiadomo, te wszystkie msze i sakramenty są podejrzane i powinny być zakazane. Należy kościół pomalować na tęczowo i zrobić w nim miejsce spotkań erotycznych wszystkich 68 płci.

    • 25 6

    • Cóż za pełne miłości do bliźniego słowa typowego katopozera. (1)

     Modlą się pod figurą, a diabła mają za skórą.

     • 6 25

     • katoPOzerem jest tylko przed wyborami.

      Ale to nic nie daje, bo już nikt na kłamstwa lewaków z PO, nie da się nabrać.

      • 5 4

   • Sam jesteś róbta co chceta. Ale róbta to za pieniądze Watykanu, nie moje. (2)

    • 5 23

    • Nie masz kasy, to się nie wyrywaj. (1)

     Idź z lemparciną do lekarza.

     • 7 4

     • w jakiej proporcji ci trzej dobrodzieje zrzucili sie na ten milion wydany na wzmocnienie budowli?

      • 2 0

  • bzdury (1)

   jak powstały pęknięcia Bastionu Wałowa jeszcze nie było

   • 5 4

   • siedz cicho bo zaburzysz misternie utkana historyjke

    • 0 1

  • Zwłaszcza te sakralne. (1)

   Tu nie ma żadnej kontrowersji !!! Kościół jest domem Bożym i mam nadzieję, że będzie służył Dominikanom i wiernym przez następnych kilkaset lat. Jest on nie tylko świadectwem architektury i techniki ale jest także świadectwem kultury i wiary. Uwierz, że lepiej jeśli jest więcej kościołów niż komitetów.

   • 25 9

   • No akurat Dominikanie to zakon który powinien być w Polsce zlikwidowany.

    Są tacy "postępowi" i "nowocześni", że niewiele już mają wspólnego z tradycją Kościoła.

    • 4 8

  • Zapomniałeś dodać o tych głębokich wykopaliskach archeologicznych prowadzonych tuż przy tym kościele , które prowadzono tam kilka lat temu i bez cienia wątpliwości to one miały katastrofalny wpływ na tę budowlę . Wszyscy dobrze o tym wiedzą tylko rżną głupa .

   • 4 5

  • Nie wiem co piszę ale napiszę (1)

   Najlepiej powielę bzdurę z partyjnego rozdzielnika. A prawda jest taka że bardzo sprytny przeor naciągnął państwo, czyli nas na remont. Nie było żadnej groźby katastrofy, budynek był poprostu zaniedbany

   • 2 3

   • taa, sam zrobił te pęknięcia na sklepieniu

    a może ich nie było, tylko namalował je czarnymi plakatówkami?

    • 0 0

  • Tu nie ma żadnej kontrowersji !!!

   Tu nie ma żadnej kontrowersji !!! Kościół jest Domem Bożym i mam nadzieję, że będzie służył Dominikanom i Wiernym jeszcze przez następne kilkaset lat. Jest nie tylko świadectwem dawnej architektury i techniki ale także świadectwem kultury i wiary. Jest dobrze jeśli jest więcej kościołów niż komitetów .
   Wczoraj tę opinię skasowano .
   P.S. Ta opinia nie jest obraźliwa, jest na temat i nie ma znamion przemocy, więc brak podstaw do jej kasowania. Chyba, że wolność wypowiedzi na tym portalu jest manipulowana?

   • 2 0

 • Zabytki tej klasy ważna rzecz (9)

  Zdaje się że ten kościół jest niemal w oryginale, bo przyjaciele wyzwoliciele cudem nie zniszczyli go.
  Szkoda że pozostałe budowle ucierpiały znacząco.

  To jest nasza historia, to nasi przodkowie, kultura. Szkoda, iż ten remont taki drogi

  • 80 15

  • to nie twoja historia a Pruska i Niemiecka (2)

   a oszczędzili go przed spaleniem Polacy i Rosjanie ale za to w kościele św. Jana spalili żywcem 100 Gdańszczan

   • 5 18

   • W kościele św. Józefa, a nie św. Jana. (1)

