• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Z Trójmiasta w Polskę. Sprawdziliśmy, czym dojedziemy najszybciej, a czym najtaniej

Maciej Korolczuk
2 lutego 2023, godz. 17:30 
Opinie (217)
W naszym zestawieniu uwzględniliśmy sześć miast, cztery środki transportu i dwa kryteria: czas i koszt podróży. W naszym zestawieniu uwzględniliśmy sześć miast, cztery środki transportu i dwa kryteria: czas i koszt podróży.

Samochodem, autobusem, pociągiem czy samolotem? Przyjrzeliśmy się kosztom podróżowania z Trójmiasta do sześciu aglomeracji w różnych częściach w kraju.

 

Co jest najważniejszym kryterium, gdy wybierasz się w podróż poza Trójmiasto?

Wzrost cen paliwa i kosztów energii w znacznym stopniu przełożyły się na koszty podróży. I tych krótszych - w obrębie Trójmiasta - gdzie wzrosły albo za chwilę wzrosną ceny biletów komunikacji miejskiej, i tych dłuższych - do stolicy, na południe Polski czy za granicę.

Postanowiliśmy przyjrzeć się kosztom podróży z Trójmiasta do sześciu wybranych miast w kraju: Szczecina, Poznania, Wrocławia, Krakowa, Warszawy i Białegostoku.

2
miejsce: Biura podróży
Tryton - Centrum Nurkowe
Gdańsk, Władysława Pniewskiego 7/1
9


 • Pod uwagę wzięliśmy cztery różne środki transportu: pociąg, samolot, autobus i samochód osobowy.
 • W przypadku tego ostatniego przyjęliśmy średnie spalanie 7 l/100 km i cenę 6,50 zł za litr paliwa.
 • Połączeń szukaliśmy z tygodniowym wyprzedzeniem (na piątek 10 lutego).
 • Uwzględniliśmy czasy samej podróży, a więc bez ewentualnego dojazdu na dworzec czy lotnisko, które są kwestiami indywidualnymi.
 • Należy też zastrzec, że nasze wyliczenia są szacunkowe a ceny orientacyjne i w rzeczywistości mogą różnić się od realnie ponoszonych kosztów o kilka lub kilkanaście złotych.
 • Szacunki dotyczą podróży w jedną stronę.

Ostatnie podwyżki cen biletów kolejowych sprawiły, że aby podróż pociągiem była atrakcyjna cenowo o bilet trzeba się postarać z większym wyprzedzeniem. Ostatnie podwyżki cen biletów kolejowych sprawiły, że aby podróż pociągiem była atrakcyjna cenowo o bilet trzeba się postarać z większym wyprzedzeniem.

Trójmiasto-SzczecinW przypadku podróży do stolicy woj. zachodnio-pomorskiego najlepszą opcją wydaje się jazda pociągiem. Za 4,5 godzinną jazdę składem Intercity, kupując bilet z tygodniowym wyprzedzeniem, zapłacimy 68 zł. Pół godziny dłużej zajmie nam podróż własnym autem, co dla wielu osób jest najwygodniejszą opcją - zwłaszcza po oddaniu Trasy Kaszubskiej. Za wygodę jednak trzeba zapłacić. Koszt przejazdu przy obecnych cenach to ok. 180 zł w jedną stronę. Dla osób, którym nie zależy na czasie pozostaje jeszcze 9-godzinna jazda autobusem, za który zapłacimy podobnie jak za o połowę krótszą podróż pociągiem.

Aktualne ceny paliw w TrójmieścieTrójmiasto-PoznańDo Wielkopolski - podobnie jak do Szczecina - najszybciej dojedziemy pociągiem. Atrakcyjna jest też cena biletu (79 zł). Jeszcze mniej zapłacimy za bilet autobusowy, ale w tym przypadku podróż potrwa nieco dłużej. Sporo więcej zapłacimy za to za jazdę własnym autem. Do ceny paliwa trzeba też doliczyć opłatę za przejazd autostradą A1.

Wciąż wielu pasażerów korzysta z oferty autobusów. Najczęściej jadą one najdłużej, ale często ceny ich biletów są najniższe. Wciąż wielu pasażerów korzysta z oferty autobusów. Najczęściej jadą one najdłużej, ale często ceny ich biletów są najniższe.

Trójmiasto-WrocławWrocław jest jednym z nielicznych miast w kraju, do którego z Trójmiasta można udać się samolotem. I jest to podróż bardzo atrakcyjna, zarówno pod względem czasowym (lot trwa tylko godzinę), jak i cenowym - w promocji można dostać bilety już za 59 zł. Ok. 5 godzin spędzimy za to w pociągu lub własnym aucie. I o ile czasowo podróż wygląda podobnie, o tyle mocno rozjeżdżają się już jej koszty. Za bilet kolejowy zapłacimy 89 zł, za paliwo - już ponad 230 zł (trzeba też doliczyć opłatę za przejazd autostradą).

Czekają nas podwyżki cen paliw? Czekają nas podwyżki cen paliw?

Trójmiasto-KrakówSpośród wybranych przez nas miejsc zdecydowanie najdalej od Trójmiasta mamy do Krakowa. 600-km dystans najszybciej pokonamy samolotem, który leci tylko godzinę, ale też kosztuje najwięcej - na tydzień przed wylotem bilet kosztowałby nas ponad 300 zł, a więc tyle samo co... jazda samochodem. Najlepszym wyborem wydaje się znów oferta kolejarzy - tu za bilet zapłacimy niecałe 100 zł. Autobus tę samą trasę pokonuje dwie godziny dłużej.

Po otwarciu kolejnych odcinków krajowej "7" między Trójmiastem a Warszawą podróż autem do stolicy skróciła się do czterech godzin. Po otwarciu kolejnych odcinków krajowej "7" między Trójmiastem a Warszawą podróż autem do stolicy skróciła się do czterech godzin.

Trójmiasto-WarszawaNajwięcej połączeń Trójmiasto ma ze stolicą. Godzinny lot samolotem to koszt ok. 260 zł. Komfortowa i o wiele tańsza wydaje się jazda pociągiem - tu jesteśmy w stanie kupić bilet już za 79 zł. Dwukrotnie drożej i dokładnie w tym samym czasie do stolicy dojedziemy samochodem. W tym przypadku możemy obniżyć koszty podróży o kilkadziesiąt złotych. Na paliwie i opłatach za autostradę oszczędzimy, gdy zamiast autostrady wybierzemy przejazd krajową "7". Także siódemką kursują na tej trasie autobusy. Jadą tylko o godzinę dłużej, ale kosztują nas zdecydowanie mniej.Trójmiasto-BiałystokSamochód jest za to bezkonkurencyjny, jeśli znad morza wybieramy się na Podlasie. 5-godzinna jazda własnym autem kosztuje ok. 200 zł. Pociąg na tej trasie choć tańszy - jedzie aż o trzy godziny dłużej. Niemal pół dnia możemy spędzić w drodze, jeśli wybierzemy autobus.

Samolot jest transportem najszybszym, ale też często najdroższym. Ograniczona jest krajowa siatka połączeń. Samolot jest transportem najszybszym, ale też często najdroższym. Ograniczona jest krajowa siatka połączeń.

PodsumowanieZdecydowanie najszybszym i relatywnie najtańszym środkiem komunikacji po kraju pozostaje kolej. Oczywiście pod warunkiem, że połączenia są bezpośrednie, a bilety uda nam się kupić przynajmniej z kilkunastodniowym wyprzedzeniem. Podróż pociągiem opłaca nam się też, jeśli jedziemy sami. W przypadku dwóch i więcej osób najwygodniej - bez względu na miejsce do którego się wybieramy - jechać własnym autem.

Z kolei samolot to wciąż środek lokomocji tylko dla wybranych: bilety kupowane na ostatnią chwilę są drogie, a siatka połączeń krajowych mocno ograniczona.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (217)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane