Fakty i opinie

Optymistyczna ekspertyza dla Biskupiej Górki

Najnowszy artukuł na ten temat

Miliony na ochronę skarp Biskupiej Górki

Na tym odcinku ul. Biskupiej wprowadzono zakaz poruszania się aut o ciężarze przekraczającym 2,5 t. Po prawej stronie zlikwidowano też krawężniki, by uniknąć wibracji, pojawiających się po najechaniu na nie.
Na tym odcinku ul. Biskupiej wprowadzono zakaz poruszania się aut o ciężarze przekraczającym 2,5 t. Po prawej stronie zlikwidowano też krawężniki, by uniknąć wibracji, pojawiających się po najechaniu na nie. fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Domy mieszkalne nie są zagrożone, lecz na ulicy konieczny jest zakaz ruchu dla ciężarówek - światło dzienne ujrzała ekspertyza budowlana, zamówiona po osunięciu się skarpy przy ul. Biskupiej zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku.Czy chciałbyś mieszkać na Biskupiej Górce?

tak, ale dopiero po tym jak przejdzie rewitalizację 28%
tak, to miejsce z potencjałem 19%
nie, nie odpowiadają mi takie rejony 53%
zakończona Łącznie głosów: 752
13 marca osunął się fragment muru oporowego wraz ziemią na wysokości ul. Biskupia 20 na teren kamienicy przy ul. Na Stoku 11. Nikt nie został poszkodowany, żaden budynek mieszkalny nie ucierpiał, ale Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zdecydował o natychmiastowym zamknięciu dla ruchu kołowego odcinka ul. Biskupiej, od skrzyżowania z ul. Na Stoku do końca ul. Biskupiej, by uniknąć dalszych osunięć.

Przywrócono go po kilku dniach, choć wprowadzono ograniczenie prędkości do 15 km/h i zakazano ruchu aut o ciężarze przekraczającym 2,5 t. Problem w tym, że zakaz ten jest często łamany.

Gotowa ekspertyza budowlana została przedstawiona mieszkańcom Biskupiej GórkiNa środowym spotkaniu z mieszkańcami Biskupiej Górki zaprezentowano im wyniki badań ekspertów, którzy ustalili przyczyny osunięcia oraz rekomendowali działania na przyszłość.

Jakie były przyczyny osunięcia?

  • ceglano-betonowe ściany oporowe straciły swoją wytrzymałość
  • bezpośredniej awarii uległa ściana ceglana, położona najniżej, podtrzymująca pierwszy taras
  • stan ściany oporowej oceniany jest jako bliski utraty stateczności na skutek defragmentacji ścian
  • nastąpiła degradacja istniejącego systemu drenażowego
  • przeciążenia korony nasypu spowodowane ruchem ciężkich pojazdów (konstrukcja ul. Biskupiej nie jest dostosowana do ruchu ulicznego o masie przekraczającej 4,5t).

Urzędnicy GZDiZ uspokajają, że nie ma zagrożenia dla stabilności znajdujących się w okolicy budynków mieszkalnych.

- Skarpa nie zagraża posadowieniu budynków, zagrożenie stanowi natomiast bryła gruntu, która może osunąć się powierzchniowo - wyjaśnia Magdalena Kiljan, rzecznik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - Prace będą wykonane niezwłocznie, ale najpierw musi powstać projekt. Zamówienie na niego ma formę "projektuj i buduj". Zabezpieczenie ma być wykonywane bezudarowo i bez wibracji.

13 marca nastąpiło osunięcie skarpy przy ul. Biskupiej.Prace ratunkowe mają potrwać do końca czerwca. W pierwszym etapie będzie wykonany mur oporowy górny, w drugim - dolny. Podtrzymano ograniczenia w ruchu kołowym, będzie on wahadłowy na tym odcinku i po prawej stronie ulicy. Ponadto rozebrano tam krawężniki, by auta nie najeżdżały na nie powodując wibracje.

Zamontowano też repery do pomiaru geodezyjnego monitorujące stan terenu i pobliskich domów. Teren przed pracami ma też zostać oczyszczony z krzewów i drzew.

Biskupia Górka: jeżdżą ciężarówki, osiadły drzwiCzęść mieszkańców dzielnicy nie do konca wierzy ekspertom, którzy przekonują, że stabilność budynków nie jest zagrożona. Pokazują, że w niektórych mieszkaniach w kamienicach położonych u podnóża skarpy osiadły drzwi i pojawiły się spękania na ścianach.

- Dobrze, że sprawy nabierają wreszcie tempa. Mieszkańcy proszą jednak o sprawne logistycznie przygotowanie kolejnych etapów wzmacniania skarp, z pełnym nadzorem inspektorskim i częstszy nadzór nad wykonawcami obecnych i przyszłych prac. Mamy bowiem sygnały, że łamane są zakazy drogowe, nawet przez wjeżdżające na Biskupią duże śmieciarki - zaznacza Dominika Ikonnikow, przewodnicząca zarządu dzielnicy Śródmieście.
Część murów oporowych wraz z ziemią zsunęła się ze Biskupiej na położone niżej domy przy ul. Na Stoku.
Część murów oporowych wraz z ziemią zsunęła się ze Biskupiej na położone niżej domy przy ul. Na Stoku. fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl
Rzecznik GZDiZ zapewnia, że numery rejestracyjne aut uchwycone w monitoringu, które złamały przepisy, będą niezwłocznie przekazywane policji. Gdański magistrat po spotkaniu z mieszkańcami zwrócił się też do komendanta straży miejskiej, o częstsze patrole w celu wyeliminowania tam ruchu samochodów ciężarowych, które jeżdżą ulicą mimo zakazu.

Przypomnijmy: na Biskupiej Górce, od ponad roku, w kilku lokalizacjach, trwają prace związane z zabezpieczeniem skarp. Są one podzielone na kilka etapów. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła niedawno przetargi na realizację prac w dwóch ostatnich etapach. Wszystkie prace, związane z zabezpieczeniem potencjalnych osuwisk, powinny zakończyć się w połowie listopada.

Opinie (61) 2 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.