    "Świadkiem tragedii, która rozegrała się 27 marca, był ks. Georg ­Klein, wikariusz kościoła św. Józefa. Jego relacja spisana po niemiecku przetrwała do dziś. "Przestraszone kobiety, dzieci, starcy schronili się w świątyni i na plebanii (...). Nad ranem nastała przygniatająca cisza, bez strzałów, warkotu pojazdów. Ostrożnie wyszliśmy schodami do góry, gdy nagle usłyszeliśmy ciężkie kroki. Pierwszy sowiecki żołnierz stanął przed nami gotowy do oddania strzału. Drugi podszedł do nas i zabrał nam zegarki. Bolszewicy zaczęli rabować dotychczas nienaruszone plebanię i kościół. Szybko wychodzili z łupami, torując drogę następnym. W ruch poszły butelki z samogonem. Byliśmy jak sparaliżowani i wycofaliśmy się do na wpół zdewastowanego pokoju plebanii. Za nami wszedł jeden z żołnierzy i grożąc nam, wygonił z pomieszczenia. Zmusił do pozostania 18-letnią dziewczynę. Po jakiejś chwili pojawiła się na dworze, wzburzona, potargana i milcząca. Stało się." - pisał ks. Klein.

    Następnie czerwonoarmiści rozkazali cywilom wrócić do kościoła i na plebanię. Każdego, kto próbował się wydostać, straszyli pepeszami. Co działo się później? Nadjechał pojazd załadowany beczkami. Jedną wtoczono do kościoła, a drugą na plebanię. Stłoczeni w środku ludzie poczuli zapach benzyny. Jak wspomina ks. Klein, pewna kobieta, domyślając się, co ją czeka, wybiegła z kościoła i... natychmiast została zastrzelona. Chwilę później pijany żołnierz podłożył ogień. Widzieliśmy z plebanii, jak w świątyni buchnęły płomienie i słyszeliśmy krzyki i płacz znajdujących się wewnątrz ludzi. Żołnierz wyszedł i zamknął za sobą drzwi. - relacjonował ks. ­Klein. Tymczasem ks. Klemens Fedtke, proboszcz parafii, uratował życie ukrywających się na plebanii. Zwrócił gestami uwagę radzieckiego oficera. Ten przepędził pijanych żołnierzy i wyrzucił cywilów więzionych w przykościelnym budynku. Gdańszczanie przebywający w płonącej świątyni już z niej nie wyszli."

    • 7 1

    • wszyscy ci mezczyzni radzieccy stracili wole do zycia kiedy niemmieckie sztukacy zabijaly ich matki

     ojcow, dzieci i zony. ci co przezyli nawalnice Barbarossy i otepieli z szalenstwa i zezwierzacenia przciwnika zostali wylapywani i zastrzelani na miejscu przez SS wg rozkazu ich lidera- nie obchodzi mnie co sie stanie z ludnoscia na wszchodzie. wiec te 16-17 letnie dzieciaki wcielone do Armii Czerwonej zamienily sie w bestie siejaca smierc tym ktorzy to zaczeli i tym ktorzy sie z nimi identyfikowali. Tak ze ten rewanz, bedzie pamietany przez nastepne 300 lat jako przestroga zeby juz nikt, ale to nikt z tych zachodnich wykolejencow nie myslal juz wiecej o jakimkolwiek planie ataku na cokolwiek od lini Odry.

     • 2 2

  • Czyja historia? (4)

   Przypomnę, że do końca 1947 r. w zorganizowanych transportach wysiedlono z Gdańska 126.472 obywateli dawnego Wolnego Miasta Gdańska uznanych przez nowe władze za Niemców. Pod koniec 1948 roku w Gdańsku mieszkało 101.873 przesiedleńców z Polski centralnej oraz 26.629 przybyszów zza Buga.

   13.424 byłych obywateli Wolnego Miasta Gdańska zostało po wojnie uznanych za Polaków i tylu pozostało w Gdańsku.

   • 5 1

   • Z kolei dane ze spisu w grudniu 1950 różnią się od powyższego. Więcej zza Buga. (2)

    Podczas powojennego spisu ludności Gdańska z grudnia 1950 r. Zebrano dane o przedwojennych miejscach zamieszkania mieszkańców (z sierpnia 1939 r.)

