Fakty i opinie

Skąd wziął się ciemny dym z komina gdańskiej elektrociepłowni?

Tak wyglądał dym z kominów gdańskiej elektrociepłowni w ubiegły weekend

Ciemny dym, który w weekend wydobywał się z komina Elektrociepłowni Gdańsk przy ul. Wiślnej 6Mapka, był spowodowany rozpoczęciem sezonu grzewczego. Pracownicy elektrociepłowni musieli dokonać rozruchu urządzeń energetycznych, do czego niezbędny jest olej opałowy. - To normalna część procesu technologicznego, przewidziana w pozwoleniach środowiskowych - uspokaja przedstawicielka spółki PGE Energia Ciepła.

Jaki rodzaj ogrzewania masz w swoim mieszkaniu lub domu?

centralne 62%
gazowe 24%
elektryczne 4%
fotowoltaiczne 2%
tradycyjne, czyli piecyk na węgiel lub drewno 8%
zakończona Łącznie głosów: 1010
W ubiegły weekend napływały do nas informacje od zaniepokojonych czytelników, dotyczące Elektrociepłowni Gdańsk. Niewtajemniczonym warto wyjaśnić, że kompleks zaopatrujący mieszkańców w prąd i ciepłą wodę znajduje się przy ul. Wiślnej 6 w Letnicy.

Obawy czytelników dotyczyły ciemnego dymu, który wydobywał się z górujących nad okolicą kominów. Warto wspomnieć, że unoszące się na co dzień kłęby mają kolor biały. Czytelnicy spekulowali, że zmiana koloru jest efektem poważnej awarii.

Na szczęście ich obawy nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Ciemny dym jest spowodowany rozpoczęciem sezonu grzewczego i wydobywa się najwyżej przez kilka dni.

Coroczna i zgodna z prawem praktykaTo normalna praktyka, która powtarza się jesienią każdego roku. Tłumacząc to w bardziej zrozumiały sposób - pracownicy elektrociepłowni muszą po prostu rozpalić dodatkowe kotły. Warto podkreślić, że odbywa się to zgodnie z prawem.

- Ciemny dym wydobywający się z jednego z kominów ma związek z rozruchem urządzeń energetycznych i używanym w tym czasie paliwem rozpałkowym, tj. olejem opałowym. Jest to normalna część procesu technologicznego, przewidziana w pozwoleniach środowiskowych i odbywająca się na określonych warunkach, których elektrociepłownia przestrzega. Korzystanie z oleju opałowego jest sytuacją zazwyczaj planowaną, rzadziej wynikającą z awaryjnego odstawienia lub uruchomienia któregoś z bloków energetycznych. Obecnie pojawiający się ciemny dym z komina jest związany z przygotowaniem kotłów do pełnej sprawności po remontach przed zbliżającym się tzw. sezonem grzewczym - informuje Katarzyna Dudzin, główny specjalista ds. komunikacji w spółce PGE Energia Ciepła.

Elektrociepłownia jest stale modernizowanaNasza rozmówczyni dodaje, że elektrociepłownie w Gdańsku i Gdyni - które należą do wspomnianej spółki - są stale modernizowane. Przeprowadzane inwestycje mają na celu dwa zasadnicze cele. Po pierwsze, aby wytwarzanie energii było jeszcze bardziej wydajne. Po drugie, aby funkcjonowanie elektrociepłowni było jak najbezpieczniejsze dla środowiska. Ostatnie tego rodzaju prace zostały zakończone zaledwie kilka tygodni temu.

- Wiosną i latem w elektrociepłowni gdańskiej odbywały się przeglądy i prace remontowo-serwisowe, potrzebne do przygotowania jednostek wytwórczych do kolejnego sezonu grzewczego. Remontowany był blok nr 3 i 4. Modernizowany jest także blok nr 5, gdzie wykonywane są jeszcze prace, poprawiające żywotność turbiny. Wszystkie kominy elektrociepłowni są opomiarowane i monitorowane, a sama elektrociepłownia jest kontrolowana przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Podlega również regularnym audytom środowiskowym, także tym związanym z dobrowolną przynależnością zakładu do systemu EMAS, tj. systemu ekozarządzania i audytu we Wspólnocie Europejskiej - wylicza Dudzin.

