• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Z miłości przejechał rowerem 5730 km

Jakub Gilewicz
14 lutego 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Pan Mieczysław nie dość, że pokonał na rowerze 216 tys. kilometrów, to jeszcze opisał swoje podróże po Polsce w 14 opasłych albumach-kronikach. Pan Mieczysław nie dość, że pokonał na rowerze 216 tys. kilometrów, to jeszcze opisał swoje podróże po Polsce w 14 opasłych albumach-kronikach.

Na mapie Polski wyrysował "Jadzia" - imię zmarłej żony, po czym wsiadł na rower i ruszył w wyznaczoną trasę. Pan Mieczysław Parczyński z Gdańska miał wtedy 65 lat. W ciągu 94 dni przejechał 5730 km. - Stworzył niezwykły pomnik dla żony, którą tak bardzo kochał - mówią przyjaciele i znajomi emeryta-rowerzysty.



Długość trasy rajdu "Jadzia" wynosiła 5730 km Długość trasy rajdu "Jadzia" wynosiła 5730 km
- Zrobiłem wszystko, by zachować odpowiedni kształt każdej litery. Zdarzało się, że na sporych połaciach kraju wśród lasów, moczarów i bagien brak było dróg. Musiałem zadowolić się gruntowymi traktami, czasem ścieżkami. W ciągu 94 dni przejechałem 5730 kilometrów podzielonych na 62 etapy. Cały ten rajd Jadzi poświęciłem - pisał wzruszony pan Mieczysław Parczyński w albumie, który własnoręcznie wykonał.

To swoista kronika rajdu ku pamięci żony. Album waży 4,5 kilograma. Jest bogato ilustrowany. Na jednej ze stron mapa Polski z napisem Jadzia. Litera "J" zaczyna się w Koszalinie, "a" kończy się w Przemyślu. Rowerowy ratunek od przygnębienia po stracie Jadwigi. - Bardzo ją kochałem. Tak cicho odeszła - wyznaje pan Mieczysław.

Na rowerze rozpędził się po śmierci żony. Do 2010 roku przejechał po Polsce 216 tys. kilometrów. Dobrze pamięta swój pierwszy rower. To był składak - prezent od ukochanej Jadwigi.

Gazelą przez Polskę

Zdjęcie ślubne Jadwigi i Mieczysława Parczyńskich. Zdjęcie ślubne Jadwigi i Mieczysława Parczyńskich.
- Niech pan kupi sobie rowerek i troszkę rozrusza nogi. Bo na starość może grozić panu niedowład - zwrócił się lekarz do pana Mieczysława. Mężczyzna miał wtedy 50 lat i siedzącą pracę. Był retuszerem fotograficznym. Lekarz solidnie go nastraszył. Żona przejęła się i kupiła mężowi rower.

Z początku jeździł codziennie po dziesięć, piętnaście kilometrów. Obowiązkowa jazda dla zdrowia szybko przerodziła się jednak w pasję. Żona podarowała mu kolejny składak. Trzeci rower kupił już sobie sam. To była "Gazela". Damka z kołami 27 cali kupiona za Gierka. Dziennie potrafił wykręcić na niej 150, a czasem nawet ponad 200 kilometrów.

Ile kilometrów pokonujesz na rowerze w ciągu roku?

Kiedy w 1986 r. zmarła żona, pan Mieczysław miał "na liczniku" pierwszy obwód Ziemi. Pamięć Jadwigi postanowił uczcić rajdem na rowerze. Trzy lata po jej śmierci ruszył w trasę. - Za pomocą roweru stworzył niesamowity pomnik swojej żonie, którą tak bardzo kochał. Po zakończeniu rajdu pojechał na cmentarz, odmówił modlitwę nad jej grobem i powiedział: Jadziu, zrobiłem to dla Ciebie - opowiada Stanisław Staniewski, rowerzysta amator i wielki fan pana Mieczysława.