    Ludność Gdańska w 1950 roku według miejsca zamieszkania w 1939 r:

    - Autochtoni: 35,311
    - Polscy wypędzeni z Kresów: 55,599
    - Polacy z zagranicy: 2,213
    - Przesiedleńcy z miasta Warszawy: 19,322
    - Z regionu warszawskiego (mazowieckie): 22,574
    - Z Białostocczyzny i Sudowii: 7,638
    - Z przedwojennego województwa pomorskiego: 72,847
    - z poznańskiego: 10,371
    - Region Katowic (Wschodni Górny Śląsk): 2,982
    - z Łodzi: 2,850
    - z łódzkiego: 7,465
    - z kieleckiego: 16,252
    - z lublińskiego: 19,002
    - z krakowskiego: 5,278
    - z rzeszowskiego: 6,200
    - miejsce zamieszkania w 1939 r. nieznane: 6,559

    Całkowita ludność w grudniu 1950: 292,463.

    • 4 0

    • (1)

     A możesz podać źródło?

     • 1 0

     • Pochodzenie osadników i liczba autochtonów na Ziemiach Odzyskanych w 1950 r.

      Źródło:

      Narodowy Spis Powszechny przeprowadzony w 1950 roku, którego wyniki zostały opublikowane w 28 tomach w latach 1954 - 1959

      oraz

      Leszek Kosiński - "Pochodzenie terytorialne ludności Ziem Zachodnich w 1950 r." Dokumentacja geograficzna, zeszyt 2. Polska Akademia Nauk, Wydział Geografii, Warszawa 1960

      Jeśli nie chce Ci się czytać powyższej 99 stronicowej publikacji to angielska wersja wikipedii: Former eastern territories of Germany i tabelka: Origin of settlers and the number of autochthons in the Recovered Territories in 1950 (county data grouped based on pre-1939 administrative borders) z odnośnikiem do tej publikacji Kosińskiego.

      • 3 0

   • Adolf Hitler mowil ze, nie obchodza go losy cywili na wschodzie- wiec 10 milionow zginelo praktycznie bezimiennie

    Dziewczyny z Gdanska przesylaly swiateczne kartki w '44 swoim chlopakom z Wermachtu myslac - wlasciwie co myslac? Armia Czerwona pokonala przeciwnika 60 razy wiekszego niz tego jaki byl na froncie zachodnim. Po co to bylo i do kogo te zale? Nastepnym razem cala ta Europa Zachodnia zostanie splaszczona od Giblartaru po Szetlandy bo Rosjanom nie bedzie sie chcialo odbijac miasto po miescie zeby wiedziec czy jakis kolejny ich narwaniec z ideologia ma juz dosyc czy nie. To ze jacy zydzi czy inne scierwa maza o wojnie Polakow z Rosjanami to powiem im tyle Slowianie nigdy nie pozwola juz na wojny pomiedzy soba. to dotyczy Serbow, Polski czy Rosji. Amen.

    • 2 3

  • twoi przodkowie to raczej kraina za Bugiem, nie zapędzaj się

   • 5 4

 • Cieszy mnie, ze uratowano ten zabytek. (6)

  A znamy juz przyczyne tych problemow?
  Stal sobie kosciol kilkaset lat i tak nagle fundamenty same z siebie puscily?

  • 78 10

  • (4)

   Prawdopodobnie przez zwiększoną zabudowę na starym mieście. Dużo więcej budynków w okolicy powstało. Jestem jednak ciekawy jaka jest oficjalna przyczyna

   • 21 4

   • (1)

    Kiedyś starówka była zdecydowanie gęściej zabudowana. Nawet do tej pory nie zapełniono wszystkich luk po wojennych spustoszeniach, co wyraźnie rzuca się w oczy.

    • 12 5

    • Ale kiedyś materiały na budowe dowoził wóz kilkutonowy max. Dzisiaj 50 tonowa ciężarówka. Kiedyś fundamenty się układało lub z pali drewnianyh robiło. Dzisiaj nowe budynki są palowane kafarami trzącymi całą okolicą. Podwozie takiego dzwigu, kafara, podajnika do betonu waży lekko 150ton, trzeba tym dojechać do investycji.

     • 15 1

   • Bzdury waść piszesz (1)

    Brak solidnych fundamentów, budowa na oko itp. oraz kilkaset lat użytkowania, opadów atmosferycznych, zmiany temperatur itd. Gdy budowano ten obiekt nie robiono fachowych projektów

    • 1 7

    • no i trzeba pamietac ze ll wojna sw to nie jedyna ktorej doswiadczyl gdansk, byly tez powodzie, pozogi i inne

     • 0 0

  • Kościół Świętego Mikołaj jest kiepsko posadowiony,jedna z naw posadowiona w średniowieczu na korycie Potoku Siedleckiego,potok miał zmieniony nurt,fundamenty filarów chyba miały też defekt,tak mi się wydaje,zdjęcia fundamentów oglądałem na www.trojmiasto.