Biały dym to para wodnaNa koniec warto obalić pewien mit na temat elektrociepłowni. Wydobywające się na co dzień białe obłoki z kominów gdańskiej elektrociepłowni to tak naprawdę... para wodna. Wydobywające się spaliny przechodzą bowiem przez Instalację Mokrego Oczyszczania Spalin, tzw. IMOS, która wraz z instalacją odazotowania i elektrofiltrami powoduje, że do atmosfery wydobywa się śladowa liczba tlenków siarki, tlenków azotu i pyłów.

Wspomniana wcześniej modernizacja objęła także IMOS. Po jej zakończeniu instalacja spełnia normy emisji tlenków siarki, które obowiązywać będą dopiero w przyszłym roku.

- Na jakość powietrza w Trójmieście wpływa głównie tzw. niska emisja pochodząca z lokalnych kotłowni węglowych oraz domowych pieców grzewczych. W przeciwieństwie do domowych kotłowni zakłady, takie jak elektrociepłownia, są zobowiązane do przestrzegania rygorystycznych norm emisji gazów i pyłów do powietrza, zgodnie z krajowymi i unijnymi przepisami środowiskowymi - kwituje Dudzin.

Zobacz naszą relację z dnia otwartego elektrociepłowni w Gdańsku w 2018 r.

Opinie (111) ponad 20 zablokowanych

 • EC2 ma też szczytowe kotły mazutowe, ale one są odpalane przy największym zapotrzebowaniu

  albo przy naprawdę grubej awarii na podstawowych blokach. Niestety, mazut zalepia elektrofiltry, więc rozruch odbywa się z pominięciem instalacji oczyszczania spalin

  • 32 8

 • Skąd ?

  Z elektrociepłowni

  • 15 3

 • Z pieca.

  Nie ma za co.

  • 9 4

 • A hałdy węgla to taka atrapa dla zmyły. Elektrociepłownie węglowe do likwidacji, tak samo jak kopalnie!

  • 22 41

 • Wielkie halo, ledwie dymek z rozruchu elektrociepłowni poleciał i już afere ludziska robią.

  A jak jeden z drugim stawia zasłonę dymną przy odpalaniu swojego 1.9tdi, albo jak kurzą po domach tak że szara mgła i smród plastiku idzie po osiedlu, to siedzą cicho jak mysz pod miotłą.

  • 102 3

 • Ludzie to jest naprawdę ciemna masa :D

  Do szkoły się nie chodziło, książek nie czytało to się nie wie slad takie zjawiska się biorą.
  Ale najważniejsze, że jest prąd do ładowania telefonów i przeglądania Facebooka lub Instagrama nota bene produkowany w Elektrociepłowni :D
  Podobna sytuacja jaka miała miejsce z kolorem "zielonej wody" :)
  Udanego wieczoru :)

  • 82 9

 • Dym jak dym. Nie ma to zle. Jest to też ludziom źle. Już tłumaczeń i się konkretniej tam przydarzylo. Powiem, że niezła impreza była, te jesienne żniwa, no więc nie powiem, ale był mały Oktoberfest w kotłowni gdy dyrektor jeden z drugim wyszedł. Heniek-palacz dziabnął trochę za dużo, trochę się chłop z rozpalaniem przeliczył bo przy 2 promilach to matematyka slaba i za dużo węgla do kotła wrzcil, więc skończyliśmy zmiene osmaleni że wyglądaliśmy jak 2 erazmusy z konga, potem gdy zmiana się skończyła to ukradkiem wychodziliśmy z roboty żeby ochrona nie wyczuła że to nasza sprawka... Nawet potem to jakieś studentki z zielonego Trójkątu nas podrywać zaczęły, taki egzotyczny urok mielim, nie powiem ale okazję zem wykorzystał tylko po wszystkim wiać musiałem bo się skumaly że je w konia zrobiliśmy i nie jesteśmy synami bogatego księcia Nuzambii...

  • 6 15

 • Jak to skąd...

  Z komina...

  • 5 2

 • Nie wybrano nowego ministra sprawiedliwości ;)

  Stąd dym.... bez filtra jest dym

  • 16 2

 • Dizel musi dymić. Po tym można poznać że jedzie nim prawdziwy menszczyzna a nie jakaś niemenska istota w elektryku czy chybrydzie.

  • 9 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.