Podróżowanie rowerem po Polsce stało się nowym sposobem na życie gdańskiego emeryta. W trasę zabierał ze sobą trzy komplety bielizny, zapasowe ubranie, buty, garnek i mapy. Śpiwora i namiotu nie woził ze sobą, bo były za ciężkie. Nocował więc u mieszkańców odwiedzanych miejscowości, w stodołach, szopach i w schroniskach młodzieżowych.

- Mam 100 rodzin w całej Polsce, które gdybym tylko zjawił się na rowerze, od razu przyjęłyby mnie pod swój dach - cieszy się po latach pan Mieczysław z zawartych znajomości.

Rowerzysta ceni sobie serdeczność ludzi. Sam jest bardzo pogodnym człowiekiem. Nawet o przykrych zdarzeniach w czasie rowerowych podróży potrafi opowiadać z lekkim uśmiechem. - Znad stolika, gdzie siedzieli miejscowi, wstał dryblas. Podszedł do mnie i oznajmił: My chcielim dymnąć ten rowerek! No to ja mu na to: Proszę Pana, jestem z Gdańska i przejechałem tysiące kilometrów, więc czym ja do siebie wrócę? Poszedł naradzić się do kamratów, a ja nie czekając wziąłem nogi za pas - opowiada gdański rowerzysta.

Licznik na kierownicy roweru emeryta z Gdańska pokazywał kolejne przejechane kilometry, a w poczciwym zenicie zmieniała się klisza za kliszą. Pan Mieczysław każdą swoją podróż dokładnie dokumentował.

Wykonywał zdjęcia, robił notatki, zbierał bilety do muzeów i rachunki za noclegi. Po czym, kiedy kończył się rowerowy sezon, siadał nad zebraną dokumentacją podróży i tworzył kolejne kroniki-albumy. - To iście benedyktyńska praca. Mieczysław wstaje codziennie o piątej rano i przez cały dzień pracuje nad nimi - opowiada Marek Mazur, konstruktor miniaturowych aparatów fotograficznych, prywatnie przyjaciel pana Mieczysława. W zakładzie Marka Mazura podróżnik lubi odpoczywać przy chałwie i filiżance zielonej herbaty.

70 kilogramów rowerowych podróży

Drogi, które pokonał pan Mieczysław. Drogi, które pokonał pan Mieczysław.
- Mieczysław przyszedł do mojego zakładu z aparatem. Podczas rozmowy wyszło, że jeździ na rowerze. Spojrzałem na niego i pomyślałem, że może do kościoła jeździ. Tymczasem po kwadransie wrócił z albumem. Zbaraniałem, kiedy zobaczyłem, czego dokonał Mieczysław - przyznaje Marek Mazur i dodaje: To prawy i skromny człowiek.

Bo mimo że przejechał ponad 216 tys. km, był we wszystkich miejscowościach w Polsce, które mają prawa miejskie oraz odwiedził większość polskich muzeów, zamków i obiektów sakralnych, nie zabiegał o medialny rozgłos. - Przecież inni osiągnęli więcej - tłumaczył, kiedy pewien redaktor chciał, aby pan Mieczysław ze swoją wieloletnią rowerową podróżą pretendował do prestiżowej nagrody Kolosy.

W końcu zgodził się w 2004 roku. Chciał tylko "dokręcić" jeszcze 11 tys. km. Bo akurat stuknęłaby 80-tka, a licznik rowerowy wskazałby okrągłe 200 tysięcy kilometrów. Dokręcił, zdobył nagrodę i jak gdyby nigdy nic wsiadł na rower. - To wspaniały przykład, jak aktywnie można żyć, jak aktywnie można się starzeć - mówi z zachwytem Michał Kochańczyk, znany podróżnik i alpinista.