   • 2 2

 • (3)

  Wody gruntowe zmieniły swój poziom, to i fundamenty skrzyniowe tejże budowli zaczęły się rozchodzić. Jak na tamte czasy to była "prowizorka". Na szczęście w tamtych czasach nie było deweloperów, więc ta "prowizorka" przetrwała całe stulecia;) Oby falowce też miały tyle szcześcia.

  • 30 15

  • Ale spoko.

   Banka z pieniedzy publicznych. Deweloperzy moga spac spokojnie.

   • 10 2

  • Kiedyś było dużo "koniugacji astrologicznych" (1)

   Jak myślisz "Pastalasi"?

   • 2 7

   • Svont, znowu te mantry? Już podchodzi oddziałowa z lekami, tylko proszę tym razem bez ślinotoku;).

    • 5 4

 • Bardzo ładne. (2)

  Nawet budynek zrobił się zdecydowanie większy.

  • 14 5

  • Tak tak, ten fotograf mógłby się postarać

   • 3 2

  • też się cieszę, teraz niech kuria opłaci rachunek wystawiony przez podatników którzy się na to zrzucili

   • 2 4

 • To dobrze, ale (10)

  jako instytucja kościół to już amoralna ruina. Chyba ostatnia mająca prawo do mówienia Polakom jak żyć.

  • 32 68

  • Tak. (8)

   Tylko doktorka Spurek ma prawo mowic mi jak zyc.
   Ewentualnie Smiszek czy Owsiak.

   • 13 12

   • Jakoś nie ,okażę Owsiaka mówiącego ,że każdy może zgrzeszyć a ten chłopiec go prowokował!!! (5)

    Kościół powinien być wzorem do naśladowania a stał się dnem moralnym.

    • 17 10

    • Kilku ksiezy to nie Kosciol jeszcze (4)

     Kosciol to wspolnota wiernych.
     A p. Owsiak niech lepiej spusci troche powietrza, bo wyraznie przesadza w gwiazdorzeniu.
     Troche mniej nerwowych reakcji po pytaniach odnosnie przeplywow finansowych pomiedzy jego spolkami tez by sie przydalo.

     • 13 8

     • Tylko ,że Kościół nawet nie potrafi odnieść się do swoich pracowników.

      Super tak sobie milczeć, to popiera te dziecięce prowokacje, Czy się od nich odcina? Skoro główni prezesi milczą to chyba jest za , więc oceniam te działania jako Kościół a nie działania kilku księży. Skoro mówimy o finansach to jakby biskupi trochę się podzielili to mniej by trzeba był zbierać na ich buty z Mediolanu. Owsiak takich chyba nie nosi? Jak byłem ostatnio w kurii ( sprawy firmowe) To 2 księży mi się chwaliło ,że buty to tylko z Mediolanu innych nie kupują!!! Dopiszę ,ze kuria w Pelplinie

      • 7 8

     • 80% księzy to homoseksualiści, przeciw którym nic nie mam (2)

      ale hipokrytyczne moralizowanie innych to co najmniej beszczelność.
      Nie wspominam odsetka pedofili w sutannach...

      • 4 9

      • A nie 99%? (1)

       Co bedziesz sobie zalowal.

       • 8 2

       • by sie ksiadz wstydzil!

        • 0 0

   • Jak żyć i jak (oraz co) żryć

    Spurek na prezydętkę nowego wspaniałego świata!

    • 7 6

   • nikt z wymienionych nie mówi jak żyć, nie kłam parafianinie

    • 2 4

  • lecz się

   na nogi bo na głowę już za późno

   • 0 1

 • Czy Kościół Katolicki dołożył się do tego remontu? (12)

  W końcu to ich budynek, bo jak robiłem remont kamienicy to tylko tylko konserwator miał obiekcje pomocy żadnej.

  • 45 41

  • Kościół dokłada się do utrzymana zabytków na codzień (9)

   Gdyby nie on, duża część tych zabytków bałaby już dziś ruiną. Wystarczy popatrzeć na masę ruin dworków szlacheckich w całej Polsce, których nie ma kto remontować.

   • 19 11

   • Ale to ich własność to czemu my mamy się na to dorzucać? (7)

    do moich remontów nikt się nie dorzuca, a kamienica zabytkowa.

    • 16 16

    • co komuniści zabrali kościołowi i nie tylko po II wojnie i nigdy nie oddali (6)

     Sugeruję poczytać trochę na temat jak w tytule ... ;-)

     • 9 14

     • Skoro wchodzimy w historię (2)

      To ile Kościół zabrał polskim rodziną na przestrzeni wieków? To komuniści wyrównali więc jest na zero, nadal nie rozumiem dlaczego Firmie pod nazwą Kościół katolicki mam remontować budynki?

      • 13 9

      • Polskim rodziną???

       • 7 2

      • zgadzam się całkowicie z treścią Twojego postu, masz rację, tylko błagam "polskim rodzinom"

       • 5 3

     • kolego kościół to zaczynał od stajenki wszystko co ma to komuś zabrał a nie wypracował (1)

      albo kradnąc złoto na wyprawach krzyżowych albo łupiąc ameryke łacińską - oni nic nie produkują

      • 9 5

      • nie zapominajmy o panszczyznianych chlopach, koscielni lupili jak szlachta, polacy polakom ten los zgotowali

       • 0 0

     • majątki kleru zostały przez wieki zawłaszczone poprzez grabieże i paktowanie choćby z zaborcami

      nigdy wczesniej i już nigdy w przyszłości kk nie zbudował i nie zbuduje tylu kościołów co po 1945.
      Po '89 bezprawnie zawłaszczył majątek narodowy warty miliardy złotych.
      Nie bedzie dobrze w tym kraju dopóki majątek zagrabiony przez kk nie zostanie znacjonalizowany i przeznaczony np. na ochronę zdrowotną i edukację Polaków.

      • 6 3

   • zaponiales dodac ze kk doklada tyle ile dotacji z unni dostaje

    • 0 0

  • Czytaj ze zrozumieniem: do remontu dołożyły się trzy wymienione instytucje...

   • 5 1

  • za wszystko zapłacili podatnicy również niewierzący jak zwykle, KK tylko "zbiera" cegiełki na remonty a za wszystko i tak płacą podatnicy a później twierdzą że utrzymują kościoły XD

   • 0 0

 • Opinia wyróżniona

  Ważne miejsce (4)

  Cieszymy się z powrotu do nabożeństw w Mikołaju i że udało się uratować pękające mury. To ważne miejsce ze wspaniałymi ludźmi! Dziękujemy!

  • 99 14

  • Tylko dlaczego nie zapłacił za to Watykański właściciel tylko my? (1)

   • 8 17

   • Zapłcił.

    Za wszystkie remonty w Gdańsku, płaci watykański właściciel. W kocborowie, ty reż dostałeś paczkę z prezentem z Watykanu.

    • 5 2

  • Cały Kościół w Polsce pęka.

   Sławoj, oj, sławoj...

   • 6 8

  • Ja tylko tak tu

   Kościół już nie pęka bo wcześniej pękł.

   • 3 3

 • To może teraz wezmą się za ten plac wstydu przed kościołem, pomiędzy Świętojańską a Szeroką

  A tak w ogóle, skoro nic tam nie robią, to może warto zlikwidować te zasieki dookoła, zrobić trawnik, postawić jakieś ławki i udostępnić ten teren w centrum miasta dla mieszkańców i turystów.

  • 47 4

 • Dominikanie - ta część kleru, której ufam. I dlatego dokładam się do remontu i dalej tam będę dawał swoje pieniądze. Amen. (3)

  Gdzie jeszcze rozliczają się publicznie z zebranych pieniędzy? Gdzie mówią dokładnie ile co kosztowało?

  • 44 17

  • ufam kościołowi

   to gratuluje , proponuje wysłać tam dzieci a najlepiej gdzie do biuskupów którzy juz wiedza jak wysyłać księży na inne parafie

   • 5 11

  • kto dokładnie i przejrzyście rozlicza swoje fundusze? WOŚP choćby

   • 5 5

  • chyba każda parafia przedstawia roczny bilans

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.