Drobny, niewysoki pan Mieczysław w maju świętować będzie 89 urodziny. Wprawdzie rower poszedł już w odstawkę, ale emeryt codziennie gimnastykuje się i poświęca drugiej pasji: opracowuje kolejne albumy. Niedawno przekazał Bibliotece Gdańskiej PAN czternaście tomów własnych rękopisów. Ważą prawie 70 kg. Na kartach albumów można znaleźć 12 tys. zdjęć, wiele map oraz tysiące zapisków z podróży.

- Biblioteka Gdańska od czterystu lat gromadzi relacje gdańszczan, którzy podróżowali po świecie. Muszę przyznać, że albumy, które przekazał nam pan Mieczysław mają niezwykłą wartość dla badaczy i z czasem ta wartość będzie rosnąć - ocenia dr Zofia Tylewska-Ostrowska, dyrektor Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk.

- Nikt do tej pory nie zrobił czegoś takiego w Polsce - dodaje Michał Kochańczyk. A zaczęło się na dobre z miłości do żony.

Jeżeli nie rowerem, to może tramwajem miłości?

Miejsca

Opinie (178) 7 zablokowanych

  • Serdeczne pozdrowienia!

    Miałam okazję poznać Pana Mieczysława - to niezwykle ciepły, towarzyski, mądry i wesoły człowiek. Przy tym skromny i oddany pasji. Życzę Panu wszystkiego co najlepsze!

    • 5 2

  • Piękny człowiek

    Az się chce czytać takie wiadomości :). Serdeczne gratulacje !!!

    • 10 1

  • :))

    Cieszę się,że są tutaj same pozytywne wpisy.Brawo Panie Mieczysławie, jest Pan wielki :)

    • 8 0

  • Ci od minusów ujemnych chyba nie mają żadnych argumentów aby minusować (1)

    i narzekać na coś dobrego, pozytywnego zarówno duchowo jak i fizycznie co ten Pan robi ...

    • 8 0

    • Są też plusy dodatnie i plusy ujemne.

      • 1 0

  • Wielki szacun i odwaga

    Panie Mieczysławie , seredcznie gratuluje panu tak wielu osiągnięć. Też jestem zapalonym rowerzystą , który jeździ nawet zimą i co roku staram się wyruszać w Polskę z sakwami i też poznaje wielu ludzi. Jednak do tego co Pan osiągnął sporo mi brakuje

    • 5 0

  • W dzisiejszych czasach (1)

    trudno o normalnego faceta. Codziennie wiedze facetów co po pracy zamiast iść do domu, do swoich kobiet to muszą wypić piwko z kumplem.

    • 6 1

    • jak widac feministki pracuja w portalu wycieli wszystkie psoty facetów ale wiadomo

      facet to świnia a te biedne kobiety takie dorbre

      • 0 1

  • Polecam wywiad z panem Mieczysławem... (2)

    Życzliwej uwadze osób bliżej zainteresowanych panem Mieczysławem, polecam lekturę wywiadu z nim, opublikowanego na łamach miesięcznika "Rowertour":

    • 5 0

    • Adres strony z wywiadem (1)

      Niestety, w poprzednim poście link do wywiadu nie wyświetlił się, może teraz się uda? http://www.terakowski.republika.pl

      • 1 0

      • Adres strony z wywiadem nadal jest niekompletny...

        ...na końcu brakuje "parczynski.htm"

        • 1 0

  • WSPANIAŁE!

    WSPANIAŁE, motywujące, brawa dla Pana i życzę wiele sił i energii, żeby mógł Pan jeszcze na wiosnę sobie pojeździć z przyjemnością na słoneczku!!:)

    • 5 0

  • Rower musi być elektryczny, bo już takie są.

    I jak człowiek się trochę zmęczy to da gazu i przyjedzie bez smierdzącego potu.

    • 1 1

  • "...odmówił modlitwę nad jej grobem i powiedział: Jadziu, zrobiłem to dla Ciebie"

    I to jest miłość. Na zawsze!

    • 8 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane